امروز جمعه ۹۳/۱۱/۱۰
صفحه اصلیشرایط ثبت نام آزمون های استخدامیشرایط استخدام در سپاه

شرایط استخدام در سپاه

نویسنده : ۵۲۶ دیدگاه انتشار : ۹۳/۰۴/۱۶

شرایط استخدام در سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران

خبر ۱۵ تیر ۹۳ (مجلس قانون مقررات استخدامی سپاه را اصلاح کرد):

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس طرق الحاق یک تبصره به ماده ۱۹۰ قانون مقررات استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را برای جلب نظر شورای نگهبان اصلاح کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به موجب این اصلاحیه مقرر شد آیین نامه اجرایی ماده واحده این طرح توسط وزارت دفاع با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح و معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور ظرف سه ماه از تاریخ تصویب این قانون تهیه شود و به تصویب هیات وزیران برسد.
این اصلاح با ۱۵۹ رای موافق، ۶ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر به تصویب مجلس رسید تا ایرادی که پیش از این موجب اعاده این طرح از شورای نگهبان شده بود، رفع شود.


 توجه: کارجوی گرامی این یک آگهی استخدامی نیست!

این شرایط از آخرین آگهی استخدام مربوطه اخذ شده است و تبعاً در طی زمان و باتوجه به شرایط و نیازهای اعلام شده در آگهی بعدی قابل تغییر می‌باشد.

شرایط عمومی استخدام:

‌ماده ۱۶ – شرایط عمومی استخدام کادر ثابت و پیمانی و پرسنل بسیجی ویژه (‌پاسداران افتخاری) به شرح زیر می‌باشد:
‌الف – اعتقاد به مبانی اسلام ناب محمدی (ص)، انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران.
ب – اعتقاد و التزام عملی به ولایت فقیه.
ج – التزام عملی به احکام اسلام و قوانین جمهوری اسلامی و رعایت موازین اخلاق اسلامی.
‌د – عدم عضویت و هواداری از احزاب و گروهها و سازمانهای سیاسی.
ه – نداشتن سابقه عضویت و یا هواداری از احزاب و گروهها و سازمانهای غیر اسلامی. التقاطی، الحادی و غیر قانونی.
‌و – عدم اعتیاد به مواد مخدر و محکومیت به محرومیت از خدمات دولتی.
‌ز – داشتن شرایط تحصیلی و یا تخصصی مورد نیاز.
ح – داشتن سلامت و توانایی جسمی و روانی متناسب با خدمت مورد نیاز.
ط – داشتن حداقل ۱۶ سال سن تمام و حداکثر ۴۰ سال سن.
ی – داشتن حسن شهرت و عدم سوء سابقه.
‌تبصره ۱ – استخدام پرسنل کادر ثابت، مشروط به داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.
‌تبصره ۲ – پرسنل پیمانی و بسیجی ویژه از شرط حداکثر سن و محصلین از حداقل سن تعیین شده مستثنی می‌باشند.
‌تبصره ۳ – برای مشاغل کارمندی در شرایط مساوی استخدام، ایثارگران انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و خانواده درجه یک آنان در اولویت‌می‌باشند.
‌تبصره ۴ – استخدام پرسنل مذکور در این ماده منوط به تأیید صلاحیت آنان توسط هیأت مرکزی گزینش است که پس از ارزیابی در طول دوره‌آموزش اولیه صورت می‌گیرد و در صورت لزوم هیأت مرکزی گزینش می‌تواند این اختیار را به هسته‌های گزینش تفویض نماید.
‌ماده ۱۷ – هیأت مرکزی گزینش در سپاه مرکب از فرمانده کل سپاه یا جانشین وی، نماینده ولی فقیه در سپاه یا جانشین وی، رئیس ستاد کل سپاه،‌مسؤول حفاظت اطلاعات سپاه و معاون نیروی انسانی ستاد کل سپاه به عنوان دبیر هیأت و وزیر یا جانشین وی تشکیل می‌گردد و در چارچوب مفاد‌این قانون، وظیفه تعیین سیاستهای گزینش پرسنل سپاه و تدوین دستورالعملهای مورد نیاز و نظارت بر کار هسته‌های گزینش در سپاه را به عهده دارد.
‌تبصره – هسته‌های گزینش در ستاد کل سپاه، نیروها و سازمانهای وابسته، توسط هیأت مرکزی گزینش سپاه، برای گزینش پرسنل تشکیل می‌گردد.
‌ماده ۱۸ – استخدام پرسنل نظامی برای خدمت در کادر ثابت بر اساس یکی از مقاطع تحصیلی پایان دوره‌های راهنمایی، دبیرستان، فوق دیپلم،‌لیسانس، فوق لیسانس ، و دکترا و بالاتر انجام می‌گیرد.
‌ماده ۱۹ – کارمندان به دو صورت زیر استخدام می‌شوند:
‌الف – بر اساس مدارک تحصیلی در یکی از مقاطع پایان دوره‌های دبیرستان فوق دیپلم لیسانس فوق لیسانس دکترا و بالاتر
ب – بر اساس تخصص و مهارت عملی با داشتن حداقل مدرک پایان دوره تکمیلی نهضت سوادآموزی و حداکثر پایان دوره دبیرستان.
‌ماده ۲۰ – سپاه برای مشاغلی که مستلزم بکارگیری زنان باشد آنان را استخدام می‌نماید تغییر محل خدمت زنان باید حتی‌الامکان تابع شرایط‌خدمتی همسران آنان باشد.
‌ماده ۲۱ – سپاه می‌تواند به منظور تأمین نیاز سازمانی خود داوطلبانی را که حداقل دارای مدرک تحصیلی پایان دوره ابتدایی می‌باشند با اخذ تعهد ۵‌سال خدمت نظامی و یا ۶ سال خدمت کارمندی به صورت پیمانی استخدام نماید. و تمدید مهلت و تجدید قرارداد مجاز نمی‌باشد.
‌تبصره ۱ – خدمت پرسنل پیمانی که خدمت دوره ضرورت را انجام نداده‌اند به منزله انجام خدمت دوره ضرورت تلقی می‌گردد و در صورتی که‌قبل از خاتمه تعهد به هر علت از خدمت مستعفی یا بر کنار گردند برابر قانون خدمت وظیفه عمومی با آنان رفتار خواهد شد.
‌تبصره ۲ – سپاه می‌تواند پرسنلی را که در حال انجام خدمت دوره ضرورت می‌باشد به صورت پیمانی استخدام نماید.
‌ماده ۲۲ – سپاه می‌تواند در صورت نیاز از پرسنل وظیفه در حین دوره خدمت ضرورت و همچنین پرسنل پیمانی در طول مدت قرارداد و پرسنل‌بسیجی اعم از عادی، فعال یا ویژه که شرایط لازم را دارا هستند برای کادر ثابت استخدام نماید و این قبیل داوطلبان در شرایط مساوی از اولویت‌برخوردارند. آموزش، درجه یا رتبه و ترفیعات آنان تابع مقررات مندرج در این قانون خواهد بود.
‌ماده ۲۳ – سپاه می‌تواند در صورت نیاز با پرسنل بسیجی ویژه که حداقل ۱۸ سال تمام سن داشته باشند، قراردادی انعقاد نماید که خدمت دوره‌ضرورت خود را پس از گذراندن آموزشهای لازم در طول حداکثر ۱۰ سال هر سال به مدت حداقل یک ماه طی نمایند تا بدینوسیله همواره آمادگی رزمی‌برای مأموریتهای مختلف در شرایط ویژه را داشته باشند.
‌تبصره ۱ – سپاه در مواقع جنگ و اضطرار این نیروها را احضار نموده و چنانچه بیشتر از مدت یک ماه در هر سال خدمت نمایند به همان اندازه از‌مدت خدمت و آموزش سالهای بعد کسر خواهد شد.
‌تبصره ۲ – این دسته از پرسنل پس از گذراندن آموزشهای لازم در بدو خدمت از حقوق اجتماعی افراد منقضی خدمت وظیفه عمومی برای‌استخدام و تحصیل و نظیر آن بر برخوردار می‌باشند، لیکن در صورت قطع یا لغو یا بطلان قرار داد تا انجام کامل خدمت ضرورت، حقوق مزبور از آنها‌سلب می‌شود.
‌تبصره ۳ – کلیه نهادها و سازمانها و وزارتخانه‌ها و شرکتهای دولتی و کارفرمایان بخش خصوصی اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی موظفند شغل‌این دسته از افراد را در طول خدمت سالانه آنها در سپاه حفظ نمایند، افراد مزبور در این مدت از دستگاه مربوطه حقوق و مزایا دریافت نخواهند نمود.
‌تبصره ۴ – حقوق و مزایای این افراد بعد از آموزشهای لازم بدو خدمت مطابق حقوق و مزایای پرسنل کادر ثابت نظامی هم ردیف خواهد بود.
‌تبصره ۵ – آیین‌نامه اجرایی این افراد ماده توسط وزارت و ستاد کل سپاه پس از کسب نظر از سازمان امور اداری و استخدامی کشور تهیه و به‌تصویب هیأت وزیران می‌رسد.
‌ماده ۲۴ – خرید خدمت اشخاص بنا به ضرورت و برای مدت محدود با تشخیص نیروها و سازمانهای استخدام‌کننده به موجب آیین‌نامه موضوع‌ماده ۳۷ قانون ارتش می‌باشد و اصلاحات مورد نیاز آن توسط ستاد کل سپاه با هماهنگی وزارت تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
‌ماده ۲۵ – استخدام اعضای هیأت علمی مؤسسات آموزش عالی سپاه و پرداخت حق‌التدریس به اساتید و مربیان مقاطع دانشگاهی بر اساس‌مقررات استخدامی هیأت علمی دانشگاهها خواهد بود.
‌تبصره – استخدام مربی و پرداخت حق‌التدریس برای آموزشهای پائین‌تر از سطوح دانشگاهی تابع آیین‌نامه موضوع ماده ۳۸ قانون ارتش خواهد‌بود. اصلاحات مورد نیاز توسط ستاد کل سپاه با هماهنگی وزارت دفاع تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
‌ماده ۲۶ – استخدام افراد در سپاه ، بدون نیاز سازمانی و همچنین استخدام و یا تغییر وضع پرسنل جز به یکی از صور مذکور در این قانون مطلقاً‌ممنوع است.
‌بخش سوم – سازمان و طبقه بندی مشاغل
‌ماده ۲۷ – تعداد و ترکیب نیروی انسانی سپاه و همچنین نسبت درجات و رتبه‌های آنان بر مبنای خط مشی، استراتژی و تهدیدات، برابر جداول‌سازمان و تجهیزات مصوب و به نسبتی که به وسیله ستاد کل سپاه تعیین و به تصویب فرماندهی کل خواهد رسید مشخص می‌گردد.
‌تبصره ۱ – جداول سازمان نیروی انسانی سپاه و ستاد کل شامل محلهای سازمانی و ضرورت نظامی یا کارمندی یا مشترک بودن شغل و درجات و‌رتبه‌های متناسب برای هر محل سازمانی حسب مورد توسط ستاد کل سپاه و ستاد کل تهیه و به تصویب فرماندهی کل خواهد رسید.
‌تبصره ۲ – به منظور جلوگیری از تورم پرسنل کادر ثابت در سپاه و سازمانهای وابسته در جداول سازمانی مشاغل باید به نحوی پیش‌بینی گردد که‌حتی‌الامکان از پرسنل وظیفه پیمانی و بسیجی استفاده شود.
‌ماده ۲۸ – رسته عبارت است از مجموعه رشته‌های شغلی که از نظر تخصص یا نوع آموزش وابستگی و ارتباط نزدیک داشته باشند.
‌ماده ۲۹ – مشاغل سپاه به تناسب احتیاج نیروها و سازمانها از رسته‌های مختلف تشکیل می‌شود. انواع رسته و علائم رسته‌ای و همچنین علائم‌درجات و شکل لباس پرسنل نظامی به موجب دستورالعملهایی خواهد بود که توسط ستاد کل سپاه تهیه و به تصویب فرماندهی کل خواهد رسید.
‌ماده ۳۰ – بکارگیری پرسنل در مشاغل غیر مرتبط با رسته آنان ممنوع بوده و سپاه موظف است به منظور ایجاد انعطاف در اجرای مأموریتهای محوله‌به غیر از رسته اصلی ، رسته رزمی یا پشتیبانی رزمی دیگری برای کلیه پرسنل پیش بینی نماید.
‌تبصره – تغییر رسته پرسنل ممنوع می‌باشد و در موارد لزوم برابر دستورالعملی است که توسط ستاد کل سپاه تهیه و به تصویب فرماندهی کل‌خواهد رسید.
‌ماده ۳۱ – ستاد کل سپاه موظف است حداکثر ظرف مدت یک سال در چارچوب این قانون کلیه مشاغل سپاه را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار‌داده و شرح وظایف و شرایط احراز هر شغل را تعیین و پس از تأیید فرماندهی کل سپاه در انتصابات و ترفیعات ملاک عمل قرار دهد.
‌ماده ۳۲ – ستاد کل سپاه موظف است مشاغل مختص کارمندان موضوع بند(ب) ماده ۱۹ این قانون را از نظر پیچیدگی و تخصص به سه گروه (۱) ،(۲)، و (۳) و میزان مهارت در انجام مشاغل هر یک از سه گروه را به سه رده (۱) و (۲) و (۳) طبقه بندی نماید. کمیسیون ارزیابی مهارت در بدو‌استخدام تخصص و مهارت این قبیل کارمندان را مورد ارزیابی قرار داده و گروه و رده آنان را تعیین می‌نماید.
‌ماده ۳۳ – ستاد کل سپاه می‌تواند بنا به دستور فرماندهی کل سپاه برای انجام وظایف پیش‌بینی نشده پستهای موقت را ایجاد نموده و حداکثر ظرف‌مدت یک سال تکلیف آنان را از لحاظ حذف شغل و یا درج آن در جداول سازمان معین نماید.

*توجه: کارجوی گرامی، شرایط استخدام بانکها و نهاد‌های مختلف برای آن دسته از عزیزانی که علاقمند به فعالیت در یک بانک و یا یک نهاد مشخص هستند گردآوری و ارسال میگردند. بنابراین ارسال این شرایط به منزله ی اعلام آگهی استخدامی‌توسط نهاد یا بانک ذکر شده نمیباشد و مسلماً در صورت اعلام جذب نیرو توسط بانک و یا نهاد فوق الذکر از طریق سایت ایران استخدام طی یک آگهی اقدام به اطلاع رسانی خواهد شد.

موفق باشید – سایت ایران استخدام

دریافت آگهی استخدامی از طریق پیامک و ایمیل   آزمون آنلاین استخدامی

پاورقیدیدگاه های مخاطبین

این مطلب ۵۲۶ دیدگاه دارد. شما نیز دیدگاه خود را ارسال کنید.

 • کاربری : محمد ارسال : ۹۳/۱۱/۱۰

  کاربری : محمد

  ارسال : ۹۳/۱۱/۱۰

  ساعت ارسال : ۱۰:۲۳

  کد دیدگاه : 252796

  پاسخ

  سلام و عرضو خسته نباشیدبه سپاه وپاسدارانه فداکار.من مدرکم دیپلم علوم انسانی هستم و بسیجه فعال و امادگی جسمانی خوبی هستم.فقط معدلم خیلی پایین است ایا میتوانم وارد سپاه بشوم و راه عمویه خودم را ادامه بدهم؟

  ۱+ پاسخ
 • کاربری : بنیامین ارسال : ۹۳/۱۱/۰۶

  کاربری : بنیامین

  ارسال : ۹۳/۱۱/۰۶

  ساعت ارسال : ۱۸:۲۶

  کد دیدگاه : 249498

  پاسخ

  سلام من لیسانس رادیولوژی دارم از دانشگاه اصفهان..میتونم استخدام سپاه بشم؟

  ۰+ پاسخ
 • کاربری : صادق ارسال : ۹۳/۱۱/۰۳

  کاربری : صادق

  ارسال : ۹۳/۱۱/۰۳

  ساعت ارسال : ۲۰:۴۷

  کد دیدگاه : 246927

  پاسخ

  باسلام احترام.بنده ۲۵سالمه لیسانس تربیت بدنی بامعدل ۱۶. ۱۰سال بسیج فعال دارم وتمام این مدت باگردان ها پایگاه حضورفعا لتری
  دارم ومداح هم هستم درتمام یادواره ها ایفای وظیفه کردم.بنده گزینشم درسپاه تمام شد امابجای من طبق مستند کس دیگری به دوره اعزام شد.بعد از خدا هیچکسی ندارم لطفا محض خدا کمک کنید

  ۹+ پاسخ
 • کاربری : ص.ج ارسال : ۹۳/۱۱/۰۳

  کاربری : ص.ج

  ارسال : ۹۳/۱۱/۰۳

  ساعت ارسال : ۲۰:۴۵

  کد دیدگاه : 246925

  پاسخ

  باسلام احترام.بنده ۲۵سالمه لیسانس تربیت بدنی بامعدل ۱۶. ۱۰سال بسیج فعال دارم وتمام این مدت باگردان ها پایگاه حضورفعا لتری
  دارم ومداح هم هستم درتمام یادواره ها ایفای وظیفه کردم.بنده گزینشم درسپاه تمام شد امابجای من طبق مستند کس دیگری به دوره اعزام شد.بعد از خدا هیچکسی ندارم لطفا محض خدا کمک کنید

  ۲+ پاسخ
  • نقل قول : محمددر : ۹۳/۱۱/۰۷ ۱۱:۱۱:۵۱ پاسخ

   هرکس که منظور خود از غیر خدا میطلبد چون گداییست که حاجت ز گدا میطلبد
   امیدت فقط و فقط به خدا باشه اگ واقعا از ته دل از خدا بخوای ردیف میشه اگه ب صلاحت باشه

 • کاربری : زهرا ارسال : ۹۳/۱۱/۰۲

  کاربری : زهرا

  ارسال : ۹۳/۱۱/۰۲

  ساعت ارسال : ۱۸:۰۲

  کد دیدگاه : 246184

  پاسخ

  سلام
  من لیسانس حسابداری دارم و ۲۲ سالمه. سپاه خانومم استخدام میکنه؟

  ۶+ پاسخ
 • کاربری : امیدمرادی منش ارسال : ۹۳/۱۰/۲۹

  کاربری : امیدمرادی منش

  ارسال : ۹۳/۱۰/۲۹

  ساعت ارسال : ۲۳:۵۷

  کد دیدگاه : 243889

  پاسخ

  سلام من فوق دیپلم برق هستم ۲۳ساله بامعدل۱۶/۵۴به پایان رساندم و۵سال بسیجی فعال و۱سال بسیجی کادر هستم از خانواده شهید برنا هستم پیرو خط امام ورهبری ام که خدمت سربازی راگذراندم وآرزوم در سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران خدمت کنم وجانم مثل عموم وتمام هم سن وسال های من که در جبهه حق علیه باطل. از جان خود وزندگی خود گذشتن بگذرم فقط به نظام کشورم ورهبر عزیزم خدمت کنم تا پای جانم واز همه شماسروران عزیز تقاضامندم لطفی در حقم بکنید باتشکر

  ۲+ پاسخ
  • نقل قول : جدر : ۹۳/۱۱/۰۵ ۱۷:۴۱:۱۹ پاسخ

   :) :) :)

 • کاربری : امیدمرادی منش ارسال : ۹۳/۱۰/۲۹

  کاربری : امیدمرادی منش

  ارسال : ۹۳/۱۰/۲۹

  ساعت ارسال : ۲۳:۵۵

  کد دیدگاه : 243886

  پاسخ

  سلام من فوق دیپلم برق هستم ۲۳ساله بامعدل۱۶/۵۴به پایان رساندم و۵سال بسیجی فعال و۱سال بسیجی کادر هستم از خانواده شهید برنا هستم پیرو خط امام ورهبری ام که خدمت سربازی راگذراندم وآرزوم در سپاه جمهوری اسلامی ایران خدمت کنم وجانم مثل عموم وتمام هم سن وسال های من که در جبهه حق علیه باطل. از جان خود وزندگی خود گذشتن بگذرم فقط به نظام کشورم ورهبر عزیزم خدمت کنم تا پای جانم واز همه شماسروران عزیز تقاضامندم لطفی در حقم بکنید باتشکر

  ۱+ پاسخ
 • کاربری : حمید زکی نزاد ارسال : ۹۳/۱۰/۲۹

  کاربری : حمید زکی نزاد

  ارسال : ۹۳/۱۰/۲۹

  ساعت ارسال : ۱۲:۳۳

  کد دیدگاه : 243309

  پاسخ

  سلام من چندساله بسیجی فعال دارم و کاردانی برق را هم تمام کردم و باتوجه به اینکه علاقه خاصی به سباه باسدارا
  ن انقلاب اسلامی دارم و بیرو خط امام ره و رهبری هستم…مشاق استخدام درنظام اسلام میباشم…خدمتم هم را در نیروی دریایی سبله ماهشهر گذروندم….متشکر

  ۸+ پاسخ
 • کاربری : بابک عینی ارسال : ۹۳/۱۰/۲۸

  کاربری : بابک عینی

  ارسال : ۹۳/۱۰/۲۸

  ساعت ارسال : ۲۳:۳۷

  کد دیدگاه : 242976

  پاسخ

  دوسال عقیدتی سیاسی و تایید نظارت حوزه – بازرسی حوزه یک سال – هشت سال بسیج فعال – دوسال بسیج کادر سه سال مسول پایکاه
  هشت سال مربی طرح صالحین – داراری مدر ک کارشناسی بنا به دلیل اینکه به سپاه علاقه خاصی دارم می خواستم توسپاه استخدام بشم

  ۱+ پاسخ
 • کاربری : حسین ارسال : ۹۳/۱۰/۲۸

  کاربری : حسین

  ارسال : ۹۳/۱۰/۲۸

  ساعت ارسال : ۱۹:۵۰

  کد دیدگاه : 242742

  پاسخ

  سلام خسته نباشید.من سال ۹۴ دیپلم رشته تجربی رو بامعدل ۱۴ میگیرم(حد اقل).اهل تبریزم.کارت بسیبجی فعال هم دارم و قرادره به زودی هم به دوره تکمیلی برم و مدرک قهرمانی کاراته رو هم دارم .به نظرتون توی سپاه پذیرش میشم.بنا به مشکلاتی بعد از دیپلم نمیخوام ادامه تحصیل بدم…
  میخوام تو سپاه پذیرش بشم…
  اگه میتونم پذیرش بشم باید چه کار های دیگه ای انجام بدم….
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  ۹+ پاسخ
  • نقل قول : ناشناسدر : ۹۳/۱۱/۰۸ ۱۳:۵۹:۰۵ پاسخ

   :oops: :mrgreen:

 • کاربری : آرش ارسال : ۹۳/۱۰/۲۶

  کاربری : آرش

  ارسال : ۹۳/۱۰/۲۶

  ساعت ارسال : ۱۲:۴۹

  کد دیدگاه : 240654

  پاسخ

  سلام.من دارای مدرک کارشناسی فیزیک اتمی مولکولی هستم.میخواهم در سپاه استخدام شوم.ولی خدمت سربازی را نگذرانده ام.
  وغیبت هم ندارم و۹ سال نیز بسیج فعال هستم.آیا میتوانم ضمن استخدام در سپاه خدمتم رانیز بگذرانم وخدمتم نیز جز سابقه استخدامی ام محسوب شود.
  باتشکر.

  ۴+ پاسخ
  • نقل قول : ناشناسدر : ۹۳/۱۰/۲۶ ۲۲:۳۸:۲۵ پاسخ

   با عرض سلام اگ خبر شد به منم بگو فقط اینو میدونم ک میتونی حین خدمت مقدس سربازی استخدام بشی

   • نقل قول : ناشناسدر : ۹۳/۱۰/۲۷ ۲۳:۵۷:۵۲ پاسخ

    من فرزند شهید هستم ودر عین حال با مدرک دیپلم بیکارم

1 13 14 15

 • لطفا از ارسال دیدگاه هایی با محتوای تبلیغاتی خودداری فرمایید.
 • در دیدگاه های خود از جملات توهین آمیز استفاده نکنید.
 • لطفا از ارسال دیدگاه های سیاسی خودداری فرمایید.