آگهی استخدامی متناسب با شغل و رشته خود را بیابید

جستجوی آگهی مناسب شما

لزوم تشکیل پرونده پزشکی برای کارمندان توسط کارفرمایان

  • بروزرسانی:
  • دیدگاه: ۰ (نمایش)
  • دیدگاه‌های منتظر: ۰ دیدگاه
جزئیات بیشتر در مورد خبر

کارگران حداقل سالی یک مرتبه باید معاینه و نتایج آن در پرونده پزشکی ثبت شود

جهت ورود به صفحه اصلی اخبار مرتبط با کارگران و کارفرمایان اینجا کلیک نمایید


خبر 19 بهمن 98: لزوم تشکیل پرونده پزشکی برای کارمندان توسط کارفرمایان

یک وکیل پایه یک دادگستری گفت: تمام قوانین اعم از قوانین عام و خاص که به تصویب مجلس شورای اسلامی می‌رسند، در صورت وجود اختلاف با شورای نگهبان پس از بررسی‌های دقیق و کارشناسی در مجمع تشخیص مصلحت نظام اصلاح خواهند شد، زیرا تمام قوانین باید در راستای شرع مقدس اسلام قرار گرفته و فاقد هرگونه مغایرت با اسلام باشد.

داوود داوری در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با قانون نظام کار جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد: این قانون در تاریخ سال ۱۳۶۹ مشتمل بر ۱۲ فصل در ۲۰۳ ماده و ۱۲۱ تبصره نتظیم شده است که در فصل چهارم به حفاظت فنی و بهداشت حرفه‌ای کار نگاه ویژه‌ای دارد و از ماده ۸۵ لغایت ۱۸۵ به شکل پراکنده به قوانین کار مرتبط با بهداشت حرفه‌ای می‌پردازد.

وی افزود: در ماده ۸۵ قانون کار به این موضوع اشاره شده است که برای صیانت انسانی و منابع مادی یک کشور رعایت دستورالعمل‌هایی که از طریق شورای عالی حفاظت فنی (جهت تامین حفاظت فنی) و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی (جهت جلوگیری از بیماری‌های حرفه‌ای و تامین بهداشت کار و کارگر و محیط کار) تدوین می‌شود.

این وکیل پایه یک دادگستری با بیان اینکه این قانون برای تمام کارگاه‌ها، کارفرمایان، کارگران و کارآموزان الزامی است، تصریح کرد: البته در تبصره ماده قانونی گفته شده که کارگاه‌های خانوادگی نیز از این مسئله مستثنی نیستند و برای این کارگاه‌ها نیز اجباری است؛ زیرا در بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی، رابطه خویشاوندی مانع اجرای قانون به لحاظ عرفی بوده و تعارضات اجتماعی باعث ایجاد دعاوی پیچیده و خساراتی جبران ناپذیر می‌شوند.

داوری بازنگری در قوانین کار و بهداشت حرفه‌ای در کشور را ضروری دانست و گفت: قانون‌گذار برای صیانت از مقام انسان فارغ از جنسیت نسبت به تعیین قوانین و اعمال آن اهتمام ورزیده است و اگر در مورد قانون کار تاملی شود به وضوح متوجه می‌شویم که کشور ایران با پتانسیل صنعتی بودن به لحاظ فاکتورهایی از جمله منابع طبیعی و نیروی کار انسانی از جمله کشورهای صنعتی به شمار نمی‌آید، زیرا در مقایسه با ۲۲ کشور منطقه جایگاه دهم و در مقایسه با همه کشورها رتبه ۵۰ تا ۷۰ را کسب کرده است.

وی تاکید کرد: با وجود تمام قوانین ذکر شده، بازرسی‌های غافلگیرانه از طرف بازرسان و کارشناسان بهداشت و بررسی اوراق و دفاتر کارفرمایان باز هم درصد بالای آسیب‌های شدید در حین کار وجود دارد که باید علت آن ریشه یابی شود، چراکه دومین عامل مرگ و میر در ایران بعد از تصادفات، حوادث حین کار است.

این وکیل پایه یک دادگستری اظهار کرد: ایجاد فضای امن و هزینه‌های سنگین در خصوص ایمن سازی از اساس ایجاد کارهای صنعتی است که این استانداردها در بسیاری از صنایع ایران وجود دارد، اما هنوز شاهد حوادث وحشتناک در محیط کار هستیم. دلیل عمده مرگ و میر در ایران حوادث حین کار است ولی آموزش مستمر که به عهده کارفرما است نیز در این میان نقش قابل توجهی دارد.

داوری ادامه داد: مجازات‌های سنگین قانون‌گذار برای کارفرمایان مختلف به صورت مادی است و در صورت تکرار حبس خواهد بود، که این موضوع بیانگر توجه قانون‌گذار به سلامت و بهداشت حرفه‌ای قشر کارگر است.

وی گفت: از جمله دیگر دستاوردهای قانون کار تشکیل کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار است که به منظور جلب مشارکت کارگران، نظارت بر حسن اجرای مقررات حفاظتی و بهداشتی کار، پیشگیری از حوادث و بیماری‌ها در کارگاه‌هایی که وزارت کار و امور اجتماعی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تخصیص دهد تشکیل شده است.

این وکیل پایه یک دادگستری عقوبت سهل‌ انگاری و بی‌توجهی به موارد را در مورد پیگیری حقوقی و کیفری را از جانب کارگر بر عهده کارفرما یا مسئولان در ماده ۸۵ اعلام کرد.

وکیل دادگستری موارد کلیدی در خصوص بهداشت حرفه‌ای که در قانون کار الزامی است را اعلام کرد و گفت: بر اساس آن تمام کارگاه‌های صنعتی، کارفرمایان، کارگران و کارمندان ملزم به رعایت مفاد آن هستند و قانون گذار ابتدا در مقام پیشگیری و متعاقبا اعمال مجازات جرم انگاری کرده و در ماده ۹۲ قانون کار برای تکمیل این مهم کارفرما را ملزم به رعایت شئون انسانی چه به لحاظ جسمی و چه روحی کرده است، زیرا کارفرما موظف است کارگرانی را که در موضوع ماده ۸۵ قانون کار و به اقتضاء نوع فعالیت و عوارض آن در معرض بیماری‌های ناشی از آن فعالیت هستند حداقل سالی یک مرتبه معاینه و نتایج آن را در پرونده پزشکی که کارفرما موظف به تشکیل آن است ثبت و درج کند.

داوری تصریح کرد: وظیفه دیگر کارفرما که به آن اشاره شده است، تهیه، در اختیار قرار دادن و آموزش طرز استفاده از ابزار و امکانات لازم برای ایمنی فنی و بهداشت کارگران است. از جمله دیگر نظارت‌های قانون گذار و اقدامات برای یکپارچگی و بهداشت نظام صنعتی ایجاد شورای عالی حفاظتی است که به کارفرمایان و مسئولان تمام واحدها موضوع ماده ۸۵ را متکلف به اجرای مصوبات آن شورا کرده است.

دسته‌بندی آگهی‌های استخدام

اگر دیدگاهی درباره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.

🙂
  • امکان تأیید نظرات سیاسی وجود ندارد.
  • امکان تایید نظراتی که حاوی اخبار غیر قابل تأیید از طریق خبرگزاری های معتبر می باشند، وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظراتی که حاوی اطلاعات تماس شخصی افراد و یا ID شبکه های مجازی ارتباطی می باشند وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظرات کاربرانی که به هر طریقی قصد مأیوس کردن سایرین را دارند وجود ندارد.
  • هرگونه تحریک، تحقیر و کنایه به سایر افراد (مسئول و غیر مسئول) غیر مجاز می باشد.
  • امکان هماهنگی برای هرگونه ملاقات حضوری چه به صورت دسته جمعی و چه فردی توسط کاربران سایت وجود ندارد.

ابتدای صفحه
مختصری درباره ایران استخدام

سایت ایران استخدام در تاریخ ۱۳۹۱/۱/۱۰ راه اندازی شد و با تلاش گروهی و روزانه مدیران و نویسندگان خود در جهت تبدیل شدن به مرجع بروز آگهی های استخدامی گام برداشت. سعی همیشگی همکاران ما ارائه مطلوب و با کیفیت آگهی های استخدامی خدمت بازدیدکنندگان محترم این سایت بوده است. ایران استخدام به صورت مستقل و خصوصی اداره می شود و وابسته به هیچ نهاد و یا سازمان دولتی نمی باشد، این سایت تنها منتشر کننده ی آگهی های استخدامی بوده و بنابراین لازم است که بازدید کنندگان محترم سایت خود نسبت به صحت و سقم اخبار منتشر شده در آن هوشیار باشند.

نماد اعتماد الکترونیکی
ای نماد