جزئیات بیشتر در مورد خبر

شروط تبدیل وضعیت به پیمانی معلمان حق‌ التدریس

جهت ورود به صفحه اصلی استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی اینجا کلیک نمایید
جهت ورود به صفحه اصلی استخدام مربیان حق التدریس اینجا کلیک نمایید


خبر 20 شهریور 98: تشریح‌ تمام جزییات استخدام معلمان حق‌ التدریس

معاون وزارت آموزش‌وپرورش با تشریح‌ تمام جزییات استخدام معلمان حق‌التدریس گفت: چهار گروه مشمول این قانون هستند که باید شروط لازم را کسب کنند و پس از آن قطعا طی مدت سه سال استخدام پیمانی می‌شوند.
علی الهیار ترکمن در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره جزییات اجرای آیین‌نامه استخدام معلمان حق‌التدریس اظهار‌کرد: مستحضر هستید طبق قانون برای تدوین آئین‌نامه اجرایی، کارگروهی تشکیل شد که دو نفر از نمایندگان مجلس، نمایندگان سازمان اداری استخدامی، وزارت آموزش و پرورش و سازمان برنامه و بودجه در آن حضور داشتند.

وی افزود: در این کارگروه چندین جلسه برای تدوین آیین‌نامه کار شد و درنهایت پیش‌نویس آئین‌نامه تدوین و به دولت آمد و آنجا در کمیسیون اجتماعی، کمیته‌های تخصصی و فرعی و کمیسیون اصلی بحث‌های متعددی شد؛ خوشبختانه روز یکشنبه 17 شهریور ماه در هیئت دولت به تصویب نهایی رسید و هم‌اکنون این آیین‌نامه ملاک کار آموزش و پرورش است و باید آن را اجرایی کنیم.

چهار گروه مشمول آیین‌نامه استخدام چه افرادی هستند؟

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه آئین‌نامه استخدام معلمان حق‌التدریس چهار گروه مشمول دارد،گفت: گروه نخست مربیان پیش‌دبستانی هستند یعنی افرادی که از سال 79 تا 91 با یکی از مراکز پیش‌دبستانی دولتی یا کلاس‌های پیش‌دبستانی ضمیمه در مدارس دولتی همکاری داشتند و حقوق‌شان را از محل حساب و اعتبار دولتی دریافت کرده‌اند و این موضوع یکی از شروط اصلی است.

الهیار ترکمن افزود: گروه دوم که مشمول قانون می‌شوند، حق‌التدریس‌های غیر‌مستمر هستند یعنی افرادی که از سال 79 تا 91 با آموزش و پرورش در مدارس دولتی به صورت حق‌التدریس آزاد همکاری داشتند، شناسه و کد حق‌التدریسی از آموزش و پرورش دریافت کرده‌اند و حقوق‌شان را از محل حساب و اعتبارات دولتی دریافت کرده‌اند.

وی ادامه‌داد: گروه سوم، آموزشیاران نهضت سوادآموزی هستند یعنی افرادی که از سال 79 تا 92 با نهضت سوادآموزی همکاری داشتند و همکاریشان کماکان ادامه دارد و باید گواهی‌‌های گزینش، آموزش بدو خدمت و شناسه آموزشیاری را از نهضت سوادآموزی داشته باشند که مشمول این قانون شوند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره گروه چهارم مشمولان قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس گفت: گروه چهارم شامل آموزش دهنده‌های مستمر نهضت سوادآموزی است یعنی افرادی که از سال 79 تا قبل از 92 به صورت مستمر با نهضت سوادآموزی همکاری داشته‌اند و در هر دوره‌ حداقل 2 نفر سوادآموز را تحت پوشش قرار داده باشند که بتوانند مشمول این قانون شوند.

شروط استخدام؛ از جنسیت تا سنوات خدمت

الهیار ترکمن مطرح‌کرد: براساس متن قانون استخدام این افراد در سقف ظرفیت استخدامی تخصیصی سالانه‌ای است که سازمان اداری و استخدامی به وزارت آموزش و پرورش می‌دهد و اولویت به کارگیری آنها در مناطق کمتر توسعه یافته و براساس نیاز وزارت آموزش و پرورش به رشته‌، دوره تحصیلی، جنسیت‌ و سنوات خدمت است.

ممنوعیت نقل‌وانتقال تا 10 سال, استخدام به شکل پیمانی

وی با اشاره به موردی دیگر در آئین‌نامه استخدام معلمان حق‌التدریس متذکر‌شد: در آیین‌نامه اشاره شده است نقل‌وانتقال این افراد تا 10 سال از محل خدمتی که برایشان تعیین شده غیرممکن است و قانوناً نمی‌توانند تا قبل از ده سال تقاضای نقل و انتقال بدهند و به جای جدید منتقل شوند براساس مواد 42 و 45 قانون مدیریت خدمات کشوری این افراد به پیمانی تبدیل وضعیت و استخدام آموزش و پرورش می‌شوند.

شروط استخدام حق‌التدریس‌ها، شرکت در دوره آموزشی و قبولی در آزمون پایانی

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش بیان‌کرد: مورد دیگری که در قانون وجود دارد، این است که مربیان پیش‌دبستانی و حق‌التدریسان غیرمستمر باید علاوه بر شرایطی که تعیین شده است دوره آموزشی یک ساله را در دانشگاه فرهنگیان سپری کنند و نمره قبولی‌ را در آزمون پایان دوره اخذ کنند و بعد از این که قبول شدند و شرایط استخدام را طی کردند با توجه به نیاز آموزش و پرورش در یکی از مشاغل دبیری، آموزگاری، هنرآموزی، مربی امور تربیتی، مراقب سلامت و مشاور تحصیلی به کار گرفته می‌شوند. این نکته هم مهم است که در متن آئین‌نامه اشاره شده، مربیان پیش‌دبستان و حق‌التدریس‌های غیرمستمر واجد شرایطی که نتوانند دوره یک ساله را طی کنند و نمره قبولی در دوره بگیرند به خدمت آنها در آموزش و پرورش خاتمه داده می‌شود و دیگر با آنها قرارداد حق‌التدریس منعقد نمی‌شود.

آموزشیاران نهضت باید در آزمون داخلی آموزش و‌پرورش شرکت کنند

الهیار ترکمن درباره آموزشیاران و آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی گفت: برای این گروه علاوه بر اینکه باید در یک آزمون داخلی شرکت کنند، نیاز است دوره آموزش یکساله را در دانشگاه فرهنگیان طی کنند و نمره قبولی را در دوره یک ساله به دست بیاورند.

کسب 50 درصد نمره کل حدنصاب قبولی در آزمون

وی درباره شرایط برگزاری آزمون داخلی آموزش و‌پرورش عنوان‌کرد: این آزمون دو بخش عمومی و تخصصی دارد، حد نصاب قبولی در آزمون معادل 50 درصد نمره کل آزمون است که در این 50 درصد حتماً باید 40 درصد مواد عمومی و 60 درصد مواد تخصصی را به درستی پاسخ دهند که بتوانند حد نصاب 50 درصدی را به دست بیاورند.

آزمون فقط یکبار برگزار می‌شود

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره زمان برگزاری این آزمون گفت: با مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش هماهنگ کردیم که در اولین فرصت این آزمون برگزار شود در متن آئین‌نامه اشاره شده است که این آزمون فقط در طول برنامه ششم یکبار برگزار می‌شود و ما هر سال آزمون نداریم بلکه فقط یکبار برگزار می‌شود و افرادی که حد نصاب قبولی می‌آورند را برای معرفی به دوره آموزشی و به‌کارگیری در وزارت آموزش و پرورش اولویت‌بندی می‌کنیم.

آموزشیاران نهضت فقط به عنوان آموزگار جذب می‌شوند

الهیار‌ترکمن خاطر‌نشان‌‌کرد: آموزشیاران و آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی وقتی آزمون ورودی و دوره یکساله را طی و نمره قبولی کسب کنند فقط در شغل آموزگاری به کار گرفته می‌شوند یعنی فقط در دوره ابتدایی. هر کدام از افراد نتوانند در آزمون قبول شوند یا دوره یکساله را طی کنند به خدمت آنها در وزارت آموزش و پرورش خاتمه داده می‌شود.

وی متذکر‌شد: واقعا می‌خواهم این افراد نهایت تلاش خود را کنند تا بتوانند شروط آیین‌نامه را طی بکنند، چون از این به بعد موضوعی به اسم جامانده از این قانون نداریم، مستحضر هستید قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی که شهریور 97 تصویب شد دهمین اصلاحیه‌ای است که به قانون اول مصوب سال 88 خورده است و واقعاً اصل قضیه زیر سوال می‌رود چون قانونی که یکبار تصویب می‌شود و 10 بار اصلاحیه می‌خورد نشان می‌دهد در بخش‌هایی مشکل حقوقی و نگارش قانونی داشته است.

خداحافظی با افرادی که نتوانند شروط لازم را کسب کنند

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش مطرح‌کرد: خواهش بنده از ذینفعان قانون این است با صراحتی که در قانون و متن آئین‌نامه اجرایی است، تلاش خود را بکنند که بتوانند شرایط را کسب کنند چرا که از این به بعد دیگر موضوعی به اسم جا مانده نداریم و قانون هم تعیین تکلیف کرده است هر فردی نتواند شرایط را طی کند به خدمتش در آموزش و پرورش خاتمه داده می‌شود و ما باید به سمت نیروی‌های دیگر برویم.

الهیار ترکمن درباره تعیین تکلیف استخدامی این افراد برای مهر 98 گفت: در صحبت‌های اولیه که با سازمان اداری و استخدامی کشور داشتیم صحبت از استخدام 13 هزار نفر بود، ولی آنها ما را احاله می‌دادند به نهایی شدن آئین‌نامه و بحث‌شان این است که آئین‌نامه تصویب و مفادش مشخص شود که براساس آئین‌نامه نظرشان را در خصوص مجوزهای سال 98 اعلام کنند، البته در متن قانون اشاره شده است که این قانون دوره زمانی 3 ساله دارد یعنی تا پایان برنامه ششم باید اجرایی شود.

وی افزود: از روز شنبه رایزنی‌ها را با سازمان امور اداری و استخدامی شروع می‌کنیم تا زودتر بتوانیم این افراد را تعیین تکلیف کنیم و این گروه وارد چرخه تبدیل وضعیت شوند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره تأمین منابع اعتباری اجرای قانون استخدام معلمان حق‌التدریس گفت: دوستان نگران این موضوع نباشند، آنچه که در جدول شماره 9 قانون بودجه برای وزارت آموزش و پرورش پیش‌بینی شده بود به این وزارتخانه ابلاغ نشده است و براساس تصمیمات شورای عالی هماهنگی اقتصادی و سقف بودجه اعلامی به دولت این مورد در داخل آن دیده نشده است اما چون قانون است ما موظف به اجرا هستیم و خیلی از بابت منابع اعتباری دوستان احساس نگرانی نکنند و نگویند پول آن کجاست، موضوع را براساس مفاد قانون مدیریت می‌کنیم و آنچه برای ما مهم است اجرای دقیق مفاد آئین‌نامه و وارد کردن مشمولین به چرخه تبدیل وضعیت و تساوی قانون برای همه است که ان‌شاءالله مورد عمل قرار خواهد گرفت.

صدور حکم استخدام پیمانی از مهر 98؟

الهیار درباره این موضوع که بر این اساس به نظر می‌رسد افراد مشمول سال تحصیلی جدید باید دوره آموزشی را طی کنند و تعیین تکلیف استخدامی آنها به مهر 99 موکول می‌شود، عنوان‌کرد: افرادی که مشمول قانون شده و برای دوره آموزشی معرفی می‌شوند وقتی دوره را طی کردند و قبول شدند، تاریخ استخدام پیمانی‌آنها به مهر 98 بر می‌گردد و اینطور نیست که بگذارند استخدام پیمانی آنها را برای سال بعد صادر کنند فقط با توجه به صراحت قانون افراد باید تلاش کنند که شرایط را احراز کنند.

وی درباره جمعیت جامعه هدف قانون استخدام معلمان حق‌التدریس گفت: جامعه هدف 112 هزار نفر است که باید شروط تعیین شده را به دست بیاورند و افرادی که موفق به کسب شرایط می‌شوند طی مدت سه سال قطعاً تبدیل وضعیت می‌شوند افرادی هم که شروط را به دست نمی‌آورند قطعا به خدمت‌شان در آموزش و پرورش خاتمه داده می‌شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم


اگر دیدگاهی در باره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خودتون رو در سایت درج کنید.


لطفا کمی صبر کنید...


 • جهت دریافت آخرین اخبار و آگهی های مهم استخدامی از طریق کانال تلگرام ایران استخدام اینجا کلیک نمایید

 • نویسنده : ناشناس

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 21:46

  کد دیدگاه : 2505638

  آموزش‌دهنده‌های‌گرامی‌آنهای‌که‌قبل‌۹۲‌وارد‌نهضت‌شده‌ودو‌شا‌گرد‌درآن‌دوره‌داشتند‌شامل‌آزمون‌هستند

  پاسخ دهید
 • نویسنده : ناشناس

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 21:35

  کد دیدگاه : 2505618

  خدایا ب دادمون برس مردیم از استرس (:cry:)

  پاسخ دهید
 • نویسنده : مرتضی

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 21:33

  کد دیدگاه : 2505614

  سلام دوستان اگه توجه بفرمایند گروه چهارم گفتند باید از ۷۹ تا۹۲ به صورت مستمر نه اینکه فقط دو دوره باشه .بااین حساب میشه ۱۲سال

  پاسخ دهید
  • نویسنده : خوزستان

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 09:57

   کد دیدگاه : 2506104

   کسی که از۷۹تا۹۲بانهضت همکاری داشته کی خودش طی همون سالها سابقش تکمیل شده وبی هیچ قیدوشرطی همون موقع رفته اموزش پرورش ومعلم شده

   پاسخ دهید
  • نویسنده : ناشناس

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 10:37

   کد دیدگاه : 2506194

   آقا مرتضی😒۱۲سال کجا بود اکثرا یک یا دو دوره نهایت

   پاسخ دهید
 • نویسنده : ناشناس

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 21:14

  کد دیدگاه : 2505586

  لطفا دوستان جواب بدید دودوره غیرفعال نهضت چی میشه

  پاسخ دهید
 • نویسنده : مرتضی

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 21:03

  کد دیدگاه : 2505568

  سلام همکاران بعد ۹۲ که ۵سال الان فعالیت دارین چرا اعتراضی نمیکنین؟حق گرفتنیه

  پاسخ دهید
 • نویسنده : خوزستان

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 20:58

  کد دیدگاه : 2505557

  آموزشیارها چرا کسی حرفی نمیزنه،هر کاری میخوان میکنن ما هم نباید حرفی بزنیم

  پاسخ دهید
 • نویسنده : خوزستان

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 20:56

  کد دیدگاه : 2505554

  میگم کلا آموزشیارها تو کشور چند نفرن کسی میدونه؟؟؟

  پاسخ دهید
  • نویسنده : سارا.همدان

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 05:36

   کد دیدگاه : 2505966

   سلام.صد تا صد و ده نفر

   پاسخ دهید
  • نویسنده : ایلامی

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 09:12

   کد دیدگاه : 2506041

   100 نفر

   پاسخ دهید
 • نویسنده : فارس

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 20:55

  کد دیدگاه : 2505553

  دوستان حق التدریس کاری به آیین نامه داره؟یعنی حق التدریسمون میکنن….استخدام با این اوضاع آیین نامه سخت شده یه آزمون میزارن که اکثرا رو قانونی حذف کننن.از وقتی متن ایین نامه رو خوندم حالم خراب شده

  پاسخ دهید
 • نویسنده : خوزستان

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 20:55

  کد دیدگاه : 2505552

  واقعا چرا اینقدر کار آموزشیار ها رو سخت کردن ،چیکار میخوان بکنن،نیتشون حذف همه است،خودشون میدونن چیکار میکنن میخوان نهضت نباشه

  پاسخ دهید
  • نویسنده : ناشناس

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 01:20

   کد دیدگاه : 2505876

   دقیقا همینطوره همکار بعد از سه سال واقعا ناامید شدیم.

   پاسخ دهید
 • نویسنده : ناشناس

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 20:53

  کد دیدگاه : 2505545

  لطفاجواب بدید تکلیف دودوره غیرفعال چی میشه

  پاسخ دهید
 • نویسنده : خوزستان

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 20:52

  کد دیدگاه : 2505542

  سلام دوستان،میگم مگه آموزشیار فعال هم داریم،شهر ما که آموزشیار نیست،که بخواد فعال باشه،هر چی هست از قبلا است

  پاسخ دهید
 • نویسنده : احمد رئالی

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 20:00

  کد دیدگاه : 2505464

  بابا من ورودی ۹۶ هستم حق التدریس هستم کد پرسنلی هم دارم پس من چی

  پاسخ دهید
  • نویسنده : ناشناس

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 21:25

   کد دیدگاه : 2505599

   قبل ۹۲ باید باشی هنوز بعد ۹۲ نیومده

   پاسخ دهید
  • نویسنده : زهرااحدی

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 22:46

   کد دیدگاه : 2505702

   سلام شماچجورحق التدریس شدیدکجابایدبرم

   پاسخ دهید
 • نویسنده : مازندران

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 19:45

  کد دیدگاه : 2505434

  من از مازندران هستیم .دو دوره غیر فعال ولی مشمول 4 گروه استخدامی هستم.نه فرمی پر کردم نه زنگ زدن برم اداره برا حقی یا مصاحبه

  پاسخ دهید
  • نویسنده : هدیه

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 20:04

   کد دیدگاه : 2505471

   من هم خوزستانم هنوز فرم پر کردیم ن مصاحبه رفیتم ولی گفتم مهر حقی میشید

   پاسخ دهید
  • نویسنده : خوزستان

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 20:08

   کد دیدگاه : 2505480

   سلام همکار منم شرایط شما دارم. متاسفانه خبری نیست

   پاسخ دهید
   • نویسنده : هدیه

    تاریخ ارسال :

    ساعت ارسال : 21:41

    کد دیدگاه : 2505631

    کدوم شهرستانی این هفته اداره رفتی

    پاسخ دهید
 • نویسنده : خنداب

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 19:45

  کد دیدگاه : 2505432

  میخواستم بدونم چراایشون حرفی ازاستخدام نیروهای خریدخدمات آموزشی نزدبالاخص نیروهای ماقبل ۹۱انهم فعال میخواستم بدونم چراایشون حرفی ازتبدیل وضعیت واستخدام نیروهای حق التدریسی خریدخدمات آموزشی هنرستانهای فنی وحرفه ای وکاردانش نزدخدایاخودت به دادمون برس!!!!

  پاسخ دهید
 • نویسنده : مازندران

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 19:41

  کد دیدگاه : 2505425

  میشه بگین ازتون چی پرسیدن؟

  پاسخ دهید
 • نویسنده : دیانا

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 19:39

  کد دیدگاه : 2505421

  بچه ها اینقدر حالم خرابه.شب وروز سرم تو گوشی بود .هی میخوندم.زیر نویس شبکه خبر رو هرروز میخونم چند ساله.شاید خبری بشه.نیروی ازاد هرشهری یک نفر سهمیه داره یعنی هیچی .دیگه خسته شدم .میخوام دیگه زنده نباشم.راحت بشم.دیگه امیدی ندارم

  پاسخ دهید
  • نویسنده : به دیانا

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 21:44

   کد دیدگاه : 2505636

   خدانکنه بمیری دشمنت بمیره،حال همه ی ما مثل خودته،باور کن درد همه مون یکیه،چه باید کرد دوست عزیز در زمانی به دنیا اومدیم و رشد کردیم که وقتش نبود .

   پاسخ دهید
  • نویسنده : R

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 22:05

   کد دیدگاه : 2505653

   امیدتون بخدا باشه
   اگه اون بخواد کاریو درست کنه درست میکنه

   پاسخ دهید
 • نویسنده : ناشناس

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 19:33

  کد دیدگاه : 2505408

  هر دو دوره قطع‌همکاری که تا این لحظه فرم تکمیل نکرده و مصاحبه هم دعوت نشده لطفا بگه.

  پاسخ دهید
  • نویسنده : اس.س

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 06:55

   کد دیدگاه : 2505976

   من مثل شما هستم

   پاسخ دهید
 • نویسنده : ناشناس

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 18:57

  کد دیدگاه : 2505354

  با عرض سلام و ادب خدمت همڪاران محترم

  صبر و حوصله نمائید تا آیین نامه ابلاغ شود
  همه میخونیم متوجه مفادش خواهیم شد
  این صحبتهای جناب اقای الهیار ترڪمن هست.

  تمام مشمولین هستند در ایین نامه

  🔴حالا اگر اسمی از اصلاحیه تڪ دوره ای هم نیست باید صبر ڪنید تا متن اصلی آیین نامه اعلام بشود چون اسامی تڪ دوره ای و فعال توسط سازمان نهضت سواد آموزی اعلام شده. و قطعا باید اصلاحیه هم باشد .

  یڪ مواردی هم هست ڪه با حرفهایی ڪه قبلا نماینده ها فرمودن ضد و نقیض هست.
  فرصت شرڪت در ازمون اینجا گفته تنها یڪبار هست
  ..درصورتی ڪه قبلا گفتن چنانچه ڪسی رد شد دوباره میتونه شرڪت ڪنه.‌ و بصورت حق التدریس خواهد ماند.
  فعلا صبوری ڪنید تا ابلاغ ایین نامه.
  احتمالا تا هفته اینده شایدم زودتر ابلاغ شه.

  پاسخ دهید
 • نویسنده : ناشناس

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 18:36

  کد دیدگاه : 2505324

  ای خدا به داددلم برس توی زندگی خیلی سختی کشیدم امیدم به نهضت بود.اینم هیچ .هرروزی یه خبری.کاش بگن تک دوره ای هاکارشون به این زودی درست میشه

  پاسخ دهید
  • نویسنده : خ رضوی

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 21:27

   کد دیدگاه : 2505607

   عزیزم. صبور باش. الان دودورهای. بعد سه سال. به. سر انجام رسیده. شما هم که گفتن مشمولین. چرا نگرانی. دیر زود داره سوخت. وسوز نداره. نوبت شما ه م میشه

   پاسخ دهید
  • نویسنده : هدیه

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 21:43

   کد دیدگاه : 2505633

   ب خودت استرس نده اگ تشکیل پرونده دادین حتما جذب میشین

   پاسخ دهید
  • نویسنده : ناشناس

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 23:05

   کد دیدگاه : 2505736

   ان شالله درست میشه توکلت به خداباشه

   پاسخ دهید
 • نویسنده : شرکتیها

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 18:30

  کد دیدگاه : 2505314

  شرکتی ها چی؟

  پاسخ دهید

لطفا کمی صبر کنید...

از تاریخ:
تا تاریخ:

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...