جزئیات بیشتر در مورد خبر

نحوه نگارش نامه درخواست کار و دانلود نمونه نامه درخواست شغل


این نوع نامه تا زمانی که تاریخ و شماره دفتر دبیرخانه اداری را نخورده است جزو نامه های عمومی به شمار  می آید. در خواست شغل با اینکه یکی از نامه های بسیار رایج است اما چون نویسندگاه آن غالبا تجربه اداری ندارند در تنظیم نوشته خود دچار مشکل می شوند.

در خواست کار در حقیقت یک نوع آگهی فروش خدمت است و در این زمینه داوطلبان فراوانی رقابت می کنند. و از این نظر طرز نوشتن نامه درخواست تاثیر زیادی در موفقیت نویسنده آن دارد.

متقاضی کار باید نامه خود رابا خواسته های کارفرما هماهنگ کند یعنی مسائلی را در نوشته خویش بیاورد که کار فرما به دانستن آنها نیاز دارد. آرایش ظاهری نامه نیز دلیل خوبی بر علاقه و نظم و سلیقه نویسنده آن می باشد.

 نمونه های نامه درخواست شغل
دانلود نمونه نامه درخواست کار شماره 1 دانلود نمونه نامه درخواست کار شماره 2

برای تهیه یک درخواست مناسب شغل بهتر است به موارد زیر توجه کرد:

1- جالب بودن ظاهر نامه انتخاب کاغذ سفید و استاندارد در قطع مناسب با مقدار مطلب

2- تایپ شدن نامه یک امتیاز به شمار می آید

3- تمیز و مرتب بودن که خود گویای دقت و علاقه نویسنده نامه و اهمیت داشتن شغل برای وی می باشد.

4- پرهیز از نوشتن موارد غیر لازم اگر درخواست کننده تجربه یا تخصصی در رشته ای ندارد نباید مطلبی درباره آن بنویسد . همچنین اگر در آگهی از حقوق بحثی نشده است نباید در نامه درباره آن سخنی به میان آورد. مانند “حاضرم با حداقل حقوق کار کنم”

سوابق تحصیلی و کاری

در این قسمت از نامه از تحصیل کار آموزی و میزان تجربه ای که در زمینه شغل در خواستی مورد نیاز است سخن گفت. باید بر اساس خواسته های کارفرما این قسمت را تکمیل کرد.بهتر است داوطلب هر نوع کار – حتی جزئی – مربوط به شغل درخواستی خود را شرح دهد. به طور مثال اگر در تابستان ها برای کسب مخارج تحصیل خود کار می کرده ذکر کند زیرا ممکن است در جای خود یک امتیاز باشد.

معرف

متقاضی کار از افراد مورد اعتماد و معتبر باید به عنوان معرف در درخواست خود نام ببرد زیرا چنین افرادی مانند ضامنی هستند که می توانند اعتماد کارفرما را جلب نمایند.

مصاحبه

در این قسمت تقاضای تعیین وقت برای مصاحبه می کنند. و شماره تلفن تماس خود و اقوام و آشنایان را در نامه قید می کنند تا تماس تلفنی دچار مشکل نشود.

جملات این قسمت باید لطیف و غیر آمرانه باشد . مانند این جمله : ممکن است افتخار مصاحبه را به من بدهید ؟ در صورت نیاز لطفا با شماره تلفن … تماس حاصل فرمایید.

نکاتی که باید رعایت شود تا يك نامه استخدامي موفق داشته باشيد:

1– نامه خود را قبل از فرستادن غلط‏گيري و اصلاح نماييد . اگر بخواهيد كه به طور حرفه‏اي نامه را بنگاريد، حتماً بايد نامه شما خالي از اشتباهايت نظير اشتباهات چاپي، املائي و دستور باشد. بيشتر نامه‏هاي از اين دست به دليل چنين اشتباهاتي تاثير داده نمي‏شوند.

2– نامه خود را به نام فردي كه شما را استخدام مي‏كند و يا مديريت استخدام و يا قسمت استخدام ارسال كنيد . با شركت فوق تماس بگيريد و نام فردي كه در قسمت استخدام مسئول اين گونه امور است را گرفته و نامه خود را به نام ايشان ارسال نماييد، اين كار يك آغاز و ابتكاري است كه تاثير مثبتي را بر روي خواننده نامه استخدامي شما مي‏گذارد.

3– نامه خود را به نام شخصي بفرستيد، نه به نام شركت . از اسم و سمت شخص فوق استفاده كنيد در صورت ممكن و تذكير و تانيث ايشان را در صورت عدم آگاهي حدس نزديد، هدف شما اين است كه نامه را براي فردي ارسال كنيد كه قصد دارد شما را استخدام كند و نيز شما قصد همكاري با ايشان را در آينده داريد.

4– با كلمات دلخواه خود بنويسيد. نامه استخدامی شما به مانند روزمه شما بايد كاملاً نشان دهنده و بازتاب انديشه و تفكر شما نسبت به چنگ آوردن شغل جديد باشد. كارفرمايان دنبال اطلاعات علمي و همچنين شوق و ذوق كاري شما هستند.

5– كتابهاي مرجع را براي برطرف كردن و احياناً كمك در نكات دستور و املائي بكارگيرد . براي اينكه واقعاً يك وضعيت نكوهش آوري به وجود مي‏آيد هنگامي كه شما اشتباهات املائي و يا دستور داريد, هرگز در استفاده كردن از كتابهاي مرجع و لغت ترديد نكنيد و حتي از كتاب هاي گوناگون كه در دستور، لغت و ادا كردن كلمات كمك مي‏كنند بهره ببريد.

6– در نامه خود نشان دهيد كه اطلاعاتي از سازمان يا شركت فوق داريد . اين دقيقاً محلي است كه شما مي‏توانيد نشان دهيد كه درباره ايشان تحقيق كرده ‏ايد، همينطور و بدون اططلاع شماره تلفن شركت فوق را نگرفته ‏ايد، شما مي‏دانيد كه شركت مزبور چه كساني هستند، چه ميكنند و به همين دلايل انتخابشان مي‏كنيد.

7– از عبارت و جملات استفاده كنيد كه براي كارفرما قابل شناختن و معني‏ دار باشد . نامه خود را تا جايي كه ممكن است مرتب و معني‏دار جلوه دهيد طبقه ‏بندي شده آن را عرضه كنيد، دانسته‏ هاي خود را از شركت و خريداران و نيز نحوه عرضه كالا در آنجا بيان كنيد. و وارد كلمات و اطلاعات تصنعي و حرفه ‏اي خود كه به شغل مورد نظر مربوط نيست، نشويد.

8– مطئمن شويد كه آدرس خود به همراه شماره تلفن را در نامه خود قيد كرده‏ ايد . حتماً بايد آدرسي كه جواب نامه شما مي ‏بايست به آن بازگردد را ذكر كنيد، مي‏تواند شامل كد پستي، شهر، تلفن و آدرس محل سكونت باشد.

9– حالت رسمي و يا حرفه‏ ای به نام خود بدهيد تا خود را به صورت حرفه‏اي جلوه دهيد . در اين صورت نامه شما براي طرح مصاحبه نزديك شده در واقع ارزش نامه شما هنگامي آشكاري شود كه براي مصاحبه دعوت شويد.

10– “من“ را كم ارزش جلوه دهيد و به “شما“ اهيمت بدهيد . يعني کاری كنيد كه كلماتي مانند “من انتظار دارم“ را به “شما مي‏ خواهيد“ تبديل كنيد، در واقع “شما مي‏ خواهيد“ مربوط به خواسته‏هاي كارفرما مي‏باشد. شما چه كاري مي‏توانيد براي شركت كارفرما انجام دهيد و در واقع هر چه بيشتر به خواسته‏ هاي كارفرما بها دهيد، ميل انجام مصاحبه با شما افزايش مي‏يابد.

11– مطئمن مطالب را بيان كنيد اما خود نمايي نكنيد . تمامي ملزومات را براي انجام كار شرح دهيد، سعي كنيد تا مسيري را براي ارتباط مناسب بين توانايي‏ها و قابليت هاي خود و نيازهاي كارفرما پيدا كنيد، بر روي قابليت زيست ‏پذيري خود تاكيد كنيد و اينكه مي‏توانيد خود را با شرايط كاري وفق دهيد.

12– مطمئن شويد كه كارفرما نامه شما را با بينش منحصر به فرد مربوط به شما مي‏خواند . موضوع اصلي تمامي موارد قابل ذكر در نامه را تجربه، توانايي، قدرت, هنر و نيروي كاري خود قرار دهيد و نيز شرح دهيد كه چگونگي اين موارد در خدمت شركت قرار مي ‏گيرد و در اين هنگام سعي كنيد از كلمات و جملاتي استفاده كنيد كه به گرمي حالات شما را بيان كند.

13– نامه خود را به گونه‏اي طرح كنيد كه نشان دهد مشا به هر نحو شايسته همكاري با ايشان هستيد. . توضيح دهيد كه شما كه هستيد و چه كاري را مي‏ خواهيد براي كارفرما انجام دهيد، بيان كردن اين حالات در لغت زياد مشكل نيست و نيز نشان دهيد كه شما خود نيز درخواست همكاري داريد.

14– ساختمان ‏بندي نامه خود را به گونه‏ اي تنظيم كنيد كه بيان كننده هدف ويژه و مخصوص خود شما باشد. . هدف اصلي نامه استخدامي خود را در پاراگراف ابتدايي شرح دهيد، تصميم بگيريد كه بر روي اين موضوع زياد بحث كنيد و مطمئن باشيد كه در عين حال اين كار شما انگيزه كارفرما را براي به جريان انداختن كار شما تقويت مي‏كند.

15– نسبت به درجات علمي و مدارج تحصيلي خود در نامه اهميت بدهيد . مي‏توانيد به نحوي آنها را جلوه‏دار نمايش دهيد، يا نوع قلم آنها رعوض كنيد و يا زير آنها خطي كشيده و يا مي‏توايند حق در ليستي آنها را ارائه نماييد فقط در تمامي اين حالت سعي داشته باشيد كه قابليت خواندن خود را از دست ندهند. اين كار حتي وقتي كه كارفرما نامه شما را سطحي هم مي‏خواند، مي‏تواند بقدر كافي مؤثر باشد.

16– كوتاه و مختصر و خلاصه آن را ارئه كنيد . نامه را ساده و تميز ارائه نماييد نه در هم ريخته، در هر پاراگراف از هفت خط بيشتر ننويسيد و نيز سعي كنيد در هر پاراگراف از پنج خط يا كمتر بهره ببرييد. طول جملات را تنوع ببخشيد، هيچ يك از جملات خود را طولاني عرضه نكنيد اما آنها را كوتاه هم قطع نكنيد، يك صفحه كاملاً كافيست براي يك نامه استخدامي.

17– توانايي‏هاي خود را با دليل اثبات كنيد . براي هر شغل و سمتي دو نوع توانايي و مهارت علمي داريم: مهارت فني اصلي كه در واقع مهترين ارزش نيز مي‏باشد، دومي مهارتهاي كارداني در سطح وسيع  مي‏باشد كه براي كارفرمايان كاملاً مناسب و از ملزومات ابتدايي مي‏باشد… داشتن اولين نوع شما را هنوز پشت در بسته نگه مي‏دارد ولي همراه شدن اين با دومي شما را موفق مي كند

18– فقط نامه اصلي را بفرستيد . هرگز كپي اي كپي‏ هايي را همراه نامه اصلي و يا بدون نامه اصلي نفرستيد و از چاپگرهاي سونزي نيز بهره نگيريد و همچنين نامه خود را دستخط هم ننويسيد.

19– كپي از رزومه خود را نيز به نامه استخدامي پيوست بزنيد . حتماً به خاطر داشته باشيد كه هدف شما از نامه استخدامي اين است كه روزمه خود را به دست كارفرما برسانيد و شرايط را براي مصاحبه فراهم نماييد.

20– عكس خود را به نامه خود الصاق نكنيد . به غير از نوشتن نامه استخدامی براي شغلهايي مانند: بازيگري و شغلهايي مانند: بازيگري و شغلهايي كه با چهره سر و كار دارند، اختصاص دادن فضايي به عكس خود در نامه استخدامي كاري بيهوده است، براي كارفرمايان همين مهم است كه قابليتها و توانهايي‏هاي شما را با كار خود مرتبط بدانند.

21– نامه خود را با درخواستي تمام كنيد .اصلي‏ترين هدف در نگارش نامه استخدامي شفاهيان رسيدن به مرحله مصاحبه است بنابر اين در مورد مصاحب در انتها نامه خود سئوال كنيد و در خدمت مصاحبه را نيز فراموش نكنيد.

 اگر دیدگاهی در باره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خودتون رو در سایت درج کنید.


لطفا کمی صبر کنید...


 • جهت دریافت آخرین اخبار و آگهی های مهم استخدامی از طریق کانال تلگرام ایران استخدام اینجا کلیک نمایید

 • نویسنده : علی شاهسون

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 23:31

  کد دیدگاه : 2385753

  سلام یه متن درخواست کار از مدیرکل قطار شهری مشهد میخوام خیلی ساده میشه کمکم کنید ممنون

  پاسخ دهید
 • نویسنده : محمد

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 00:58

  کد دیدگاه : 2299725

  ادمين عزيز موقع دانلود ارور ميده نامه چه كنم؟

  پاسخ دهید
  • نویسنده : admin (علی احمدزاده)

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 01:47

   کد دیدگاه : 2299785

   من الان چک کردم مشکلی نداشت دوست عزیز. یک مشکلی باید در سیستم و یا مرورگرتون باشه قطعاً

   پاسخ دهید
 • نویسنده : نارین

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 09:53

  کد دیدگاه : 2293030

  سلام ادمین، من دیروز تو یکی از صفحات مربوط به رزومه یه پیامی گذشتم. الان هر چی میگردم صفحه رو پیدا نمیکنم. بجز این صفحه، جای دیگه ای هم هست؟

  پاسخ دهید
  • نویسنده : admin (علی احمدزاده)

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 11:41

   کد دیدگاه : 2293187

   متاسفانه موردی که درخواست کرده بودید موجود نیست

   پاسخ دهید
   • نویسنده : نارین

    تاریخ ارسال :

    ساعت ارسال : 13:17

    کد دیدگاه : 2293371

    ممنونم

    پاسخ دهید
 • نویسنده : Bahare.j.h

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 20:43

  کد دیدگاه : 2274626

  سلام خسته نباشید مرسی عالی بود❤❤

  پاسخ دهید
 • نویسنده : آمنه برارزاده

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 03:32

  کد دیدگاه : 2017902

  با سلام و عرض ادب از شما من مدرک لیسانس زبان و ادبیات فا رسی محض گرفتم به این امید که به خودم این فرصت بدم دانسته هام را در جهت یاد گیری به کسانی که نمی دانند بهره مند سازم من درحال حاضر بی کارم و سابقه ی کاری ندارم خواهشمندم ازشما مسیولین کار پیگیر مشکلات همه ی جوانان باشید . با تشکر.

  پاسخ دهید
 • نویسنده : رویا

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 05:23

  کد دیدگاه : 1751200

  با سلام خدمت دوستان نازنینم حرف دوست عزیزم برای شرکت در دوره عباسمنش رو تایید میکنم من خودم به شخصه خیلی دختر مقیدی هستم ولی ادم تا به خودشناسی نرسد خدا رو نمی شناسدو با دچار شدن به سختی می نالد و ناسپاسی میکندمن از زمانی که با دوره های خودشناسی اشنا شدم خیلی ارامش دارم و خودبه خود سپاسگذاری میکنم و خدا رو شاگرم و این شاکر شدنم باعث شده مشکلاتم خود به خود حل بشه و به این شعر وایه وحدیث ایمان پیدا کردم که شکر نعمت نعمتت افزون کند کفر نعمت از کفت بیرون کند(مطابق با تعبیر ایه هفت سوره ابراهیم) الان نماز خواندنم و قران خواندم بهم ارامش میده وواقعا برای تشکر و سپاسگزاریه که همچین نماز و قران خواندی اثر داره که از روی شناخت و اگاهی و سپاسگذاری باشد نه از روی ترس و اجبار و عادت واین گونه عبادات تاثیر بیشتری داره و جواب میده اما دوستان شرکت در دوره عباس منش هزینه اش بالاست و به جای ان وارد دوره معجزه سپاسگزاری خانم دکتر مجیدی (کاملا رایگان)و دوره پرورش افکار امیر شریفی و یا دوره جاوی ذهن استاد روح الله پیلبان بشوید که هزینه کمتری دارن.امیدوارم بهترین ها براتون اتفاق بیفتد دوستتون دارم خدانگهدارتون.

  پاسخ دهید
  • نویسنده : آرش

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 04:49

   کد دیدگاه : 1964123

   رویا خانم
   دوره خود شناسی کجا برگزار میشه
   ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

   پاسخ دهید
 • نویسنده : رتمین فتح الهی

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 02:15

  کد دیدگاه : 1736274

  سلام و خسته نباشید
  من باسختی درس خودندم و مدرک گرفتم به امید روزی که بتونم کاری پیدا کنم ولی نتونستم اواره ی این شهر و اون شهر شدم تا بتونم کارگری کنم و زندگیمد تغییر بدم ولی نشد الان چهارسال نامزدم و پولی ندارم که بتونم باهاش یه زندگی شروع کنم نمیدونم اخر وعاقبت من و امثال من چیه نه زندگی به من لبخند زد و نه لبخند زدنو یادم داد کاش میتونستم جامو با این اقایونی که میگن درس میشه عوض کنم تا اونا هم تلخی یا شیرینی این امیدای واهی رو بچشند

  پاسخ دهید
  • نویسنده : ناشناس

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 18:39

   کد دیدگاه : 2227243

   خودتون رو با دیگران مقایسه نکنید

   پاسخ دهید
 • نویسنده : مهشید آجودان

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 13:26

  کد دیدگاه : 1686476

  سلام وقت بخیر
  در مورد رزومه نوشتن بسیار عالی بود .
  سپاسگزارم

  پاسخ دهید
  • نویسنده : محمد امیری

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 13:29

   کد دیدگاه : 1686479

   خواهش میکنم
   آرزوی موفقیت

   پاسخ دهید
 • نویسنده : حجت عبادی

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 14:06

  کد دیدگاه : 1543649

  سلام عرض ادب خسته نباشد
  حجت عبادی که درماه96/2/1درشهرداری منطقه9تبریزکارمیکنم نه ماه شده هیچ پولی به من ندادن مدرک منوگرفتن استخدام کنن هنوزمیگوین مجوزنیست نمیتونیم قراردادبزنیم منم نه ماه شده کارمیکنم هرجانامه می دهم به کارمن رسیدیدگی نمیکنن من شرمنده خانوادم شدم صاحب خونه هم میندازه بیرون خاهش میکنم مشکل من راحل کنین

  پاسخ دهید
 • نویسنده : جوادسوری

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 09:56

  کد دیدگاه : 1373488

  با سلام
  من 28سالمه.دانشجو ترم اخردرحال ارائه پایان نامه ام. ساکن کرجم. متاهلم و خانمم باردار هست. یکسال و پنج ماهه دنبال کارهستم ولی چون معرف ندارم ویا… بیکارهستم. 4کاریابی کرج و دوکاریابی تهران وچون که درس خوندیم باید بیکارباشیم و جایی براکاردر این خاک نداشته باشیم. سرایدارم کرج.باحقوق ماهی 500بدون بیمه. شب که میخابم ازخدامیخام که ازدستم راضی باشه و صبحی درکارنباشه.دنبال پشت میزنشینی هم نبودم .کار،کارهست فقط شرمنده روی همسرم و زندگی نباشم.

  پاسخ دهید
  • نویسنده : مامان بهار

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 10:28

   کد دیدگاه : 1455360

   با سلام واحترام
   آقای جواد سوری بزرگوار
   از خواندن پیامتان خیلی متاثر شدم ،ولی من هم این دوره هارو پشت سر گذراندم و یاد اون روزها آفتادم که به ظاهر با ایمان دنبال کار بودم .ولی الان از اون روزها حدود 8 سال میگذرد و من به تمام آنچه که در رویا و آرزوهایم بود در مورد کار الان دست یافتم از زمانی که به خداوند با تمام وجود ایمان آوردم (البته این مستلزم اول خودشناسی خود هست)چیزی که به من کمک کرد تا به این مرحله دوست داشتنی از زندگی برسم آشنایی من با گروه تحقیقاتی عباسمنش بود
   پیشنهاد میکنم که حتما از این سایت دیدن کنید و کلیپ های رایگان آن استفاده کنید واقعا معجزه اتفاق می افتد. به امید اتفاق های خیلی عالی قبل از تولد فرزند نازنین تان
   شاد و تندرست و ثروتمند باشید

   پاسخ دهید
  • نویسنده : soroush

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 08:01

   کد دیدگاه : 1467900

   باسلام خدمت آقای سوری عزیز

   متاسفانه ملت همیشه در صحنه بجای اینکه دست آدمو بگیرن یه راهی جلو پات میذارن که کلا همه چیو بیخیال بشی و در کل همه هم میگن این روزهارو داشتن من با 20 سال سابقه کار الکترونیک الان بیکارم ولی اعتقادم این هست که هر چیزی وقتی داره وقتش که برسه حله تا اون بالایی نخواد بقیه چرته
   بجای عباس منش قرآن بخون تو همون خداوند گفته تا من نخوام برگی روی زمین نمیوفته

   پاسخ دهید
   • نویسنده : ارین داودی

    تاریخ ارسال :

    ساعت ارسال : 00:31

    کد دیدگاه : 1721595

    بی شک با نظر شما موافقم روزی رسان اون بالای هستش هر انچه تو خواهی ن ان شود هرچه خدا بخواهد همان شود

    پاسخ دهید

لطفا کمی صبر کنید...

از تاریخ:
تا تاریخ:

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...