• بروزرسانی ۱۴۰۱/۰۹/۲۷
  • 0k نظر «نمایش»

خبر حذف زیرگروه ها در کنکور سراسری ۱۴۰۲

خبر حذف زیرگروه ها در کنکور سراسری ۱۴۰۲

  • بروزرسانی:
  • دیدگاه: ۰ (نمایش)
  • دیدگاه‌های منتظر: ۰ دیدگاه
اطلاعات بیشتر

موافقت 77 درصدی دوازدهمی ها در تاثیر سوابق تحصیلی کنکور

به گزارش ایران استخدام و به نقل از خبرگزاری ایسنا، رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش گفت: زیرگروه ها از کنکور سراسری 1402 حذف می شوند.

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش نتایج یک نظرسنجی از دانش‌آموزان پایه دوازدهم را درباره مصوبه تغییرات کنکور سراسری اعلام کرد و گفت: اغلب دانش‌آموزان با توجه به این نظرسنجی و شواهد حاصل از گزارشات میدانی، با این مصوبه موافق‌اند و تاکیدات بیشتر بر روند اجرای مطلوب آن است.

محسن زارعی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به دغدغه‌های کنکوری نظام تعلیم و تربیت و تلاش این وزارتخانه برای بازگرداندن توجه دانش‌آموزان به سمت برنامه درسی اظهار کرد: به نظر می‌رسد مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بتواند کمک خوبی برای دستگاه تعلیم و تربیت باشد تا با افزایش تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در قبولی دانشگاه‌ها، تمرکز دانش‌آموزان و مدرسه را به برنامه درسی برگرداند.

وی افزود: سهم سابقه تحصیلی در سال اول اجرای مصوبه، ۴۰ درصد است و در طول اجرا طی سه سال به ۶۰ درصد می‌رسد. این مصوبه چند بند اصلی داشت که هرکدام محاسنی دارند. نخست اینکه کنکور دو نوبت در سال برگزار می‌شود و می‌تواند در کاهش استرس داوطلبان موثر باشد. پیش از این اگر داوطلبی به هرعلت فرصت شرکت در کنکور را از دست می‌داد و یا در جلسه دچار اضطراب و مشکلاتی از این دست می‌شد باید برای یک سال دیگر پشت کنکور می‌ماند اما با دونوبته شدن کنکور، فرصت دوباره‌ای مهیاست و حتی اگر فرد در دو نوبت هم شرکت کند، نمره بالاتر برایش منظور می‌شود.

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش با بیان اینکه یکی دیگر از تغییرات، تاثیر قطعی سوابق تحصیلی است گفت: دانش‌آموز در طول دوره دوم متوسطه درسش را می‌خواند و اگر در آزمون‌های مدرسه‌ای توفیق می‌یابد چرا نباید زحماتش دیده شود و در سرنوشتش سهمی داشته باشد.

وی افزود: این تاثیر «قطعی»، اتفاق مثبتی است. قبلا تاثیر سوابق، «مثبت» بود و دانش‌آموز تمرکزش را بر آزمون سراسری می‌گذاشت و در واقع تاثیر مثبت، تاثیری خنثی‌ بود اما با قطعی شدن تاثیر سوابق تحصیلی، حداقل زحمات دانش آموزان در طول دوره تحصیلی دیده می‌شود.

زارعی به حذف زیرگروه‌ها در کنکور نیز اشاره کرد و گفت: حسن این مصوبه این است که قبلا داوطلبان تمرکز خودشان را بر یک زیرگروه و ضرایب دروس خاصی می‌گذاشتند و اگر توفیقی در آن زیرگروه برایشان حاصل نمی‌شد، رشته‌های بعدی برایشان دست نیافتنی می‌شد اما حذف زیرگروه‌ها دامنه انتخاب داوطلبین را وسیع‌تر می‌کند و همه با هم در یک گروه به عنوان مثال گروه‌علوم انسانی و یا گروه ریاضی رقابت می‌کنند.  

وی در بخش دوم سخنانش به اعلام نتایج یک نظرسنجی که در جامعه هدف دانش‌آموزان پایه دوازدهم در خردادماه ۱۴۰۱ انجام شده است پرداخت و گفت: دانش آموزان به این سوال ما که «ترجیح می‌دهید تاثیر  امتحانات نهایی در قبولی دانشگاه‌ها چگونه باشد؟» اینگونه پاسخ داده‌اند که ۲۱ درصد  با ۴۰ درصد تاثیر قطعی سوابق تحصیلی،  ۲۹ درصد با ۶۰ درصد تاثیر قطعی سوابق تحصیلی و ۲۷ درصد با ۱۰۰ درصد تاثیر قطعی سوابق تحصیلی موافق بوده‌اند و ۲۳ درصد گفته‌اند موافق عدم تاثیر سوابق در کنکورند.

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش افزود: براین اساس ۷۷ درصد دانش آموزان پایه دوازدهم موافق تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در قبولی دانشگاه‌ها بوده‌اند و اینکه گاهی بیان می‌شود اکثر دانش آموزان مخالف مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند صحیح نیست و این آمار نشان می‌دهد که تشکیک در طرح مذکور، چندان جدی نیست.

زارعی ادامه داد: همچنین سوال شده «به نظر شما بهتر است نتیجه امتحانات نهایی کدام یک از پایه‌های تحصیلی در قبولی دانشگاه‌ها لحاظ شود؟» که بر اساس پاسخ‌ها، ۱۲ درصد دانش آموزان موافق تاثیر نتایج امتحانات نهایی پایه‌های دهم و یازدهم، ۲۹ درصد موافق نهایی شدن امتحانات پایه دوازدهم و ‌ ۴۰ درصد موافق نهایی شدن پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم و تاثیر آن در کنکور بوده‌اند و ۱۹ درصد هم گفته اند که موافق هیچ کدام نیستند. بر این اساس اکثر دانش آموزان موافق تاثیر امتحانات نهایی در هر سه پایه تحصیلی متوسطه دوم هستند.

وی اضافه کرد: پاسخ دانش آموزان به این سوال که « امتحانات نهایی اضطراب بیشتری برای شما دارد یا آزمون سراسری؟» به این شرح بوده است که ۲۵ درصد دانش آموزان معتقد بودند کنکور و ۱۹ درصد معتقد بودند که امتحانات نهایی اضطراب آور است. ۴۳ درصد گفته‌اند هر دو به یک اندازه اضطراب آور است و ۱۳ درصد هیچ کدام را اضطراب آور ندانسته‌اند.   

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش با بیان اینکه البته همواره بخشی از اضطراب طبیعی و لازم است اما مصوبه کنکوری اخیر که در دو نوبت برگزار می‌شود می‌تواند تا حدی این اضطراب را توزیع کند.

زارعی افزود: در مجموع اغلب دانش‌آموزان با توجه به این نظرسنجی و شواهد حاصل از گزارشات میدانی، با این مصوبه موافق‌اند و تاکیدات بیشتر بر روند اجرای مطلوب آن است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
ایران استخدام
سال نو مبارک
جشنواره هدایای نوروزی ایران استخدام شروع شد..
کلیک کنید

اگر دیدگاهی درباره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.

🙂
  • امکان تأیید نظرات سیاسی وجود ندارد.
  • امکان تایید نظراتی که حاوی اخبار غیر قابل تأیید از طریق خبرگزاری های معتبر می باشند، وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظراتی که حاوی اطلاعات تماس شخصی افراد و یا ID شبکه های مجازی ارتباطی می باشند وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظرات کاربرانی که به هر طریقی قصد مأیوس کردن سایرین را دارند وجود ندارد.
  • هرگونه تحریک، تحقیر و کنایه به سایر افراد (مسئول و غیر مسئول) غیر مجاز می باشد.
  • امکان هماهنگی برای هرگونه ملاقات حضوری چه به صورت دسته جمعی و چه فردی توسط کاربران سایت وجود ندارد.

https://iranestekhdam.ir/?p=2675914
ابتدای صفحه
مختصری درباره ایران استخدام

سایت ایران استخدام در تاریخ ۱۳۹۱/۱/۱۰ راه اندازی شد و با تلاش گروهی و روزانه مدیران و نویسندگان خود در جهت تبدیل شدن به مرجع بروز آگهی های استخدامی گام برداشت. سعی همیشگی همکاران ما ارائه مطلوب و با کیفیت آگهی های استخدامی خدمت بازدیدکنندگان محترم این سایت بوده است. ایران استخدام به صورت مستقل و خصوصی اداره می شود و وابسته به هیچ نهاد و یا سازمان دولتی نمی باشد، این سایت تنها منتشر کننده ی آگهی های استخدامی بوده و بنابراین لازم است که بازدید کنندگان محترم سایت خود نسبت به صحت و سقم اخبار منتشر شده در آن هوشیار باشند.

نماد اعتماد الکترونیکی
ای نماد logo-samandehi