• بروزرسانی ۱۳۹۴/۰۶/۱۱
  • 1k نظر «نمایش»

اخبار آموزش و اشتغال کارآموزان قضایی

اخبار آموزش و اشتغال کارآموزان قضایی

  • بروزرسانی:
  • دیدگاه: ۴ (نمایش)
  • دیدگاه‌های منتظر: ۰ دیدگاه
اطلاعات بیشتر

اخبار کارآموزی قضایی


 

خبر 4 شهریور 94: اطلاعیه شروع دوره 182 کارآموزی قضایی تهران

از داوطلبان محترم تصدی امر قضاء که برای شرکت در دوره 182کارآموزی قضایی مرکز آموزش تهران فراخوان شده اند تقاضا می شود مطابق زمانبندی ذیل برای تشکیل پرونده ، حضور در جلسه توجیهی و شرکت در آموزش ها اقدام نمایند :
– شنبه 14/6/94 از ساعت 8/30 صبح الی 10صبح با همراه داشتن 6 قطعه عکس 4*3رنگی جدید ، تصویرتمام صفحات شناسنامه خودوهمسر(دربرگ A4) ، تصویر کارت ملی خودوهمسر(دربرگ A4 (،تصویرگذرنامه خود و همسر(دربرگ A4) تصویر آخرین مدرک تحصیلی)دربرگ (A4، تصویر کارت پایان خدمت)دربرگ A4) وتصویر گواهی نامه آموزش های ICDL (مهارتهای 1 ، 2 و 7) ،برای انجام امورمربوط به ثبت نام و تشکیل پرونده به آدرس : خیابان شریعتی ، روبروی خیابان پلیس ، جنب آتش نشانی ، کوچه شهید احمدیان ، بن بست آزادگان ، مرکز آموزش قضات ، مراجعه نمایید.
– مراسم افتتاحیه و جلسه توجیهی از ساعت 10صبح الی12 ظهرهمان روز درسالن کنفرانس مرکز آموزش برگزار می شود.
– ضمنا کلاس های آموزشی نیز ازساعت 14 عصرهمان روز مطابق با برنامه ای که در جلسه توجیهی ارائه می گردد تشکیل خواهد شد.

تذکر :1. عدم حضور در تاریخ یاد شده به منزله غیبت و انصراف از شرکت در دوره کارآموزی قضایی تلقی می شود.
با توجه به فشردگی آموزش ها و میسر نبودن مراجعه به محل سکونت تا قبل از پایان هفته ، شایسته است کارآموزان متقاضی اسکان در خوابگاه ، وسایل شخصی ضروری را همراه داشته باشند.

+جهت مشاهده اسامی اینجا کلیک نمایید


 

چگونگی آموزش و اشتغال کارآموزان قضایی

گروه قضايي- قضات مهم ترين نقش را در تحقق اهداف دستگاه قضايي کشور بر عهده دارند. تربيت قضات عالم، مطلع، امين و با سلامت نفس مي تواند استانداردهاي تحقق عدالت در جامعه را که هدف اصلي دستگاه قضايي است، ارتقا دهد.
قضاتي با اين شرايط چگونه تربيت مي شوند و صلاحيت هاي علمي و اخلاقي آنها چگونه ارزيابي مي شود؟ در هفته قوه قضاييه براي بررسي اين سوال به گفت وگو با دكتر غلامرضا موحديان،رييس مركز آموزش قضات قوه قضاييه پرداخته ايم. ديروز بخش اول اين گفت و گو از نظرتان گذشت آنچه درپي مي آيد بخش دوم اين گفت وگو است.

نظام آموزشي دوره كارآموزي به چه ترتيب است؟
نظام آموزشي که انتخاب شده است مبتني بر آموزش هاي پودماني است. در تعريف پودماني بايد گفت که آموزش ها به تار و پود تشبيه شده است اصطلاح تار براي آموزش هاي بلند مدت استفاده مي شود و در کنار آموزش هاي کوتاه مدت که اصطلاحا به پود تعبير مي شوند. براي بافت يک قالي دو رقم نخ داريم يکي نخ هايي که به صورت تار از آن ياد مي شود و به صورت طولاني تر است و از طرف ديگر به رشته هاي کوتاه به عنوان پود نيز نياز است. آموزش هايي که در کشور به صورت بلند مدت و رسمي است مثل آموزش هاي دانشگاهي و تحصيلات تکميلي به تار تشبيه شده و آموزش هاي کوتاه مدت به پود، بنابراين آموزش هاي پودماني به اين مفهوم است يعني به صورت جزيره هاي مجزايي از هم در کنار يکديگر قرار مي گيرند و چند پودمان را مي سازند و مجموع آن در طول يک سال دوره کارآموزي قضايي را تشکيل مي دهند. آموزش پودماني که ما براي کارآموزان منظور کرديم متشکل از آن سه بخشي است که به صورت علمي، مهارتي و كارورزي ارائه مي شود در طول يك سال و به صورت تمام وقت است.

آيا کارآموزان قضايي مي توانند همزمان با سپري کردن اين دوره به تحصيلات خود در دانشگاه ها نيز ادامه دهند؟
با توجه به آيين نامه جديدالتصويب رييس قوه قضاييه كارآموزان نمي توانند همزمان نه اشتغال به کار در جاي ديگري داشته باشند و نه اينكه در جاي ديگري مشغول به تحصيل باشند. قبلا اين امكان وجود داشت كه كارآموز قضايي در تحصيلات تكميلي كارشناسي ارشد يا دكتري تحصيل کند؛ اما اکنون به موجب اين آيين نامه اين تحصيلات ممنوع شده است. اگر كارآموزي بخواهد از اين به بعد جذب دستگاه قضايي شود حق ندارد همزمان مشغول به تحصيل در جاي ديگري باشد. بنابراين يا بايد از محل تحصيل خود مرخصي بگيرد و يا اينكه حق وي در اينجا محفوظ است و بعد از هماهنگي لازم با اداره کل امور آموزشي معاونت آموزش قوه قضاييه به تحصيلات تکميلي خود ادامه دهد و پس از فارغ التحصيلي براي کارآموزي قضايي مراجعه مي کند. در اين مرحله حق وي محفوظ مي ماند و مي تواند تحصيل را در مركز آموزشي مربوط انجام دهد و سپس براي كارآموزي به اينجا مراجعه كند.
دليل پيش بيني چنين فرايندي اين است که همزماني تحصيل در دانشگاه و ارائه آموزش هايي كه ما در اينجا داريم با هم مغايرت دارد و ما نمي توانيم فردي را ثبت نام كنيم كه ممكن است روزهايي از هفته را مشغول تحصيل در دانشگاه باشد. يكي از نوآوري هاي كارآموزي در آيين نامه جديد همين موضوع است. آيين نامه اين ممنوعيت را ايجاد كرده است؛ اما در عين حال به حقوق افراد نيز توجه داشته است. ماده ۳۹ اين مصوبه در اين خصوص مي گويد: «دوره کارآموزي به صورت تمام وقت اجرا مي شود و هرگونه اشتغال يا تحصيل در طول دوره ممنوع است. کارآموزاني که در مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري تخصصي پذيرفته شوند بايد به يکي از دو روش زير عمل کنند:
۱- اخذ مرخصي تحصيلي از دانشگاه محل تحصيل براي انجام کارآموزي.
۲- انصراف از شرکت در دوره کارآموزي حداکثر تا پايان دوره آموزشي در دانشگاه.
تبصره ۱ـ دوره زماني تدوين پايان نامه يا رساله از شمول اين ماده مستثني است.
تبصره ۲ـ انصراف کارآموز مانع شرکت وي در دوره کارآموزي پس از اتمام دوره آموزشي در دانشگاه نيست.»

مقررات آموزشي براي نامزدهاي تصدي شغل قضاوت به چه شكل است؟
مقررات آموزشي متعددي وجود دارد. ما با اين افراد همانند يك مستخدم دولت برخورد مي كنيم ومرخصي ها و حضورشان تابع قانون استخدام كشوري است. درصد محدودي از ساعات كلاس را تقريبا همانند چيزي كه در دانشگاه اتفاق مي افتد مي توانند با اخذ مرخصي سر کلاس حاضر نباشند. به عنوان مثال يك پنجم از كلاس ها را مي توانند شركت نكنند ولي اگر اين يك پنجم بيشتر شود حتي با عذر موجه اين اشخاص از امتحان محروم هستند و نمره صفر برايشان ثبت مي شود و تنها مي توانند در امتحان تجديدي شركت كنند تا به نمره قبولي برسند. از حيث دوره هم بايد در پايان هر كارگاه آموزشي يا درس علمي آزمون خود را بگذارنند و حداقل نمره قبولي 14 را کسب کنند. بعد از اينكه تمام درس ها را گذراندند در پايان دوره يك آزمون جامع يا اختبار پاياني برگزار مي شود كه در اين آزمون تلفيقي از تمام درس هايي كه خوانده اند به صورت كاربردي مورد آزمون قرار مي گيرد. اختبار پاياني توسط مركز جذب آزمون مركز معاونت آموزش قوه قضاييه برگزار مي شود؛ يعني اختبار پاياني از گردونه اقدامات ما خارج مي شود و به مركز جذب آزمون مي رود تا كارآموزان محك بخورند كه در طول اين يك سال براي شغل قضاوت آماده شده اند يا نه! در آنجا دو اختبار مجزا يكي با عنوان حقوقي و ديگري با عنوان كيفري برگزار مي شود. اين آزمون ها به صورت شفاهي برگزار مي شود و در هر دو مورد از کارآموزان خواسته مي شود در موضوعات مختلف اعم از كيفري و حقوقي راي و دستوراتي صادر كنند. بدين ترتيب کارآموزان محك مي خورند كه آيا آمادگي شغل قضاوت را دارند و مهارت لازم براي اين شغل حساس را کسب کرده اند يا خير.
در اين آزمون بايد 80 درصد نمره يا 16 از 20 را به دست آورند، اگر موفق به كسب اين ميزان از نمره نشوند تجديد دوره به حساب مي آيند، اگر هر دو عنوان را تجديد دوره شوند براي دوره پنج ماهه به ما معرفي مي شوند و اگر يكي از عناوين را موفق نشوند سه ماه به عنوان تجديد دوره به ما معرفي مي شوند تا در آن درسي كه ضعيف بوده اند ما مجدد آموزش هايي را برايشان داشته باشيم و بعد از آن دوباره اختبار براي آنها برگزار مي شود و اگر در اين آزمون هم قبول نشوند به كارآموزي آنها خاتمه داده مي شود. يعني اخراج مي شوند.

محل خدمت کارآموزان قضايي چگونه تعيين مي شود؟
بحثي كه در آيين نامه در مورد محل خدمت كارآموزان مطرح شده اين است كه 70 درصد از افرادي كه موفق به اتمام دوره كارآموزي مي شوند و در اختبار پاياني هم نمره قبولي مي گيرند در شهر مورد تقاضاي خود مشغول به خدمت شوند كه عين ماده قانوني به اين شرح است: «نحوه تعيين محل خدمت کارآموزان بايد به گونه اي باشد که حداقل ۷۰ درصد از فارغ التحصيلان هر دوره کارآموزي، در محل مورد درخواست يا استان محل سکونت خود به خدمت قضايي مشغول شوند. عوامل مؤثر در تعيين محل خدمت با لحاظ بومي گزيني و ميزان تأثير آنها، به موجب شيوه نامه اي است که با همکاري معاونت اول و معاونت آموزش و تحقيقات تهيه و به تصويب رييس قوه قضاييه مي رسد.»
طبيعتا وقتي مطرح مي شود كه 70 درصد بايد ديد كه به چه شكلي اينها رتبه بندي مي شوند. ملاك رتبه بندي سوابق معدل مكتسبه کارآموزان در طول دوره كارآموزي است. مثلا اگر 35 نفر در يك دوره كارآموزي حضور دارند در همان دوره معدل بندي مي شوند بنابراين 70 درصد افراد مطابق آيين نامه آنهايي هستند كه بالاترين معدل را كسب كرده اند. اين افراد به محلي كه خودشان تمايل دارند، اعزام مي شوند. 30 درصد بقيه به هر شهر و استاني كه اداره کل كارگزيني قضايي اعلام نياز كند براي خدمت قضايي فرستاده مي شوند كه اين شامل استان هاي دوردست هم مي شود.

کارآموزان بعد از پايان دوره کارآموزي در کجا و در چه پستي به خدمت گرفته مي شوند؟
كساني كه كارآموزي را به اتمام مي رسانند عمدتا داديار مي شوند. دادياري ابتداي ورود به خدمت يك قاضي است؛ بنابراين حدود 97 درصد كارآموزان داديار مي شوند و 2 تا 3 درصد مابقي هم دادرس دادگاه هاي بخش مي شوند.
بسته به نياز، ممكن است كه چند حوزه دادگاه بخش ما در زمان تقسيم نياز به دادرس داشته باشد پس ورود به خدمت قضايي به صورت دادرس دادگاه بخش يا داديار دادسراست. بعد از آن بسته به ظرفيت هاي قانوني يا تلاشي كه خودشان دارند يا موفقيتي كه در كارشان دارند، ارتقا پيدا مي كنند مثلا ارتقا از دادياري به بازپرسي، از دادياري به معاون دادستان، از دادياري به دادستان، بانوان قضات نيز در مسير پيشرفت شغلي مي توانند به عنوان قاضي مشاور در دادگاه خانواده منصوب شوند.
کارآموزان بعد از مشاغل دادسرا به قاضي دادگاه؛ يعني دادرس دادگاه ارتقا پيدا مي كنند و همين طور پله به پله به مراجع بالاتر صعود مي كنند. مثل دادگاه تجديدنظر يا ديوان عالي كشور. بعد از اينكه اين افراد ابلاغ قضايي دريافت کردند سه سال، قاضي آزمايشي هستند. اين افراد در اين مدت به هر رتبه و مقامي كه رسيده باشند، بعد از سه سال بايد يك نوبت ديگر اين افراد را از لحاظ علمي تست كنيم. بنابراين زماني كه از قاضي آزمايشي به قاضي رسمي تبديل شوند از مراجع مختلف استعلام مي كنند مثلا از ارزشيابي قضات، از رييس كل دادگستري استان و… يكي از مراجعي كه از آنها استعلام مي شود معاونت آموزش قوه قضاييه است. در همين خصوص در يكي از تبصره هاي مواد آيين نامه جديدالتصويب آمده است كه معاونت آموزش قوه قضاييه در ارتباط با پاسخي كه مي دهد براي رسمي شدن اين قاضي يك اختبار ديگر را برگزار کند. يعني قاضي را دعوت کند و پرونده هاي مورد رسيدگي وي را مورد بررسي قرار دهد. بدين ترتيب مشخص خواهد شد كه نحوه رسيدگي او از لحاظ علمي و مهارتي چگونه است. اگر از اين لحاظ مناسب بود جواب مثبت مي دهد و به دنبال آن ابلاغ قاضي رسمي صادر مي شود. در غير اين صورت ممكن است كه در آن مقطع فرصت دوباره اي به وي داده شود و در بعضي از موارد ممكن است كه فرد دوباره به كارآموزي فرستاده شود؛ البته اگر نحوه رسيدگي وي از نظر معاون آموزش قوه قضاييه قابل قبول نباشد.

صدور ابلاغ كارآموزي به چه شكل است؟
بعد از شروع به کارآموزي اداره کل گزينش به معاونت اول قوه قضاييه در خواست مي دهد سپس از طريق معاونت اول قوه قضاييه تقاضاي صدور ابلاغ از رييس محترم قوه قضاييه به عمل مي آيد. يعني اسامي پذيرفته شدگان براي شغل قضاوت از طريق گزينش به معاونت محترم اول قوه قضاييه مي رود، چنانچه معاونت اول تاييد کردند به رييس قوه تحويل منعکس مي شود، اگر رييس قوه نيز موافق باشند، اين دستور به اداره کل کارگزيني قضايي بر مي گردد. اداره کل کارگزيني قضايي ظرف يک هفته مقدمات صدور ابلاغ ها را آماده و براي شخص رييس قوه ارسال مي کند و رييس قوه قضاييه ابلاغ کارآموزي را امضا مي کند. نهايتا به محض اينکه ابلاغ توسط رييس قوه قضاييه صادر شد و به دست ما در معاونت آموزش قوه رسيد، تاريخ شروع به کارآموزي اعلام مي شود و بر مبناي تاريخ مذکور ابلاغ ريالي هم صادر مي شود و از آن زمان مشغول به کارآموزي هستند.


دسته‌بندی آگهی‌های استخدام

اگر دیدگاهی درباره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.

🙂
  • امکان تأیید نظرات سیاسی وجود ندارد.
  • امکان تایید نظراتی که حاوی اخبار غیر قابل تأیید از طریق خبرگزاری های معتبر می باشند، وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظراتی که حاوی اطلاعات تماس شخصی افراد و یا ID شبکه های مجازی ارتباطی می باشند وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظرات کاربرانی که به هر طریقی قصد مأیوس کردن سایرین را دارند وجود ندارد.
  • هرگونه تحریک، تحقیر و کنایه به سایر افراد (مسئول و غیر مسئول) غیر مجاز می باشد.
  • امکان هماهنگی برای هرگونه ملاقات حضوری چه به صورت دسته جمعی و چه فردی توسط کاربران سایت وجود ندارد.

ابتدای صفحه
مختصری درباره ایران استخدام

سایت ایران استخدام در تاریخ ۱۳۹۱/۱/۱۰ راه اندازی شد و با تلاش گروهی و روزانه مدیران و نویسندگان خود در جهت تبدیل شدن به مرجع بروز آگهی های استخدامی گام برداشت. سعی همیشگی همکاران ما ارائه مطلوب و با کیفیت آگهی های استخدامی خدمت بازدیدکنندگان محترم این سایت بوده است. ایران استخدام به صورت مستقل و خصوصی اداره می شود و وابسته به هیچ نهاد و یا سازمان دولتی نمی باشد، این سایت تنها منتشر کننده ی آگهی های استخدامی بوده و بنابراین لازم است که بازدید کنندگان محترم سایت خود نسبت به صحت و سقم اخبار منتشر شده در آن هوشیار باشند.

نماد اعتماد الکترونیکی