جزئیات بیشتر در مورد خبر

لزوم احترام و حمایت از بزرگان تولید

سال‌های طولانی 60، 70 یا 80 سال از عمر خود را در تولید و اشتغال گذاشته است. پس از اینکه به سن پیری و سالخوردگی می‌رسد، تمام کارهایی که در این مدت برای کشور انجام داده است به فراموشی سپرده می‌شود.
متاسفانه در کشور ما نقش کسانی که در یک شغل یا یک کار تولیدی صاحب‌نام و موفق بوده‌اند، آن‌طور که باید دیده نمی‌شود، نه از تجربه و مهارت آنها آموزش می‌گیریم و نه در سپاس و تشکر از آن همه سرمایه‌ای که از تولید خود به ما عطا کرده‌اند، قدمی برمی‌داریم.
بسیاری از مواقع به سن پیری که رسیدند، منتظر مرگ آنها می‌مانیم. غافل از اینکه چه کسانی را از دست می‌دهیم.تقدیر و پاس‌داشتن جایگاه و مقام کسانی که در هر رشته یا مهارتی سرآمد بودند، عادت دیرینه بشر بوده است. از گذشته تاکنون تمام افراد موفق به مردم معرفی می‌شده یا مورد قدردانی قرار می‌گرفته‌اند، البته روش‌های قدردانی در کشورها و در زمان‌های مختلف متفاوت بوده است.
خیلی وقت‌ها می‌بینیم که یک بازیگر نمونه، فوتبالیست یا یک هنرمند با اعطای جوایزی در مناسبت‌های مختلف موردتقدیر قرار می‌گیرد چراکه احساس می‌کنیم به کشور و جامعه خدمت می‌کنند.
بحث حاضر، قدردانی از کسانی است که در واقع تولید و اشتغال جامعه را به عهده دارند، کسانی که از عمر، وقت و همه انرژی خود برای تولید و اشتغالزایی گذاشته‌اند یا حتی در این راه دچار عارضه جسمی شده‌اند. خدمت این افراد بزرگ در کشوری که بر پایه رشد تولید می‌تواند به سرمایه‌های عظیم اقتصادی و در کنار آن در سایر حوزه‌ها هم به اتکای این سرمایه به رشد اجتماعی، فرهنگی و… برسد، کم نیست.
دردهای بازنشستگی پیشکسوتان تولید
برخی از این پیشکسوتان به سن پیری می‌رسند، با گذر از آن همه سختی و تلاشی که در ایجاد یک شغل و کار تولیدی انجام داده‌اند، دچار افسردگی می‌شوند و خدمت بزرگ آنها بدون هیچ سپاس و قدردانی در گیرو‌دار سن پیری فراموش می‌شود و زندگی آنها پر از رنج و عذاب و بیماریی‌هایی است که به‌خاطر آن‌همه تلاش و کوشش به آنها می‌رسد. یک فروشنده پوشاک در این رابطه به گذشته پدرش که تولید‌کننده پوشاک بود، اشاره کرده و می‌گوید: پدر من پس از آن‌همه سختی‌ای که در دوران کارش در تولید لباس گذراند، به علت محیط کاری آلوده به پرز لباس و موادی که برای ریه ضرر داشت، دچار بیماری‌های ریوی شد و به‌همین خاطر هم جان خود را از دست داد.
وی می‌گوید: متاسفانه از پیشکسوتان و کسانی که در عرصه تولید موفق بوده و تجربه ای طولانی‌مدت دارند، نه حمایتی و نه از تجربه آنها استفاده‌ای می‌شود.اختصاص سهمی از آموزش به بزرگان تولید
این فروشنده ادامه می‌دهد: بسیاری از آنها به سن پیری که می‌رسند، به‌دلیل از دست دادن توانایی‌های گذشته خود در کار تولید دچار افسردگی می‌شوند. اگر کشور ما در قالب کلاس‌ها و جشنواره‌هایی از این بزرگان دعوت کند و سهمی از آموزش و تدریس مهارت‌های شغلی را برای آنها در نظر گیرد، هم حمایت و به‌نوعی سپاس ازآنهاست که در سالیان سال به کشور خدمت کرده‌اند و هم دادن دلگرمی و روحیه امید به وجود باارزش آنهاست.
وی ادامه می‌دهد: یکی از مشکلات بزرگ کشور که متاسفانه در بسیاری از بنگاه‌های تولیدی در کشور با آن مواجه هستیم، عدم مهارت و تخصص نیروی کار است که متاسفانه در بسیاری از بخش‌ها شاهد آن هستیم که بخش تولید نمونه بارز آن است. از آنجایی که این نیرو به آموزش و استفاده از تجربه گذشتگان نیاز دارد، باید این مشکل را با استفاده از تجربه بزرگان تولید حل کنیم.تدوین برنامه‌ای برای حمایت معنوی و مالی از کارآفرینان بازنشسته
امیر محسنی، عضو اتاق بازرگانی در رابطه با لزوم قدردانی از پیشکسوتان تولید در کشور به «کسب‌وکار» می‌گوید: با توجه به اینکه کشور ما، کشوری اخلاق‌مدار است و همواره احترام به بزرگ‌تر‌ها و رعایت حال آنها به‌عنوان هنجاری دیرینه دارای ارزش بوده است، برای حمایت و احترام به حقوق پیشکسوتان تولید کشور لازم است که اتاق‌های بازرگانی و اصناف برنامه‌ای برای کارآفرینان بازنشسته آماده کنند که شامل احترام و تقدیر مادی و معنوی از این بزرگان باشد.
این کارشناس اقتصادی می‌گوید: آنها سال‌های زیادی از عمر خود را در کار تولید کشور گذاشته‌اند و آموزش‌های زیادی در اختیار نسل‌های آینده قرار داده‌اند و مهم‌تر از همه این که تجربه چندین و چند ساله خود را به نسل کنونی انتقال داده‌اند؛ بنابراین لازم است که به پاس قدردانی از سال‌ها فداکاری‌ و  تلاش پیشکسوتان در اتاق‌های اصناف، صندوق‌هایی برای حمایت از آنها شکل بگیرد تا این کار برای این نسل و نسل‌های آینده مشوقی در جهت گرایش به سمت تولید و اشتغالزایی باشد چراکه هر کسی برای شروع یک
کار به گذشتگان و پیشکسوتان آن کار نگاه می‌کند و با توجه به ارزش‌گذاری جامعه برای این افراد و حقوق و مزایایی که برای آنها در نظر گرفته می‌شود، شروع به کار می‌کند.
وی می‌گوید: در تمام دنیا حمایت از شان و منزلت اجتماعی تولید‌کننده با عنوان تامین اجتماعی شناخته می‌شود که به‌نوعی یک مدل از تشویق پیشکسوتان تولید هم می‌تواند باشد ولی متاسفانه در کشور ما یکسری مسائل دامنگیر بخش تولید است و مدام به آن ضربه می‌زند.
مثلا هنگام ورشکست شدن یک تولید‌کننده در کشور شخصیت حقیقی این فرد باید پاسخگوی شخصیت حقوقی اش باشد، درحالی که در دیگر کشور‌ها تنها شخصیت حقوقی فرد است که پاسخگو است. این مشکل مانعی بزرگ برای پیشرفت کارآفرینان و استارتاپ‌ها در کشور است.
تولید در اغما به سر می‌برد
محسنی در ادامه می‌گوید: از طرفی دیگر تولید‌کننده مدام زیر بار فشار از جانب نهادهای نظارتی، مالیاتی، بیمه و… است. سیستم‌های حکومتی مثل شهرداری‌ها، ادارات و سازمان‌ها هر یک به‌نوعی به تولید‌کننده هجوم می‌آورند و از وی سهمی می‌خواهند که درنتیجه تبعات سنگینی برای تولید کشور به همراه دارد. از طرف دیگر بانک‌ها نیز به دشمن درجه یک برای تولید تبدیل شده‌اند و مطالبات معوق خود را به اضافه سود خالص و جرایم از آنها دریافت می‌کنند. مانع دیگر تولید در کشور این است که با وجود مطرح شدن و ارائه بسته‌های حمایتی از جانب دولت برای تولید بالغ بر 80 درصد این بسته‌ها به اهدافی غیر از آنچه که در این بسته‌ها آمده، اختصاص داده می‌شود؛ بنابراین براساس آنچه گفته شد، تولید دچار آسیب‌های فراوانی شده و اکنون در اغما به‌سر می‌برد.
عضو اتاق بازرگانی در پایان می‌گوید: لازم است حمایت از تولید، تولید‌کنندگان و احترام به پیشکسوتان تولید کشور در برنامه روزمره دولت باشد که امید است فضای پسابرجام این شرایط و ایجاد این نوع برنامه‌ها را برای کشور فراهم سازد.اگر دیدگاهی در باره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خودتون رو در سایت درج کنید.


لطفا کمی صبر کنید...

از تاریخ:
تا تاریخ:

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...