• ۱۴۰۲/۰۲/۲۳
  • 0k نظر «نمایش»

مراحل مصاحبه استخدامی چیست؟

مراحل مصاحبه استخدامی چیست؟

  • بروزرسانی:
  • دیدگاه: ۰ (نمایش)
  • دیدگاه‌های منتظر: ۰ دیدگاه
اطلاعات بیشتر

مصاحبه استخدامی چیست؟

مصاحبه، ارتباطی طراحی شده، هدف‌دار، رودررو و نیازمند به تصمیم‌گیری است که طرفین در آن حضور دارند و هر دو برای دستیابی به اهدافی متفاوت اما همسو در یک معیار سازمانی تعریف شده به گفت‌و گو می‌نشینند.
مصاحبه صحنه تبلور آموخته‌ها در کنار سایر رقیبان و کانونی برای ارزشیابی مهارت‌هاست. آزمون‌ها قواعد خاصی ندارند و در هر شرکت به طور جداگانه و به سبک‌های مختلف اجرا می‌شوند. از این منظر دقایق مصاحبه هم می‌تواند لحظاتی فوق‌العاده استرس‌آور و بسیار طاقت‌فرسـا تلقی شود و هم مطلوب و موفقیت آمیز باشد. تمام این مراحل بستگی به نگرش و دیدگاه شما دارد، نکته قابل توجه این است که خود شما چه تعریفی از مصاحبه دارید؟ به دلیل اینکه هر آنچه که تصور کنید و بیندیشید همان اتفاق خواهد افتاد. بنابراین این امتحان را انجام دهید و از نتیجه آن لذت ببرید. مصاحبه را یک رویداد ساده مانند بسیاری از رویدادهای دیگر زندگیتان فرض کنید و آن را فرصتی برای کسب یک تجربه نو بدانید. از پذیرفته نشدن در مصاحبه نهراسید و به فکر اجرای راهکارهای جدید باشید.
به عبارت دیگر مصاحبه‌کننده طی برنامه‌ای معین به وسیله پرسش‌هایی از قبل طراحی شده، به واکاوی شخصیت داوطلبان، صحت گفته‌های آنان در برگه‌های رزومه و سنجش مهارت‌های علمی و عملی آنان می‌پردازد.

مهم‌ترین بخش‌ها و اهداف مصاحبه شغلی را موارد زیر تشکیل می‌دهند:
1. در آغاز باید اهداف و برنامه‌های کلی سازمان نیروپذیر و پرسش‌ها کاملا کارشناسی و بررسی شوند.
2. پرسش‌ها کاملا به سبکی روان‌شناختی، علمی و در حوزه فعالیت‌های هر فرد باید تعیین شوند.
3. از اجرای مصاحبه سلیقه‌ای و یک بعدی کاملا خودداری کنید. نسبت به موضوع، افراد و شرایط مکانی و زمانی مورد مطالعه باید هر بار با برنامه‌ای دقیق و قابل کنترل ظاهر شوید.
4. سعی کنید ارتباطی منطقی با افراد، مهارت‌ها، خلاقیت‌ها و توانمندی‌هایشان برقرار کنید.
5. گفتمانی موفق در مصاحبه تنها در سایه حفظ آرامش متقابل، پرهیز از حاشیه‌پردازی، سنجش عملکردها و سوابق شغلی تحصیلی شکل می‌گیرد.

  انواع مصاحبه

مصاحبه، سبک‌ها و گرایش‌های متفاوتی دارد. رایج‌ترین شیوه آن به صورت مصاحبه شفاهی است. همچنین در این رابطه مصاحبه به بخش‌های مختلفی مانند کتبی، هدایت‌شده، مصاحبه آزاد، تفسیری، خبری، باز، بسته، مطبوعاتی و درنهایت شغلی تقسیم‌بندی می‌شود.

مصاحبه شغلی (شفاهی)

درمصاحبه شفاهی، طرفین مصاحبه که عبارتند از مصاحبه‌کننده و مصاحبه‌شونده، درست رو در روی یکدیگر می‌نشینند و به مذاکره یا به عبارت دیگر گفتمان می‌پردازند.
هدف مصاحبه‌کننده ایجاد ارتباط و شناسایی افراد متخصص است. آنچه به میدان مصاحبه اهمیت می‌دهد، دانش و سطح مهارت متقاضیان است. دوره‌های تحصیلی، سوابق شغلی و عملکردها ارزیابی می‌شوند و پس از تشکیل هیئت کارشناسان، از برترین‌های هر حوزه دعوت به همکاری می‌شود.

 کیفیت پرسش‌ها

پرسش‌ها در جهتی از پیش تعیین‌شده پرسیده می‌شوند و مصاحبه‌شونده نیز می‌تواند با بررسی و مطالعه قبلی به راحتی پرسش‌ها را پاسخ دهد.
در سبک مصاحبه شفاهی، مصاحبه‌‌کننده با طرح‌ پرسش از مصاحبه شونده و گرفتن پاسخ‌های مستقیم از وی مرحله به مرحله به پیش می‌رود و در هر مرحله یکی از ابعاد هویتی، مهارتی و علمی کارجو به آزمایش گذاشته می‌شود. معمولا فرایند پرسش‌ها به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود.

این سه سطح به شکل زیر هستند:

 مرحله اول

پس از معرفی کامل و ارزیابی اطلاعات بخش مشخصات فردی، مهم‌ترین زمینه‌های ایجاد همکاری دوطرفه شکل می‌گیرد. پرسش‌هایی نظیر:

چرا شرکت‌ ما را برای ادامه همکاری انتخاب کرده‌اید؟
مهم‌ترین ویژگی شرکت ما از نظر شما چیست؟
چه راهکارهایی برای پیشبرد اهداف تجاری شرکت پیشنهاد می‌کنید؟
مدیریت بحران از نظر شما چیست و چه برنامه‌ای برای اهداف کوتاه و بلند مدت شرکت دارید؟
تنها بخشی از نخستین مرحله معارفه را تشکیل می‌دهند.

 مرحله دوم

در این قسمت تخصصی‌ترین اصول و ضوابط شغلی و تحصیلی ارزیابی خواهند شد. مدارک و سوابق تحصیلی، دانشگاه‌ها و مراکز علمی، شرکت‌ها و سازمان‌هایی که افتخار همکاری با آنان را داشتید و از همه مهم‌تر عناوین، تجربه‌ها و سال‌های خدمت در این قسمت بررسی خواهند شد.
کیفیت و سطح مهارت‌ هر کارجو براساس مندرجات رزومه تطبیق داده می‌شوند.

 مرحله سوم

برخی از کارجویان این مرحله را پایان مصاحبه می‌دانند و برای برخی دیگر آغازی برای حضور در مرکزی حرفه‌ای و شاید بین‌المللی است.
آزمون‌های شفاهی، کتبی و عملی در این مرحله اجرا می‌شوند و موفقیت در این سطح تاثیر زیادی در نتایج مصاحبه به همراه خواهد داشت. در این مرحله توانمندی‌های سال‌های تحصیل در دوران دانشگاه و تجربه حضور در شرکت‌های مختلف می‌تواند پشتوانه‌ای مستحکم برای اثبات هنر کارجویان باشد.

 راهکارهای مصاحبه‌شوندگان

برای کسب موفقیت در میدان مصاحبه شغلی

همانطور که می‌دانید آگاهی و کسب اطلاعات لازم در زمینه‌های مختلف مصاحبه و نحوه مقابله با پرسش‌های مصاحبه‌کننده می‌تواند مرحله به مرحله کارجویان را به اهداف‌شان برساند. سبک‌ها متفاوتند و مصاحبه‌کنندگان گاهی سلیقه‌ای پرسش‌ها را عنوان می‌کنند. تنها راه موفقیت، مطالعه همه جانبه، حفظ آرامش و تامل در پاسخگویی است. برخی از راهکارهای موفقیت را در این مرحله بررسی می‌کنیم.
در مورد مهارت‌هایتان با علاقه صحبت کنید. احتیاجی به توضیحات اضافه نیسـت. مصاحبه‌کننده به راحتی و در نگاه اول به ماهیت وجود شما و توانایی‌هایتان پی خواهد برد.
از اینکه شخصیت‌تان کاملا آشکارشود، نگران نشوید. به نشانه بی‌میلی وقفه‌های کوتاه و مکث نکنید. شما برای هر پاسخ نیاز به چند ثانیه زمان دارید. آمادگی ارائه مهارت‌ها‌یتان را داشته باشید تا وقتی آن‌ها شرح حالی از شغلتان را خواستند، ارائه دهید.
برخوردهای اول بسیار تاثیرگذارند. در جلسه مصاحبه کاملا منظم و در زمان مقرر ظاهر شوید.

 اعتماد به نفس داشته باشید

مصاحبه کننده تمایل به شنیدن بهانه‌هـا یا احساسات بد در مورد یک تجربه منفی را ندارد. اگر آن‌ها در مــورد رتبه یا نمره پایین، تغییر ناگهانی شغل یا نقص سوابق تان جویا شدند، حالت دفاعی به خود نگیرید. در عوض توجه‌تان را به حقایق، واقعیات و آنچه شما از تجربه‌تان یاد گرفتید، متمرکز کنید. همیشه به نیمه پرلیوان بنگرید و افکار منفی را از خود دور کنید. افکار منفی نه تنها تمرکز و اعتماد به نفس شما را از بین می‌برند، باعث شکست و به دنبال آن احساس دلزدگی از محیط کار نیز می‌شوند.
در روانشناسی اصلی وجود دارد که نشان دهنده مفهوم برتر تاثیر منفی بر روحیه مثبت است. در واقع ما به اتفاقات منفی بیش از وقایع مثبت می‌اندیشیم. این رویداد کاملا غریزی است و بازتابی منفی در تمام وجود افراد ایجاد می‌کند.

 آمادگی

پیش از آغاز یک مصاحبه باید همه جوانب را در نظر بگیرید. پرسش‌های مصاحبه‌‌کننده اغلب با ذکر مشاغل قبلی و میزان مهارت شروع می‌شود. بنابراین شما نیز باید ازقبل پاسخ‌هایی آماده داشته باشید و با اطمینان و اعتماد به نفس کامل پرسش‌ها را پاسخ دهید. می‌توانید بگویید برای توسعه و یا پیشنهاد طرح‌های جدید شرکت شما را برای همکاری انتخاب نمودم. بدین ترتیب انگیزه و میزان شایستگی‌هایتان در همین ارتباط اول که نخستین گام برای موفقیت است، آشکار خواهد شد.

 Written By: Alison Doyle

مترجم: سیدرسول میرزایی موسوی

اگر دیدگاهی درباره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.

  • امکان تأیید نظرات سیاسی وجود ندارد.
  • امکان تایید نظراتی که حاوی اخبار غیر قابل تأیید از طریق خبرگزاری های معتبر می باشند، وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظراتی که حاوی اطلاعات تماس شخصی افراد و یا ID شبکه های مجازی ارتباطی می باشند وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظرات کاربرانی که به هر طریقی قصد مأیوس کردن سایرین را دارند وجود ندارد.
  • هرگونه تحریک، تحقیر و کنایه به سایر افراد (مسئول و غیر مسئول) غیر مجاز می باشد.
  • امکان هماهنگی برای هرگونه ملاقات حضوری چه به صورت دسته جمعی و چه فردی توسط کاربران سایت وجود ندارد.

https://iranestekhdam.ir/?p=33256
ابتدای صفحه
مختصری درباره ایران استخدام

سایت ایران استخدام در تاریخ ۱۳۹۱/۱/۱۰ راه اندازی شد و با تلاش گروهی و روزانه مدیران و نویسندگان خود در جهت تبدیل شدن به مرجع بروز آگهی های استخدامی گام برداشت. سعی همیشگی همکاران ما ارائه مطلوب و با کیفیت آگهی های استخدامی خدمت بازدیدکنندگان محترم این سایت بوده است. ایران استخدام به صورت مستقل و خصوصی اداره می شود و وابسته به هیچ نهاد و یا سازمان دولتی نمی باشد، این سایت تنها منتشر کننده ی آگهی های استخدامی بوده و بنابراین لازم است که بازدید کنندگان محترم سایت خود نسبت به صحت و سقم اخبار منتشر شده در آن هوشیار باشند.

نماد اعتماد الکترونیکی
ای نماد