اطلاعات بیشتر

معرفی شغل پرستاری

شغل پرستاری

ایران استخدام: سایت ایران استخدام در این صفحه اطلاعات مفیدی در رابطه با “معرفی شغل پرستاری” خدمت آن دسته از عزیزان علامند به این شغل ارائه نموده است، امید است مورد پسند شما واقع شود.
توجه! کاربران گرامی، مجموعه مباحث آشنایی با رشته های شغلی و تحصیلی در سایت ایران استخدام جهت آشنایی کلی با مباحث کلی و پیرامون هر رشته شغلی و یا تحصیلی توسط گروه نویسندگان ایران استخدام تهیه، تنظیم و ارسال میگردند. به خاطر داشته باشیم که وظایف شغلی و شرایط احراز و تعاریف مختلف به کار برده شده در این مباحث میتواند به صورت نسبی از سازمانی به سازمان دیگر و از موسسه ای به موسسه دیگر متفاوت باشد.


پرستاری مي تواند يکی از راه هاي قرب به خداوند و دست يابي به کمال انساني باشد. چنين نگرشي به شغل پرستاری، نشاط و علاقه ويژه اي در پرستاران ايجاد مي کند. آنان به کار خود، به عنوان وظيفه ای الهي ـ انسانی مي نگرند.

اگر مراقبت از دیگران را دوست داشته و به دنبال شغلی متنوع هستید، این شغل برای شما مناسب است.

اين برداشت كه پرستاري به معناي مراقبت كردن از بيمار است، تا حدودي درست مي‌باشد. البته مراقبت تنها شامل تزريق يا پانسمان نمي‌شود بلكه با گذشت زمان و با پيشرفت علم و تكنولوژي ، مراقبت پرستاران نيز علمي‌تر و پيچيده‌تر شده است و پرستاري در حال حاضر يك رشته علمي است و متخصص اين رشته بايد علوم بسياري را فرا بگيرد و كاربرد آنها را در ارتباط با مريض بياموزد.

در ایران پرستارانی در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای پرستاری وجود دارند.

پرستار وضعیت بیماران را کنترل کرده و مطابق با نظرات پزشکان از آنها مراقبت می کند. او به بیماران و همراهان شان اطلاعات لازم را داده و آنها را در مورد نحوه برخورد با بیماری و مراقبت از بیمار راهنمایی می کند.

پرستارانی که پست های مدیریتی و سرپرستی دارند، مسئولیت هایی از قبیل نظارت و کنترل کارهای گروه پرستاری، شناسایی و بررسی مشکلات بخش پرستاری و خدمات آنها و … را برعهده دارند.

پرستار باید مهارت ارتباطی خوب، اخلاق مناسب، درک بالا و صبر زیادی داشته باشد. همچنین باید بتواند فشارهای کاری را تحمل کرده و آرامش خود را تحت هر شرایطی حفظ کند. باید دلسوز و مهربان بوده و با بیماران همدردی کند.

ساعت کاری پرستار به صورت تمام وقت است. البته گاهی باید به صورت شیفتی در شبها و روزهای تعطیل هم سرکار باشد. محل کار او نیز در بیمارستان ها، کلینیک ها، سایر مراکز درمانی و گاهی مراکز نگهداری سالمندان و کودکان می باشد.شرایط محیط کار پرستاران با هم متفاوت است. به عنوان مثال پرستاری که در بخش کودکان بیمارستان کار می کند با پرستاری که در بخش اورژانس مشغول به کار است، بسیار متفاوت است.

در ادامه اطلاعات کاملی در مورد وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازار کار و فرصت های شغلی و میزان درآمد پرستار و برخی از پرستاران معروف ارائه می شود.

وظایف پرستار

 • ثبت مشخصات بیمار در پرونده های پزشکی او و گزارشات پرستاری
 • بررسی منظم وضعیت بیماران از جمله گرفتن دمای بدن، اندازه گیری فشار خون و کنترل وضعیت تنفسی آنها
 • کمک به پزشکان و سایر تیم درمان
 • دادن داروی بیماران مطابق با دستور پزشک
 • انجام تزریقات، تزریق خون، تمیز کردن و پانسمان زخم ها
 • استفاده از تجهیزات و دستگاه های پیشرفته پزشکی
 • احترام به بیماران و رعایت حقوق آنها
 • همکاری با بخش های مختلف بیمارستان
 • آرام سازي محيط فيزيكي، كنترل دما و نور، سر و صداي محيط و ساير عوامل محيطي و تامين شرايط استراحت به آرامش بيمار
 • کنترل و نظارت بر کار واحد پرستاری و برنامه ریزی شیفت های کاری (از وظایف سرپرستار)

 دانش‌ها و مهارت‌های مورد نیاز پرستار

 • مهارت ارتباطی خوب
 • شنونده خوبی بودن
 • علاقه و تمایل قلبی برای کمک به دیگران
 • کار تیمی همراه با استفاده از قدرت ابتکار خود
 • توان ذهنی و جسمی مناسب
 • مهارت های عملی خوب
 • صبر و همدردی
 • توانایی جلب اعتماد بیماران
 • توانایی تصمیم گیری درست و سریع در شرایط بحرانی
 • توانایی حفظ آرامش هنگام فشار کاری زیاد
 • مهارت مدیریت زمان و سازماندهی
 • مهربان و دلسوز بودن

 تحصیلات مورد نیاز و نحوه ورود به شغل

علاقه مندان به این شغل باید تحصیلات دانشگاهی مرتبط داشته باشند. این افراد می توانند در رشته پرستاری در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل کنند. کسب تجربه در این شغل بسیار مهم می باشد به طوری که برای احراز پست هایی مانند سرپرستار، پرستار بخش های ویژه و … داشتن تجربه از شرایط لازم و اساسی است.

 فرصت‌های شغلی و بازارکار پرستار

پرستار می تواند در بیمارستان ها، درمانگاه ها، مراکز درمانی، مراکز نگهداری سالمندان و کودکان دولتی و خصوصی کار کند. شرایط محیط کار پرستار بستگی به نوع مسئولیت و بخشهای بیمارستان و مراکز درمانی که در آن مشغول می باشد، دارد مثلا یک پرستار که در بخش اورژانس و یا پایگاه اورژانس بیمارستان کار می کند یا پرستاری که در بخش اطفال بیمارستان یا بخش داخلی و جراحی و یا ICU و CCU و یا اطاق عمل از نظر شرایط محیط کار با هم تفاوت دارند . پرستار می تواند در بیمارستان براساس سطح تحصیلات ( کارشناسی ، کارشناسی ارشد، دکتری ) و سابقه کار، در پستهای پرستار شیفت ، سر پرستار ، سوپروایزر بالینی ، سوپروایزر کنترل عفونت ، سوپروایزر آموزشی و ریاست پرستاری بیمارستان مشغول به کار شود .همچنین می تواند به صورت پرستار خصوصی در منازل بیماران کار کند.

در ایران با این که پرستاران جایگاه واقعی خود را نیافته‌اند و در چند سال اخیر نیز با تعداد قابل توجهی فارغ‌التحصیل رشته پرستاری از دانشگاه آزاد و دانشگاههای علوم پزشکی و خدمات بهداشتی – درمانی روبرو بوده ایم، اما هنوز مراکز بهداشتی – درمانی به پرستارانی متخصص، مجرب و توانمند نیازمندند و در واقع بازار کار برای فارغ‌التحصیل خوب این رشته وجود دارد.

برخی از کارشناسان این شغل را از لحاظ سختی کار در رده دوم مشاغل قرار داده اند. پرستاران با بیماران مختلف جسمانی و روانی سر و کار داشته و در معرض بیماری های مختلف نیز قرار دارند. وجود فشار کاری، ساعت های کار طولانی، استرس بالا و کم بودن حقوق و مزایا نیز از مشکلات دیگر این شغل می باشد. اما به نقل از برخی پرستاران شور و شعف سلامتی یک بیمار حسی است که در هیچ شغل دیگری وجود ندارد و این برای آنها کافی است.

 درآمد پرستار

در خصوص میزان حقوق و درآمد پرستار در کشور آمار دقیقی در دسترس نمی باشد. حقوق پرستاران در بیشتر موارد متناسب با سختی کاری که دارند، نیست. در بیمارستان های خصوصی معمولا حقوق بیشتری نسبت به بیمارستان های دولتی به پرستاران داده می شود. برخی گفته های حاکی از آن است که درآمد پرستار و پزشک بیمارستان اختلاف فاحشی با هم دارند که شاید خیلی عادلانه نباشد. از طرفی در مقایسه، درآمد پرستار در ایران با سایر کشورها بسیار متفاوت و کمتر می باشد که گاهی باعث مهاجرت پرستاران به خارج از کشور شده است.

درآمد پرستار در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد سالانه پرستاران ۶۴.۶۹۰ دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۶۶.۱۵۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه پرستاران۵۷.۶۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار بین۳۲.۰۰۰ تا۴۲.۰۰۰ دلار، افراد با تجربه و مسئول تیم پرستاری بین۳۹.۰۰۰ تا۶۱.۰۰۰ دلار و برای پرستاران مشاور بین۵۸.۰۰۰ تا۱۰۲.۰۰۰ دلار می باشد.

 و در انتها:

معرفی شغل پرستاری

برای انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

گردآوری توسط گروه نویسندگان ایران استخداماگر دیدگاهی در باره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خودتون رو در سایت درج کنید.

لطفا کمی صبر کنید...

 • نویسنده : ناشناس

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : ۲۱:۳۷

  کد دیدگاه : 1185857

  (:heart:) عالی

  پاسخ دهید
 • نویسنده : مهدی

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : ۱۹:۲۷

  کد دیدگاه : 1180931

  واقعا پرستاری شعل سختی است و حقوقش در مقایسه با سختی کار کمه

  پاسخ دهید
 • نویسنده : پریناز

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : ۲۱:۲۴

  کد دیدگاه : 1078049

  سلام اگه امسال پرستاری قبول بشم تا چهار سال دیگه اشباع نمیشه ؟23سالمه ولیسانس زیست دارم نمیدونم 🙁 ارشد زیست شرکت کنم یا کنکور سراری واسه پزشکی یا ازاد 🙁 🙁

  پاسخ دهید
  • نویسنده : حسین

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : ۲۳:۱۷

   کد دیدگاه : 1093957

   سلام منم خیلی دوست دارم مثل شما پرستار باشم ولی نیستم متاسفانه نخبه هستم خیلی خوشحالم ممنون موفق باشین.

   پاسخ دهید
   • نویسنده : عبدالقیوم

    تاریخ ارسال :

    ساعت ارسال : ۲۱:۲۰

    کد دیدگاه : 1105196

    از س وب شهرستان چابهار با مدرک دیپلم هستم. بیکار

    پاسخ دهید
  • نویسنده : ناشناس

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : ۲۱:۱۴

   کد دیدگاه : 1105179

   موفق می شوی

   پاسخ دهید
 • نویسنده : علی

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : ۰۸:۲۷

  کد دیدگاه : 1076951

  سلام منم پرستاری خوندم اونم دانشگاه دولتی الان دنبال کار آزادم و میخوام فرار کنم چون همین تلاشو تو بازار بکنم حتما سرمایه دار میشم

  پاسخ دهید
 • نویسنده : نغمه

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : ۱۹:۱۱

  کد دیدگاه : 1072339

  سلام دوستان عزیزم، من نغمه هستم پرستاری خوندم، چند سال هم سابقه کار توی بیمارستان و درمانگاه و مطب و .‌‌‌.. دارم، واجب دونستم قبل از اینکه راهتون رو انتخاب کنید اینو بهتون بگم، پرستاری شغل خوبی هست فقط و فقط از لحاظ معنوی وگرنه از لحاظ مادی درسته که نسبت به باقی شغل ها تو جامعه بهتر باشه ولی حتی ۱۰ درصد تلاش و زحمت و سختی کارتون نیست. در ضمن جامعه ما پزشک سالاری هست، تو همه ی ارگانهای مربوطه کار میکنی و پولش میره تو جیب پزشک، زحمت از تو هست دستمزد برای پزشک. پر از بی عدالتی. من بعد از سالها کار با دیدن این بی عدالتی ها گاهی به سرم میزنه دوباره کنکور بدم برم پزشکی. اگر واقعا میخواید وارد فیلد سلامت بشید برای پزشکی یا دندونپزشکی بخونید، باقی شاخه هاش وقتی رفتید سر کار میفهمید که دارید زحمت میکشید سختی تحمل میکنید که جیب پزشک پر بشه. واقعا مملکت ما پر از بی عدالتی هست

  پاسخ دهید
  • نویسنده : ناشناس

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : ۰۱:۳۹

   کد دیدگاه : 1094083

   سلام نگران نباش ، با این حجم فارغ التحصیلی در پزشکی نهایتا تا 5~6 سال آینده کلی پزشک بیکار خواهیم داشت و حتی بازار کار پزشکانی هم که سابقه کاری بالاتری دارن خواه ناخواه تحت تاثیر این قضیه قرار خواهد گرفت و همانها هم از کسادی بازار پزشکی خواهند نالید و اگه ایشاالله عمری باقی بود 10تا 15 سال آینده شاهد این خواهیم بود که تبعیض بین خیلی از رشته های دانشگاهی از بین خواهد رفت و یا اینکه فاصله شون خیلی کم میشه
   با آرزوی قهرمانی امسال پرسپولیس 😉

   پاسخ دهید
  • نویسنده : نسا

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : ۱۱:۰۰

   کد دیدگاه : 1151159

   سلام خواهش میکنم راجب شیفت های پرستاری بگین یعنی باید شیفت شب بمونم یا چن بار تو هفته شیف شب میمونیم کلااا شیف هاش چطوریه؟؟خواهش میکنم راهنماییم بکنین

   پاسخ دهید
   • نویسنده : ناشناس

    تاریخ ارسال :

    ساعت ارسال : ۰۵:۰۰

    کد دیدگاه : 1154938

    نه بابا در ماه شاید 2 بار بخوای بری شیفت شب

    پاسخ دهید
    • نویسنده : زهره نادی

     تاریخ ارسال :

     ساعت ارسال : ۱۸:۳۱

     کد دیدگاه : 1160273

     سلام من زهره ام ۱۸ سالمه خیلی دوست دارم پرستار بشم ولی همه به خاطره بچمو همسرم میگن نرو سراغ این شغل

     پاسخ دهید
  • نویسنده : حسن

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : ۱۶:۳۳

   کد دیدگاه : 1190307

   احسنت

   پاسخ دهید

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...