اطلاعات بیشتر

آشنایی با شغل سرشماری

m0svgmppcexy1ogdegcw

مقدمه:

نظام مقدس جمهوري اسلامي با تاكيد بر سه محور عدالت اجتماعي، اعتلاي فرهنگي و توسعه اقتصادي معرفي مي‌گردد و اين امور در درجه اول مرتبط با نفوس و جمعيت كشور است و يكي از مسايل مهم امروز جهان نيز افزايش جمعيت مي‌باشد. دولت‌ها با توجه به گسترش روز افزون جمعيت براي تصميم‌گيري سريع و صحيح نيازمند برنامه‌ريزي و در اين ارتباط به طور وسيع همه بخش‌هاي نظام نيازمند آمار و بررسي‌هاي آماري گوناگون مي‌باشند. براي رفع مشكلات آماري كشور در قسمت‌هاي ثبت، جمع‌آوري و پردازش و اعلام دقيق آمار، شوراي عالي آمار با مسئوليت رييس جمهور و يا معاون اول ايشان و با تركيبات اصلي شامل سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، مركز آمار، سازمان ثبت‌احوال، وزارت امور خارجه، وزارت كشور، وزارت بهداشت و مراكز تحقيقي ذيربط به وجود آمد تا اين مرجع نظر نهايي را اعلام نمايد.

تعريف:

فرآيند جمع‌آوري، مرتب كردن و انتشار داده‌هاي جمعيتي يك محدوده جغرافيايي در زمان معين سرشماري ناميده مي‌شود. سرشماري مستلزم عمليات آماري پيچيده و پرخرجي است كه سال‌ها برنامه‌ريزي دقيق مي‌طلبد.

تاريخچه:

در ايران باستان از زمان هخامنشيان گردآوري اطلاعات جمعيتي به صورت سرشماري صورت مي‌گرفته است. آمار جمعيتي در اين دوران بخصوص براي سربازگيري و دريافت ماليات باي تامين مخارج سپاهيان مورد علاقه بوده است. در مورد نحوه آمارگيري آن زمان براي افراد جنگي، نوشته پركپ كه يكي از خبرنگاران جنگي اردوهاي ژوستين‌ امپراتور روم است جالب توجه است. پركپ مي‌نويسد: «براي تعيين تلفات قشون ايران هنگام جنگ پادشاه قبل از شروع جنگ روي تختي مي‌نشست، قشون در مقابلش دفيله مي‌داد(رژه مي‌رفت) و هر يك از نظاميان تيري در زنبيل مي‌انداخت. پس از خاتمه دفيله، زنبيل‌ها را بسته و با مهر پادشاه ممهور مي‌كردند. وقتي جنگ تمام مي‌شد بار ديگر در حضور پادشاه سپاه دفيله مي‌رفت و زنبيل‌ها باز مي‌شدند و هر يك از قشون تيري برمي‌داشت و عبور مي‌كرد. آنچه از تيرها در زنبيل باقي مي‌ماند، دليل برنبودن اشخاصي بود كه در جنگ كشته يا مفقود شده بودند. سرشماري به صورت جديد از قرن هفدهم در كانادا شروع و سپس در ديگر كشورهاي جهان معمول گرديد و به تدريج سازمان‌هاي بين‌المللي به عنوان يك اقدام بسيار اساسي با اعزام كارشناس و ارسال ساير كمك‌ها به سرشماري كشورهاي در حال توسعه همت گماردند. در زمان ناصرالدين‌شاه قاجار ابتدا به وسيله صنيع‌الدوله در سال1252 شمسي جمعيت كشور ايران حدود5/11ميليون نفر سرشماري شد و در سال1295 شمسي تصويب‌نامه هيات وزيران در41 ماده به تصويب رسيد و در سال بعد در زمان حكومت وثوق‌الدوله اداره ثبت احوال در وزارت خارجه تاسيس و در سال1303 آيين‌نامه وظايف اجمالي اداره آمار جمعيت مشخص شد و براي سرشماري اول در سال1335 اداره كل آمار عمومي زير نظر وزارت كشور شكل گرفت ولي سرشماري‌هاي ديگر توسط مركز آمار ايران زيرنظر سازمان مديريت و برنامه‌ريزي(برنامه وبودجه سابق) انجام گرفت.

انواع سرشماري:

معمولا سرشماري با دو شيوه براي شمارش جمعيت و دسترسي به حجم و توزيع جمعيت وجود دارد. شيوه دوفاكتور و شيوه دوژوره. در شيوه دوفاكتور تاكيد بر محلي است كه شخص در روز سرشماري در آنجا حاضر بوده است. لذا كاربرد اين شيوه حجم و توزيع جمعيت حاضر است، حال آن كه در شيوه دوژوره تاكيد بر محلي است كه شخص خود را متعلق به آن مي‌داند و معمولا يا طبق قانون در آن محل ساكن يا مقيم است، لذا كاربرد اين شيوه حجم و توزيع جمعيت را مقيم را به دست مي‌دهد. دقيق‌تر حجم جمعيت يا جمعيت كل. چه در سطح كشور و چه در سطوح پايين‌تر يك شاخص آماري مشتق از جمعيت يا جمعيت كل را از اطلاعات خام راجع به محل حضور افراد و تشكيل دهنده جمعيت در زمان سرشماري استخراج مي‌كنيم. حجم جمعيت حاضر يا دوفاكتور حاصل مي‌شود از سوي ديگر جمعيت ياجمعيت كل را از اطلاعات خام راجع به محل سكونت معمولي افراد تشكيل دهنده جمعيت استخراج كنيم. حجم جمعيت مقيم يا دوژوره حاصل مي‌شود.

شيوه‌اي كه يك كشور براي سرشماري انتخاب مي‌كند تابع شيوه مورد استفاده در سرشماري پيشين‌ـ البته اگر كشور داراي تجربه اجراي سرشماري باشد‌ـ توان اجرايي و هم‌چنين نيازهاي آماري آن كشور است.

شيوه عمل در ايران:

هيچ‌كدام از سرشماري‌هاي ايران به شيوه دوفاكتور انجام نشده است، مفهوم كليدي در سرشماري ايران به جاي محل حضور فرد در سرشماري اقامتگاه معمولي او است. پيداست سرشماري كه برمبناي اقامتگاه معمولي شكل بگيرد بيشتر يك سرشماري دوژوره است تا دوفاكتور.

تعيين برنامه‌هاي قبلي لازم پيش از سرشماري:

1ـ برنامه‌هايي كه براي مقدمات كار لازم است و برنامه‌‌هايي كه زمينه ذهني براي پاسخگويان سرشماري فراهم مي‌سازد(تبليغات).

2ـ اجراي برنامه پيش آزمون براي تعيين روايي پرسش‌نامه‌ها، سازماندهي و امور اعتباري و غيره.

3ـ مناسبات تاريخ سرشماري: يعني سرشماري در زماني انجام پذيرد كه جابه‌جايي و تحرك جمعيتي در حد كمترين باشد.

مزاياي سرشماري:

1ـ طبقه‌بندي اطلاعات باسرشماري آسان است.

2ـ به طور همز‌مان اطلاعات از نقاط مختلف يك منطقه به دست مي‌آيد.

3ـ به صورت سري زماني(مثلاً ده يا پنج سال يك بار) انجام مي‌شود و اطلاعات براي مدت طولاني قابل استفاده است.

4ـ اطلاعات در معرض برخي اشتباهات كه در نمونه‌گيري پيش مي‌آيد نيست.اگر دیدگاهی در باره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خودتون رو در سایت درج کنید.


لطفا کمی صبر کنید...


 • جهت دریافت آخرین اخبار و آگهی های مهم استخدامی از طریق کانال تلگرام ایران استخدام اینجا کلیک نمایید

 • نویسنده : ناشناس

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 22:32

  کد دیدگاه : 924060

  سلام در رابطه با استخدام آمارگیر برا شغل سرشماری نفوس و مسکن کسی تجربه کاری داره/ مثلا هر شخصی تو محل زندگی خودش فعالیت میکنه یا اینکه سرویس رفت و برگشت داره؟

  پاسخ دهید
 • نویسنده : جوان بیکار

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 23:07

  کد دیدگاه : 745027

  مسئولین محترم فقط به فکر منفعت خود نباشید به فکر این جوانان بیکار هم باشید روزقیامت مسولید

  پاسخ دهید
  • نویسنده : یه بدبخت مثل بق

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 10:19

   کد دیدگاه : 747209

   در عسلویه طرف 22 میلیون حقوق میگیره چون پارتیش فلانی که تو فلان جا کار میکنه

   پاسخ دهید
   • نویسنده : یه بیکار دیگه

    تاریخ ارسال :

    ساعت ارسال : 21:18

    کد دیدگاه : 773500

    زبونم به نفرین نمیره ..ولی خداوکیلی من با دونستن 23 تا نرم افزار و کلی رفتن به کار آموزی حداقل 7 کارخونه متفاوت کلی تجربه تحقیق و هزار جور بدبختی بیکارم . هرجا میرم میگن سابقه کار میگن زبان میگن ضامن میگن کار رایگان برای 1 ماه بیمه نشدن برای سه ماه دسته اخرم که راضی میشی به همون حقوق پایینو همه شرایطا ….میبینی که یه نفر دیگ با پارتی اومدو شغلو گرفت …
    🙁 دارم مریض میشم دیگ از این سر خوردگی .

    پاسخ دهید

لطفا کمی صبر کنید...

از تاریخ:
تا تاریخ:

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...