آگهی استخدامی متناسب با شغل و رشته خود را بیابید

جستجوی آگهی مناسب شما

جزئیات سهمیه بومی در آزمون های استخدامی

 • بروزرسانی:
 • دیدگاه: ۳۵۷ (نمایش)
 • دیدگاه های منتظر: ۰ دیدگاه
 • ارسال کننده: (admin (علی احمدزاده))
اطلاعات بیشتر

امتیاز بومی بودن در آمون های استخدامی

لینک های مفید و مرتبط
اخبار استخدام فراگیر دستگاه های اجرایی اخبار استخدام آموزش و پرورش اخبار استخدام وزارت بهداشت

خبر 28 آبان 99: استخدام معلمان در هر منطقه براساس ظرفیت‌های بومی آنجا باشد (منبع: خبرگزاری ایسنا)

وزیر آموزش و پرورش گفت: در این جلسه مصوب شد که استخدام معلمان در هر منطقه براساس ظرفیت‌های بومی آنجا باشد، البته از هر جای کشور هم که بخواهند در منطقه‌ای استخدام شوند، مخالفتی وجود ندارد ولی اگر به آن منطقه بروند تا پایان خدمت باید در آنجا مشغول باشند.

جهت مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک نمایید

خبر 18 آبان 99: بومی گزینی راهی برای جبران کمبود معلم (منبع: خبرگزاری صدا و سیما)

با بومی گزینی در استخدامی آموزش و پرورش می‌توان کمبود ۸۰ معلم را جبران کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز اصفهان؛ نماینده مردم شهرستان‌های نایین و خوروبیابانک در مجلس شورای اسلامی در جلسه آموزش و پرورش خوروبیابانک گفت: بیشترین کمبود معلم درمقطع ابتدایی و همچنین رشته‌های زبان، گرافیک و کامپیوتر و مربی پرورشی است.

جهت مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک نمایید

خبر 30 مهر 99: لزوم اضافه شدن شرایط بومی بودن از طریق همسر (منبع: خبرگزاری خانه ملت)

عضو مجمع آذربایجان شرقی در مجلس، با بیان‌ اینکه عدم‌ لحاظ شرط همسربودن در بومی‌گزینی برای آزمون‌های فراگیر استخدامی مشکلاتی را ایجاد کرده است از پیگیری این موضوع جهت اعمال اصلاحیه در آزمون آموزش و پرورش خبر داد.

جهت مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک نمایید

خبر 30 مهر 99: تشریح علت تاخیر در آزمون استخدامی فراگیر (منبع: خبرگزاری مهر)

انصاری در رابطه با اینکه چرا آزمون استخدامی به تأخیر افتاده است، تصریح کرد: مجلس قانون اولویت‌دادن به نیروهای بومی را ۱۶ شهریور ماه تصویب کرده بود که به علت تایید دیرهنگام شورای نگهبان و هم‌زمانی آن با ثبت‌نام‌ها اینگونه شد. به خصوص که اعلام شده بود از زمان تصویب لازم‌الاجراست و ما مجبور بودیم این اولویت را اعمال کنیم.

جهت مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک نمایید

خبر 29 مهر 99: تشریح جزئیات مصوبه اولویت داوطلبان بومی در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی (منبع: خبرگزاری ایسنا)

یک مقام مسئول در سازمان اداری و استخدامی با بیان اینکه اولویت‌دادن به داوطلبان بومی در آزمون استخدامی به معنی سلب حق شرکت داوطلبان غیربومی نیست، هدف از بومی‌گزینی در آزمون استخدامی را ماندگاری نیروها در شهرستان‌های خود و استفاده بیشتر از تجارب انباشته کارکنان دولت برای ارائه خدمات اعلام کرد.

قنبری – رئیس امور آمار، برنامه‌ریزی و تأمین نیروی انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور – در گفت‌وگو با ایسنا، جزئیات مصوبه تعیین اولویت به داوطلبان بومی شهرستانی در آزمون استخدامی را تشریح کرد.

رئیس امور آمار، برنامه‌ریزی و تأمین نیروی انسانی سازمان اداری و استخدامی با اشاره به این نکته که در زمان انتشار دفترچه هشتمین آزمون مشترک دستگاه‌های اجرایی مصوبه قانون اصلاح ماده (۴۴) قانون مدیریت خدمات کشوری از سوی مجلس به دولت برای اجرا ابلاغ نشده بود، گفت: باتوجه به اینکه قانون مصوب مجلس از تاریخ تصویب( ۱۶.۶.۹۹) لازم‌الاجرا بود، ناچار بودیم قانون را در همین آزمون اجرا کنیم، مقرر شد جهت رعایت عدالت، فرصتی برای شرکت‌کنندگان در این آزمون فراهم شود تا بتوانند در صورت تمایل به استفاده از اولویت بومی شهرستانی، اطلاعات خود را در وبسایت سازمان سنجش ویرایش کنند و کسانی هم که شرایط استفاده از اولویت بومی را ندارند در انتخاب شغل‌محل خود تجدید نظر کنند.

وی افزود: داوطلبان می‌توانند شغل‌محل‌های خود در این آزمون را بر اساس دفترچه آزمون استخدامی و شرایط احرازی که در آن مشخص شده است، تغییر دهند و براساس شرایط جدید در آزمون شرکت کنند.

قنبری در تشریح اعمال امتیاز برای داوطلبان بومی گفت: اعمال امتیاز بومی شهرستان صرفاً در مرحله آزمون کتبی انجام می شود و به این صورت است که نمرات مکتسبه داوطلبان چه در حیطه عمومی و چه در حیطه تخصصی، با ضریب ۱.۴ (یک‌وچهار دهم) محاسبه و ملاک عمل قرار می‌گیرد.

وی تأکید کرد: اولویت‌دادن به داوطلبان بومی به این معنی نیست که داوطلبان غیربومی حق شرکت در یک شغل‌محل شهرستانی را نداشته باشند، بلکه به این معنی است که درصورت شرکت نیروی بومی در آن شغل‌محل، نمره مکتسبه وی با ضریب ۱.۴ و نمره نیروی غیربومی با ضریب یک محاسبه می‌شود.

قنبری افزود: درصورتی که فردی از سهمیه ایثارگری یا سهمیه معلولان استفاده کند و بومی شهرستان هم باشد باز هم مشمول این قانونی می‌شود و نمرات وی با ضریب ۱.۴ محاسبه می‌شود.

وی هدف قانون‌گذار از ابلاغ این قانون را ماندگاری نیروهای بومی در شهرستان‌های خود و استفاده بیشتر از تجارب انباشته کارکنان دولت برای ارائه خدمات بهتر عنوان کرد.

قنبری در تشریح شرایط احراز بومی شهرستان‌ها مطرح کرد: ساکنان شهرستان تهران و سایر شهرستان‌هایی که مراکز استان‌ هستند، مشمول این قانون نیستند و صرفاً شهرستان‌هایی که مراکز استان نباشند مشمول قانون می‌شوند.

وی ادامه داد: کسانی بومی شهرستان محسوب می‌شوند که محل تولد آنان با محل شغل انتخابی یکی باشد یا در شهرستان محل شغل انتخابی در حال حاضر ساکن باشند و زمان سکونت شان چه به صورت متوالی چه متناوب به ۱۰ سال برسد؛ این شرایط در خصوص شخص داوطلب است و بومی‌بودن همسر یا والدین از شرایط احراز بومی‌بودن داوطلب نیست.

رئیس امور آمار، برنامه‌ریزی و تأمین نیروی انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان اینکه در مرحله ویرایش اطلاعات و استفاده از اولویت بومی‌گزینی، صرفاً خوداظهاری افراد ملاک است، اظهار کرد: اعتبارسنجی بومی‌بودن افراد در صورت قبولی در آزمون کتبی و شرکت در مصاحبه حضوری انجام می‌شود که به این صورت است؛ افرادی که از گزینه محل تولد استفاده کرده‌اند، از طریق شناسنامه اعتبارسنجی می‌شوند و لزوماً نیازی به استشهاد محلی ندارند و لزومی بر سکونت آن‌ها در حال حاضر در آن شهرستان انتخابی نیست، اما افرادی که از گزینه سکونت استفاده کرده‌اند، از طریق استشهاد محلی ممهور به مهر نیروی انتظامی (پاسگاه یا کلانتری محل) در تأیید ساکن‌بودن (در حال حاضر) و سکونت متوالی و یا متناوب حداقل ۱۰ سال در شهرستان مذکور اعتبارسنجی می‌شوند.

وی ادامه داد: کسانی که در سه مقطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان ساکن شهرستان شغل‌محل انتخابی خود بوده‌اند نیز می‌توانند با ارائه گواهی تحصیلی خود اعتبارسنجی شوند، البته مشروط بر اینکه حداقل زمان تحصیل به ۱۰ سال برسد، در صورتی که چند سال از این ۱۰ سال با استفاده از مدرک تحصیلی احراز شود، باقی‌مانده سال‌های سکونت باید از طریق استشهاد محلی که اشاره شد، احراز شود. لازم به تأکید است که سوابق تحصیلات دانشگاهی مشمول این موضوع نیست و صرفاً ارائه گواهی تحصیلی سه مقطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان پذیرفتنی است.

وی گفت: در این مرحله، یعنی مرحله ثبت نام، به هیچ عنوان احتیاج نیست داوطلبان مدرکی دال بر محل تولد یا استشهاد محلی ارائه دهند و اعتبارسنجی صرفاً در مرحله مصاحبه انجام می‌شود و اگر در جریان اعتبارسنجی مشخص شود داوطلبی به اشتباه از امتیاز بومی استفاده کرده است، امتیاز وی ابطال و نمرات او به صورت آزاد و غیربومی محاسبه می‌شود و ملاک عمل در سایر مراحل قرار می‌گیرد. لازم است داوطلبان در این خصوص دقت لازم را داشته باشند تا در مراحل بعدی دچار مشکل نشوند.

رئیس امور آمار، برنامه‌ریزی و تأمین نیروی انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: مبنای شهرستان برای تعیین بومی‌بودن، تقسیمات کشوری در اولین روز ثبت نام برای آزمون (۲۰/۶/۹۹) است.

قنبری افزود: اگر افراد، بومی شهرستان باشند و در این مرحله اطلاعات خود را ویرایش نکنند، در مراحل بعدی مشمول استفاده از امتیاز بومی نخواهند شد و لازم است افراد در زمان اعلام‌شده که ۲۹.۷.۹۹ تا ۲.۸.۹۹ است، نسبت به ویرایش اطلاعات خود در وبسایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کنند، همچنین این زمان به هیچ‌وجه تمدید نخواهد شد.

به گفته وی، زمان برگزاری آزمون از روز جمعه ۹.۸.۹۹ به روزهای پنج‌شنبه و جمعه ۶.۹.۹۹ و ۷.۹.۹۹ تغییر یافته است.

رئیس امور آمار، برنامه‌ریزی و تأمین نیروی انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور در پایان با اشاره به حد نصاب قبولی در آزمون، بیان کرد: کسب حداقل ۵۰ درصد از نمره مکتسبه نفر اول با ارزش وزنی ۴۰ درصد در حیطه عمومی و ۶۰ درصد در حیطه تخصصی در هر شغل – شهرستان در هر یک از دستگاه‌های اجرایی لازم است.

 جهت دانلود نمونه سوالات عمومی و تخصصی استخدامی دستگاه های اجرایی اینجا کلیک نمایید

خبر 27 مهر 99: اطلاعیه سازمان اداری و استخدامی کشور در ارتباط با نحوه اعمال اولویت برای متقاضیان بومی شهرستانی در هشتمین آزمون مشترک دستگاه‌های اجرایی کشور

ضمن آرزوی موفقیت سایت ایران استخدام به اطلاع میرسانیم؛  به منظور ایجاد فرصت مناسب برای آمادگی تمامی متقاضی ثبت‌نام کننده در این آزمون که متقاضی ویرایش و اصلاح شغل محل انتخابی خود می‌باشند، زمان برگزاری هشتمین آزمون مشترک دستگاه‌های اجرایی کشور از روز پنج شنبه مورخ 99/08/09 به روزهای پنج شنبه و جمعه مورخ 99/09/06 و 99/09/07 تغییر می‌یابد.

پیرو اطلاعیه مورخ 99/07/03، بنا بر اعلام سازمان اداری و استخدامی کشور و با توجه به ماده واحده قانون اصلاح ماده (۴۴) قانون مدیریت خدمات کشوری (مصوبه مورخ 16/06‏‏‏‏/1399 مجلس شورای اسلامی‏) و مصوبه شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی درخصوص تعیین اولویت برای متقاضیان بومی شهرستانی (به استثنای شهرستان تهران و مراکز استان‌ها) در آزمون های مشترک دستگاه‌های اجرایی کشور موضوع بخشنامه شماره 369488 مورخ 99/07/27 سازمان اداری و استخدامی کشور (تصویر مصوبه مندرج در ذیل این اطلاعیه) به اطلاع تمامی متقاضیان ثبت نام کننده در هشتمین آزمون مشترک دستگاه‌های اجرایی کشور می‌رساند:

متقاضیان مذکور در سهمیه‌های قانونی مختلف اعم از آزاد، ایثارگران و معلولین، می‌توانند در صورت نیاز به ویرایش اطلاعات ثبت نامی خود، با در نظر گرفتن موارد ذیل از روز سه‌شنبه مورخ 99/07/29 تا روز جمعه مورخ 99/08/02، به درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور، مراجعه نمایند.

تمامی متقاضیان ثبت نام کننده در آزمون یاد شده با در نظر گرفتن مفاد بخشنامه مذکور، لازم است نسبت به تعیین وضعیت خود بر اساس یکی از موارد ذیل اقدام نمایند:

– افراد بومی شهرستانی متقاضی بهره‌مندی از اولویت بومی، می‌بایست در زمان ویرایش اطلاعات، پس از انتخاب گزینه، «من متقاضی استفاده از اولویت بومی هستم»، شغل محل انتخابی خود را تأیید و در صورت نیاز به تغییر شغل محل انتخابی، می‌توانند نسبت به تعیین شغل محل جدید بر اساس مفاد دفترچه راهنمای ثبت‌نام هشتمین آزمون مشترک دستگاه‌های اجرایی کشور اقدام نمایند.

– متقاضیان غیر بومی در صورت تمایل می‌توانند نسبت به اصلاح و تغییر اطلاعات شغل محل جدید بر اساس مفاد دفترچه راهنمای ثبت نام هشتمین آزمون مشترک دستگاه‌های اجرایی کشور اقدام نمایند.

-متقاضیان انصراف از آزمون، می‌توانند از قسمت ارسال درخواست در سیستم پاسخگویی اینترنتی مندرج در درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور، نسبت به اعلام انصراف خود از ثبت‌نام و شرکت در آزمون فوق‌الذکر اقدام نمایند. ضمناً پس از پایان زمان ویرایش اطلاعات، مبالغ ثبت‌نامی این دسته از افراد مسترد خواهد شد.

یادآوری مهم 1: در صورت عدم مراجعه افراد ثبت‌نام کننده در آزمون مذکور به درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور در زمان مقرر جهت تعیین استفاده از اولویت بومی و یا اصلاح و تغییر شغل محل انتخابی، این امر به منزله عدم درخواست بهره‌مندی از اولویت بومی شهرستانی و تأیید اطلاعات ثبت‌نامی آن‌ها از نظر شغل محل انتخابی خواهد بود.

یادآوری مهم 2: مدت زمان ویرایش و اصلاح اطلاعات تمدید نخواهد شد.

یادآوری مهم 3: تکمیل و ارائه فرم استشهاد محل سکونت برای برخورداری از اولویت بومی (نمونه ذیل این اطلاعیه) منحصراً برای داوطلبانی که بعد از اعلام نتایج آزمون تستی (6 و 99/09/07 ) دارای حدنصاب لازم برای مرحله معرفی چندبرابر جهت مصاحبه دستگاههای متقاضی هستند، ضروری می‌باشد.

به منظور ایجاد فرصت مناسب برای آمادگی تمامی متقاضی ثبت‌نام کننده در این آزمون که متقاضی ویرایش و اصلاح شغل محل انتخابی خود می‌باشند، زمان برگزاری هشتمین آزمون مشترک دستگاه‌های اجرایی کشور از روز پنج شنبه مورخ 99/08/09 به روزهای پنج شنبه و جمعه مورخ 99/09/06 و 99/09/07 تغییر می‌یابد.

دانلود فایل ابلاغ مصوبه شوراي توسعه در خصوص بومي گزيني فرمت PDF

خبر 27 مهر 99: موافقت با ايجاد اولويت براي داوطلبان بومی شهرستان‌ها در آزمون استخدام فراگیر هشتم (منبع: سایت سازمان اداری و استخدامی کشور)

به پيشنهاد سازمان اداري و استخدامي كشور؛ شوراي توسعه مديريت و سرمايه انساني با ايجاد اولويت براي داوطلبان بومي شهرستان‌ها در امتحانات مشترك فراگير دستگاه‌هاي اجرايي كشور موافقت كرد.
شوراي توسعه مديريت و سرمايه انساني در جلسه مورخ ۲۱‏‏‏‏/۰۷‏‏‏‏/۱۳۹۹ بنا به پيشنهاد سازمان اداري و استخدامي كشور و به استناد قانون اصلاح ماده (۴۴) قانون مديريت خدمات كشوري (مصوب مورخ ۱۶‏‏‏‏‏‏/۰۶‏‏‏‏‏‏/۱۳۹۹ مجلس شوراي اسلامي‏) با ايجاد اولويت براي داوطلبان بومي شهرستان ها (به استثناي شهرستان تهران و مراكز استان‌ها) در امتحانات مشترك فراگير دستگاه‌هاي اجرايي كشور موافقت كرد.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان اداري و استخدامي كشور، به موجب ماده ۱ اين بخشنامه كه رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور به به كليه دستگاه‌هاي اجرايي مشمول قانون مديريت خدمات كشوري ابلاغ كرده است، با توجه به تعريف داوطلبان بومي شهرستاني مورد اشاره در ماده‌واحده قانون مذكور، كه داوطلب بايد متولد يا ساكن با سابقه ده سال سكونت در همان شهرستان باشد، بومي‌بودن افراد از طريق ذيل احراز مي‌شود؛

شهرستان محل تولد مندرج در شناسنامه داوطلب با شهرستان مورد تقاضا يكي باشد.

تذكر: با توجه به تغييرات تقسيمات كشوري در سال‌هاي مختلف، در صورت اختلاف نظر يا ابهام در خصوص شهرستان محل تولد، ملاك عمل، نظر اداره كل ثبت احوال استان مربوطه خواهد بود.

استفاده از اولويت بومي از طريق سكونت به موجب تأييد ساكن‌بودن و حداقل ده سال سكونت با ارائه استشهاد محلي (بر اساس فرم پيوست) ممهور به مهر نيروي انتظامي (پاسگاه يا كلانتري محل) در شهرستان مورد تقاضا خواهد بود.

تبصره: داشتن گواهي تحصيل در مقاطع تحصيلي ابتدايي، راهنمايي يا دبيرستان در شهرستان محل مورد تقاضا با تأييد اداره آموزش و پرورش شهرستان مربوطه مي‌تواند به عنوان تمام يا قسمتي از سابقه ده سال سكونت به شرط ارائه استشهاد محلي مبني بر تأييد ساكن‌بودن فعلي فرد در شهرستان محل مورد تقاضا ملاك محاسبه قرار گيرد.

مبناي شهرستان براي تعيين بومي‌بودن، تقسيمات كشوري در اولين روز ثبت نام براي آزمون است.

در ماده ۲ اين بخشنامه آمده است؛ بر اساس مفاد ماده‌واحده قانون مذكور، داوطلبان بومي شهرستاني نسبت به ساير داوطلبان غيربومي داراي اولويت هستند. اولويت بومي به شرح ذيل اعمال خواهد شد:

«نمره مكتسبه داوطلب بومي شهرستاني در آزمون كتبي(مجموع وزن چهل درصد (۴۰%) براي حيطه عمومي و شصت درصد (۶۰%) براي حيطه تخصصي) با ضريب «يك و چهار دهم» (۴‏‏‏‏‏/۱) محاسبه و ملاك عمل قرار مي‌گيرد.»

همچنين به موجب ماده ۳ اين بخشنامه، حد نصاب آزمون، كسب حداقل پنجاه درصد (۵۰%) نمره مكتسبه نفر اول با ارزش وزني چهل درصد (۴۰%) براي حيطه عمومي و شصت درصد (۶۰%) براي حيطه تخصصي در هر شغل‏‏‏‏‏‏- شهرستان در هر يك از دستگاه‌هاي اجرايي است.

 جهت دانلود نمونه سوالات عمومی و تخصصی استخدامی دستگاه های اجرایی اینجا کلیک نمایید

جهت دانلود متن کامل بخشنامه اینجا کلیک نمایید

خبر 19 مهر 99: تایید طرح بومی‌گزینی در استخدام‌های دولتی توسط شورای نگهبان (منبع: خبرگزاری فارس)

سخنگوی شورای نگهبان از تایید طرح اصلاح ماده 44 قانون مدیریت خدمات کشوری به منظور الزام دولت برای بومی‌گزینی از سوی این شورا خبر داد. وی عنوان کرد که عدم مغایرت با شرع مقدس و قانون اساسی در ۶ مصوبه مجلس از سوی شورای نگهبان اعلام شد.

جهت مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک نمایید

خبر 13 مهر 99: تدوین ساز و کار لازم برای بومی گزینی هشتمین آزمون فراگیر استخدامی (منبع: خبرگزاری ایرنا)

رییس امور آمار، برنامه‌ریزی و تامین نیروی انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: هم اکنون ساز و کار لازم برای بومی گزینی هشتمین آزمون مشترک استخدامی در حال تدوین است و امکان ویرایش اطلاعات برای شرکت‌کنندگان در اولین فرصت فراهم خواهد شد.

به گزارش ایرنا، ۵۶۰ هزار نفر در هشتمین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور ثبت نام کرده اند و رقابت این افراد براساس اعلام سازمان اداری و استخدامی کشور، در آبان ماه در سراسر کشور انجام خواهد شد.

رییس امور آمار، برنامه‌ریزی و تامین نیروی انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا درباره برگزاری هشتمین آزمون استخدامی مشترک دستگاه‌های اجرایی، گفت: حدود ۵۶۰ هزار نفر در این آزمون ثبت نام‌کرده اند که از این میان بیش از ۳۸ هزار نفر جذب می‌شوند و این تعداد جدای از آمارهای جذب نیروی انسانی توسط وزارت بهداشت است که ثبت نام و جذب آن به صورت جداگانه صورت خواهد گرفت.

«علی اله قنبری» افزود: ۲۸ دستگاه در این آزمون حضور دارند و بیشترین سهمیه استخدامی مربوط به وزارت آموزش و پرورش است که بیشترین تعداد شرکت‌کنندگان برای آزمون را نیز به خود اختصاص داده است و پس از آن وزارت کشور قراردارد.

این مقام مسوول گفت: سازمان ملی بهره‌وری با ۶ سهمیه استخدامی کمترین میزان سهمیه در آزمون هشتم را دارد.

وی درباره عدالت محوری در آزمون، گفت: این آزمون‌ها با رعایت تمام مسائل امنیتی و اصول محرمانگی برای رعایت حقوق داوطلبان برگزار می‌شود.

قنبری توضیح داد: تمامی مراحل طرح سوال، برگزاری آزمون، اعلام نتایج و حتی انجام مصاحبه ها رصد می‌شود تا حق کسی ضایع نشود.

ماندگاری نیروها در شهرستان‌ها با بومی گزینی آزمون استخدامی

رییس امور آمار، برنامه‌ریزی و تامین نیروی انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور درباره مصوبه بومی گزینی در هشتمین آزمون استخدامی فراگیر، گفت: مجلس شورای اسلامی در شانزدهم شهریورماه امسال بومی‌گزینی در آزمون استخدامی را مصوب کرد.

وی با بیان اینکه بومی گزینی با هدف ماندگاری نیروها در شهرستان‌هاست، افزود: براساس قانون، به افرادی بومی شهرستان اطلاق می‌شود که یا محل تولدشان شهرستان مورد نظر بودهیا اینکه ساکن آن شهرستان با سابقه حداقل ۱۰ سال سکونت باشند.

قنبری افزود: البته در این مصوبه ایجاد سازوکاری برای تعیین اولویت جهت جذب داوطلبان بومی شهرستان به استثنای شهر تهران و مراکز استان‌ها مد نظر قرار گرفته است.

وی اظهارداشت: براساس این مصوبه مقرر شده است شورای توسعه مدیریت اولویت‌هایی را برای افراد در نظر بگیرد و هم اکنون فرایند تعیین این اولویت‌ها در حال انجام است و پس از نهایی شدن، فرصتی برای شرکت‌کنندگان فراهم می‌شود تا اطلاعات خود را در سایت سازمان سنجش آموزش کشور ویرایش کنند.

به گزارش ایرنا، بر اساس قانون اصلاح ماده (۴۴) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب شانزدهم شهریورماه ۹۹مجلس شورای اسلامی مبنی بر «اولویت قائل شدن برای جذب داوطلبان بومی شهرستانی به استثنای شهر تهران و مراکز استان‌ها» به متقاضیان ثبت نام کننده در آزمون اجازه داده خواهد شد بر اساس قانون اصلاحی و شغل محل‌های موجود در دفترچه راهنمای ثبت نام با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به ویرایش اطلاعات و شغل محل انتخابی خود اقدام کنند.

رییس امور آمار، برنامه‌ریزی و تامین نیروی انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور درباره سهمیه افراد در آزمون، گفت: در این آزمون طبق قوانین مربوطه، سهمیه‌­های آزاد، ایثارگران و معلولین در نظر گرفته شده است و شغل‌محل‌های مربوط به هر کدام از این سهمیه‌ها در دفترچه آزمون تفکیک شده است. وقتی شغل محلی به ایثارگر یا معلول اختصاص می‌یابد، این امر در جدول دفترچه راهنما مشخص شده و صرفاً مشمولین سهمیه یاد شده می توانند در این شغل محل شرکت کنند.

قنبری درباره سهم سه درصدی معلولان در آزمون استخدامی گفت: همچون سال‌های گذشته سهمیه سه درصد استخدام برای معلولان در نظر گرفته شده است و چنانچه ظرفیت مذکور تکمیل نشود، این سهمیه حفظ و در آزمون‌های بعدی استفاده می‌شود و قابل تخصیص به سهمیه‌های دیگر نیست.

خبر 5 مهر 99: اولویت جذب داوطلبان بومي شهرستانی به استثنای تهران و مراكز استان‌ها (منبع: سایت سازمان اداری و استخدامی)

رئيس‌جمهوري اسلامي ايران، قانون اصلاح ماده (۴۴) قانون مديريت خدمات كشوري كه در جلسه علني روز يكشنبه مورخ ۱۳۹۹/۶/۱۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي و در تاريخ ۱۳۹۹/۶/۲۶ به تأييد شوراي نگهبان رسيده است را براي اجرا به سازمان اداري و استخدامي كشور ابلاغ كرد.

جهت مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک نمایید

خبر 3 مهر 99: اطلاعیه سازمان سنجش درباره هشتمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه‌های اجرایی کشور سال 99 (منبع: سایت سازمان سنجش)

بر اساس قانون اصلاح ماده (44) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 99/06/16 مجلس شورای اسلامی مبنی بر « اولویت قائل شدن برای جذب داوطلبان بومی شهرستانی به استثنای شهر تهران و مراکز استان ها » به متقاضیان محترم ثبت نام کننده در آزمون اجازه داده خواهد شد بر اساس قانون اصلاحی و شغل محل های موجود در دفترچه راهنمای ثبت نام با مراجعه به درگاه اطلاع رسانی این سازمان نسبت به ویرایش اطلاعات و شغل محل انتخابی خود اقدام نمایند. بدیهی است زمان و مهلت ویرایش اطلاعات توسط متقاضیان و شرایط استفاده از اولویت بومی بودن درگاه این سازمان اطلاع رسانی عمومی خواهد شد.

خبر 26 شهریور 99: آیا شرط بومی گزینی برای داوطلبان سیستان و بلوچستان حذف شده است؟ (منبع: خبرگزاری دانا)

پس از آنکه دفترچه هشتمین آزمون مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی سیستان و بلوچستان منتشر شد، مشخص شد که گزینه بومی گزینی در این آزمون برای سیستان و بلوچستان لحاظ نشده است.

جهت مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک نمایید

خبر 26 شهریور 99: پیشنهاد لحاظ شرط بومی گزینی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش (منبع: خبرگزاری مهر)

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت: شرط بومی گزینی در آزمون های استخدامی آموزش و پرورش باید لحاظ شود تا بتوانیم مانع از خروج نخبگان از استان شویم.

جهت مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک نمایید

خبر 25 شهریور 99: پیگیری عملی شدن بومی گزینی در آزمون استخدامی فراگیر 99 (منبع: خبرگزاری فارس)

نماینده مردم خاش،میرجاوه و تفتان در مجلس یازدهم گفت: به اتفاق نمایندگان مردم سیستان و بلوچستان برای پیگیری موضوع حذف بومی گزینی دیداری با رئیس سازمان امور استخدامی کشور انجام شد که امیدواریم نتیجه داده و بومی گزینی برای داوطلبان بومی استان محقق شود.

جهت مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک نمایید

خبر 20 شهریور 99: عدم اعمال امتياز براي نيروهاي بومي در هشتمين آزمون استخدامي مشترك فراگير (منبع: سایت سازمان اداری و استخدامی کشور)

ثبت نام از داوطلبان در هشتمين آزمون استخدامي مشترك فراگير دستگاه‌هاي اجرايي كشور امروز از طريق سايت سازمان سنجش آموزش كشور آغاز شد و به مدت ۱۰ روز ادامه خواهد داشت.

جهت مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک نمایید

خبر 16 شهریور 99: اصلاح لایحه بومی گزینی در آزمون های استخدامی توسط مجلس (منبع: خبرگزاری ایلنا)

نمایندگان مجلس ماده ۴۴ لایحه مدیریت خدمات کشوری را جهت تأمین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند. ماده واحده به شرح زیر اصلاح شد: در سطر آخر پس از کلمه “متولد” عبارت “یا ساکن با سابقه حداقل ۱۰ سال سکونت در” اضافه شد.

جهت مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک نمایید

خبر 19 خرداد 99:  ایراد شورای نگهبان به طرح بومی گزینی مجلس (منبع: پایگاه اطلاع رسانی شواری نگهبان)

قبلاً شورای نگهبان مفهوم واژه بومی را مبهم دانسته بود که مجلس محترم منظور از بومی را متولدین شهرستان تعریف کرد. از نظر شورا این تعریف با توجه به آثار استخدامی آن تبعیض ناروا و مغایر بند ۹ اصل ۳ قانون اساسی است، زیرا با اولویت استخدام متولدین یک شهرستان، بسیاری از افرادی که سال‌های متمادی ساکن یک شهرستان هستند، ولی در آنجا متولد نشده‌اند، از استخدام محروم می‌شوند.

جهت مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک نمایید

خبر 30 اردیبهشت 99: جذب داوطلبان بومی توسط شورای توسعه مدیریت در اولویت قرار گرفت (منبع: خبرگزاری خانه ملت)

نمایندگان مردم در خانه ملت به جذب داوطلبان بومی شهرستانی به استثنای شهر تهران و مراکز استان ها توسط شورای توسعه مدیریت اولویت دادند.

جهت مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک نمایید

خبر 17 اردیبهشت 99: ابطال اعطای امتیاز به افراد بومی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش (منبع: خبرگزاری مهر)

دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایتی در رابطه با آزمون استخدامی آموزش و پرورش حکم داد:اعطای امتیاز به افراد بومی به صورت مطلق (به غیر از مناطق محروم) به موجب آرای متعدد هیأت عمومی باطل است. به موجب بخشنامه معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور 100% سهمیه استخدامی در مناطق محروم به بومیان آن منطقه قابل اختصاص است و این امر با دادنامه هیأت عمومی مغایر قانون شناخته نشده است.

جهت مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک نمایید

خبر 19 اسفند 98: مغایرت بومی‌گزینی پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی با قانون اساسی (منبع: خبرگزاری ایرنا)

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: طرح اصلاح ماده ۴۴ قانون مدیریت خدمات کشوری درخصوص جذب داوطلبان بومی، خلاف نظام اداری صحیح و مغایر بند ۱۰ اصل سوم قانون اساسی شناخته شد.

جهت مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک نمایید

خبر 10 اسفند 98: بومی شدن آزمون استخدامی آموزش و پرورش از سال آینده (منبع: خبرگزاری فارس)

داوود گلی بیان کرد: امسال سازمان امور اداری و استخدامی اعلام کرد، سال آینده سهمیه استخدام دستگاه دولتی به صورت فراگیر حتما باید استانی و بومی باشد.

جهت مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک نمایید

خبر 7 بهمن 98: قرار گرفتن داوطلبان بومی شهرستانی در اولویت استخدام ها (منبع: خبرگزاری ایسنا)

به گزارش ایسنا، اولویت طرح اصلاح ماده ۴۴ قانون مدیریت خدمات کشوری در دستور کار جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. محمدمهدی مفتح در این باره اظهار کرد: در قانون استخدامی جذب ۱۰ هزار نفر برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش پیش‌بینی شده بود که اولویت بومی برای آنها برداشته شده و ما این موضوع را پیگیری کردیم و دیدیم که ابلاغ دیوان عدالت اداری است.

جهت مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک نمایید

خبر 7 بهمن 98: تصویب طرح استخدام نیروهای بومی در شهرستان ها در مجلس (منبع: خبرگزاری ایرنا)

شورای توسعه مدیریت مکلف شد برای جذب داوطلبان بومی شهرستانی به استثنای شهر تهران، کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها اولویت قائل شود.

جهت مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک نمایید

خبر 29 آبان 98: بومی گزینی استخدام دولتی در مناطق محروم تایید شد (منبع: خبرگزاری تسنیم و ایرنا)

دیوان عدالت اداری با ابطال بخش چهارم دفترچه پنجمین آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی، بومی‌گزینی را تبعیض و خلاف قانون دانست و اعلام کرد: البته بومی‌گزینی برای مناطق محروم نه تنها تبعیض‌آمیز نیست بلکه در راستای اجرای عدالت اجتماعی است.

جهت مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک نمایید

خبر 7 مهر 98: حذف امتیاز بومی گزینی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش بوشهر (منبع: خبرگزاری ایسنا)

رییس گروه طرح و برنامه آموزش و پرورش بوشهر عنوان کرد: با توجه به رای دیوان عدالت اداری امتیاز بومی گزینی از شرایط ثبت نام داوطلبان آزمون استخدامی آموزش و پرورش حذف شده است و همه داوطلبان با شرایط مساوی در این آزمون شرکت خواهند داشت.

جهت مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک نمایید

خبر 27 مرداد 98: معایب و مزایای حذف شرط بومی بودن در آزمون استخدامی آموزش و پرورش (منبع: خبرگزاری ایسنا)

معاون پژوهش، برنامه ریزی و آموزش نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش خوزستان گفت: معایب حذف شدن شرط بومی بودن معلمان برای استان خوزستان بیش از مزایای آن است.

جهت مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک نماییداگر دیدگاهی درباره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.

🙂
 • امکان تأیید نظرات سیاسی وجود ندارد.
 • امکان تایید نظراتی که حاوی اخبار غیر قابل تأیید از طریق خبرگزاری های معتبر می باشند، وجود ندارد.
 • امکان تأیید نظراتی که حاوی اطلاعات تماس شخصی افراد و یا ID شبکه های مجازی ارتباطی می باشند وجود ندارد.
 • امکان تأیید نظرات کاربرانی که به هر طریقی قصد مأیوس کردن سایرین را دارند وجود ندارد.
 • هرگونه تحریک، تحقیر و کنایه به سایر افراد (مسئول و غیر مسئول) غیر مجاز می باشد.
 • امکان هماهنگی برای هرگونه ملاقات حضوری چه به صورت دسته جمعی و چه فردی توسط کاربران سایت وجود ندارد.

جهت دریافت آخرین اخبار و آگهی های مهم استخدامی از طریق کانال تلگرام ایران استخدام اینجا کلیک نمایید
 • نویسنده: ایوب
 • تاریخ ارسال:
 • ساعت ارسال: ۰۹:۱۱
 • کد دیدگاه: ۳۴۳۱۰۵۶

سلام، من اهل روستایی هستم که از بدو تولد تا چند سال پیش از توابع شهرستان منوجان بود و در شناسنامه ام هم محل تولد و کدملی هم منوجان قید شده ولب چند سالی هست روستای ما تبدیل به شهر شده و شهر هم رفته زیر نظر شهرستان کهنوج؟؟
ایا من میتونم از منوجان به عنوان محل تولد از سهمیه بومی استفاده کنم

پاسخ دهید
 • نویسنده: رامین
 • تاریخ ارسال:
 • ساعت ارسال: ۰۰:۱۳
 • کد دیدگاه: ۳۴۱۴۶۹۹

با سلام
بنده بومی شهرستان شغل معلمی هستم. در زمان پرینت کارت زدم بومی شهرستان هستم. اما الان نمره کتبی و مکتسبه بنده را یکی زده اند. و ضریب 1.4 را اعمال نکرده اند. با اعمال ضریب بنده جز قبولی ها هستم. در سامانه سنجش درخواست زده ام. اما هنوز هیچ پاسخی نداده اند. چه کاری باید بکنم؟

پاسخ دهید
 • نویسنده: admin (علی احمدزاده)
 • تاریخ ارسال:
 • ساعت ارسال: ۰۱:۳۸
 • کد دیدگاه: ۳۴۱۴۷۹۰

میتونید به صورت تلفنی و یا حضوری با سنجش ارتباط بگیرید

پاسخ دهید
 • نویسنده: taher
 • تاریخ ارسال:
 • ساعت ارسال: ۱۵:۳۶
 • کد دیدگاه: ۳۴۲۵۸۰۵

سلام شما کدام شهرستان انتخاب کردین. آیا شهری که انتخاب کردین مرکز استان هست؟

پاسخ دهید
 • نویسنده: امید به خدا
 • تاریخ ارسال:
 • ساعت ارسال: ۱۶:۱۹
 • کد دیدگاه: ۳۴۱۳۶۱۱

سلام ادمین خواهش میکنم اگر دقیق میدونید این سوالم رو پاسخ بدین ممنون میشم
آیا این سهمیه ی بومی فقط تو کتبی اعمال میشه؟ یا خدای نکرده تو مصاحبه هم اعمال میشه؟

پاسخ دهید
 • نویسنده: پشتیبان هفت (زارعی)
 • تاریخ ارسال:
 • ساعت ارسال: ۱۶:۲۳
 • کد دیدگاه: ۳۴۱۳۶۲۰

سلام در اطلاعیه مربوط به بومی گزینی اعمال ضریب در ازمون کتبی نوشته شده است و در خصوص مرحله مصاحبه اشاره ای نشده است.
«نمره مكتسبه داوطلب بومی شهرستانی در آزمون کتبی مجموع وزن چهل درصد (40%) براي حيطه عمومی و شصت درصد (60%) براي حيطه تخصصی با ضريب «یک و چهار دهم» (4‌‌‌‌‏/1) محاسبه و ملاک عمل قرار میگيرد.»

پاسخ دهید
 • نویسنده: امید به خدا
 • تاریخ ارسال:
 • ساعت ارسال: ۲۰:۳۵
 • کد دیدگاه: ۳۴۱۴۱۸۰

ایشالا که تو مصاحبه اعمال نشه ممنون از پاسختون

پاسخ دهید
 • نویسنده: admin (مریم احمدی)
 • تاریخ ارسال:
 • ساعت ارسال: ۲۰:۴۹
 • کد دیدگاه: ۳۴۱۴۲۳۲

خواهش میکنم.
آرزوی موفقیت.

پاسخ دهید
 • نویسنده: پیمان
 • تاریخ ارسال:
 • ساعت ارسال: ۱۱:۳۵
 • کد دیدگاه: ۳۴۱۲۸۱۴

سلام ادمین عزیز منظور از این طرح یعنی چی یعنی منی مثلا شهرستانم یکی لز شهرستانهای استان اصفهانه میتونم واسه مرکز استان کرج , مشهدو… امتحان بدم !؟ اگه جواب بدین خیلی ممنون میشم🌹🌹🌹
قنبری در تشریح شرایط احراز بومی شهرستان‌ها مطرح کرد: ساکنان شهرستان تهران و سایر شهرستان‌هایی که مراکز استان‌ هستند، مشمول این قانون نیستند و صرفاً شهرستان‌هایی که مراکز استان نباشند مشمول قانون می‌شوند.

پاسخ دهید
 • نویسنده: پشتیبان هفت (زارعی)
 • تاریخ ارسال:
 • ساعت ارسال: ۱۱:۵۴
 • کد دیدگاه: ۳۴۱۲۸۶۷

در هر صورت امکان شرکت برای تمامی افراد می باشد، اما با در نظر گرفتن این نکته که متقاضیان بومی شهرستان امتیاز بیشتری نسبت به سایر متقاضیان غیر بومی دارا خواهند بود. اولویت برای داوطلبان بومی شهرستان ها (به استثنای شهرستان تهران و مراکز استان‌ها) در نظر گرفته شده است

پاسخ دهید
 • نویسنده: پیمان
 • تاریخ ارسال:
 • ساعت ارسال: ۱۲:۳۸
 • کد دیدگاه: ۳۴۱۲۹۹۳

امین جان یعنی من میتونم واسه مرکز استانی جز استان خودم ثبت نام کنم !؟

پاسخ دهید
 • نویسنده: پیمان
 • تاریخ ارسال:
 • ساعت ارسال: ۱۲:۴۰
 • کد دیدگاه: ۳۴۱۳۰۰۰

البته منظورم واسه امتیاز برمی بودنه ! یعنی تو مرکز استان دیگری ثبت نام کنم در شرایط برابر امتحان برگزار میشه!؟ ممنون اگه پاسخ بدین

پاسخ دهید
 • نویسنده: پشتیبان هفت (زارعی)
 • تاریخ ارسال:
 • ساعت ارسال: ۱۲:۴۹
 • کد دیدگاه: ۳۴۱۳۰۴۳

بله شرایط در مراکز استان ها برای همه یکسان است

پاسخ دهید
 • نویسنده: پشتیبان هفت (زارعی)
 • تاریخ ارسال:
 • ساعت ارسال: ۱۲:۴۵
 • کد دیدگاه: ۳۴۱۳۰۲۴

سلام بله در ازمون فراگیر که اخیرا برگزار شده است، مراکز استانها برای هیچ کسی منعی ندارد و امتیازی هم ندارد.

پاسخ دهید
 • نویسنده: پیمان
 • تاریخ ارسال:
 • ساعت ارسال: ۱۴:۳۴
 • کد دیدگاه: ۳۴۱۳۳۵۶

سلام واقعا تشکر میکنم از شما , خبر خوبی بود. ما سر این موضوع که هرکسی فقط میتونه در مرکز استان خودش در شرایط برابر ثبت نام کنه بحث داشتم , الان که شما فرمودین همه میتونیم در شرایط برابر برای مراکز استان های دیگه هم امتحان بدیم
🌹🌹🌹

پاسخ دهید
 • نویسنده: فرهادی
 • تاریخ ارسال:
 • ساعت ارسال: ۱۷:۱۲
 • کد دیدگاه: ۳۳۹۸۱۳۸

سلام
ببخشید واسه کسانی که بومی شهرستان هستن و شناسنامه و محل تولد با کد شغلی مطابقت داره دیگه نیازی به استشهاد محلی نیست. یا لازم که فرم استشهاد محلی رو پر کنن. ممنون میشم اگه جواب بدین

پاسخ دهید
جهت عضویت در صفحه اینستاگرام ایران استخدام اینجا کلیک نمایید

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...

ابتدای صفحه
مختصری درباره ایران استخدام

سایت ایران استخدام در تاریخ 1391/1/10 راه اندازی شد و با تلاش گروهی و روزانه مدیران و نویسندگان خود در جهت تبدیل شدن به مرجع بروز آگهی های استخدامی گام برداشت. سعی همیشگی همکاران ما ارائه مطلوب و با کیفیت آگهی های استخدامی خدمت بازدیدکنندگان محترم این سایت بوده است. ایران استخدام به صورت مستقل و خصوصی اداره می شود و وابسته به هیچ نهاد و یا سازمان دولتی نمی باشد، این سایت تنها منتشر کننده ی آگهی های استخدامی بوده و بنابراین لازم است که بازدید کنندگان محترم سایت خود نسبت به صحت و سقم اخبار منتشر شده در آن هوشیار باشند.

نماد اعتماد الکترونیکی