جزئیات بیشتر در مورد خبر

شرح معاینات پزشکی در سازمان های دولتی

قبل از ورود به سازمان ها و شرکتهای دولتی و نیمه دولتی نیاز به انجام یک سری از آزمایشات پزشکی جهت تایید صلاحیت جسمانی داوطلب می باشد. ما در “تیم آموزشی ایران استخدام” سعی خواهیم کرد تا در این مطلب به صورت خلاصه وار شما را با این مرحله آشنا کنیم.
ضمناً اگر میخواهید در خصوص مرحله گزینش استخدام اطلاعاتی را کسب کنید، به شما پیشنهاد میکنیم که از مطلب زیر دیدن کنید:

 مطلب پیشنهادی قبلی: گزینش استخدامی چیست؟

مراحل استخدام در سازمان های دولتی: (مخصوص کارجویان)
به صورت کلی مراحلی که کارجو جهت استخدام شدن در سازمانهای دولتی باید طی نماید به شرح زیر است:
مرحله 1: شرکت در آزمون علمی استخدامی
مرحله 2: اعلام نتایج چند برابر و یا یک برابر آزمون علمی استخدامی
مرحله 3: تحویل مدارک معرفی شدگان مرحله آزمون علمی (با توحه به اطلاعیه سازمان مربوطه که پس از اعلام نتایج منتشر میشود)
مرحله 4: مصاحبه تخصصی و عمومی
مرحله 5: اعلام نتایج مصاحبه تخصصی و عمومی به میزان 1 برابر ظرفیت
مرحله 6: تحویل مدارک گزینش
مرحله 7: گزینش (شامل مصاحبه عقیدتی و سیاسی و تحقیقات محلی و گاهاً استعلام)
مرحله 8: اعلام نتایج گزینش
مرحه 9: معاینات پزشکی (بسته به اولویت سازمان ممکن است در مراحل قبل تر برگزار شود)
مرحله 10: دوره آموزشی (ضمن خدمت و یا قبل از شروع به کار رسمی به عنوان کار آموز)
مرحله 11: شروع به کار

مقدمه:
انجام معاینات پزشکی قبل از استخدام یکی مراحل مورد نیازی است که فرد داوطلب پیش از استخدام باید آن را انجام دهد. ممکن است هر یک از سازمانها و شرکتهای دولتی و نیمه دولتی در شرایط جسمانی مورد نیاز خود به تناسب رده های شغلی مختلف، یک شرایط حداقلی متفاوتی را از بابت جسمانی تعیین کنند. به این معنی که به عنوان مثال در یک سازمانی مانند بانک در بحث سلامت “چشم” معیارهای مورد نیاز، سخت گیرانه تر از یک سازمان غیر بانکی دیگر باشند. همچنین ممکن هست حتی در یک سازمان به تناسب رده های شغلی مختلف نیازهای جسمانی متفاوتی تعیین شده باشد.
به عنوان مثال ممکن است در یک سازمان برای رده شغلی نگهبان در همان سازمان نسبت به رده شغلی متصدی امور دفتری در همان سازمان از بابت شرایط جسمانی معیارهای متفاوتی تعیین شده باشد.
به صورت کلی جدای از معیار های تعیین شده جسمانی که ممکن است از سازمانی به سازمان دیگر متفاوت باشد و یا حتی در یک سازمان از یک رده شغلی به رده شغلی دیگر متفاوت باشد، یک سری از آزمایشات عمومی پزشکی وجود دارند که تقریبا به صورت مشترک انجام  می گیرند، مانند معاینه عمومی دستگاههای قلب و عروق – ریه ها – کلیه ها – اعصاب – چشم و گوش و آزمایش خون و ادرار از نظر قند، چربی، عفونت، اعتیاد، نوارقلب و در برخی موارد بسته به نوع شغل عکسبرداری از قفسه سینه و ستون فقرات و سنجش میزان شنوائی و تست عملکرد ریوی و… .

روش انجام معاینات قبل از استخدام:
1- گرفتن شرح حال متقاضی : شامل سوابق فردی و خانوادگی از نظر ابتلا به بیماریها و مشاغل قبلی وی
2- ثبت  عوامل زیان آور در فرم معاینات بر اساس گزارش بازدید از مراحل و محیط كار توسط كارشناس بهداشت حرفه ای
3- معاینه اندامها : معاینه عمومی دستگاههای قلب و عروق، ریه ها، کلیه ها، اعصاب، چشم و گوش که توسط “پزشک عمومی دوره دیده طب کار” انجام میشود.
4-درخواست انجام   آزمایشهای پاراکلینیک مورد نیاز بر اساس نوع مواجهه شاغل: شامل آزمایش خون و ادرار از نظر قند، چربی، عفونت، نوارقلب و در برخی موارد بسته به نوع شغل عکسبرداری از قفسه سینه و ستون فقرات، سنجش میزان شنوائی و تست عملکرد ریوی.

موارد منع استخدام:
گفتیم که هر سازمان یک دستورالعمل استخدامی از بابت شرایط جسمانی برای خود دارد که ممکن است در آن دستورالعمل حتی برای رده های شغلی متفات در همان سازمان معیارهای متفاوتی را تعیین کرده باشند. در همان دستورالعمل، مواردی به عنوان موارد منع استخدام ذکر شده اند که در صورتی که داوطلب استتخدامی یک و یا چند مورد از موارد منع استخدام را دارا باشد متاسفانه در معینات پزشکی از سوی پزشک معاینه کننده رد خواهد شد.
خدمت شما کاربران خوب سایت ایران استخدام توضیح دادیم که یک معیار مشترک از بابت پزشکی مانند چشم یا گوش یا قلب و عروق و … برای همه سازمانها و همه رده های شغلی در یم سازمان وجود ندارد. بنابراین در تماسهای مکرری که از سمت برخی از کاربران گرامی با واحد پشتیبانی سایت ایران استخدام گرفته میشود باید عرض کنیم که قطعاً بدون اطلاع از دستورالعمل پزشکی یک سازمان نمیتوانیم که در خصوص نتیجه آزمایشات پزشکی شما نظر داد و نظر نهایی حتماً می بایست توسط پزشک مربوطه ارائه گردد.

نتیجه معاینات پزشکی:
روند کلی بدین شکل است که بعد از دریافت نامه معرفی به پزشک و آزمایشگاه از سمت سازمان استخدام کننده، داوطلب می بایست به پزشک معرفی شده در نامه و آزمایشگاه اعلام شده جهت انجام معاینات و آزمایشات مراجعه نماید و پس از انجام، نامه تایید پزشکی و نتیجه آزمایش خود را به صورت مهر و موم شده گرفته و به سازمان تحویل دهد.
اگر بعد از انجام معاینه توسط پزشک و انجام آزمایشات توسط آزمایشگاه منع استخدامی از بابت حداقلهای تعیین شده وجود داشته باشد، به صورت معمول فرد داوطلب استخدام به یک پزشک متخصص جهت بررسی دقیق تر موضوع معرفی میشود. در این حالت در صورتی که پزشک متخصص و یا اینکه تشخیص دهد که از طریق معالجه پزشکی مشکل قابل رفع می باشد به صورت معمول این فرصت به داوطلب استخدامی داده خواهد شد که پس از انجام معالجه  مجدداً به فرایند استخدامی بازگردد.
در برخی از موارد نیست ممکن است پزشک متخخص تشخیص عدم وجود مشکل دهد، و یا اینکه تشخیص دهد مشکل از طریق دارو و به شرط ادامه درمان در طی زمان قابل رفع می باشد، در این حالت داوطلب استخدامی دیگر نیاز به انتظار جهت بهبود کامل و برگشت به روند استخدامی نخواهد بود و میتواند بدون مشکل تاییدیه این مرحله را نیز کسب کند.
اما متاسفانه در برخی از موارد نیز تشخیص بر عدم درمان داده میشود که در این صورت داوطلب در طی باقی مسیر استخدامی باز خواهد ماند.

آرشیو تجربیات کارجویان سایت ایران استخدام:
به واسطه حضور کارجویان سراسر کشور در سایت ایران استخدام و بیان و انتقال تجربیاتشان از مراحل مختلف استخدام در این سایت، آرشیو جامعی از نمونه معاینات انجام سازمانهای مختلف را گردآوری نموده ایم، که جهت مشاهده این آرشیو بی نظیر میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید:

جهت ورود به آرشیو تجربیات کاربران ایران استخدام از معاینات پزشکی خود اینجا کلیک نمایید

نمونه هایی از دستورالعمل معاینات پزشکی سازمان ها:

دستورالعمل نحوه انجام معاينات و تاييد صلاحيت پزشكى بدو استخدام در صنعت نفت

ضمناً اگر میخواهید خاطرات شروع به کار و اولین روز کاری کارجویان سایت ایران استخدام را بنوشید، پیشنهاد میکنیم که مبحث زیر را مشاهده نمایید:

مطلب پیشنهادی بعدی: خاطرات اولین روز کاری کاربران ایران استخدام

تهیه و تنظیم: گروه آموزشی سایت ایران استخدام
اخطار: با توجه به اینکه مقدمه مذکور در کتاب منتشر شده ایران استخدام عیناً نقل شده است و دارای مالیکیت مادی و معنوی برای صاحب اثر آن می باشد، هرگونه کپی برداری از این مطلب منجر به پیگرد قانونی خواهد شد.اگر دیدگاهی در باره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خودتون رو در سایت درج کنید.


لطفا کمی صبر کنید...


 • جهت دریافت آخرین اخبار و آگهی های مهم استخدامی از طریق کانال تلگرام ایران استخدام اینجا کلیک نمایید

 • نویسنده : میلاد

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 21:47

  کد دیدگاه : 2514786

  سلام لطفا جواب بدین چون میخوام من برای استخدامی 99-98ثبت کنم نام و یه مشکلی هست که میخوام کمکم کنین بگین من عمل رباط acl تو بیمارستان فجر ارتش انجام دادم و الان هم در سلامتی کامل هستم بهم گفتن دیگران اگه رد بخیه روی بدن باشه رد میکنن منم روی زانوم رد بخیه هست ایا پزشک ارتوپدی رد میکنه لطفا و خواهشا جواب بدین تا من برنامه ریزی نکنم برای ارتش در ضمن پدرمم ارتشی هست

  پاسخ دهید
 • نویسنده : ناشناس

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 21:03

  کد دیدگاه : 2514728

  سلام کسی که تاتو داره مشکل ساز میشه براش برای استخدام آتش نشانی تو پزشکی؟؟

  پاسخ دهید
 • نویسنده : علی

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 20:43

  کد دیدگاه : 2501336

  سلام من بینیم مشکل داش مشکل زیبایی عمل کردم بعد مشکل داره

  پاسخ دهید
 • نویسنده : محمد

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 22:23

  کد دیدگاه : 2494596

  سلام خسته نباشید خواستم بـدونم کسی که حجامت کرده باشه.توی معاینه بدنی رد میشه برای نیروهای مسلح یا ن؟

  پاسخ دهید
 • نویسنده : بهزاد بهزادی

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 15:18

  کد دیدگاه : 2490090

  سلام من ۵ روزه داخل نیرو انتظامی ثبت نام کردم هنوز جوابی نگرفتم تقریبا چند روز طول میکشه تا جوابش بیاد

  پاسخ دهید
 • نویسنده : بهزاد بهزادی

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 15:11

  کد دیدگاه : 2490072

  سلام من ۵ روزه داخل نیرو انتظامی ثبت نام کردم هنوز جوابی نگرفتم تقریبا چند روز طول میکشه تا جوابش بیاد

  پاسخ دهید

لطفا کمی صبر کنید...

از تاریخ:
تا تاریخ:

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...