آگهی استخدامی متناسب با شغل و رشته خود را بیابید

جستجوی آگهی مناسب شما

بررسی سهم زنان در اشتغال مزد و حقوق بگیری در ایران

  • بروزرسانی:
  • دیدگاه: ۰ (نمایش)
  • دیدگاه های منتظر: ۰ دیدگاه
  • ارسال کننده: (پشتیبان 5 (شهریاری))
جزئیات بیشتر در مورد خبر

 افزایش سهم زنان حقوق بگیر در هر 3 بخش عمده اقتصادی

جهت ورود به صفحه اصلی اخبار اشتغال بانوان اینجا کلیک نمایید


خبر 3 تیر 97: بررسی سهم زنان در اشتغال مزد و حقوق بگیری در ایران

بررسی آمارها از سال ۹۳ حاکی از کاهش گرایش به مشاغل مزد و حقوق بگیری در میان مردان و زنان دارد که البته سهم زنان حقوق بگیر ۲.۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس یافته‌های مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار در خصوص «بررسی سهم زنان در اشتغال مزد و حقوق بگیری در ایران»، مسئله اشتغال طی دهه‌های اخیر به یکی از موضوعات مهم و تاثیرگذار در تصمیم گیری‌ها و برنامه ریزی های کشور تبدیل شده است.

در طول تاریخ وضعیت اشتغال دارای ابعاد جنسیتی گسترده بوده که در این میان زنان با اعتماد بیشتری آسیب پذیر هستند؛ سهم اشتغال زنان در اغلب کشورهای در حال توسعه دنیا کمتر از مردان است. در حالی که در کشورهای توسعه یافته، شکاف جنسیتی اشتغال کمتر است.

در این میان، اشتغال مزد و حقوق بگیری، می تواند تصویر مناسب تری از اشتغال رسمی در کشور را ارائه کند. شاغلان مزد و حقوق بگیر شامل مزد و حقوق بگیر بخش خصوصی، تعاونی و عمومی است و غیر مزد و حقوق بگیر نیز در برگیرنده کارفرما، کارکن مستقل و کارکن فامیلی بدون مزد است.

طبق یافته های مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار، بررسی‌های انجام شده بر اساس طرح آمارگیری نیروی کار در ارتباط با اشتغال مزد و حقوق بگیری در ایران نشان می دهد که در سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ به میزان ۵۶ درصد شاغلان مزد و حقوق بگیر و ۴۴ درصد غیر مزد و حقوق بگیر بوده اند.

همچنین در سال ۱۳۹۵ سهم شاغلان مزد و حقوق بگیر با یک درصد کاهش به ۵۵ درصد رسیده است. از این رو می توان گفت به رغم اینکه تعداد شاغلان در سالهای مذکور رو به افزایش بوده، اما سهم کل شاغلان مزد و حقوق بگیر در سال ۹۵ نسبت به دو سال ماقبل آن اندکی کمتر شده است.

کاهش سهم شاغلان مزد و حقوق بگیر بیانگر آن است که گرایش مزد و حقوق بگیری در میان مردان و زنان شاغل کمتر شده است و در مقابل، تمایل به خود اشتغالی و گرایش به کسب و کارهای خانگی بیشتر شده است؛ البته ممکن است این امر به موجب اجبار و ناشی از نبود تقاضا از سوی کارفرمایان بوده باشد. ضمن اینکه این نکته را نباید از نظر دور داشت که مشاغل خوداشتغالی اغلب موقت و ناپایدار است.

بر اساس این گزارش، در گروه مزد و حقوق بگیران، سهم زنان طی سالهای ۹۳ تا ۹۵ به میزان ۲.۵ درصد افزایش داشته و از ۱۴.۸ درصد در سال ۹۳ به ۱۷.۳ درصد در سال ۹۵ افزایش یافته است.

بر اساس آمار مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار، افزایش سهم زنان حقوق بگیر در هر ۳ بخش عمده اقتصادی یعنی کشاورزی، صنعت و خدمات صورت گرفته که این افزایش در بخش خدمات چشمگیر تر از سایر بخش های اقتصادی است.

با نگاهی به نسبت جنسیتی مزدبگیری می توان به این نتیجه رسید، نسبت جنسی جشن بگیری در سال ۹۵ برابر ۴۷۷ است. به عبارت دیگر به ازای هر یک زن نزدیک به ۵ مرد حقوق بگیر در کشور وجود دارد.

نتایج این مطالعات نشان می دهد که مردان و زنان دسترسی بسیار نابرابری به مشاغل مزد و حقوق بگیری دارند به طوری که در سال ۹۵ سهم مردان ۸۲.۷ درصد و سهم زنان تنها ۱۷.۳ درصد از مشاغل حقوق بگیر است.

منبع: خبرگزاری مهر


اگر دیدگاهی درباره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.

🙂
  • امکان تأیید نظرات سیاسی وجود ندارد.
  • امکان تایید نظراتی که حاوی اخبار غیر قابل تأیید از طریق خبرگزاری های معتبر می باشند، وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظراتی که حاوی اطلاعات تماس شخصی افراد و یا ID شبکه های مجازی ارتباطی می باشند وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظرات کاربرانی که به هر طریقی قصد مأیوس کردن سایرین را دارند وجود ندارد.
  • هرگونه تحریک، تحقیر و کنایه به سایر افراد (مسئول و غیر مسئول) غیر مجاز می باشد.
  • امکان هماهنگی برای هرگونه ملاقات حضوری چه به صورت دسته جمعی و چه فردی توسط کاربران سایت وجود ندارد.

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...

ابتدای صفحه
مختصری درباره ایران استخدام

سایت ایران استخدام در تاریخ 1391/1/10 راه اندازی شد و با تلاش گروهی و روزانه مدیران و نویسندگان خود در جهت تبدیل شدن به مرجع بروز آگهی های استخدامی گام برداشت. سعی همیشگی همکاران ما ارائه مطلوب و با کیفیت آگهی های استخدامی خدمت بازدیدکنندگان محترم این سایت بوده است. ایران استخدام به صورت مستقل و خصوصی اداره می شود و وابسته به هیچ نهاد و یا سازمان دولتی نمی باشد، این سایت تنها منتشر کننده ی آگهی های استخدامی بوده و بنابراین لازم است که بازدید کنندگان محترم سایت خود نسبت به صحت و سقم اخبار منتشر شده در آن هوشیار باشند.

نماد اعتماد الکترونیکی