اطلاعات بیشتر

مدیرکل تامین اجتماعی استان قم گفت: براساس ماده ۹۰ قانون تامین اجتماعی،کارفرمایان موظفند قبل از بکار گماردن کارگران نسبت به انجام معاینات پزشکی آنان اقدام کنند.
به نقل از روابط عمومی اداره کل تامین اجتماعی استان قم، سید مجتبی موسوی در جلسه کارگروه مشترک حوزه های بیمه ای و درمان تامین اجتماعی استان هدف از الزام کارفرمایان به اجرای ماده 90 را صیانت از نیروی کار،پیشگیری از حوادث ناشی از کار،ضرورت توجه به الزامات قانونی از سوی کارفرما و عدم ارجاع شغل متناسب با توانایی جسمی و روحی افراد ذکر کرد.
مدیرکل تامین اجتماعی استان قم اظهار کرد: عدم انجام معاینات قبل از استخدام کارگران توسط کارفرما در بسیاری موارد سبب بروز حوادث و یا تشدید بیماری بیمه شدگان شده و خسارت های جدی روحی و جسمی برای آنان بدنبال داشته است.
وی تاکید کرد: برخی از کارفرمایان با آگاهی کامل از بیماری صعب العلاج کارگر نسبت به استخدام وی اقدام می نمایند و با این کار زمینه سوء استفاده غیر قانونی و غیر شرعی را از منابع سازمان فراهم می کنند.
مدیرکل تامین اجتماعی استان قم خاطرنشان کرد:وظیفه سازمان تامین اجتماعی است تا با اطلاع رسانی گسترده،کارفرمایان را به اجرای ماده 90 قانون تامین اجتماعی ترغیب و الزام نماید.
وی با بیان اینکه بر اساس ماده 90 قانون تامین اجتماعی افراد شاغل در کارگاهها باید قابلیت و استعداد جسمانی متناسب با کارهای مرجوع را داشته باشند از کارفرمایان خواست قبل از بکارگیری کارگران،ترتیب معاینه پزشکی آنها را بدهند.
وی تصریح کرد:در صورتی که پس از استخدام مشمولین قانون،معلوم شود که نامبردگان در حین استخدام قابلیت و استعداد کار مرجوع را نداشته و کارفرما در معاینه پزشکی آنها تعلل کرده است و در نتیجه بیمه شده دچار حادثه شده و یا بیماری او شدت یابد،سازمان تامین اجتماعی مقررات قانونی را درباره بیمه شده اجرا و هزینه های مربوط را طبق ماده 50 قانون تامین اجتماعی از کارفرما مطالبه و وصول می‌کند.
مدیر درمان تامین اجتماعی قم نیز در سخنانی خواستار بررسی و اصلاح فرایندهای اجرای ماده 90 در راستای اثر بخشی بیشتر شد و اظهار کرد:مستندات پرونده های پزشکی و معاینات قبل از استخدام کارگران باید کامل باشد تا بررسی های دقیق تر صورت پذیرد.
وی با مهم ارزیابی کردن برگزاری جلسات کارگروهای مشترک بین حوزه های بیمه ای و درمان تامین اجتماعی در استانها خاطر نشان ساخت: تعامل بیشتر درون سازمانی باعث حفظ سرمایه های سازمان شده و زمینه خدمات رسانی بهتر و بیشتر را برای بیمه شدگان فراهم می کند.
جلسات کارگروه مشترک اجرای ماده 90 تامین اجتماعی بصورت ماهیانه برگزار می شود و مسائل و مشکلات موجود در روند اجرای مطلوب و دقیق قانون مورد بررسی کارشناسی قرار می گیرد.اگر دیدگاهی در باره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خودتون رو در سایت درج کنید.


لطفا کمی صبر کنید...

از تاریخ:
تا تاریخ:

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...

لطفا کمی صبر کنید...