جزئیات بیشتر در مورد خبر

فعالان حوزه کار از راه‌اندازی سامانه اشتغال ایرانیان استقبال کردند

جهت ورود به صفحه اصلی اخبار مرتبط با کارگران و کارفرمایان اینجا کلیک نمایید


خبر 20 خرداد 98: راه اندازی سامانه کد دار کردن شاغلان و بیکاران

بار دیگر بحث راه‌اندازی سامانه اشتغال ایرانیان مطرح شده است. اظهارنظری جدید در این زمینه از راه‌اندازی این سامانه تا کمتر از یک ماه دیگر حکایت دارد. فعالان حوزه کار از راه‌اندازی سامانه اشتغال ایرانیان استقبال کرده و آن را گامی در راستای دریافت اطلاعات شفاف می‌دانند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اطلاعات و آمار مربوط به اشتغال و بیکاری عمدتا توسط مرکز آمار اعلام می‌شود، اما همواره در این آمار تشکیک شده و در مورد تعداد دقیق افراد شاغل و بیکار اما و اگر‌های زیادی وجود دارد. بیش از آنکه بحث دستکاری در آمار مطرح باشد، کارشناسان حوزه کار، روش‌های مرکز آمار را دلیل دقیق نبودن آمار در حوزه اشتغال و بیکاری می‌دانند. واقعیت این است که اطلاعات مرکز آمار جنبه آماری دارند، اما در حوزه کار نیازمند اطلاعات ثبتی هستیم. لزوم دستیابی به اطلاعات شفاف در حوزه کار که پیش‌نیاز برنامه‌ریزی است، باعث شده بحث راه‌اندازی سامانه اشتغال ایرانیان مطرح شود.

سامانه اشتغال قرار است چه کار کند؟

اخیرا معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار از راه‌اندازی سامانه اشتغال ایرانیان حداکثر تا نیمه تیر امسال خبر داده است.

عیسی منصوری برخی از ویژگی‌های این سامانه را اینطور توصیف کرده است: با پیاده‌سازی این سامانه اطلاعات تمام افراد در سن کار، بیکار، شاغل و حتی جمعیت غیرفعال احصاء می‌شوند.

به گفته او، گزارش‌های سامانه اشتغال ایرانیان به صورت مستند و دال بر اطلاعات شفاف بازار کار در لایه‌های مختلف است. در واقع در سامانه جامع اشتغال ایرانیان، شناسنامه یک فرد به لحاظ شغلی ثبت می‌شود.

همواره کارشناسان و مسئولان بر لزوم وجود چنین سامانه‌ای تاکید داشته‌اند. واقعیت این است که آمار‌ها در حوزه کار، آمار‌های شفاف و قابل استنادی نیستند. مرکز آمار بر اساس گزارش‌ها و آمار‌گیری‌هایی که انجام می‌دهد، هر فصل نرخ بیکاری را تعیین و نهایتا نرخ بیکاری سالانه را نیز اعلام می‌کند. در گزارش‌های این مرکز تعداد بیکاران از تفریق افراد جویای کار و جمعیت فعال به دست می‌آید و نه تنها اشاره‌ای به تلاش کارجویانی که فعال هستند، اما خود را جویای کار معرفی نمی‌کنند، نمی‌شود که این مرکز به مشاغل غیررسمی نیز نمی‌پردازد. بیش از هر چیز سامانه اشتغال ایرانیان قرار است مشاغل غیررسمی را زیر ذره‌بین قرار دهد. در مشاغل غیررسمی در اغلب مواقع حقوق کارگران رعایت نمی‌شود و نیروی کار ایرانی که به خودی خود و در شرایط طبیعی، ارزان است، بازهم ارزان‌تر و از حقوقی مانند بیمه محروم می‌شود.

استقبال از سامانه اشتغال

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران با بیان اینکه چند سال است که تشکل‌های کارگری راه‌اندازی سامانه اشتغال ایرانیان را به عنوان یکی از خواسته‌های خود مطرح کرده‌اند، تصریح می‌کند: متاسفانه آمار دقیق و شفافی از شاغلان، بیکاران و افراد در جست‌و‌جوی کار نداریم و مدت‌هاست خلاء این آمار و اطلاعات وجود دارد و ما نمی‌توانیم برای کار تصمیم بگیریم.

هادی ابوی در گفتگو با ایلنا ادامه می‌دهد: پیشنهاد ما این بود که سامانه‌ای که در آن قابلیت درج اطلاعات شغلی افراد وجود دارد راه‌اندازی شود؛ سامانه‌ای که بتواند اطلاعات شغلی افراد را به صورت دقیق درج کند و حتی ما بتوانیم آمار مشاغل غیررسمی و زیرپله‌ای را نیز به دست بیاوریم.

او با بیان اینکه تشکل‌های کارگری؛ نفس راه‌اندازی این سامانه را خوب می‌دانند، عنوان می‌کند: البته امیدواریم این سامانه نیز به سرنوشت سامانه‌های مشابه نظیر سامانه ثبت قرارداد گرفتار نشود و نتایج خوبی داشته و در تصمیم‌گیری‌ها راهگشا باشد.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران با بیان اینکه در سامانه پیشنهادی ما عنوان شده بود که یک قابلیت خوداظهاری توسط افراد شاغل، بیکار و جویای کار وجود داشته باشد، می‌گوید: قطع یقین اگر قرار باشد کارفرمایان اطلاعات نیروهای خود را ارائه دهند، اطلاعات شفافی به دست نمی‌آوریم. در این سامانه باید گزینه‌ای باشد که غیر از کارفرمایان افراد دیگر نیز قابلیت ثبت اطلاعات را داشته باشند.

او ادامه می‌دهد: این امکان نه تنها هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند، بلکه حق یک کارگر است که وضعیت خود را رصد کرده و ببیند حقوق و مزایایش پرداخت شده است یا نه. در برخی سامانه‌ها نظیر سامانه تامین اجتماعی امکان دریافت اطلاعات با وارد کردن کد ملی وجود دارد. در سامانه اشتغال ایرانیان نیز باید هر فرد با وارد کردن یک کد به اطلاعات دسترسی داشته و امکان پیگیری حقوق او نیز فراهم باشد.

ساز‌و‌کار سامانه اشتغال مشخص شود

وجود آمار شفاف گام اول برای برنامه‌ریزی است، حال آنکه در حوزه‌ها مختلف در ایران آمار شفاف وجود ندارد. فراگیری استفاده از اینترنت این امکان را به وجود می‌آورد که با ایجاد سامانه‌هایی، با استفاده از خوداظهاری، آمار دقیقی به دست آوریم. در جریان سرشماری سال ۹۵ آمارگیری اینترنتی آزمایش شد و مسئولان اعلام کردند شهروندان از این نوع آمارگیری استقبال خوبی کرده‌اند. در حوزه‌های دیگر نیز خوداظهاری جواب داده و به نظر می‌رسد افراد وقتی قرار باشد با استفاده از اینترنت اطلاعاتشان را ثبت کنند، ترس کمتری دارند. در حوزه کار به شدت ضرورت وجود آمار دقیق و شفاف احساس می‌شود و راه‌اندازی سامانه اشتغال ایرانیان که قرار است کمتر از یک ماه دیگر راه‌اندازی شود، می‌تواند خلاء موجود در حوزه آمار کار را پر کند. آنچه در این بین اهمیت دارد ساز‌وکاری است که سامانه اشتغال ایرانیان برای دریافت اطلاعات شغلی از آن بهره می‌گیرد. از گفته‌های مسئولان برمی‌آید که قرار است افراد مختلف کد اشتغال بگیرند، اما هنوز دقیقا مشخص نیست که اطلاعات هر فرد چگونه به دست می‌آید و چه ساز‌وکاری برای اصلاح اطلاعات افراد وجود دارد. شاید پیش از راه‌اندازی سامانه لازم باشد ساز‌و‌کار آن مورد بحث قرار بگیرد و کارآیی آن ارزیابی شود.

منبع: خبرگزاری ایلنا


اگر دیدگاهی در باره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خودتون رو در سایت درج کنید.


لطفا کمی صبر کنید...

از تاریخ:
تا تاریخ:

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...