کارجومعرفی مشاغل

مدیر عملیات کیست؟ (شرح وظایف مسئول عملیات)

زمان مطالعه: 5 دقیقه

شرح وظایف مدیر عملیات 

مدیر عملیات (به انگلیسی: Chief Operating Officer) یا مدیر ارشد عملیات‌ (به‌اختصار: COO) یک پست سازمانی و حوزه‌ای از مدیریت‌ است که با طراحی و مدیریت محصولات، فرایندها و… در سازمان ارتباط دارد. این کارشناسان، مسئولیت مدیریت و رهبری فعالیت‌های روزمره و عملیاتی‌ یک سازمان به‌خصوص موسسات مالی و بانک‌ها، مدیریت برنامه های تضمین کیفیت، استخدام، آموزش سایر کارکنان، ایجاد استراتژی‌هایی برای بهبود بهره وری و کارایی و … را بر عهده دارند.

جستجوی آگهی‌های استخدامی

مدیر عملیات کیست؟

کارشناس عملیات در یک سازمان، با بخش‌های مختلف مانند تولید، تأمین، پشتیبانی، لجستیک، کیفیت و مدیریت زنجیره‌ تأمین همکاری می‌کند. این مدیران، افرادی بسیار چند‌جانبه و تعاملی هستند که باید توانایی‌های مدیریتی قوی، دانش فنی، مهارت‌های ارتباطی، تفکر تحلیلی و تصمیم‌گیری، و.. را داشته‌باشند و بتواند با تیم‌های مختلف در سازمان ارتباط برقرار کرده‌‌ و هماهنگی لازم را بین اعضای سازمان ایجاد کنند؛ تا بتوانند عملکرد سازمان را بهبود بخشیده‌ و نتایج مطلوب را به دست آورند.
در برخی سازمان‌ها، مدیر عملیات همزمان ریاست شرکت را نیز بر عهده دارد،در اینصورت کارشناس عملیات‌ پس از مدیرعامل، بالاترین مقام تصمیم‌گیری را خواهد داشت. این حالت بیشتردر مواقعی که مدیرعامل به صورت همزمان رئیس هیئت مدیره شرکت نیز باشد، مشاهده می‌شود.

تفاوت مدیر عامل با مدیر عملیات

کارشناس عملیات و مدیر عامل دو کارمند رده بالای یک سازمان هستند.
مدیر عامل‌ اهداف تجاری را تدوین کرده‌ و تصمیمات استراتژیک میگیرد.
مدیر عملیات‌ پس از مدیر عامل‌، دومین رتبه اجرایی را در بین مدیرهای یک شرکت دارد و مسئولیت اصلی این کارشناسان نظارت بر عملیات تجاری است. در حالت کلی تفاوت مدیر عامل با مسئول عملیات عبارت است از:

 • مدیر عامل با سرمایه گذارها،شرکا و سایر ذی‌نفعان خارجی همکاری میکند درحالیکه مدیر عملیات‌ با بخش‌های مختلف جهت اطمینان از پیشرفت مراحل به درستی و مطابق با سیاست‌ها، کار میکند.
 • مسئولیت موفقیت و شکست سازمان بر عهده مدیرعامل می‌باشد، درحالیکه مدیر عملیات‌ پاسخگوی میزان عملکرد شرکت است.
 • مدیرعامل بر روی برنامه‌ریزی بلندمدت تمرکز میکند، درحالیکه تمرکز مدیر عملیات بر روی عملیات روزانه‌است.
 • مدیر عامل بر روی مسائل خارجی تمرکز میکند، درحالیکه مدیر عملیات‌ بر روی مسائل داخلی تمرکز دارد.
 • مدیر عامل به تعیین چشم‌انداز شرکت میپردازد درحالیکه مدیر عملیات‌ این چشم‌انداز را  اجرا میکند.
 • مدیرعامل به هیئت مدیره گزارش میدهد، درحالیکه مدیر عملیات‌ به مدیر عامل گزارش میدهد.
 • مدیرعامل در سلسله مراتب نفر اول می‌باشد درحالیکه مدیر عملیات‌ نفردوم است.

مدیرعملیات کیست؟

وظایف کارشناس عملیات چیست؟

کارشناسان عملیاتی نقش کلیدی و پر استرسیدر سازمان برعهده دارند و همواره باید در تمامی فرآیندهای سازمان همچون ارتباط با مشتریان، ذینفعان و نمایندگی‌ها و … شرکت داشته باشند. اختیارات زیاد مدیران عملیاتی موجب میشود انتظارات و مسئولیت این مدیران نیز افزایش یابد.
از جمله وظایف کارشناسان عملیات عبارتند از:

 • بررسی صورت‌های مالی و گزارش‌های فروش، جهت سنجش بهره‌‌وری و تعیین میزان دستیابی به اهداف سازمان
 • نظارت بر بودجه سرمایه‌گذاران جهت حصول اطمینان از به انجام رسیدن تعهدات صورت گرفته
 • ایجاد هماهنگی بین فعالیت‌ واحدهای مرتبط همچون واحد تولید ،بازاریابی و فروش
 • ارتباط مستمر با کارمندان جهت یافتن نواقص موجود در سازمان از دیدگاه آن‌ها
 • نظارت بر نحوه عملکرد کارمندان ایجاد هماهنگی بین کارمندان و تقسیم کار
 • نظارت بر روند انجام کارها جهت تطبیق با دستور عمل‌ها و استانداردها
 • برآورد میزان بودجه‌ موردنیاز جهت انجام فعالیتهای مورد نیاز سازمان
 • ارائه مشاوره به مدیر ارشد جهت تخصیص بودجه
 • تیم‌سازی و الویت‌بندی وظایف بین اعضای تیم
 • برنامه‌ ریزی و تعیین مدت زمان انجام هر پروژه
 • ارائه گزارش پیشرفت کار به ذینفعان سازمان
 •  بهینه‌سازی عملیات روزانه‌ شرکت

مدیر عملیات در سطوح بالاتر، مسئول نظارت بر وضعیت تمام سیستم‌های داخلی است که باعث می‌شوند یک شرکت به خوبی اداره شود، تا کسب‌ و کار بتواند به خوبی عمل کند.

مهارت‌های مورد نیاز مدیر عملیات

مدیریت عملیات یک شغل مهم و پرمسئولیت می‌باشد که نیاز به مهارت‌ها و تجربیات ویژه‌ای دارد.در ادامه به بررسی ویژگی‌هایی که موجب موفقیت در این حرفه‌ می‌شوند، میپردازیم.

 1. فناوری به‌طور مداوم در تغییر و تحول است. بهتر است با استفاده از فناوری‌های مدیریت عملیاتی متداول آشنا شوید. سیستم‌های مدیریت منابع سازمانی (ERP) و سیستم‌های مدیریت رابطه با مشتری (CRM) مثال‌هایی از این فناوری‌ها هستند.
 2. مدیر عملیات باید توانایی برقراری ارتباطات مؤثر با تیم‌های مختلف را داشته باشد. بهبود مهارت‌های ارتباطی و توانایی کار در تیم می‌تواند شما را در راستای تبدیل شدن به یک مدیر عملیات حرفه‌ای یاری کند.
 3. مدیر عملیات باید توانایی رهبری و مدیریت تغییر را داشته باشد. باید بتواند تیم را به خوبی هدایت کند و در زمان‌های دشوار قدرت تصمیم‌گیری مناسب داشته‌ باشد.
 4. هرچه سابقه کار شما بیشتر باشد، آگاهی و عملکرد شما بهتر و مطلوب‌ترخواهدشد، بنابراین سعی کنید تجربه کافی در زمینه فعالیت داشته باشید.
 5. برای تبدیل شدن به مدیر عملیات، باید به زمینه‌هایی همچون مدیریت پروژه، سازماندهی و برنامه‌ریزی، تحلیل عملکرد و کنترل کیفیت مسلط باشید.

بررسی بازار کار و درآمد مدیر عملیات

با توجه به اهمیت مدیریت عملیات در سازمان‌ها، تقاضا برای این شغل، رو به افزایش است بنابراین میتوان گفت بازار کار برای مدیران عملیات به طور کلی در حال رشد است.
مدیران عملیات، می‌توانند در صنایع مختلف از جمله تولید، خدمات، تولید نرم‌افزار و … فعالیت کنند؛ بنابراین شرایط بازار کار بسته به بخشی که در آن عمل می‌کنند، متفاوت است. مثلاً در بخش فناوری اطلاعات، بازار کار برای مدیران عملیات نرم‌افزاری رو به رشد است زیرا تعداد شرکت‌های تولید و توسعه نرم‌افزار رو به افزایش است.
حقوق و درآمد مدیران عملیات، بیشتر تحت تأثیر عواملی همچون سابقه‌ کار، سطح تحصیلات، صنعت فعالیت و محل زندگی قرار دارد. به طور کلی، این مدیران در سازمان‌های بزرگتر و با مسئولیت‌های گسترده‌تر عموما درآمد بالاتری نسبت به سازمان‌های کوچکتر و با مسئولیت‌های محدودتر دارند، همچنین متوسط درآمد مدیران عملیات در بخش‌های فناوری اطلاعات و مالی معمولاً بیشتر است. این کارشناسان در حالت کلی از حقوق و درآمد خوبی برخوردارند.

مدیر عملیات کیست؟

راهنمای مشاهده آگهی استخدام مدیر عملیات

در سایت کاریابی مجازی ایران استخدام، جستجوی آگهی‌های استخدام بر اساس رشته، مقطع تحصیلی، شغل،جنسیت ،استان و سایر جزئیات امکان‌پذیر است. برای جستجوی شغلمدیر عملیات باید از طریق باکسی که در سمت راست و بالای صفحه قرار دارد اقدام کنید. با کلیک بر این باکس صفحه‌ای باز می‌شود که در آن لیستی از شغل مورد نظر شما با موقعیت‌های متفاوت موجود است. در صفحه راست این صفحه نیز می‌توانید جستجوی خود را بر اساس استان، جنسیت، رشته و سایر موارد محدود کنید.
همچنین در سایت ایران استخدام میتوانید، به‌صورت کاملا رایگان فرم خام رزومه‌ را دانلود کرده و یک رزومه‌حرفه‌ای تنظیم کنید و به کارفرما ارسال نمایید.

جهت عضویت به عنوان کارجو و استفاده از خدمات رایگان سایت ایران استخدام کلیک نمایید.

راهنمای درج آگهی استخدام مدیر عملیات

کارفرمانی که به دنبال استخدام کارشناس عملیات هستند، میتوانند آگهی خود را در سایت کاریابی مجازی ایران استخدام درج نمایند.
این سایت چهار پلن را در اختیار کارفرمایان قرار داده‌ است که از طریق آن بتوانند آگهی استخدام خود را درج نمایند. برای استفاده از این پلن‌ها ابتدا باید در سایت به عنوان کارفرما ثبت‌نام کنید؛ سپس متن آگهی خود را نوشته و پلن مورد نظر خود را انتخاب کنید. بهترین پلن، پلن vip است که امکاناتی اختصاصی را در اختیار کارفرما قرار می‌دهد. پلن طلایی، نقره‌ای و برنزی نیز از دیگر پلن‌ها است.

جهت درج آگهی استخدام و ثبت نام به عنوان کارفرما در سایت ایران استخدام کلیک نمایید.

سخن پایانی

مدیر عملیات یک پست سازمانی و حوزه‌ای از مدیریت‌ است که با طراحی و مدیریت محصولات، فرایندها و… در سازمان ارتباط دارد.کارشناس عملیات در یک سازمان، با بخش‌های مختلف مانند تولید، تأمین، پشتیبانی، لجستیک، کیفیت و مدیریت زنجیره‌ تأمین همکاری می‌کند. بازارکار و درآمد این شغل وضعیت خوبی دارد، اما برای استخدام در این حرفه‌، کارجویان باید از توانایی و ویژگی‌هایی همچون سابقه کافی، توانایی رهبری و مدیریت و… برخوردار باشند.

جهت مشاهده آگهی استخدام مدیر عملیات در سایت ایران استخدام کلیک نمایید.

منبع: ایران استخدام 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا