جزئیات بیشتر در مورد خبر

عقب بودن ۱۵۰ درصدی دستمزد کارگران از سبد معیشت

جهت ورود به صفحه اصلی اخبار مرتبط با کارگران و کارفرمایان اینجا کلیک نمایید
جهت ورود به صفحه جزئیات افزایش دستمزد کارگران اینجا کلیک نمایید
جهت ورود به صفحه اخبار حقوق، دستمزد و مزایا اینجا کلیک نمایید


خبر ۱۹ دی ۹۶: کاهش قدرت خرید کارگران نسبت به سال گذشته

عضو کارگری شورای عالی کار گفت: قدرت خرید کارگران نسبت به سال گذشته کاهش داشته است و اگر بخواهیم رقمی دراین‌باره اعلام کنیم، مشخص می‌شود که دستمزد فعلی ۱۵۰درصد نسبت به هزینه‌های سبد معیشت که شامل حداقل‌هاست، عقب‌ماندگی دارد.
فرامرز توفیقی، عضو کارگری شورای عالی کار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به دستمزد سال۹۷ اظهار کرد: جلسات هم اندیشی کارگران در کمیته مزد بیشتر هم‌اندیشی برای ارتقای سطح قدرت خرید کارگران نسبت به سال‌های گذشته بود.

وی ادامه داد: با بررسی‌های انجام‌شده، قدرت خرید کارگران نسبت به سال گذشته کاهش داشته است و اگر بخواهیم رقمی در این باره اعلام کنیم، مشخص می‌شود که دستمزد فعلی ۱۵۰درصد نسبت به هزینه‌های سبد معیشت که شامل حداقل‌هاست، عقب‌ماندگی دارد.

رئیس کارگروه مزد شوراهای اسلامی کار معتقد است: کارفرمایان باید بپذیرند که بیش از آن چیزی که رقم تورم اعلام می‌شود، رقمی برای افزایش دستمزد کارگری اضافه کنند تا شاید در درازمدت بخشی از عقب‌ماندگی‌های مزد کارگری جبران شود.

 وی در ادامه به بررسی‌های متعددی درباره حقوق و دستمزد اشاره کرد و گفت: تجمیع تورم از سال ۸۹ تا آخر ۹۵ حدود ۳۰۱.۳درصد است که از زمان آغاز هدفمندی یارانه‌ها (آذر ماه ۱۳۸۹) محاسبه شده است.

توفیقی  ادامه داد: افزایش دستمزد در همین بازه ۱۰۸ درصد و افزایش دستمزد در همین بازه به‌صورت تجمیعی ۱۳۰.۶۶درصد بوده است که محاسبه عقب‌ماندگی مزدی را نشان می‌دهد.

عقب‌افتادگی دستمزد از تورم شاخص‌ها ۳۰۱.۳-۱۰۸=۱۹۳.۳ درصد

عقب‌افتادگی دستمزد تجمیعی از تورم شاخص‌ها ۳۰۱.۳-۱۳۰.۶۶=۱۷۰.۶۴ درصد یعنی همان عقب‌افتادگی سبد معیشت.

حداقل دستمزد سال ۹۶ عبارتست از ۹۲۱۹۳۱ تومان و سبد معیشت حداقلی مصوب شورای‌عالی کار عبارتست از ۲۴۸۵۰۰۰ تومان یعنی فاصله ۱۷۰درصدی سبد معیشت با حداقل دستمزد.

۲۴۸۵۰۰۰-۹۲۱۹۳۱=۱۵۶۳۰۶۹ فاصله سبد با حداقل دستمزد

۱۵۶۳۰۶۹ / ۹۲۱۹۳۱  * ۱۰۰ = ۱۶۹.۵۴%

با نزدیکی اندکی می‌بینیم این اعداد دقیقاً با گزارشات اعلامی مراکز قانونی همخوانی دارد.

 وی ادامه داد: به‌عبارتی قدرت ۱۰۰۰تومانی سال در همان سال ۱۳۸۹ در پایان سال ۱۳۹۵ معادل ۳۰۱۳تومان در این سال می‌باشد، یعنی برای خرید محصولی با قیمت ۱۰۰۰تومان در سال ۱۳۸۹ حالا باید در پایان سال ۱۳۹۵ مبلغ ۳۰۱۳تومان بپردازیم، بالعکس قدرت ۱۰۰۰تومانی سال ۱۳۹۵ در سال ۱۳۸۹ معادل ۳۳۲تومان است، یعنی برای خرید محصولی با قیمت ۱۰۰۰ تومان در سال ۱۳۹۵ در پایان سال ۱۳۸۹ نیاز به ۳۳۲ تومان داشتیم تا همان محصول را بخریم، این همان کوچک شدن سفره است و کاهش قدرت پول در مقابل کالاهای مصرفی.

توفیقی افزود: این همان تورمی است که ما در سبدمان می‌بینیم که اگر ماده ۴۱ قانون کار به‌درستی اجرا شده بود این فاصله فاحش بین دستمزد و سبد معیشت حداقلی (۱۵۰درصدی) ایجاد نمی‌شد. در سال ۱۳۸۹ محاسبات بانک مرکزی هزینه سبد معیشت خانوار را ماهیانه ۱۱۸۰۵۰۰ تومان اعلام نمود. با تأثیر این افزایش قیمتی ۳.۵۵۷.۰۰۹ تومان نیاز است تا قدرت خرید ثابت می‌ماند.

تأثیر میانگین خانوار بر قیمت سبد

رئیس کارگروه مزد شوراهای اسلامی کار اظهار داشت: در سال ۱۳۸۹ میانگین خانوار ۳.۷ نفر و در سال ۱۳۹۵ این میانگین ۳.۳۳ نفر بوده است لذا برای همسان‌سازی داریم.

 ۳۱۹.۰۵۴=۱۱۸۰۵۰۰.۳۰۷ تومان به‌ازای هر نفر که در سال ۹۵ می‌شود ۹۶۱.۳۵۴ هزار تومان به‌ازای هر نفر که با میانگین ۳.۳۳نفری می‌شود:

۹۶۱,۳۵۴*۳.۳= ۳۱۷۲۴۶۸ تومان، که بسیار نزدیک به محاسبات بانک مرکزی است که رقم ۳۲۷۵۰۰۰ تومان را اعلام نموده‌اند. این اختلاف ۳.۲۳درصدی محاسبات با ارقام به‌دست‌آمده به‌دلیل تغییر سال پایه در بازه‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۵ بوده است که مقدار ۳.۲۳ درصد نرخ تورم را غیرواقعی کاهش داده است، همان بحثی که به‌روی تغییر سال پایه داریم.

وی اظهار داشت: لذا می‌بینیم این اختلاف فاحش در هزینه تمام‌شده برای بقای جامعه کارگری حداقلی با دستمزد حداقلی نیاز به اتخاذ تصمیم دارد و قدرت طبقه دستمزدبگیر هرگز یارای کوچکتر شدن سفره خود را نه‌تنها ندارد، بلکه هرگونه فشاری می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری بر ارکان خانواده و اجتماع همانند زلزله به‌بار بیاورد.

رئیس کارگروه مزد شورای اسلامی کار ادامه داد: پس باید با راهکاری مدبرانه و در بازه‌ای تعریف‌شده ضمن سعی بر نگاه داشتن قدرت خرید جامعه در حالت کنونی نسبت به ترمیم این شکاف و کاهش قدرت خرید در مدت زمانی معین اقدام نمود تا شاهد شکوفایی صنعت، خانواده، جامعه و حرکت به‌سمت پویایی باشیم.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم


اگر دیدگاهی در باره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خودتون رو در سایت درج کنید.


لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...

از تاریخ:
تا تاریخ:

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...