آگهی استخدامی متناسب با شغل و رشته خود را بیابید

جستجوی آگهی مناسب شما

آزمون جذب عمومی منصب قضا سال 97 برگزار شد

 • بروزرسانی:
 • دیدگاه: ۱ (نمایش)
 • دیدگاه های منتظر: ۰ دیدگاه
 • ارسال کننده: (پشتیبان 5 (شهریاری))
جزئیات بیشتر در مورد خبر

30 هزار داوطلب در آزمون جذب منصب قضا شرکت کردند

جهت ورورد به صفحه اصلی اخبار استخدام قوه قضاییه اینجا کلیک نمایید
جهت ورود به صفحه اصلی اخبار تصدی و جذب قضات اینجا کلیک نمایید


خبر 27 مهر 97: آزمون جذب عمومی منصب قضا سال 97 برگزار شد

معاون منابع انسانی قوه قضاییه در نشست خبری که همزمان با برگزاری آزمون تصدی منصب قضا سال ١٣٩٧، روز جمعه ٢٧ مهرماه برگزار شد، اظهار کرد: آزمون عمومی قضاوت در٢٢ مرکز استان و با حضور سی هزار شرکت کننده برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین علیرضا امینی در ادامه گفت: پذیرفته شدگان این مرحله در سی آذرماه سال جاری، در آزمون تشریحی شرکت خواهند کرد و در نیمه بهمن سال جاری نیز نتایج آزمون اعلام می‌شود و از اسفندماه مصاحبه‌های تخصصی انجام می‌شود و امیدواریم تا پایان خرداد ماه، مجموعه آزمون‌ها تخصصی و شخصیت و روانشناسی، به اتمام برسد و افرادی که در این مرحله قبول شده‌اند برای گزینش بتوانند اقدام نمایند.

این مقام عالی قضایی با اشاره به آماری از جذب نیروی قضایی در دستگاه قضا، افزود: از ابتدای برنامه پنجم و در سال اول برنامه ششم، آزمون‌هایی برگزار کردیم که به جز امسال حدود سیصد هزار نفر در آن‌ها شرکت کرده‌اند که علاوه بر هزار نفری که از طریق دانشجویان علوم قضایی و بورسیه‌ها تامین کردیم، ٤١٠٠ نفر هم از محل آزمون‌ها پذیرفته شدند. در واقع حدود 1.3 درصد افرادی هستند که به مجموعه دستگاه قضایی به عنوان قاضی از طریق جذب در این شش سال اخیر پیوسته‌اند و در واقع بیست درصد از محل دانشجویان علوم قضایی و هشتاد درصد به صورت آزاد تامین می‌شوند که از میان کسانی که به صورت آزاد جذب می‌شوند هفتاد درصد را دانشگاهیان و سی درصد را حوزویان تشکیل می‌کنند و کمتر از 9 درصد نیز بانوانی بوده‌اند که ابلاغ قضایی دریافت کرده و البته به موازات این موضوع 2100 نفر بازنشسته شده‌اند و بر اساس این تفاضل به دستگاه‌های قضایی توانسته‌ایم نیروی جدید وارد کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین امینی تصریح کرد: در حال حاضر به ازای هر 100 هزار نفر، 12 قاضی در دستگاه قضایی داریم و متوسط ورودی پرونده به قاضی دادسرا 170 فقره پرونده و حدود 130 فقره پرونده در محاکم است و با این اوصاف همچنان دستگاه قضا به جذب نیروی قضایی نیاز دارد و آمار به گونه‌ای است که باید با توجه به میزان خروجی‌هایی که به عنوان بازنشستگی از دستگاه قضایی داریم باید تلاش کنیم که در طول برنامه ششم نیز بتوانیم این ظرفیت را تکمیل نماییم.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه با اشاره به جذب نیروی اداری گفت: در بخش اداری نیز در طول این سال‌ها بالغ بر ١٤ هزار نفر جذب شده اند و نسبت کادر اداری به قضایی سه به یک است؛ یعنی برای هر قاضی سه نیروی اداری داریم.

وی خاطرنشان کرد: برنامه ششم توسعه اجازه داده است که سالانه حدود 3200 نفر کادر اداری جذب کنیم ولیکن اعتبارات دولت، محدود است و در این قسمت مشکل داریم و دولت بودجه کافی برای جذب این تعداد را ندارد، در آزمونی که سال گذشته برگزار شد در پایان همان سال، 6400 نفر را اعلام کردیم که در حال طی مراحل جذب هستند و تا انتهای امسال پس از طی مراحل گزینش به صورت پیمانی جذب می شوند.

وی در پاسخ به سوال خبرگزاری میزان مبنی بر اقدامات صورت گرفته در مورد جذب نخبگان دانشگاهی و حوزوی، تصریح کرد: در آیین نامه جذب گزینش قضات شامل دو نوع جذب عمومی و تخصصی است و کسانی که معدل‌های بالا دارند، از طریق جذب اختصاصی که تا اخر هفته آینده ادامه دارد می‌توانند شرکت کنند و سالانه تعداد قابل توجهی از این طریق جذب می‌شوند.

حجت الاسلام و المسلمین امینی در پاسخ به سوالی در رابطه میزان جذب قاضی نیز گفت: دستگاه قضا در هر سال 800 قاضی می تواند به مجموعه خود اضافه نماید.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه در حال حاضر چه تعداد کارآموز در دستگاه قضا مشغول به فعالیت هستند، ادامه داد: به طور معمول حدود 1400 نفر همواره در دوره های کارآموزی حضور دارند و تعدادی می روند و تعدادی نیز جایگزین می شوند و معمولا سالانه حدود 800 نفر به عنوان قاضی وارد دستگاه قضایی می شوند که تعدادی از این چرخه ها جذب می شوند که عمدتا در تهران، قم، مشهد، اصفهان، تبریز این دوره های آموزشی را برگزار می کنیم.

حجت الاسلام و المسلمين اميني در پاسخ به سوالي در رابطه با اجراي قانون منع بكارگيري بازنشستگان، وضعيت بازنشستگان اداري و قضايي در دستگاه قضا چگونه است، اظهار كرد: بكارگيري بازنشستگان از گذشته نيز خلاف قانون بوده و شرايط خاص و تبصره هايي داشته است در قانون جديد نيز اصلاحيه اي صورت گرفت و در دستگاه هاي دولتي و عمومي در جريان است و در دستگاه قضايي نيز همينطور.
وي افزود: در خصوص بازنشستگی قضات با توجه به مجوزی که ریاست قوه قضاییه از مقام معظم رهبری دارند‌ عندللزوم ‌و مواردی که ضرورت داشته باشد، قاضی بازنشسته ‌را در دستگاه قضا حفظ می‌کنیم.

معاون منابع انساني قوه قضاييه يادآور شد: البته تعداد كساني كه به اين شكل در دستگاه قضا بعد از بازنشستگي مانده اند قابل توجه نيست و در مجموع قانون منع بكارگيري بازنشستگان در دستگاه قضايي مثل دستگاه هاي ديگر دولتي، اجرا مي شود و تفاوتي ندارد.

وي ادامه داد: در مورد كاركنان اداري نيز اگر كسي بازنشسته شود از دستگاه خارج مي شود و امكان بكارگيري مجدد او اصلا وجود ندارد.
حجت الاسلام والمسلمین امینی در پاسخ به سوالی در مورد آزمون ویژه ایثارگران نیز یادآور شد: ایثارگران طبق تفاهم نامه‌ای که با بنیاد ایثارگران داشته‌ایم در جذب ویژه ایثارگران و در قالب آزمونی میان خودشان، رقابت می‌کنند و در بقیه فرایندها‌ تفاوتی وجود ندارد.
در بخش اداری هم برابر قانون استخدامی، سهمیه‌ لحاظ می‌شود.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه در مورد شرکت وکلا در آزمون قضاوت، گفت: از زمان آیین نامه جذب قضات تاکنون، یکی از امتیازاتی که در جذب اختصاصی قائل شدیم وکلایی هستند که حداقل 5 سال سابقه موثر وکالت داشته باشند که به دلایلی تمایل به کار وکالت ندارند و تقاضا می دهند تا وارد دستگاه قضا شوند.

وی اضافه کرد: مطابق آمار سالانه حدود 400 نفر از وکلای دارای حداقل 5 سال سابقه موثر در قالب جذب اختصاصی متقاضی امر قضاوت هستند و ازمجموع شرکت کنندگان حائز این شرط تاکنون حدود 200نفربه گزینش معرفی شدند .

حجت الاسلام و المسلمین امینی در پاسخ به آخرین سوال در مورد روند جذب مناطق محروم و همچنین شورای حل اختلاف نیز خاطرنشان کرد: تمهیداتی اندیشیده شده که تعدادی از نیروهایی که در مناطق محروم تحصیلات حقوقی دارند در همان مناطق در دوره های آموزشی شرکت دهیم و بعدا بر اساس آزمونی، بخشی از آن ها را برای نیازهای منطقه جذب کنیم.

این مقام عالی قضایی یادآور شد: در مورد شورای حل اختلاف نیز تاکنون دو مورد آزمون برگزار کرده ایم و در حال حاضر بیشتر از قضات محاکم استفاده می شود که در وقت های اضافی به شوراها نیز کمک می کنند ولیکن در سال 96 یک نوبت آزمونی برگزار شد که حدود 46 هزار نفر شرکت کردند و از آن ها بالغ بر 200 نفر به گزینش معرفی شدند که پس از طی این مرحله ابلاغ قضایی به آن ها در شورای حل اختلاف داده می شود و در حال حاضر 150 قاضی مستقر در شوراهای حل اختلاف داریم و مابقی به صورت پاره وقت همکاری می کنند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی منابع انسانی قوه قضاییهاگر دیدگاهی درباره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.

🙂
 • امکان تأیید نظرات سیاسی وجود ندارد.
 • امکان تایید نظراتی که حاوی اخبار غیر قابل تأیید از طریق خبرگزاری های معتبر می باشند، وجود ندارد.
 • امکان تأیید نظراتی که حاوی اطلاعات تماس شخصی افراد و یا ID شبکه های مجازی ارتباطی می باشند وجود ندارد.
 • امکان تأیید نظرات کاربرانی که به هر طریقی قصد مأیوس کردن سایرین را دارند وجود ندارد.
 • هرگونه تحریک، تحقیر و کنایه به سایر افراد (مسئول و غیر مسئول) غیر مجاز می باشد.
 • امکان هماهنگی برای هرگونه ملاقات حضوری چه به صورت دسته جمعی و چه فردی توسط کاربران سایت وجود ندارد.

جهت دریافت آخرین اخبار و آگهی های مهم استخدامی از طریق کانال تلگرام ایران استخدام اینجا کلیک نمایید
 • نویسنده: مهدیه
 • تاریخ ارسال:
 • ساعت ارسال: ۱۹:۴۷
 • کد دیدگاه: ۲۰۱۷۲۸۸

جواب این آزمون کی میاد؟

پاسخ دهید
جهت عضویت در صفحه اینستاگرام ایران استخدام اینجا کلیک نمایید

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...

ابتدای صفحه
مختصری درباره ایران استخدام

سایت ایران استخدام در تاریخ 1391/1/10 راه اندازی شد و با تلاش گروهی و روزانه مدیران و نویسندگان خود در جهت تبدیل شدن به مرجع بروز آگهی های استخدامی گام برداشت. سعی همیشگی همکاران ما ارائه مطلوب و با کیفیت آگهی های استخدامی خدمت بازدیدکنندگان محترم این سایت بوده است. ایران استخدام به صورت مستقل و خصوصی اداره می شود و وابسته به هیچ نهاد و یا سازمان دولتی نمی باشد، این سایت تنها منتشر کننده ی آگهی های استخدامی بوده و بنابراین لازم است که بازدید کنندگان محترم سایت خود نسبت به صحت و سقم اخبار منتشر شده در آن هوشیار باشند.

نماد اعتماد الکترونیکی