جزئیات بیشتر در مورد خبر

چگونگی استخدام در بانک ها

بانک یک سازمان اقتصادی است که وظایفی از جمله تهیه و توزیع اعتبارات، عملیات اعتباری، عملیات مالی، خرید و فروش ارز، نقل و انتقال وجوه، وصول مطالبات اسنادی و سود سهام مشتریان، پرداخت بدهی مشتریان، قبول امانات، نگهداری سهام و اوراق بهادار و اشیای قیمتی مشتریان و… را بر عهده دارد. به عبارتی بانکداری فراهم کردن شرایط و امکاناتی است که به مشتریان اجازه می دهد با استفاده از آنها انواع عملیات بانکی خود را انجام دهند.

جهت آشنایی با شغل کارمند بانک و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شغل بانکداری اینجا کلیک نمایید

شغل کارمند بانک یکی از پرطرفدارترین مشاغل برای بسیاری از افراد در کشور می باشد. این شغل مزایا و معایبی دارد که توجه به آنها برای علاقمندان به شغل کارمندی بانک لازم و ضروری است. کارمند بانک یک شغل بسیار یکنواخت داشته و تقریبا هر روز کارهای یکسان و مشابهی را انجام می دهد. او باید در کار خود تمرکز و دقت زیادی داشته باشد تا دچار اشتباهات بانکی و مالی نشود. چون کارمند بانک مرتب با مشتریان سر و کار دارد و به منزله ابزار اصلی تبلیغاتی هر بانک محسوب می شود، باید از روابط عمومی و اخلاق مناسبی برخوردار باشد. او باید تا حدی با مباحث روانشناسی ارتباطی آشنا بوده و بتواند عکس العمل های مناسب به خصوص در شرایط خاص نشان دهد.

این روزها سیل زیادی از جویندگان کار کشور علاقمندند در نظام بانکی کشور مشغول به کار شوند این در حالیست که بحث های زیادی در خصوص شرایط کاری کارکنان بانک وجود دارد.

استخدام بانک

از یک سو عده ای کار در بانک را مدینه فاضله می دانند و آرزوی پیوستن به نظام بانکی کشور را دارند و از سوی دیگر عده ای کار بانک را کاری بسیار پرمسئولیت می دانند که انجام آن مناسب هرکسی نیست و معتقدند کار در بانک چندان هم آش دهن سوزی نیست!

برای روشن شدن زوایای مختلف کار در بانک با علی زبردست یکی از کارشناسان با سابقه بانکی که بیش از 15 سال سابقه کار دارند مصاحبه ای انجام دادیم که توجه شما را به مشروح آن جلب می کنیم.

آقای زبردست می گویند کارمند بانک شدن به معنای تامین آینده زندگیست برای همین خیلی ها دوست دارند به هرطریقی شده به بانک راه یابند آیا شما این گفته را تایید می کنید، نظرتان در این خصوص چیست؟

در آمد های بخش های مختلف تولیدی و اقتصادی کشور متفاوت است بانک ها نسبت به برخی از نهاد ها مثل شرکت های نفتی و مخابرات درآمد کمتری دارند با این وجود از آنجایی که کارمندان بانک بیشترین ارتباط را با مشتریان دارند و راه های متعددی هم برای تتمیع ایشان وجود دارد بانک ها در همه جهان تلاش می کنند زندگی کارمندانشان را به خوبی بسازند تا کمتر دچار آسیب و یا خدای نکرده لغزش شوند.

مزایای کار در بانک ها چیست؟ به عبارتی چه چیزی کاردر بانک را دلچسب می کند؟

برخلاف تصور عموم حقوق کارکنان بانک ها آنچان دلچسب نیست تنها سمت های مدیریتی مثل مدیر عامل ، هیات مدیره، و مدیران از حقوق های بالاتری برخودارند و سایرین حقوق های معمولی دریافت می کنند. اما آنچه کار در بانک را دلچسب می کند وام هایی است که هر از چند گاهی به کارمندان تعلق می گیرد. البته بانک وام را به همراه سودش دریافت می کند اما اینکه بدون دردسرهایی که عموم مردم برای دریافت وام تحمل می کنند این مزیت نسبت به سایر سازمانهاست.

این را هم اضافه کنم هر سازمانی مزایای ویژه ای برای کارکنان خود دارد و شاید هم اسم بانکها زیاد برای مردم مطرح است ولی حتی نهادها و سازمانهایی دیگر هم مثل شرکت های هواپیمایی مزیت خاصی برای کارکنان خود فراهم کرده اند.

این وام ها به چه شکل واگذار می شوند در مورد آنها بیشتر توضیح بدهید؟

هراز چند گاهی مثلا بازه زمانی دوساله وام جعاله، و یا سه بار در طول خدمت در بانک وام خرید مسکن و یا خرید خودرو به کارکنان تعلق می گیرد و می توانند برای آن درخواست وام بدهند یا اینکه مثلا بانکی با شرکت های خودرو سازی ای مثل ایران خودرو یا سایپا قرارداد می بندند و به کارکنانشان اعلام می کنند برای دریافت وام به آنجا مراجعه کنند.

شغل بانکداری

کار در بانک های دولتی بهتر است یا بانک های خصوصی؟

دراین مورد نمی شود حکم کلی صادر کرد. کاردر هرکدام از بانک ها جاذبه های خاص خودش را دارد. کار در بانک های دولتی از امنیت شغلی بالاتر و وام های مرتب تری برخوردار است اما بانک های خصوصی وام های خوبی حتی با رقم بالاتری به کارکنانشان می دهند.

شما از اینکه در بانک کار می کنید راضی هستید و کار در بانک را به سایرین هم توصیه میکنید؟

من زمانی که مدرک دکترای خود را دریافت کردم از سوی چند دانشگاه پیشنهاد حضور در هیات علمی را داشتم اما در بررسی هایی که انجام دادم ترجیح دادم در بانک بمانم. البته این را در نظر بگیرید که کار در بانک از حساسیت ویژه ای برخوردار است و هرکسی نمی تواند وارد این حرفه شود . کسانی که از روحیه لازم برخوردار نیستند نباید وارد بانک شوند.

به نظر شما میزان رضایت کارکنان بانک از حضورشان در بانک چقدر است؟

ما در همین بانک خودمان تحقیقاتی در این خصوص انجام دادیم و مشخص شد حدود 73 درصد از کارکنان بانک از کارشان رضایت دارند.

اما جالب است بدانید هرچه تحصیلات و موقعیت شغلی افراد افزایش می یابد میزان رضایتشان از کار هم بیشتر می شود. کسانی که تحصیلات کمتری دارند احساس می کنند به آنها اجحاف شده و کارهای سخت و یدی بیشتر از توانشان به آنها سپرده شده. متصدیان امور بانکی شعب یا تحویلداران که شغل حساس تری دارند هم رضایت کمتری نسبت به کارشان دارند.

کسانی که علاقمند به کار در بانک هستند چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟

نیروهای شاغل در بانک ها به دوبخش نیروهای صف و ستاد تقسیم می شوند.

نیروهای صف کسانی اند که در شعب کار می کنند . کار در این بخش کاملا تخصصی است و تنها کسانی که علاقمند به حساب و کتاب اند در این عرصه موفق ترند.

کار در این حوزه در ارتباط مستقیم با مشتریان است فرد باید از حسن خلق و رفتار مناسب برخوردار باشد چون شعب ویترین کار بانک ها هستند و مشتری مداری الویت اصلی این روزهای بانک هاست. از سوی دیگر باید این افراد از نظم بالا و روحیه کارمندی برخوردار باشند.

نیروهای ستادی کار پشتیبانی را برعهد دارند این کار از حساسیت های کمتری نسبت به شعب برخوردار است با این وجود کارکنان این بخش ها باید بتوانند در اسرع وقت مشکلات احتمالی شعب را برطرف کنند.

چه توصیه ای برای کسانی که علاقمند به کار در بانک هستند یا در شرف ورود به بانک اند دارید؟

قبل از ورود به بانک حتما در خصوص بانک و بانکداری مطالعه کنند. حتما قبل از ورود به یک بانک یا مراجعه برای مصاحبه در خصوص آن بانک و عملکردش مطالعه کنند . حداقل یک بار به وبسایت بانک مراجعه کنند. اصطلاحات اولیه بانکی را بشناسند مثلا بدانند که در سیستم بانکداری اسلامی چیزی به نام بهره وجود ندارد بلکه نرخ سود صحیح است.

از سوی دیگراین روزها هدف اصلی بانک ها در آمد زایی است پس هنگام مراجعه به بانک اندکی بازاریابی بدانید و توصیه یا پیشنهادهایی برای افزایش منابع بانک داشته باشید و یکی از اهداف تان را جذب و افزایش مشتری های بانک بدانید.

آیا نکته ویژه ای هست که بخواهید با خوانندگان ما مطرح کنید؟

کسی که قصد ورود به بانک را دارد باید صد درصد از خودش مطمئن باشد. توجه شما را به ماجرای اختلاس اخیر جلب می کنم در این ماجرا تنها دو شعبه از دوبانک کشور دخیل بودند اما این ماجرا حیثیت نظام بانکداری را زیر سوال برد و سلامت کارکنان بانک ها که اکثرشان باصداقت تمام کار می کنند را خدشه دار کرد.

بنابراین در گزینش کارکنان بانک ها باید از بین افراد مطمئن و به اصطلاح عموم خانواده دار انتخاب شوند البته بانک ها همه تلاش شان را در این خصوص به کار می برند اما کسی که قصد کار در بانک را دارد باید از شرایط ویژه کار در این حوزه و مسئولیت های خطیر افراد هم مطلع باشد.

گردآوری متن توسط ایران استخداماگر دیدگاهی در باره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خودتون رو در سایت درج کنید.


لطفا کمی صبر کنید...


 • جهت دریافت آخرین اخبار و آگهی های مهم استخدامی از طریق کانال تلگرام ایران استخدام اینجا کلیک نمایید

 • نویسنده : فرزاد

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 09:16

  کد دیدگاه : 2205759

  سلام من کارشناسی حسابداری خوندم معدلم زیر14 هستش چیکارایی کنم جذب بانک شم؟؟؟

  پاسخ دهید
 • نویسنده : علیرضا

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 09:48

  کد دیدگاه : 1799497

  سلام خداقوت سوالی داشتم از حضورتون
  1.مرخصی با حقوق بانک در سال چند روزه؟؟
  2.من شنیدم بانک به کارمنداش وام بدون بهره میده درسته یا ن؟
  3.حقوق یه کارمند بانک عادی چقدره؟
  4.خونه سازمانیم میدن درسته؟
  خداقوت
  بقیه مزایاش چیه

  پاسخ دهید
 • نویسنده : باران، زیبا

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 19:30

  کد دیدگاه : 1670323

  من عاشق کار کردن در بانک هستم امیدوارم که ب ارزون برسم😚😚😚😚

  پاسخ دهید
 • نویسنده : حسینی

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 02:50

  کد دیدگاه : 1587344

  سلام
  ببخشید بانکها برای تصدی امور بانکی با مدرک لیسانس عمران استخدام میکنند؟
  ممنون

  پاسخ دهید
  • نویسنده : امید جهانی ثانی

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 12:23

   کد دیدگاه : 2179060

   سلام من ند تا اگهی رو بررسی کردم .مهندسی صنایع رو میخان ولی عمران من ندیدم …
   بخای با عمران بری راه داره رزومه چشمگیر …مثلا شرکت ساختمان شهرسازی هشتم جزو هلدینگ پاسارگاده …وابسته به مجموعه بانک پاسارگاد اگه بتونی استخدامش شی انگار استخدام بانک پاسارگاد شدی …
   مثلا یکی دیگه پروژه مشهد مال و جهان مال الان مال بانک اینده شده …اون هم یک هلدینگ دیگه ی …

   پاسخ دهید
  • نویسنده : Milad

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 16:17

   کد دیدگاه : 2187599

   سلام منم دقيقا همين سوالو داشتم دانشجو رشته عمرانم ميخواستم ببينم ميتونم استخدام بانك شم يا نه اكه چيزي پيدا كردي در اين رابطه ممنون ميشم به منم اطلاع بدي

   پاسخ دهید
 • نویسنده : علیرضا

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 19:06

  کد دیدگاه : 1566866

  خیلی ممنون از راهنمای هاتون کمک زیادی به من کرد

  پاسخ دهید
  • نویسنده : محمد امیری

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 19:35

   کد دیدگاه : 1566907

   خواهش میکنم، موفق باشید

   پاسخ دهید
 • نویسنده : ناشناس

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 01:23

  کد دیدگاه : 277007

  کار کار! همش الکی کو کار!

  پاسخ دهید
  • نویسنده : امید جهانی ثانی

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 12:27

   کد دیدگاه : 2179075

   اون جوری که فکر کنی توی ذهنت نقش بسته کار نیست …
   راه داره برو چند هزار اگهی رو دسته بندی کن …خودت میفهمی که بازار کار ایران به چند سری شغل مشخص محدود میشه باید دست اخرم رو اونا مانور بدی …

   پاسخ دهید
 • نویسنده : حامد

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 15:25

  کد دیدگاه : 272802

  سلام. خسته نباشید. ممنون از راهنماییتون

  پاسخ دهید
  • نویسنده : admin

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 15:38

   کد دیدگاه : 272815

   موفق باشید دوست عزیز

   پاسخ دهید
 • نویسنده : ناشناس

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 17:52

  کد دیدگاه : 103830

  ﻋﺎﻟﻲ ﺑﻮﺩ

  پاسخ دهید
 • نویسنده : ناشناس

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 17:51

  کد دیدگاه : 103829

  ﻣﻤﻨﻮﻥ اﺯ ﺗﻮﺿﻴﺤﺎﺗﺘﻮﻥ. ﺧﻴﻠﻲ ﺧﻮﺏ ﺑﻮﺩ ….

  پاسخ دهید
  • نویسنده : admin

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 18:17

   کد دیدگاه : 103839

   موفق باشید.

   پاسخ دهید

لطفا کمی صبر کنید...

از تاریخ:
تا تاریخ:

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...