جزئیات بیشتر در مورد خبر

امکان شرکت کارمندان پیمانی در آزمون استخدامی وجود دارد

جهت ورود به صفحه اصلی استخدامی دستگاه های اجرایی اینجا کلیک نمایید


خبر 12 اسفند 96: آیا کارمندان دولت می توانند در آزمون‌های استخدامی شرکت کنند؟

هیئت عمومی دیوان عدالت عدالت اداری با غیرقانونی دانستن و ابطال یکی از بندهای دفترچه راهنمای سومین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه‌های اجرایی در شهریور ماه سال ۹۵، ممنوعیت شرکت کارمندان دولت در آزمون‌های استخدامی را برداشت.

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، در بند9 شرایط عمومی دفترچه راهنمای سومین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه‌های اجرایی کشور در سال شهریور سال 95 آمده بود:«داوطلبان استخدام نباید از مستخدمین رسمی، ثابت و پیمانی دستگاه‌های اجرایی باشند.»

یکی از کارمندان دولت، با اعتراض به این بند و طرح شکایت در دیوان عدالت اداری اعلام کرد: سازمان سنجش آموزش کشور در شرایط عمومی دفترچه آزمون استخدامی آورده است که «داوطلبان استخدام نباید از مستخدمین رسمی، ثابت و پیمانی دستگاههای اجرایی باشند»؛ این در صورتی است که قانون استخدامی و قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب مجلس شورای اسلامی و همچنین آیین نامه استخدام پیمانی مصوب هیئت وزیران و حتی بخشنامه دستورالعمل نحوه برگزاری آزمون‌های استخدامی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور به شماره 9757/93/200 مورخ 17 مهر سال 1393 منعی برای شرکت کارمند پیمانی در آزمونهای استخدامی  وجود ندارد. دستگاه‌های اجرایی از جمله سازمان امور مالیاتی کشور با بهانه کردن این بند غیر قانونی از شرکت کارمندان خود در آزمون‌های استخدامی به منظور تغییر شغل و یا تغییر محل خدمت جلوگیری می‌کنند.

در نهایت، هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ 26 دی امسال با حضور رئیس، معاونین دیوان عدالت اداری، رؤسا، مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد و پس از بحث و بررسی با اکثریت آراء اعلام کرد: اولاً: با توجه به حکم اصل 28 قانون اساسی مبنی بر اینکه هر کس حق دارد شغلی را که بدان مایل است و مخالف اسلام و مصالح عمومی و حقوق دیگران نیست، برگزیند. ثانیاً: در هیچ یک از قوانین موضوعه از جمله قانون مدیریت خدمات کشوری هیچ حکمی متضمن محدویت برای کارکنان پیمانی و رسمی دستگاه‌های اجرایی برای شرکت در آزمون‌های استخدامی وجود ندارد. ثالثاً: در تبصره 2 ماده 46  قانون مدیریت خدمات کشوری راجع به کارمندان پیمانی که در آزمون استخدامی پذیرفته شده‌اند، تعیین تکلیف شده است و این حکم بیانگر امکان شرکت کارمندان پیمانی در آزمون استخدامی است. با توجه به مراتب مقرره مورد اعتراض مبنی بر اینکه داوطلبان استخدام نباید در زمان ثبت نام از مستخدمین رسمی، ثابت و پیمانی دستگاههای اجرایی باشند به علت مغایرت با قوانین فوق الذکر و نبودن چنین محدویتی در قوانین موضوعه مستنداً به بند یک ماده 12 و ماده 88 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 ابطال می‌شود. با اعمال ماده 13 قانون پیش گفته و تسری ابطال مصوبه به زمان تصویب آن موافقت نشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم


اگر دیدگاهی در باره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خودتون رو در سایت درج کنید.


لطفا کمی صبر کنید...


  • جهت دریافت آخرین اخبار و آگهی های مهم استخدامی از طریق کانال تلگرام ایران استخدام اینجا کلیک نمایید

  • نویسنده : حسین

    تاریخ ارسال :

    ساعت ارسال : 14:51

    کد دیدگاه : 1801826

    با سلام و احترام
    اونوقت شرط سنی برای کارمندان رسمی ای که در آزمون پذیرفته میشوند چگونه محاسبه میشود؟؟
    خواهش میکنم جواب بدید

    پاسخ دهید
  • نویسنده : محمود

    تاریخ ارسال :

    ساعت ارسال : 21:57

    کد دیدگاه : 1759078

    من کارمند رسمی شهرداری هستم این یعنی من میتونم تو ازمون استخدامی شرکت کنم ؟

    پاسخ دهید
  • نویسنده : الف

    تاریخ ارسال :

    ساعت ارسال : 22:22

    کد دیدگاه : 1636851

    ادمین جان بالاخره کارمند دولت می‌تونه آزمون استخدامی بده یا خیر؟ممنون

    پاسخ دهید
    • نویسنده : موسوی

      تاریخ ارسال :

      ساعت ارسال : 22:22

      کد دیدگاه : 1753678

      سلام بله

      پاسخ دهید
  • نویسنده : میم

    تاریخ ارسال :

    ساعت ارسال : 01:04

    کد دیدگاه : 1630291

    با سلام.
    کسی میتونه این جمله رو تفسیر کنه؟
    “”اعمال ماده 13 قانون پیش گفته و تسری ابطال مصوبه به زمان تصویب آن موافقت نشد.””

    پاسخ دهید

لطفا کمی صبر کنید...

از تاریخ:
تا تاریخ:

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...