جزئیات بیشتر در مورد خبر

بار تحمل شرایط سخت رکود بر دوش کارگران و کارفرمایان

جهت ورود به صفحه اصلی اخبار مرتبط با کارگران و کارفرمایان اینجا کلیک کنید
جهت ورود به صفحه اخبار تسهیلات صندوق کارآفرینی امید اینجا کلیک نمایید
جهت ورود به صفحه استخدامی استانداری ایلام اینجا کلیک نمایید


خبر 9 اردیبهشت 96: نقش مهم کارگران و کارفرمایان در رشد اقتصادی کشور (منبع:خبرگزاری ایرنا)

ایلام – ایرنا – مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید کشور گفت: کارگران و کارفرمایان با تحمل شرایط بسیار سخت رکود و تورم سال های گذشته، نقش بسیار مهمی در رشد اقتصادی کنونی کشور دارند.

به گزارش ایرنا، اصغر نورالله زاده روز شنبه در بیست و هشتمین جشنواره امتنان و تجلیل از کارگران، گروه های کار و واحدهای نمونه استان ایلام اظهار کرد: با مرور مسائل اقتصادی کشور در سال های گدشته می توان دریافت که کارفرمایان و کارگران چه خدمتی به این کشور کرده و چه نقشی در رشد اقتصادی کشور دارند.
وی یادآور شد: با افزایش نرخ ارز در سال های 90 تا 91 واحدهای تولیدی کشور به 3.5 برابر سرمایه در گردش و نقدینگی نیاز داشتند تا بتوانند همان سطح تولید را حفظ کنند اما در عمل نقدینگی این واحدها هیچگونه رشدی پیدا نکرد.
نورالله زاده تاکید کرد: بر اساس قانون هدفمندی یارانه ها نیز که در سال 89 اجرا شد مقرر شد 30 درصد از درآمد ناشی از افزایش قیمت حامل های انرژی به بخش تولید تزریق شود اما در حالیکه قیمت حامل ها 400 درصد افزایش یافت ریالی از آن به واحدهای تولیدی داده نشد.
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید کشور گفت: در این سال ها سایر عوامل تولید نیز در اثر افزایش نرخ ارز و قیمت حامل های انرژی بشدت افزایش یافت بنابراین با افزایش هزینه تولید در سال های 91 و 92 تولید کننده ناچار به کاهش تولید خود شد.
نورالله زاده افزود: در اثر این تغییرات، بنگاه ها با رکود مواجه شدند اما آثار آن با تاخیر در سال 93 نمایان شد و در نتیجه مصرف کننده با تورم 2 رقمی و بالای 40 درصد مواجه شد.
وی اضافه کرد: سال 93 و 94 اوج رکود بنگاه های تولیدی کشور بود با این وجود کمترین تنش بین کارگران و کارفرمایان را داشتیم ضمن اینکه همه کمک کردند شرایط اقتصادی عوض شود که در نتیجه آن کشور به رشد اقتصادی 6.8 درصدی دست یافت.
وی یادآور شد: با تلاش کارگران و کارفرمایان رشد اقتصادی کشور آغاز شده است و آثار آن در سال گذشته نمایان شد اما به طور کامل اثر آن امسال برای مردم ملموس تر خواهد بود.
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید کشور با بیان اینکه استان ایلام از مزیت های رقابتی بسیار خوبی برخوردار است، گفت: برای اجرای پنج طرح مطالعه شده این استان در حوزه های مختلف 50 میلیارد ریال مازاد بر اعتبارات استان اختصاص می یابد ضمن اینکه برای این طرح ها دستورالعمل خاصی نوشته خواهد شد.
نورالله زاده ابراز امیدواری کرد با تکمیل زنجیره تولید، بازاریابی و فروش در این استان اجرای این پنج طرح محور توسعه استان قرار گرفته و گام مثبتی در جهت رونق تولید و اشتغال برداشته شود.
استاندار ایلام نیز در این مراسم گفت: هفت واحد بزرگ صنعتی در این استان در دست راه اندازی است که با بهره برداری از آنها زمینه اشتغال برای تعدادی از جوانان فراهم می شود.
محمدرضا مروارید اظهار کرد: از مجموع 200 واحد تولیدی غیر فعال استان 110 واحد قابلیت بازگشت به چرخه تولید را داشتند که تاکنون 30 واحد به چرخه تولید بازگشته اند و بازگشت 80 واحد نیز در دست اقدام است.
وی افزود: تلاش ما در استان اینکه در مرحله اول اشتغال موجود را حفظ کنیم سپس به توسعه اشتغال و ایجاد فرصت های جدید شغلی در استان بپردازیم.
استاندار ایلام یادآور شد: لازم است به مدیران بانک های استان اختیارات بیشتری داده شود زیرا برای انجام هر کاری باید در رفت و آمد به تهران باشیم و این مساله روند اجرای طرح ها را با کندی مواجه کرده است.
وی تاکید کرد: سرمایه صندوق کارآفرینی امید از 80 میلیارد ریال هم اکنون به 300 میلیارد ریال افزایش یافته اما با توجه به اینکه این استان در بسیاری از زمینه ها از جمله گردشگری و خدمات مزیت نسبی دارد، باید این میزان اعتبار افزایش یابد.
مروارید گفت: استان ایلام تا سال 92 از نظر بیکاری جزو استان های اول تا سوم قرار داشت اما از سال 94 به بعد تغییر محسوسی کرده و به رتبه 17 ام در کشور رسیده ایم.
نماینده مردم دهلران، آبدانان، دره شهر و بدره در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: در حال حاضر بحث اشتغال مهمترین دغدغه نظام است و با جمعیت فعال 25 میلیون نفری مواجه هستیم که 12.5 درصد آن بیکار هستند.
شادمهر کاظم زاده با بیان اینکه میزان بیکاری در قشر تحصیل کرده بیشتر است، اظهار کرد: این در حالیست که ساختار کار در جامعه متناسب قشر جوان و تحصیلکرده نیست و این قشر بیش از دیگران تحت فشار هستند.
وی یادآور شد: بانک های استان ایلام هم اکنون 540 هزار میلیارد تومان سرمایه دارند اما این میزان سرمایه نتوانسته است به صورت سیال و روان به ایجاد اشتغال در استان کمک کند.
کام زاده گفت: لایحه برداشت یک میلیارد و 500 میلیون دلار اعتبار از صندوق ذخیره ارزی کشور برای ایجاد 160 هزار شغل در مناطق مرزی و روستایی از طرف دولت به مجلس ارائه شده است، که امیدواریم به نتیجه برسد.
به گزارش ایرنا، در ادامه این مراسم از کارگران، گروه های کار و واحدهای نمونه استان ایلام با اهدای لوح و هدایایی تجلیل شد.اگر دیدگاهی در باره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خودتون رو در سایت درج کنید.


لطفا کمی صبر کنید...

از تاریخ:
تا تاریخ:

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...