امروز جمعه ۹۴/۰۱/۰۷
صفحه اصلیشرایط ثبت نام آزمون های استخدامیشرایط استخدام در سپاه

شرایط استخدام در سپاه

نویسنده : ۵۷۶ دیدگاه انتشار : ۹۳/۰۴/۱۶

شرایط استخدام در سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران

خبر ۱۵ تیر ۹۳ (مجلس قانون مقررات استخدامی سپاه را اصلاح کرد):

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس طرق الحاق یک تبصره به ماده ۱۹۰ قانون مقررات استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را برای جلب نظر شورای نگهبان اصلاح کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به موجب این اصلاحیه مقرر شد آیین نامه اجرایی ماده واحده این طرح توسط وزارت دفاع با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح و معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور ظرف سه ماه از تاریخ تصویب این قانون تهیه شود و به تصویب هیات وزیران برسد.
این اصلاح با ۱۵۹ رای موافق، ۶ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر به تصویب مجلس رسید تا ایرادی که پیش از این موجب اعاده این طرح از شورای نگهبان شده بود، رفع شود.


 توجه: کارجوی گرامی این یک آگهی استخدامی نیست!

این شرایط از آخرین آگهی استخدام مربوطه اخذ شده است و تبعاً در طی زمان و باتوجه به شرایط و نیازهای اعلام شده در آگهی بعدی قابل تغییر می‌باشد.

شرایط عمومی استخدام:

‌ماده ۱۶ – شرایط عمومی استخدام کادر ثابت و پیمانی و پرسنل بسیجی ویژه (‌پاسداران افتخاری) به شرح زیر می‌باشد:
‌الف – اعتقاد به مبانی اسلام ناب محمدی (ص)، انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران.
ب – اعتقاد و التزام عملی به ولایت فقیه.
ج – التزام عملی به احکام اسلام و قوانین جمهوری اسلامی و رعایت موازین اخلاق اسلامی.
‌د – عدم عضویت و هواداری از احزاب و گروهها و سازمانهای سیاسی.
ه – نداشتن سابقه عضویت و یا هواداری از احزاب و گروهها و سازمانهای غیر اسلامی. التقاطی، الحادی و غیر قانونی.
‌و – عدم اعتیاد به مواد مخدر و محکومیت به محرومیت از خدمات دولتی.
‌ز – داشتن شرایط تحصیلی و یا تخصصی مورد نیاز.
ح – داشتن سلامت و توانایی جسمی و روانی متناسب با خدمت مورد نیاز.
ط – داشتن حداقل ۱۶ سال سن تمام و حداکثر ۴۰ سال سن.
ی – داشتن حسن شهرت و عدم سوء سابقه.
‌تبصره ۱ – استخدام پرسنل کادر ثابت، مشروط به داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.
‌تبصره ۲ – پرسنل پیمانی و بسیجی ویژه از شرط حداکثر سن و محصلین از حداقل سن تعیین شده مستثنی می‌باشند.
‌تبصره ۳ – برای مشاغل کارمندی در شرایط مساوی استخدام، ایثارگران انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و خانواده درجه یک آنان در اولویت‌می‌باشند.
‌تبصره ۴ – استخدام پرسنل مذکور در این ماده منوط به تأیید صلاحیت آنان توسط هیأت مرکزی گزینش است که پس از ارزیابی در طول دوره‌آموزش اولیه صورت می‌گیرد و در صورت لزوم هیأت مرکزی گزینش می‌تواند این اختیار را به هسته‌های گزینش تفویض نماید.
‌ماده ۱۷ – هیأت مرکزی گزینش در سپاه مرکب از فرمانده کل سپاه یا جانشین وی، نماینده ولی فقیه در سپاه یا جانشین وی، رئیس ستاد کل سپاه،‌مسؤول حفاظت اطلاعات سپاه و معاون نیروی انسانی ستاد کل سپاه به عنوان دبیر هیأت و وزیر یا جانشین وی تشکیل می‌گردد و در چارچوب مفاد‌این قانون، وظیفه تعیین سیاستهای گزینش پرسنل سپاه و تدوین دستورالعملهای مورد نیاز و نظارت بر کار هسته‌های گزینش در سپاه را به عهده دارد.
‌تبصره – هسته‌های گزینش در ستاد کل سپاه، نیروها و سازمانهای وابسته، توسط هیأت مرکزی گزینش سپاه، برای گزینش پرسنل تشکیل می‌گردد.
‌ماده ۱۸ – استخدام پرسنل نظامی برای خدمت در کادر ثابت بر اساس یکی از مقاطع تحصیلی پایان دوره‌های راهنمایی، دبیرستان، فوق دیپلم،‌لیسانس، فوق لیسانس ، و دکترا و بالاتر انجام می‌گیرد.
‌ماده ۱۹ – کارمندان به دو صورت زیر استخدام می‌شوند:
‌الف – بر اساس مدارک تحصیلی در یکی از مقاطع پایان دوره‌های دبیرستان فوق دیپلم لیسانس فوق لیسانس دکترا و بالاتر
ب – بر اساس تخصص و مهارت عملی با داشتن حداقل مدرک پایان دوره تکمیلی نهضت سوادآموزی و حداکثر پایان دوره دبیرستان.
‌ماده ۲۰ – سپاه برای مشاغلی که مستلزم بکارگیری زنان باشد آنان را استخدام می‌نماید تغییر محل خدمت زنان باید حتی‌الامکان تابع شرایط‌خدمتی همسران آنان باشد.
‌ماده ۲۱ – سپاه می‌تواند به منظور تأمین نیاز سازمانی خود داوطلبانی را که حداقل دارای مدرک تحصیلی پایان دوره ابتدایی می‌باشند با اخذ تعهد ۵‌سال خدمت نظامی و یا ۶ سال خدمت کارمندی به صورت پیمانی استخدام نماید. و تمدید مهلت و تجدید قرارداد مجاز نمی‌باشد.
‌تبصره ۱ – خدمت پرسنل پیمانی که خدمت دوره ضرورت را انجام نداده‌اند به منزله انجام خدمت دوره ضرورت تلقی می‌گردد و در صورتی که‌قبل از خاتمه تعهد به هر علت از خدمت مستعفی یا بر کنار گردند برابر قانون خدمت وظیفه عمومی با آنان رفتار خواهد شد.
‌تبصره ۲ – سپاه می‌تواند پرسنلی را که در حال انجام خدمت دوره ضرورت می‌باشد به صورت پیمانی استخدام نماید.
‌ماده ۲۲ – سپاه می‌تواند در صورت نیاز از پرسنل وظیفه در حین دوره خدمت ضرورت و همچنین پرسنل پیمانی در طول مدت قرارداد و پرسنل‌بسیجی اعم از عادی، فعال یا ویژه که شرایط لازم را دارا هستند برای کادر ثابت استخدام نماید و این قبیل داوطلبان در شرایط مساوی از اولویت‌برخوردارند. آموزش، درجه یا رتبه و ترفیعات آنان تابع مقررات مندرج در این قانون خواهد بود.
‌ماده ۲۳ – سپاه می‌تواند در صورت نیاز با پرسنل بسیجی ویژه که حداقل ۱۸ سال تمام سن داشته باشند، قراردادی انعقاد نماید که خدمت دوره‌ضرورت خود را پس از گذراندن آموزشهای لازم در طول حداکثر ۱۰ سال هر سال به مدت حداقل یک ماه طی نمایند تا بدینوسیله همواره آمادگی رزمی‌برای مأموریتهای مختلف در شرایط ویژه را داشته باشند.
‌تبصره ۱ – سپاه در مواقع جنگ و اضطرار این نیروها را احضار نموده و چنانچه بیشتر از مدت یک ماه در هر سال خدمت نمایند به همان اندازه از‌مدت خدمت و آموزش سالهای بعد کسر خواهد شد.
‌تبصره ۲ – این دسته از پرسنل پس از گذراندن آموزشهای لازم در بدو خدمت از حقوق اجتماعی افراد منقضی خدمت وظیفه عمومی برای‌استخدام و تحصیل و نظیر آن بر برخوردار می‌باشند، لیکن در صورت قطع یا لغو یا بطلان قرار داد تا انجام کامل خدمت ضرورت، حقوق مزبور از آنها‌سلب می‌شود.
‌تبصره ۳ – کلیه نهادها و سازمانها و وزارتخانه‌ها و شرکتهای دولتی و کارفرمایان بخش خصوصی اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی موظفند شغل‌این دسته از افراد را در طول خدمت سالانه آنها در سپاه حفظ نمایند، افراد مزبور در این مدت از دستگاه مربوطه حقوق و مزایا دریافت نخواهند نمود.
‌تبصره ۴ – حقوق و مزایای این افراد بعد از آموزشهای لازم بدو خدمت مطابق حقوق و مزایای پرسنل کادر ثابت نظامی هم ردیف خواهد بود.
‌تبصره ۵ – آیین‌نامه اجرایی این افراد ماده توسط وزارت و ستاد کل سپاه پس از کسب نظر از سازمان امور اداری و استخدامی کشور تهیه و به‌تصویب هیأت وزیران می‌رسد.
‌ماده ۲۴ – خرید خدمت اشخاص بنا به ضرورت و برای مدت محدود با تشخیص نیروها و سازمانهای استخدام‌کننده به موجب آیین‌نامه موضوع‌ماده ۳۷ قانون ارتش می‌باشد و اصلاحات مورد نیاز آن توسط ستاد کل سپاه با هماهنگی وزارت تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
‌ماده ۲۵ – استخدام اعضای هیأت علمی مؤسسات آموزش عالی سپاه و پرداخت حق‌التدریس به اساتید و مربیان مقاطع دانشگاهی بر اساس‌مقررات استخدامی هیأت علمی دانشگاهها خواهد بود.
‌تبصره – استخدام مربی و پرداخت حق‌التدریس برای آموزشهای پائین‌تر از سطوح دانشگاهی تابع آیین‌نامه موضوع ماده ۳۸ قانون ارتش خواهد‌بود. اصلاحات مورد نیاز توسط ستاد کل سپاه با هماهنگی وزارت دفاع تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
‌ماده ۲۶ – استخدام افراد در سپاه ، بدون نیاز سازمانی و همچنین استخدام و یا تغییر وضع پرسنل جز به یکی از صور مذکور در این قانون مطلقاً‌ممنوع است.
‌بخش سوم – سازمان و طبقه بندی مشاغل
‌ماده ۲۷ – تعداد و ترکیب نیروی انسانی سپاه و همچنین نسبت درجات و رتبه‌های آنان بر مبنای خط مشی، استراتژی و تهدیدات، برابر جداول‌سازمان و تجهیزات مصوب و به نسبتی که به وسیله ستاد کل سپاه تعیین و به تصویب فرماندهی کل خواهد رسید مشخص می‌گردد.
‌تبصره ۱ – جداول سازمان نیروی انسانی سپاه و ستاد کل شامل محلهای سازمانی و ضرورت نظامی یا کارمندی یا مشترک بودن شغل و درجات و‌رتبه‌های متناسب برای هر محل سازمانی حسب مورد توسط ستاد کل سپاه و ستاد کل تهیه و به تصویب فرماندهی کل خواهد رسید.
‌تبصره ۲ – به منظور جلوگیری از تورم پرسنل کادر ثابت در سپاه و سازمانهای وابسته در جداول سازمانی مشاغل باید به نحوی پیش‌بینی گردد که‌حتی‌الامکان از پرسنل وظیفه پیمانی و بسیجی استفاده شود.
‌ماده ۲۸ – رسته عبارت است از مجموعه رشته‌های شغلی که از نظر تخصص یا نوع آموزش وابستگی و ارتباط نزدیک داشته باشند.
‌ماده ۲۹ – مشاغل سپاه به تناسب احتیاج نیروها و سازمانها از رسته‌های مختلف تشکیل می‌شود. انواع رسته و علائم رسته‌ای و همچنین علائم‌درجات و شکل لباس پرسنل نظامی به موجب دستورالعملهایی خواهد بود که توسط ستاد کل سپاه تهیه و به تصویب فرماندهی کل خواهد رسید.
‌ماده ۳۰ – بکارگیری پرسنل در مشاغل غیر مرتبط با رسته آنان ممنوع بوده و سپاه موظف است به منظور ایجاد انعطاف در اجرای مأموریتهای محوله‌به غیر از رسته اصلی ، رسته رزمی یا پشتیبانی رزمی دیگری برای کلیه پرسنل پیش بینی نماید.
‌تبصره – تغییر رسته پرسنل ممنوع می‌باشد و در موارد لزوم برابر دستورالعملی است که توسط ستاد کل سپاه تهیه و به تصویب فرماندهی کل‌خواهد رسید.
‌ماده ۳۱ – ستاد کل سپاه موظف است حداکثر ظرف مدت یک سال در چارچوب این قانون کلیه مشاغل سپاه را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار‌داده و شرح وظایف و شرایط احراز هر شغل را تعیین و پس از تأیید فرماندهی کل سپاه در انتصابات و ترفیعات ملاک عمل قرار دهد.
‌ماده ۳۲ – ستاد کل سپاه موظف است مشاغل مختص کارمندان موضوع بند(ب) ماده ۱۹ این قانون را از نظر پیچیدگی و تخصص به سه گروه (۱) ،(۲)، و (۳) و میزان مهارت در انجام مشاغل هر یک از سه گروه را به سه رده (۱) و (۲) و (۳) طبقه بندی نماید. کمیسیون ارزیابی مهارت در بدو‌استخدام تخصص و مهارت این قبیل کارمندان را مورد ارزیابی قرار داده و گروه و رده آنان را تعیین می‌نماید.
‌ماده ۳۳ – ستاد کل سپاه می‌تواند بنا به دستور فرماندهی کل سپاه برای انجام وظایف پیش‌بینی نشده پستهای موقت را ایجاد نموده و حداکثر ظرف‌مدت یک سال تکلیف آنان را از لحاظ حذف شغل و یا درج آن در جداول سازمان معین نماید.

*توجه: کارجوی گرامی، شرایط استخدام بانکها و نهاد‌های مختلف برای آن دسته از عزیزانی که علاقمند به فعالیت در یک بانک و یا یک نهاد مشخص هستند گردآوری و ارسال میگردند. بنابراین ارسال این شرایط به منزله ی اعلام آگهی استخدامی‌توسط نهاد یا بانک ذکر شده نمیباشد و مسلماً در صورت اعلام جذب نیرو توسط بانک و یا نهاد فوق الذکر از طریق سایت ایران استخدام طی یک آگهی اقدام به اطلاع رسانی خواهد شد.

موفق باشید – سایت ایران استخدام


دریافت آگهی استخدامی از طریق پیامک و ایمیل نرم افزار دریافت اخبار استخدامی آزمون آنلاین استخدامی

پاورقیدیدگاه های مخاطبین

این مطلب ۵۷۶ دیدگاه دارد. شما نیز دیدگاه خود را ارسال کنید.

 • کاربری : محمد پورحامد ارسال : ۹۴/۰۱/۰۶

  کاربری : محمد پورحامد

  ارسال : ۹۴/۰۱/۰۶

  ساعت ارسال : ۱۷:۵۴

  کد دیدگاه : 292619

  پاسخ

  سلام خواهشن رشته های کشاورزی رادرسپاه پاسداران استخدام کنید خواش میکنیم

  ۰+ پاسخ
 • کاربری : ابراهیم رشیدی ارسال : ۹۴/۰۱/۰۵

  کاربری : ابراهیم رشیدی

  ارسال : ۹۴/۰۱/۰۵

  ساعت ارسال : ۲۳:۱۵

  کد دیدگاه : 292394

  پاسخ

  سلام،من دیپلم انسانی وبسیج عادی هستم میخواستم بدونم میتونم درسپاه استخدام بشم

  ۲+ پاسخ
 • کاربری : محمد پرویزی ارسال : ۹۴/۰۱/۰۵

  کاربری : محمد پرویزی

  ارسال : ۹۴/۰۱/۰۵

  ساعت ارسال : ۲۱:۳۱

  کد دیدگاه : 292350

  پاسخ

  باسلام.من بیش از سه سال است که به صورت بسیجی تمام وقت کد ۸۹ استخدام شده ام و در گردان عملیاتی خدمت میکنم و الان مسئول پایگاهی عملیاتی در کردستان هستم اما در مورد آینده شغلم اطاعات زیادی ندارم.لطفا ما را مطلع کنید.

  ۳+ پاسخ
 • کاربری : مصطفی ارسال : ۹۴/۰۱/۰۳

  کاربری : مصطفی

  ارسال : ۹۴/۰۱/۰۳

  ساعت ارسال : ۰۲:۰۷

  کد دیدگاه : 291641

  پاسخ

  سلام..خسته نباشید
  من مدرک کارشناسی جامعه شناسی دارم ولی سربازی نرفتم.
  میتونم بدون کارت پایان خدمت استخدام بشم یانه؟ برادر شهید هم هستم.
  با تشکر

  ۱+ پاسخ
 • کاربری : رمضان بحرانی ارسال : ۹۳/۱۲/۲۸

  کاربری : رمضان بحرانی

  ارسال : ۹۳/۱۲/۲۸

  ساعت ارسال : ۰۹:۴۰

  کد دیدگاه : 290354

  پاسخ

  سلام من ۲۴ سال دارم دارای مدرک دیپلم ساختمان . هشت سال سابقه بسیجی. خدمت سربازی را به اتمام رسانده ام ایا میتوانم استخدام شوم

  ۸+ پاسخ
 • کاربری : sepide ارسال : ۹۳/۱۲/۲۶

  کاربری : sepide

  ارسال : ۹۳/۱۲/۲۶

  ساعت ارسال : ۲۳:۰۹

  کد دیدگاه : 289620

  پاسخ

  سلام من ١٨ سالمه پیش دانشگاهی بامعدل ١٧ رد کردم حالا چه طوری برای استخدام سپاه باید اقدام کنم

  ۷+ پاسخ
 • کاربری : علی اکبر ارسال : ۹۳/۱۲/۲۵

  کاربری : علی اکبر

  ارسال : ۹۳/۱۲/۲۵

  ساعت ارسال : ۲۳:۴۵

  کد دیدگاه : 288752

  پاسخ

  سلام چجوری میتونم برای درجه داری برم…کجا باید برم…مقدار مدت آموزشی چقدر هست؟
  البته معاف هم هستم تاثیری داره؟

  ۸+ پاسخ
 • کاربری : علی ارسال : ۹۳/۱۲/۲۵

  کاربری : علی

  ارسال : ۹۳/۱۲/۲۵

  ساعت ارسال : ۲۰:۴۳

  کد دیدگاه : 288588

  پاسخ

  سلام من ۲۷ سالمه مهندسی مکانیک تاسیسات با ۷ سال سابقه بیمه دارم
  آیا کار مرتبط با رشتم در شهر شیراز هست
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  ۲+ پاسخ
 • کاربری : ابوالفضل کاظمی ارسال : ۹۳/۱۲/۲۲

  کاربری : ابوالفضل کاظمی

  ارسال : ۹۳/۱۲/۲۲

  ساعت ارسال : ۱۴:۳۷

  کد دیدگاه : 286261

  پاسخ

  با سلام ؛من ۱۸ساله هستم رشته ام معماری ساختمانه میخواستم بدونم میتونم سپاه استخدام شوم

  ۲+ پاسخ
  • نقل قول : ناشناسدر : ۹۳/۱۲/۲۳ ۲۲:۴۳:۲۹ پاسخ

   سلام من ۱۸سالمه ودررشته علوم تجربی سوم متوسطه درحال تحصیلم ایا با اخذ مدرک دیپلم میتونم تو سپاه استخدام بشم.

   • نقل قول : مهدیدر : ۹۳/۱۲/۲۴ ۱۱:۴۶:۱۶ پاسخ

    اگر میخواهید وارد دانشکده افسری بشی باید پیش دانشگاهی(چهارم) را تموم کنیدولی میتوانید به درجه داری برید.

  • نقل قول : مهدیدر : ۹۳/۱۲/۲۴ ۱۱:۵۱:۴۳ پاسخ

   بله رشته های نظری وفنی وکاردانش میتوانند در سپاه استخدام بشن

 • کاربری : ب.م ارسال : ۹۳/۱۲/۱۶

  کاربری : ب.م

  ارسال : ۹۳/۱۲/۱۶

  ساعت ارسال : ۱۱:۰۵

  کد دیدگاه : 280998

  پاسخ

  با عرض سلام من دانشجوی ترم اخر مهندسی شیمی دانشگاه ازاد هستم با معدل ۱۴ ایا امکانش هست در سپاه استخدام بشم ؟لطفا من رو راهنمایی کنید

  ۶+ پاسخ
  • نقل قول : مهدیدر : ۹۳/۱۲/۲۴ ۱۱:۴۷:۳۱ پاسخ

   تو سپاه معدل زیاد مهم نیست فقط باید بسیج فعال باشی تمومه ،بله شما امکان استخدام دارید

 • کاربری : ناشناس ارسال : ۹۳/۱۲/۱۱

  کاربری : ناشناس

  ارسال : ۹۳/۱۲/۱۱

  ساعت ارسال : ۰۲:۰۲

  کد دیدگاه : 277015

  پاسخ

  سلام من یک دانش اموز سال آخرم ۱۸ سالمم تموم شده رشتمم کامپیوتره میخواستم بدونم میتونم تو سپاه ثبت نام کنم؟؟؟

  ۱۶+ پاسخ
  • نقل قول : مهدیدر : ۹۳/۱۲/۲۴ ۱۱:۵۲:۱۴ پاسخ

   آری

  • نقل قول : مهدیدر : ۹۳/۱۲/۲۴ ۱۱:۵۲:۵۹ پاسخ

   بله میتوانید

 • کاربری : عزیز ارسال : ۹۳/۱۲/۰۹

  کاربری : عزیز

  ارسال : ۹۳/۱۲/۰۹

  ساعت ارسال : ۱۹:۰۱

  کد دیدگاه : 275991

  پاسخ

  سلام احترامات تقدیم است :
  آیا اطباع خارجی عضویت سپاه را میتواند که بیگیرد

  ۳+ پاسخ
  • نقل قول : سیدعبدالحق رسولدر : ۹۳/۱۲/۲۳ ۲۲:۲۵:۱۳ پاسخ

   سلام به نظر بنده خیر.

  • نقل قول : مهدیدر : ۹۳/۱۲/۲۴ ۱۱:۴۴:۱۱ پاسخ

   بعضی اوقات بله

 • کاربری : میلاد مقدم ارسال : ۹۳/۱۱/۲۷

  کاربری : میلاد مقدم

  ارسال : ۹۳/۱۱/۲۷

  ساعت ارسال : ۱۳:۰۲

  کد دیدگاه : 266138

  پاسخ

  با سلام و عرض خسته نباشید!
  اینجانب میلاد مقدم متولد ۲۵.۵.۷۵ فرزند درجه دار پدافند خاتم الآنبیاء(ص)دیپلم رشته حسابداری(فنی و حرفه ای) که در حال حاضر دانشجو میباشم و فعلا از معافیت تحصیلی بر خوردار هستم درخواست اشتغال در نهاد را دارم خواهشمند هستم اینجانب را راهنمایی کنید منشکرم…

  ۱۱+ پاسخ
  • نقل قول : محمد دهنویدر : ۹۳/۱۱/۲۸ ۱۰:۱۴:۴۹ پاسخ

   از خراسان رضوی علاقه شایانی در خدمت درسپاه را دارم وفوق دیپلم فنی هستم .لطفا کمک کنید با تشکر از سایت شما.

  • نقل قول : محمددر : ۹۳/۱۲/۱۵ ۱۳:۳۸:۰۳ پاسخ

   تو موفق میشی من برات دعا میکنم التماس دعا را ;) دارم
   ;) ;) ;) ;) ;) ;)

  • نقل قول : ناشناسدر : ۹۳/۱۲/۲۳ ۱۰:۲۵:۲۸ پاسخ

   بله

  • نقل قول : الفدر : ۹۳/۱۲/۲۴ ۲۲:۲۴:۲۴ پاسخ

   من لیسانس حسابداری هستم فرزند پاسدار و جانبازم هستم . میتونم وارد دانشگاه افسری بشم؟
   خواهشا راهنماییم کنید

1 14 15 16

 • لطفا از ارسال دیدگاه هایی با محتوای تبلیغاتی خودداری فرمایید.
 • در دیدگاه های خود از جملات توهین آمیز استفاده نکنید.
 • لطفا از ارسال دیدگاه های سیاسی خودداری فرمایید.