• بروزرسانی ۱۴۰۰/۱۲/۰۷
 • 0k نظر «نمایش»

معرفی شغل کارشناس شبکه‌های اجتماعی

معرفی شغل کارشناس شبکه‌های اجتماعی

 • بروزرسانی:
اطلاعات بیشتر

آشنایی با شغل کارشناس شبکه‌های اجتماعی

فهرست مطالب مهم

جهت مشاهده مطالب روی لینک های زیر کلیک کنید

فرصت‌های شغلی را از دست ندهید!

با فعال‌سازی این سرویس، آگهی‌های استخدام سازمان‌های دولتی و خصوصی و همچنین بانک‌ها را به محض انتشار از طریق پیامک و ایمیل دریافت خواهید کرد.

فعال‌سازی

مقدمه

در این مطلب قصد داریم که در مورد وظایف و مسئولیت‌های یک کارشناس یا ادمین شبکه‌های اجتماعی صحبت کنیم. با ارائه الگویی از شرح شغلی ادمین شبکه‌های اجتماعی، مفتخر هستیم که مبدا قیاسی برای کارجو و همچنین کافرمای نیازمند به کارمند فعال در این حوزه فراهم ‌آوریم. باشد که حین استخدام کارشناس شبکه‌های اجتماعی و یا جستجوی کار در این زمینه، بتوانید از این مطالب استفاده کنید.

چرا به کارشناس شبکه‌های اجتماعی نیاز داریم؟

مطمئناً همه شما به اهمیت بازاریابی اجتماعی واقف هستید. می‌دانید که بازاریابی اجتماعی چگونه کاربران را جذب می‌کند، به آن‌ها کمک می‌کند به محصولات شما علاقه‌مند شوند، مشتریان بالقوه را تبدیل به مشتریان بالفعل می‌کند و شهرت و اعتبار برند شما را افزایش می‌دهد. با این حال، به عنوان یک صاحب کسب‌وکار، ممکن است که خودتان مشغله‌های زیادی داشته باشید و نتوانید زمان زیادی را در شبکه‌های اجتماعی بگذرانید. در واقع نمی‌توانید بررسی کنید که بازاریابی کسب و کار خود را چگونه و کجا انجام دهید و یا بهتر بگوییم به اندازه کافی تخصص ندارید که بدانید دقیقاً در کدام نقطه از بازار و روی چه مخاطبانی تمرکز کنید تا بهترین نتایج را بدست‌ آورید. با وجود شرایط کنونی و همه‌گیری بیماری کرونا، قرنطینه و محدودیت‌های اجتماعی، این روز‌ها اکثر کسب و کار‌ها بسیاری از خدمات و محصولات خود را به صورت غیر حضوری و آنلاین در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. به همین دلیل در این شرایط نیاز به فعالیت در فضای رسانه‌های اجتماعی و مدیریت صحیح آن بیش از پیش احساس می‌شود. فعال بودن در فضای رسانه‌های اجتماعی برای یک کسب و کار به تنهایی کافی نیست و در این مسیر باید یک مسیر کلی و از پیش برنامه‌ریزی شده وجود داشته باشد. تنها بدین شکل است که می‌توان بازاریابی مؤثر در فضای مجازی انجام داد. این جاست که نیاز صاحبان کسب و کار به استخدام کارشناس شبکه‌های اجتماعی بیش از پیش احساس می‌شود.

چالش بر‌انگیز بودن استخدام کارشناس شبکه‌های اجتماعی

پیدا کردن فرد مناسب برای مدیریت شرکت آنلاین شما و یا به عبارتی مدیریت شبکه‌های اجتماعی یک چالش بزرگ است. تعیین وظایف شغلی یک ادمین شبکه‌های اجتماعی نیز چالشی بزرگتر است. همانطور که می‌دانید تبلیغات و بازاریابی اجتماعی بخش جدایی ناپذیر استراتژی بازاریابی آنلاین و فعالیت در فضای مجازی هستند. رسانه‌های اجتماعی نیز در قلب این مسیر بر افراد، توسعه سرنخ‌های فروش (lead) و ارتباطات با مشتری متمرکز هستند. به همین دلیل است که فردی که مدیریت رسانه‌های اجتماعی کسب و کار شما را بر عهده می‌گیرد، باید اشراف کافی به فعالیت در این مسیر داشته و به نوع وظایف و مسئولیت‌های خودش تسلط داشته باشد. اینجاست که استخدام کارشناس شبکه‌های اجتماعی کمی سخت می‌شود. چرا که اکثر کارفرمایان دوست ندارند که شرکت آنلاین خود را به دست افراد آماتور و تازه کار بسپارند.
هنگامی که بهترین کاندیدای استخدامی خود را انتخاب کردید، به منظور تعیین اهداف، نقاط هدف بازار، تعیین مسیر، انجام استراتژ‌ی‌های بازاریابی و... به شرح شغل کارشناس شبکه‌های اجتماعی نیاز دارید.
در ادامه این مطالب، راهنمای شرح شغلی کارشناس شبکه‌های اجتماعی را آورده‌ایم. این مطلب کمک می‌کند که حین استخدام کارشناس شبکه‌های اجتماعی یا استخدام کارشناس تولید محتوا و استخدام ادمین اینستاگرام دچار سردرگمی نشوید و تعیین کنید که مدیر رسانه اجتماعی شما (یا تیم بازاریابی اجتماعی) چه کاری باید انجام دهد، کجا باید متمرکز شود و در چه مسیری به پیش رود.

وظایف کارشناس شبکه‌های اجتماعی

یک کارشناس رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات رسانه‌های اجتماعی و بازاریابی شرکت را مدیریت خواهد کرد. شغل ادمین رسانه‌های اجتماعی یک حرفه نوظهور در جهان خصوصاً در ایران به شمار می‌رود. با این حال با گذشت زمان انتظارات از ادمین شبکه‌های اجتماعی و شرح وظایف آن بیشتر شده است. در راستای انجام تبلیغات رسانه‌ای هر مدیر رسانه اجتماعی (کارشناس رسانه اجتماعی) وظایفی دارد که شامل موارد زیر هستند:

 • اداره تمامی شبکه‌های اجتماعی
 • کنترل و نظارت بر شبکه‌های اجتماعی
 • پاسخگویی به دایرکت‌ها و سؤالات در کلیه صفحات اجتماعی مطابق با سیاست‌های تعیین شده بازاریابی شرکت
 • تولید محتوای تبلیغاتی (کپشن‌ها، استوری و... ) به منظور انتشار در شبکه‌های اجتماعی
 • ارائه ‌ایده‌های جدید و خلاقانه جهت تولید محتوای متنی یا تصویری در شبکه‌های اجتماعی
 • تولید محتوای سئو شده و همسوسازی آن با موضوعات ترند و جذاب در فضای مجازی ( طوریکه کاربر آن را بار‌ها و بار‌ها جستجو کند)
 • فعالیت زیاد در رسانه‌های اجتماعی پر کاربر مانند فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و...
 • برنامه‌ریزی، تعیین استراتژی و هدف‌گذاری
 • تأمین هویت، شهرت و اعتبار برند
 • بکارگیری استراتژی‌های سئو (بهینه‌سازی موتور جستجو) و تولید ترافیک ورودی
 • پرورش لید‌ها و تبدیل آن‌ها به مشتری بالفعل
 • تبدیل مشتریان بالفعل به طرفداران برند

اگر توانایی انجام این وظایف را دارید و در این شغل مهارت کافی را دارا هستید میتوانید با ساخت رزومه رایگان در سایت ایران استخدام، رزومه و اطلاعات کاری خود را در اختیار کارفرمایان قرار دهید تا آنها با مطالعه ی سوابق کاری شما بتوانند فرد مورد نظرشان را استخدام نمایند.

ضرورت استخدام کارشناس تولید محتوا

مدیریت و مشارکت در جوامع (چه به صورت آنلاین و چه آفلاین) برای موفقیت مدیر رسانه‌های اجتماعی ضروری است. یکی از مؤلفه‌های ضروری در این راستا ارتباط با مشتریان بالقوه و بالفعل است که تنها به واسطه تولید محتوای متنی و تصویری و... انجام می‌شود. تولید محتوای مرتبط (محتوای که نیاز‌های جستجوگران را به بهترین شکل برآورده می‌کند) یک فاکتور برتر رتبه‌بندی جستجوی Google است که برای موفقیت در بازاریابی برونگرای یک شرکت بسیار لازم و مهم است. پس پر واضح است که مدیریت محتوا باید بخشی از شرح شغل مدیر رسانه‌های اجتماعی باشد، اما در صورت کثرت فعالیت در رسانه‌های اجتماعی برای ادمین، این مسئولیت معمولاً به فرد دیگری به عنوان مدیر محتوا سپرده می‌شود که البته وی نیز در راستای تبلیغات جاذبه‌ای شرکت وظایفی دارد.

وظایف کارشناس تولید محتوا

اگر بخواهیم در مورد وظایف کارشناس صحبت کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

 • تولید و انتشار محتوای مرتبط، غیر کپی و با کیفیت (برای همه رسانه‌های اجتماعی، کانال‌ها و تبلیغات)
 • شناسایی و بهبود جنبه‌های توسعه سازمانی که باعث بهبود محتوا می‌شود. (به عنوان مثال: آموزش کارکنان، شناسایی و پاداش کارمندان فعال و خلاق و ایجاد انگیزه در آن‌ها به منظور تداوم مسیر موفقیت)
 • تهیه تقویم محتوایی منظم و زمان‌بندی شده برای سایت‌ها و یا سایر رسانه‌های اجتماعی
 • تهیه ریپورتاژ به تعداد مورد نیاز برای هر کدام از رسانه‌ها
 • استفاده از ابزار‌های مناسب برای مدیریت محتوا
 • تهیه تقویم تحریریه محتوا برای مدیریت محتوا و برنامه‌ریزی کمپین‌های بازاریابی خاص و پیاده‌سازی به موقع آن‌ها
 • همسو‌سازی تمامی تبلیغات برند شرکت در یک راستا به منظور تامین ارتباط و تبلیغات مؤثر
 • نظارت یا مدیریت تمام کمپین‌های تبلیغات اجتماعی

ویژگی‌های یک کارشناس شبکه اجتماعی موفق

تمامی کارفرمایان به منظور استخدام کارشناس شبکه‌های اجتماعی، همیشه به دنبال افرادی فعال و مستعد یادگیری هستند تا بتوانند پروسه بازاریابی جاذبه‌ای کسب و کارشان را به خوبی مدیریت کنند. در این مسیر لازم است که یک کارشناس شبکه اجتماعی همواره از لحاظ اطلاعات به روز باشد و البته خصوصیات دیگری نیز داشته باشد که عبارتند از:

 • کارشناس شبکه‌های اجتماعی همیشه باید در حال یادگیری باشد:
  یادگیری روش‌ها و استراتژ‌ی‌های جدید و مؤثر برای یک کارشناس شبکه اجتماعی امری لازم و ضروری است، چرا که به روز بودن یک مؤلفه مهم برای موفقیت این افراد بعد از استخدام کارشناس شبکه‌های اجتماعی است. روش‌ها و تکنیک‌های بازاریابی اجتماعی و دیجیتالی دائماً در حال تغییر هستند. بنابراین باید تمامی کارشناسان شبکه‌های اجتماعی دراین مورد اطلاعات جدید و به روزی داشته باشند تا بهتر بتوانند بازار‌های آنلاین کسب و کار را مدیریت کنند. به همین دلیل یادگیری و علاقه به یادگیری باید یکی از ویژگی‌های ضروری حین گزینش و استخدام کارشناس شبکه‌های اجتماعی باشد.
 • یک کارشناس شبکه‌های اجتماعی باید مهارت سردبیری و نویسندگی داشته باشد:
  داشتن قلم زیبا و نوشتن به سبک خاص، استعدادی است که ممکن است هر کسی نداشته باشد. لذا لازم است که کارفرما حین استخدام کارشناس شبکه‌های اجتماعی آن را در نظر بگیرد. مهارت نویسندگی یکی از باید‌های کارشناسان شبکه‌های اجتماعی است. همانطور که می‌دانید در گذشته معمولاً ابزار‌های تبلیغاتی، زبان گویای کسب و کار‌ها به شمار می‌رفتند، اما امروز این محتوای مؤثر کاربرپسند است که به جای تمامی ابزار‌های قدیمی انجام وظیفه می‌کند. پس داشتن مهارت نوشتن، یکی از ویژگی‌های لازم و ضروری کارشناس شبکه‌های اجتماعی است.
 • مدیر شبکه‌های اجتماعی (ادمین) باید اطلاعات کاملی از اتفاقات فضای عمومی و جهان داشته باشد:
  هر ادمین شبکه‌های اجتماعی باید در جریان اطلاعات و وقایع پیرامون خود و همچنین در سرتاسر جهان باشد. وی باید تمامی بازخورد‌ها و عکس العمل‌های کاربران فضای مجازی را بداند و یا حدس بزند. چرا که پیش‌بینی رفتار‌های کاربران در این زمینه می‌تواند در دنیای واقعی تاثیر زیادی بر کسب و کارش بگذارد. شناخت دنیای حقیقی و اتفاقاتی که در آن اتفاق می‌افتد، موضوعی کلیدی برای بهبود بخشیدن به فعالیت در فضای مجازیست.
 • ادمین شبکه‌های اجتماعی باید توانایی انجام چند کار به صورت همزمان داشته باشد:
  مدیر شبکه‌های اجتماعی باید به معنای واقعی تمرکز داشته باشد و بتواند به طور همزمان چندین کار را با هم مدیریت کند. توصیف کیفی و کمی آماری، بازاریابی دیجیتال، نویسندگی، پاسخگویی به مشتریان و... کار‌هایی هستند که یک مدیر شبکه‌های اجتماعی باید بتواند به طور همزمان انجام دهد.
 • کارشناس شبکه اجتماعی باید مهارت آنالیز داده و پیگیری و مانتیورینگ شبکه‌های اجتماعی را داشته باشد:
  ادمین های شبکه های اجتماعی باید بتوانند تمامی اطلاعات و نتایج جستجو توسط ابزارها را تحلیل کنند تا مطابق با آن تولید محتوای مفید برای رسانه ها را انجام دهند.
 • کارشناس شبکه‌های اجتماعی باید تعامل اجتماعی قوی داشته و کمی شوخ طبع باشد:
  مدیر شبکه‌های اجتماعی مانند ادمین اینستاگرام، حتماً باید ارتباط اجتماعی داشته باشد و بتواند با کاربران ارتباط خوبی برقرار کند. جدای از این باید حس شوخ طبعی داشته باشد تا بتواند محتوا‌های اینستاگرام مانند کپشن‌نویسی و یا متون استوری‌ها را با اندکی شوخ طبعی تلفیق کند.
 • توانایی شناخت مشتریان هدف و مخاطبان رسانه اجتماعی را داشته باشد:
  افراد زیادی در فضای مجازی وجود دارند که هر کدام از آن‌ها در دسته مخاطبان خاصی قرار می‌گیرند. به منظور شناخت مشتریان هدف و مخاطبان خاص یک کارشناس شبکه های اجتماعی باید بتواند با بررسی و مطالعه مشتریان، مخاطبان هدف در فضای مجازی را پیدا کرده و مطابق با این افراد تولید محتوا کند و یا کلیه فعالیت‌های فضای مجازی خود را در راستای نیاز‌ها، علایق و تمایلات مشتریان هدف انجام دهد. بدین ترتیب می‌تواند تا حدی موفقیت رسانه اجتماعی تحت نظارت و مدیریت خود را تضمین کند.
 • کارشناس شبکه‌های اجتماعی باید به اصول و روش‌های بازاریابی جاذبه‌ای یا برونگرا مسلط باشد:
  به منظور استخدام کارشناس تولید محتوا، استخدام کارشناس شبکه‌های اجتماعی و استخدام ادمین اینستاگرام، باید فردی را انتخاب کنید که تسلط کافی بر روش‌ها و تکنیک‌های انواع بازاریابی خصوصاً بازاریابی دیجیتال داشته باشد. افرادی که به ریزه کاری‌ها و اصول بازاریابی جاذبه‌ای تسلط دارند، می‌توانند از این طریق بسیاری از لید‌ها (مشتریان بالقوه) را تبدیل به مشتری بالفعل کنند.
 • یک ادمین شبکه‌های اجتماعی باید توانایی تحلیل آمار‌های مورد نیاز را داشته باشد:
  موفقیت در بازاریابی دیجیتالی و شبکه‌های اجتماعی به اعداد و ارقام بستگی دارد. یک ادمین شبکه‌های اجتماعی باید توانایی پیگیری محتوا‌هایش را داشته باشد. یعنی توانایی و تسلط کامل بر استفاده از ابزار‌های تحلیلی را داشته باشد تا بررسی کند که محتوا‌های رسانه‌اش چقدر مفید و کاربر پسند بوده است. بدین ترتیب می‌تواند تصویر کاملی از روند فعالیت‌هایش داشته باشد و در صورت وجود ایراد و نقص در نوع فعالیت‌ها، آن‌ها را رفع کند.

حال که با ویژگی‌ها و شرایط کاری یک مدیر شبکه‌های اجتماعی آشنا شدید، اگر نیاز به یک ادمین شبکه‌های اجتماعی دارید و یا اگر فکر می‌کنید که شرایط و قابلیت‌های یک کارشناس شبکه‌های اجتماعی را دارید می توانید برای استخدام کارشناس شبکه‌های اجتماعی در سایت‌های کاریابی اقدام کنید. بدین منظور کافیست که به سایت ایران استخدام مراجعه کنید و به عنوان کارجو یا کارفرما ثبت نام کنید.

سخن پایانی

چه کارفرما باشید، چه کارجو می‌توانید از طریق سایت ایران استخدام، تمامی نیازمندی‌های شغلی خود را پیدا کنید. اگر کار فرما هستید و به دنبال استخدام افراد نظیر استخدام کارشناس شبکه‌های اجتماعی یا سایر جایگاه‌های شغلی هستید، می‌توانید از بین کارجویان سایت ایران استخدام فرد مورد نظر خود را پیدا کنید. چناچه کار جو هستید، نیز می‌توانید از طریق سایت ایران استخدام برای استخدام در پست مورد نظر خود درخواست دهید.
برای استخدام کارشناس شبکه‌های اجتماعی و یا فعالیت در این حوزه، باید فردی کاملاً واجد شرایط باشید. اگر کارفرما هستید، فراموش نکنید که مدیر شبکه‌های اجتماعی کسب و کار شما، نماینده شرکت شماست و ارتباط مستقیم با مشتریان‌تان دارد، به همین دلیل این به نفع شماست که بهترین‌ها را استخدام کنید و قبل از استخدام متقاضیان را از لحاظ واجد الشرایط بودن گزینش کنید.
اگر کار جو هستید نیز سعی کنید که با در نظر گرفتن شرح شغلی کارشناس شبکه‌های اجتماعی، خود را به شرایط مورد نظر کارفرمایان نزدیک کنید و بدین ترتیب حین استخدام ادمین شبکه‌های اجتماعی (استخدام ادمین اینستاگرام)، مطمئن باشید که در مصاحبه استخدام پذیرفته می‌شوید.

سوالات متداول

چگونه میتوانم از آگهی های استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی در استان خودم مطلع شوم؟

برای اطلاع از آگهی های استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی در تهران و سایر استان ها کلیک کنید.

وظایف کارشناس شبکه های اجتماعی چیست؟

با گذشت زمان انتظارات از ادمین شبکه‌های اجتماعی و شرح وظایف آن بیشتر شده است که می توانیم به برخی از آنها به شرح زیر اشاره کنبم: اداره تمامی شبکه‌های اجتماعی، کنترل و نظارت بر شبکه‌های اجتماعی، پاسخگویی به دایرکت‌ها و سؤالات در کلیه صفحات اجتماعی مطابق با سیاست‌های تعیین شده بازاریابی شرکت، ارائه ‌ایده‌های جدید و خلاقانه جهت تولید محتوای متنی یا تصویری در شبکه‌های اجتماعی و ....

منبع: مجله ایران استخدام

اگر دیدگاهی درباره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.

 • امکان تأیید نظرات سیاسی وجود ندارد.
 • امکان تایید نظراتی که حاوی اخبار غیر قابل تأیید از طریق خبرگزاری های معتبر می باشند، وجود ندارد.
 • امکان تأیید نظراتی که حاوی اطلاعات تماس شخصی افراد و یا ID شبکه های مجازی ارتباطی می باشند وجود ندارد.
 • امکان تأیید نظرات کاربرانی که به هر طریقی قصد مأیوس کردن سایرین را دارند وجود ندارد.
 • هرگونه تحریک، تحقیر و کنایه به سایر افراد (مسئول و غیر مسئول) غیر مجاز می باشد.
 • امکان هماهنگی برای هرگونه ملاقات حضوری چه به صورت دسته جمعی و چه فردی توسط کاربران سایت وجود ندارد.

https://iranestekhdam.ir/?p=2523726
ابتدای صفحه
مختصری درباره ایران استخدام

سایت ایران استخدام در تاریخ ۱۳۹۱/۱/۱۰ راه اندازی شد و با تلاش گروهی و روزانه مدیران و نویسندگان خود در جهت تبدیل شدن به مرجع بروز آگهی های استخدامی گام برداشت. سعی همیشگی همکاران ما ارائه مطلوب و با کیفیت آگهی های استخدامی خدمت بازدیدکنندگان محترم این سایت بوده است. ایران استخدام به صورت مستقل و خصوصی اداره می شود و وابسته به هیچ نهاد و یا سازمان دولتی نمی باشد، این سایت تنها منتشر کننده ی آگهی های استخدامی بوده و بنابراین لازم است که بازدید کنندگان محترم سایت خود نسبت به صحت و سقم اخبار منتشر شده در آن هوشیار باشند.

نماد اعتماد الکترونیکی
ای نماد