جزئیات بیشتر در مورد خبر

رای دیوان عدالت اداری جهت ابطال امتیاز بومی‌ گزینی

جهت ورود به صفحه اخبار لحظه به لحظه استخدام وزارت بهداشت اینجا کلیک نمایید
جهت ورود به صفحه اصلی اخبار استخدام وزارت بهداشت اینجا کلیک نمایید


خبر 25 فروردین: حذف امتیاز بومی‌ گزینی از آزمون استخدامی وزارت بهداشت 

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، بنابر بند (پ) ماده 30 دستورالعمل اجرایی برگزاری آزمون‌های استخدامی دانشگاه‌های علوم پزشکی در خصوص امتیازات «بومی گزینی»، مقرر شده بود در سهمیه آزاد شرکت کنندگان در آزمون استخدامی، متقاضیان بومی در صورت برخورداری از شرایط آگهی استخدام و کسب حد نصاب نمره در اولویت پذیرش و جذب قرار گیرند.

با این وصف برابر مفاد دستورالعمل اجرایی مذکور مصوب هیأت امنای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، فرد بومی دارای حد نصاب به دلایلی نسبت به فرد بومی شرکت کننده در آزمون استخدامی دارای اولویت در پذیرش و جذب خواهد بود.

این موضوع در جلسه هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در ماه پایانی سال با حضور رئیس و معاونین دیوان عدالت اداری و رؤسا و مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد و پس از بحث و بررسی با اکثریت آراء به شرح زیر به صدور رأی مبادرت کرده است.

رأی هیأت عمومی:

با توجه به اینکه به موجب بند 9 اصل 3 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه در تمام زمینه های مادی و معنوی از جمله وظایفی است که دولت برای تحقق آن باید همه امکانات خود را به کار برد و در اصل 28 قانون اساسی مقرر شده: « دولت موظف است با رعایت نیاز جامعه به مشاغل گوناگون، برای همه افراد امکان اشتغال به کار و شرایط مساوی را برای احراز مشاغل ایجاد نماید».

بنابراین بومی‌گزینی در استخدام‌های دولتی هر چند به نظر امتیاز برای افراد بومی به نظر می رسد، لیکن در عین حال برای فرد بومی و سایر افراد ایجاد محدودیت و محرومیت در امکان استخدام در سایر نقاط کشور را به وجود می آورد، در حالی که چنین مجوزی در هیچ یک از قوانین کشور پیش بینی نشده است و اعطای این گونه امتیازات و ایجاد محدودیت و محرومیت‌ها برای افراد جامعه نیاز به تصریح قانونگذار دارد و این امر در آراء متعددی از سوی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری خلاف قانون اعلام و ابطال شده است.

بنا به مراتب، مقرره مورد شکایت به علت مغایرت با قوانین ذکر شده مستند به بند 1 ماده 12 و ماده 88 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 ابطال می‌شود.

منبع: خبرگزاری فارس


اگر دیدگاهی در باره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خودتون رو در سایت درج کنید.


لطفا کمی صبر کنید...


 • جهت دریافت آخرین اخبار و آگهی های مهم استخدامی از طریق کانال تلگرام ایران استخدام اینجا کلیک نمایید

 • نویسنده : امیر امیری نسب

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 16:51

  کد دیدگاه : 2516635

  اگه میخواید تبیعض رو بردارید،شرکتای خصوصی رو حذف کنید

  پاسخ دهید
 • نویسنده : بی نام

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 02:23

  کد دیدگاه : 2498023

  کاش امتیاز قراردادیا رو برمیداشتن حالام تو استخدامی سهمیه دارن

  پاسخ دهید
 • نویسنده : مرضیه

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 14:13

  کد دیدگاه : 2480943

  با سلام. با تصویب چنین چیزی، من که در آزمون وزارت بهداشت 95 شرکت کردم و در آزمون کتبی قبول شدم و به دلیل بومی نبودن پذیرفته نشدم، می تونم شکایت کنم که به حقم برسم؟

  پاسخ دهید
 • نویسنده : محمد

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 12:38

  کد دیدگاه : 2356729

  بنظر من این قانون عادلانه نیست که من با حداقل امکانات و در ضعیفتری وضع ممکن به امید استخدام شدن تحصیل کردم الان باید با کسی که در بهترین شهر و بهترین دانشگاه تحصیل کرده باید رقابت کنم این اصلا درست نیست حتی زمان دانشجویی هم کلاسیهایی داشتم که از مراکز استانا و یا خود تهران بودن برای درک یه کطلب من باید خودمو به زمین و زمان میزدم بدلیل ضعف سیستم آموزشی شهرمون و نداشتن دبیرا خوب در دوره دبیرستان …… اون رو با تلاش میشد جبران کرد هر چند همیشه عقبتر از بقیه بودیم بچه های مناطق محروم ولی استخدامی رو واقعا نمیشه کاریش کرد

  پاسخ دهید
  • نویسنده : r

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 20:44

   کد دیدگاه : 2424976

   سلام اتفاقا برعکسه تو که تو منطقه محروم درس خوندی با قانون قبلی فقط تو شهر خودت شانس استخدام داشتی و توی شهری کوچک مث منو و تو یه بیمارستانم بیشتر ندارن اصلا استخدامی نیستش.اینو با تجربه که دارم بهت میگم.

   پاسخ دهید
 • نویسنده : Shf

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 08:52

  کد دیدگاه : 2290035

  خوب چرا همه سهمیه هارو بر نمیدارن اگه عدالت مهمه!!!!!!

  پاسخ دهید
 • نویسنده : Satar

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 01:55

  کد دیدگاه : 2260462

  ازیه طرف خوبه دستمون باز میشه واسه ازمون دادن براشهرهای مختلف دیگه میتونیم همه جا شرکت کنیم ازیه طرفم اگه شهرخودمون نیرو بخاد رقابت زیاد میشه بین همه ولی قبلا بومی شهرستان بودن یه اولویت محسوب میشد

  پاسخ دهید
 • نویسنده : ناشناس

  تاریخ ارسال :

  ساعت ارسال : 22:34

  کد دیدگاه : 2253926

  سالهاست بخاطر وجود این قانون در وزارت بهداشت من رد میشم..باوجود امتیاز بالا با وجودفارغ التحصیل بهترین دانشگاها بودن باوجود معدل بالای 17ارشد….خدایا شکرت از ما دیگه گذشت

  پاسخ دهید
  • نویسنده : Satar

   تاریخ ارسال :

   ساعت ارسال : 01:56

   کد دیدگاه : 2260463

   برای چی خب ازشما گذشته هیچوقت دیر نیس مگر اینکه فقط شرایط سنی نداشته باشید

   پاسخ دهید

لطفا کمی صبر کنید...

از تاریخ:
تا تاریخ:

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...