• ۱۴۰۲/۰۵/۰۴
  • 1k نظر «نمایش»

خبر برگزاری آزمون استخدامی ماده ۲۸ قبل از عید امسال

خبر برگزاری آزمون استخدامی ماده ۲۸ قبل از عید امسال

  • بروزرسانی:
  • دیدگاه: ۲۴ (نمایش)
  • دیدگاه‌های منتظر: ۰ دیدگاه
اطلاعات بیشتر

آخرین خبر از جزئیات شیوه های جذب معلم

به گزارش ایران استخدام و به نقل از خبرگزاری فارس،رئیس دانشگاه فرهنگیان گفت: جذب و استخدام معلم از طریق آزمون استخدامی ماده 28 نیز انجام خواهد شد و انشالله تا قبل از عید آزمون استخدامی برگزار خواهد شد.

جلسه هیأت امنای دانشگاه فرهنگیان، هفته گذشته با حضور رئیس جمهور و تمام اعضاء برگزار شد و برنامه‌ راهبردی دانشگاه فرهنگیان در افق ۱۴۰۶ به تصویب رسید‌. 

در این جلسه برخی آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های ساختاری و سازمانی بررسی شد و بعضی از آنها از جمله ساماندهی دانشگاه فرهنگیان و پردیس‌های استانی آن نیز تصویب شد؛ دستورالعمل چگونگی تبدیل وضعیت دکتر معلمان ممتاز آموزش و پرورشی برای عضویت در هیأت علمی دانشگاه فرهنگیان و آیین‌نامه ارزشیابی صلاحیت حرفه‌ای معلمی نیز از دیگر مصوبات جلسه هیأت امنای دانشگاه فرهنگیان بود.

 اعضای هیأت امنای دانشگاه فرهنگیان بر اساس ماده (7) اساسنامه این دانشگاه شامل رئیس جمهور (رئیس هیأت امنا)، وزیر آموزش و پرورش، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور یا معاون مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور(حسب مورد)، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس دانشگاه (دبیر هیأت امنا)، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش و ۳ تن از شخصیت های علمی - فرهنگی  کشور که نقش مؤثری در توسعه و پیشرفت علم و دانش دارند، است.

درباره مصوبات هیأت امنا با رضا مراد صحرایی رئیس دانشگاه فرهنگیان به گفت‌وگو نشستیم. برخی نکات مهم این گفت‌‌وگو:

-  برنامه راهبردی دانشگاه فرهنگیان در افق ۱۴۰۶ تصویب شد

-  آیین‌نامه صلاحیت‌ حرفه‌ای معلمی تصویب شد

-  دستورالعمل جذب دکترمعلمان تصویب شد

- دانشجومعلم از مقطع ارشد جذب می‌شود

- مطابق سند تحول بنیادین، موظفیم به کمک دانشگاه‌های برتر از استعدادهای درخشان برای معلمی انتخاب کنیم

- معلم با شیوه دومدرکی برای اولین بار در کشور جذب می‌شود

-  تراز سال آینده داوطلبان برای ورود به دانشگاه فرهنگیان ۷۰۰۰ است

- سن قانونی پذیرش دانشگاه فرهنگیان در مقطع کارشناسی مطابق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش، ۲۲ سال است

- در صورت تخصیص ردیف‌ و تأیید سازمان اداری و استخدامی، آزمون استخدامی قبل از عید برگزار خواهد شد

* فارس: در ابتدای گفت‌وگو، آماری از تعداد دانشجویان و وضعیت دانشگاه فرهنگیان ارائه می‌دهید؟

در حال حاضر ۹۴ هزار و ۷۲۶ دانشجو و ۲۲ هزار و ۷۴۹ مهارت‌آموز در دانشگاه فرهنگیان به تحصیل می‌پردازند و ۸۵۰ استاد در این دانشگاه فعالیت می‌کنند. همچنین ۹۶ هزار و ۳۳۸ دانشجو از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند.

دانشگاه فرهنگیان راهبردی‌ترین نهاد آموزشی کشور است. از این حیث که آینده کشور از طریق معلمان آن رقم خواهد خورد و اینجا، جایی است که معلم پرورش پیدا می‌کند؛ گزاف نیست اگر بگوییم از وضع امروز دانشگاه فرهنگیان می‌شود، بخشی از آینده نظام تعلیم و تربیت را پیش‌بینی کرد.

دانشگاه فرهنگیان وارث بیش از ۱۰۰ سال سنت تربیت معلم در ایران است؛ در همه استان‌ها و در تعداد زیادی از شهرهای بزرگ استان‌ها با قریب به ۱۰۰ شعبه فعال است؛ کمتر دانشگاهی یا هیچ دانشگاهی نیست که سابقه‌اش از دانشگاه تربیت معلم استان خودش بیشتر باشد. اسناد نشان می‌دهد که بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ کشور، در درون یک یا دو اتاق مراکز تربیت معلم پایه‌گذاری کردند.

بعد از یک دوره رکود در دهه ۸۰ در سنت تربیت معلم، بنا به تدبیر دولت وقت، دانشگاه فرهنگیان به عنوان دانشگاه معلم پرور ایران تأسیس شد. از سال ۱۳۹۱ برای اولین بار دانشجو گرفت و از سال ۱۳۹۱ تا سال ۱۴۰۱، به‌رغم اهمیت این دانشگاه، هیچگاه جلسه هیأت امنا با حضور رئیس جمهور برگزار نشد.

خرسندیم در این دولت پس از 11 سال از تأسیس دانشگاه، این بار جلسه هیأت امنا با حضور رئیس‌جمهور، وزرای علوم و آموزش و پرورش، رئیس سازمان اداری و استخدامی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و سایر اعضای هیأت امنا تشکیل شد و تصمیمات بسیار مهم بن‌بست شکن و آینده‌ساز برای دانشگاه گرفته شده است.

** تصویب برنامه راهبردی دانشگاه فرهنگیان در افق ۱۴۰۶

 * فارس: درباره مصوبات جلسه اخیر هیأت امنا توضیح دهید؟
 
۵ تصمیم کلیدی و کلان در جلسه گرفته و مصوب شد که مصوبه اول، برنامه راهبردی دانشگاه در افق ۱۴۰۶ است. دانشگاه پیش‌تر یک برنامه راهبرد افق ۱۴۰۴ داشت اما این برنامه راهبردی ویرایش و اصلاح شد و جهت‌های آن متناسب با اهداف سند تحول بنیادین، بیانیه گام دولت و برنامه تحولی دولت اصلاح جدی پیدا کرد و به یک برنامه جدید تبدیل شد.

در این برنامه جدید، بیش از ۳۰ نشانگر کلیدی برای پیشرفت آینده نظام تعلیم و تربیت گنجانده شده است که موظف هستیم، پیاده‌سازی کنیم؛ از جمله نسبت دانشجو به استاد است که در حال حاضر ۱۱۰ به یک است که در افق این برنامه باید به ۳۵ به یک برسد یا تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد که در حال حاضر یک درصد دانشجویان دانشگاه است و در این برنامه باید حداقل به ۱۵ درصد برسد. یا هرم هیأت علمی در افق این برنامه باید به بیش از ۹۵ درصد استادیار و بالاتر برسد.

همچنین فضای آموزشی، اداری، رفاهی و کمک آموزشی دانشگاه باید به استانداردهای مصوب برنامه ششم توسعه نزدیک شود و از همه اینها مهم‌تر موضوع تمدن‌سازی نوین اسلامی، هویت، پروراندن نسلی با روحیه مقاومت و حمیت و همت ملی از جهت‌گیری‌های مهم این برنامه راهبردی است.

* فارس: از چه زمانی برنامه راهبردی جدید اجرا می‌شود؟

برنامه راهبردی، امروز سند فعالیت و برنامه‌ریزی دانشگاه است و از سال 1402، این برنامه جایگزین تمام برنامه‌های پیشین خواهد شد. 

** در آینده نزدیک دیگر مدیریت امور پردیس‌ها نداریم

 برای قبولی در آزمون استخدامی چه بخوانیم؟

نمونه سوالات حیطه عمومی آزمون استخدام آموزش و پرورش

نمونه سوالات حیطه اختصاصی آزمون استخدام آموزش و پرورش

* فارس: مصوبه‌های بعدی چیست؟

مصوبه دوم، اصلاح سازمان دانشگاه است. دانشگاه شامل 98 پردیس و مرکز است و در هر استان، یک مدیریتی به نام مدیریت امور پردیس‌های آن استان پیش‌بینی شده است؛ در اصلاح سازمان دانشگاه، سازوکارهای به گونه‌ای تدوین شده است که یک دانشگاه ملی با ۳۱ دانشگاه جامع تابع استانی داریم.

در آینده نزدیک دیگر مدیریت امور پردیس‌ها نداریم بلکه در هر استان یک دانشگاه با ۳ پردیس یا دانشکده شامل دانشکده خواهران، دانشکده برادران و دانشکده متولی امر توانمندسازی معلمان سراسر آن استان است. چرا که معلمان باید در هر سال ۲۰۰ ساعت آموزش ببینند و ساعت آموزشی معلمان هر استان، آنقدر زیاد است که باید یک مرکز تخصصی عهده‌دار این کار شود.

متناسب با آن باید نمودار دانشگاه تصویب می‌شد که این اتفاق افتاد و سقف پست‌های سازمانی دانشگاه در این برنامه تعیین شد و مقرر شد نمودار تفصیلی هم زیر نظر سازمان اداری و استخدامی کشور به‌زودی تدوین و آماده ابلاغ شود.

**  آیین‌نامه صلاحیت‌ حرفه‌ای معلمی تصویب شد

تصمیم راهبردی سوم، تصویب آیین‌نامه صلاحیت‌ حرفه‌ای معلمی است که مطابق آن دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان پس از تحصیل هم آزمون جامع و هم آزمون‌های عملکردی کاربردی در حوزه‌های فرهنگی، آموزشی و تدریس عملی خواهند داشت و بعد از آن فارغ‌التحصیل می‌شوند. 

آیین‌نامه صلاحیت‌ حرفه‌ای معلمی همسو با اسناد تحولی همچون سند تحول بنیادین، سند تحول دولت و آموزه‌های جهانی در پرورش و تربیت معلم است؛ امید داریم معلمانی که در دانشگاه فرهنگیان تربیت می‌شوند، به عنوان معلمان شاخص و پیش نمونه‌های اعلای معلمی در آینده به جامعه تعلیم و تربیت ورود پیدا کنند و آن را متحول کنند.

* فارس: ویژگی این آیین‌نامه چیست؟

در این آیین‌نامه پیش‌بینی شده است که دانشجومعلمان در طول تحصیل، ۱۲ مهارت را باید کسب کنند؛ برخی از مهارت‌ها برای همه یکسان و اجباری است و برخی هم از بسته‌‌ای از مهارت‌های اختیاری هر یک از ساحت‌های تحول انتخاب می‌شود. 

مصوبه مهم بعدی، تصویب دستورالعمل جذب دکترمعلمان است. این دستورالعمل به تأیید قبلی وزیر علوم رسیده و ابلاغ هم شده است. ما هم فراخوان جذب را داده بودیم ولی اجرای آن مستلزم تأیید رئیس جمهور و اعضای هیأت امنا بود که این اتفاق هم افتاد.

با اجرای دستورالعمل دکترمعلمان، نسبت دانشجو به استاد که هم‌اکنون ۱۱۰ به یک است به ۶۹ به یک، ارتقا پیدا می‌کند. 

* فارس: برای جذب هیأت علمی چه کردید؟ 

دانشگاه فرهنگیان در سال‌‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به تنهایی به اندازه کل تاریخ خود، استاد جذب می‌کند و همینجا باید از اهتمام وزیر علوم تشکر ویژه کنم. بدون حمایت ایشان، این تحولات انجام‌پذیر نبود.

** سال آینده دانشجو معلمان در دو مرحله وارد دانشگاه فرهنگیان می‌شوند

* فارس: یکی از مصوبه‌های مهم جلسه هیأت امنا، اصلاح شیوه‌های جذب و گزینش دانشجومعلمان است. در این مورد توضیح می‌دهید؟ 

بله، مصوبه دیگر، اصلاح شیوه‌های جذب و گزینش دانشجو معلمان است. جذب و گزینش برای انتخاب دانشجومعلم شایسته و باصلاحیت است؛ انتخاب معلمانی که خلق و خوی معلمی، عشق و عِرق معلمی دارند، کار بسیار مهمی‌ است که متأسفانه از آن غفلت کردیم. 

ان‌شاءالله سال آینده دانشجو معلمان در دو مرحله وارد دانشگاه فرهنگیان می‌شوند؛ یک گروه از مهر می‌آیند که عموما رشته‌های متوسطه اول و دوم هستند که از دبیری یاد می‌کنیم و یک گروه کثیر که حدود ۷۰ درصد کل جمعیت است، در بهمن وارد خواهند شد.

مصاحبه عمومی و علمی سال آینده ۳۰ درصد نمره خواهد داشت و این برخلاف مصاحبه‌های سال‌های قبل است که هیچ نمره‌ای نداشت و همچنین گزینش مستمر هم در طول تحصیل انجام می‌شود. در دانشگاه موضوع گزینش مستمر با موضوع صلاحیت حرفه‌ای پیوند خورده است و دانشجومعلمانی که وارد دانشگاه می‌شوند دائما باید در محک ارزیابان تخصصی و حرفه‌ای باشند تا صلاحیت آنها برای ورود به کلاس درس تأیید و تصویب شود.

** جذب دانشجومعلم از مقطع ارشد

از دیگر مباحث مهم سال آینده، اهتمام به دو شیوه دیگر جذب است که برای تأمین کسری معلم سال ۱۴۰۳ فعالیت می‌کنیم؛ معتقدیم اگر آموزش و پرورش می‌خواهد این کسری همواره و همیشگی معلم مهر هر سال را جبران کند، باید یکسال زودتر برای دو سال بعد برنامه‌ریزی کند. لذا برای تأمین معلم جهت مهر سال ۱۴۰۳، با احتساب پیش‌بینی خروجی دانشگاه فرهنگیان که در آن زمان ورودی سال ۱۴۰۰ آماده خروج می‌شوند، اعلام کردیم که می‌توانیم دانشجومعلم از مقطع ارشد بپذیریم.

اگر دانشجومعلمان از مقطع ارشد پذیرفته شوند، با طیب خاطر در سال 1403 می‌توانند به کمک آموزش و پرورش بروند و کلاس درس را با معلمان توانا و متخصص و با صلاحیت پر کنیم.

* فارس: آیا این طرح در هیأت امنا تصویب شده است؟

بله تصویب شده است و باید مقدمات اجرایی آن فراهم شود. جذب متعهد خدمت از ارشد مطابق برنامه دانشگاه اینگونه است؛ افرادی که حداکثر سن‌شان ۲۴ سال و با سربازی ۲۶ سال است با شرایطی که در شورای هماهنگی تربیت معلم تعیین می‌شود مانند معدل و سایر ویژگی‌ها، می‌توانند دانشگاه فرهنگیان را برای تحصیل و تعهد استخدام انتخاب کنند.

به عنوان مثال فردی در کارشناسی ارشد در آموزش فیزیک قبول می‌شود؛ وقتی این فرد به دانشگاه فرهنگیان می‌آید، همه دروسش معلمی فیزیک است؛ حتی بخش عمده‌ای از سال دوم او در مدرسه است و جایگزین رساله‌اش، تدریس پژوهی و آموزش‌کاوی می‌کند و از این طریق کاملا آماده وارد کلاس درس خودش خواهد شد.

در این مدل که در شورای هماهنگی کلیاتش تصویب شد، پیش‌بینی ما این است که سال آینده حداقل ۲۰۰۰ دانشجوی کارشناسی ارشد بپذیریم و پیش‌بینی ما این است که عمده این افراد از طریق استعداد درخشان جذب شوند چون ظرفیت کارشناسی ارشد تا 40 درصد به دانشگاه فرهنگیان اجازه داده شده است که  جذب از بین استعدادهای درخشان انجام شود.

یادآور می‌شوم که استعدادهای درخشان هم باید از طریق سازمان سنجش معرفی شوند. تمرکز ما هم روی استعدادهای درخشان است و معتقدیم که معلم در سواد باید ممتاز و در دانش انتقال سواد، ممتازتر باشد لذا جذب از بین نخبگان از سیاست‌های دانشگاه‌هاست و بنیاد ملی نخبگان پنجره این موضوع را باز کرده و در تعاملاتی که با آنها داریم، عنوان کردیم همه کسانی را که در فرایند قرار دهند بررسی می‌کنیم و از بین آنها افرادی که صلاحیت و خلصت و خلق معلمی دارند را جذب آموزش و پرورش خواهیم کرد. 

** جذب معلم از استعدادهای درخشان

* فارس: به شیوه جذب معلم از طریق استعدادهای درخشان اشاره کردید، در هیأت امنا این موضوع تصویب شد؟ 

شیوه دیگر جذب از استعدادهای درخشان است. مطابق سند تحول بنیادین، موظفیم به کمک دانشگاه‌های برتر از استعدادهای درخشان برای معلمی انتخاب کنیم؛ دانشگاه فرهنگیان، بنیاد ملی نخبگان، وزارت علوم و تحقیقات و فناوری و شورای عالی انقلاب فرهنگی همه دست در دست هم دادند تا متناسب با ظرفیت‌هایی که قوانین موجود جذب نخبگان و سرآمدان دارد و با تصویب یک شیوه‌نامه مستقل جذب نخبگان دانش‌آموزی که برایشان چندان شیوه‌نامه و آیین‌نامه مستقل نداری، نسبت به جذب، شناسایی و پذیرش دانشجومعلمان برای سال آینده اقدام کنیم.

این شیوه جذب از بین نخبگان دانش‌آموزی و دانشجویی و از بین کسانی که در کنکور کارشناسی ارشد شرکت می‌کنند، امیدبخش تحولی جدی در مدارس خواهد بود. 

* جذب معلم با شیوه دومدرکی برای اولین بار در کشور

شیوه‌ بعدی که در شورای گسترش وزارت علوم تصویب شده است و به‌زودی شیوه‌نامه آن توسط وزارت علوم ابلاغ خواهد شد و ما به کمک دانشگاه‌های برتر برای مهر 1402 برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا دانشجو بپذیریم، شیوه دو مدرکی است.

شیوه دومدرکی نخستین بار است که در تاریخ دانشگاه‌های ایران اجرا می‌شود. دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه‌های برتر کشور نسبت به پذیرش دانشجومعلم به صورت مشترک اقدام خواهند کرد. این دانشجومعلمان حداقل دو سال از تحصیل خودشان را در دانشگاه اصلی می‌گذرانند و در آنجا دروس تخصصی را طی می‌کنند.

این دانشجویان در صورت تأیید صلاحیت عمومی آنها و اعلام هسته‌های گزینش وزارت آموزش و پرورش، در ابتدای سال سوم یا چهارم برای گذراندن دروس تخصصی حرفه‌ معلمی به دانشگاه فرهنگیان منتقل می‌شوند. این اقدام یقینا باعث جذب افراد برجسته فراوانی به دانشگاه فرهنگیان خواهد شد و امیدواریم در این شیوه به علوم پایه کمک جدی کنیم.

معتقدیم دانشگاه فرهنگیان می‌تواند نقش بسیار مهمی در تقویت علوم پایه ایفا کند و این شیوه دو مدرکی فعلا در 5 رشته آموزش ریاضی، آموزش شیمی، آموزش فیزیک، آموزش زیست‌شناسی و آموزش کودکان با نیازهای ویژه‌ای است. 

* فارس: گروه دوم که در بهمن جذب می‌شوند، چه کسانی هستند؟

آموزش ابتدایی است که در بهمن جذب می‌شوند. 

** تراز سال آینده داوطلبان برای ورود به دانشگاه فرهنگیان ۷۰۰۰ است

* فارس: علت اینکه دو مرحله‌ای کردید، چیست؟ گزینش آموزش ابتدایی‌ سخت‌تر است؟

گزینش همه مثل هم است. اما علت این است که فرصت کافی برای گزینش افراد پیدا کنیم؛ در حال حاضر در کنکور سراسری فرصت کافی برای گزینش نداریم. فردی که می‌خواهد معلم شود علاوه بر توانایی‌های علمی، باید گزینش شود.

سال آینده، کف تراز ما ۷۰۰۰ خواهد بود که ۵۰۰ نمره نسبت به امسال اضافه شده است. معدل داوطلبان گروه علوم انسانی باید حداقل ۱۵ و گروه علوم ریاضی، تجربی، کاردانش و فنی حداقل باید ۱۴ باشد و با این نمره علمی به محاسبه دعوت خواهند شد.

در مصاحبه نیز تفاوت‌های بسیار جدی نسبت به سال گذشته داریم؛ از جمله سنجش شخصیت و تست‌های شخصیت پیش‌بینی شده است که باید دانشجویان تکمیل کنند تا معلوم شود که برای معلمی می‌توانند گزینه خوبی باشند. 

حتما برای ما مهم است که این افراد هم هویت دینی و ملی بسیار راسخ داشته باشند؛ معلم رکن رکین تحول جامعه و کشور است و هیچگونه مسامحه‌ای در انتخاب معلم نباید داشته باشیم. انتخاب معلم یعنی سپردن آینده کشور به دست آنهاست؛ این حق ملت بر گردن حاکمیت است که بهترین معلم را انتخاب  کند.

* فارس: نسبت به مصاحبه‌های جذب نیرو هم گلایه‌هایی وجود دارد؛ اشاره کردید که تفاوت جدی ایجاد شده است و به عنوان مثال تست شخصیت اضافه شده است. درباره تحول این بخش بیشتر توضیح می‌دهید؟ 

مسؤولیت اجرای مصاحبه با آموزش و پرورش است و دانشگاه فرهنگیان یک عضو است. ما به آموزش و پرورش، راهکارهای تحول در مصاحبه را اعلام کردیم. در حقیقت مصاحبه‌گران باید تماماً دارای کد شناسایی باشند. 

خود مصاحبه باید از اساس متحول شود؛ فرم‌های مصاحبه، شاخص‌های سنجش پذیر داشته باشد. چون قرار است مصاحبه نمره داشته باشد باید مستندات هم برای مصاحبه کافی و کامل باشد. ما هم از برخی برخورد‌های ناهماهنگ و در مواردی با کامل تأسف نامناسب در جلسات مصاحبه شنیدیم و اگر موردی را به صورت مصداقی داشته باشیم حتما پیگیری می‌کنیم.

اصل مسأله این است که مصاحبه باید به‌گونه‌ای انجام شود که این حرف‌ها در آن پیش نیاید. راهش این است که امر مصاحبه را حرفه‌ای کنیم. آمادگی این را داریم که کانون‌های ارزیابی را به کمک بیاوریم و از همه چیز مهم‌تر، طرحی در اواسط تابستان به وزیر آموزش و پرورش دادم و اعلام کردم که دانشگاه آمادگی دارد ۳۰۰ مصاحبه‌گر حرفه‌ای تربیت کند و این افراد به استان‌های خودشان برگردند و افراد دیگر را تربیت کنند و تیم‌‌های شناسه‌دار مناسب از افراد شاخص انتخاب شوند و فرایند مصاحبه توسط آنها رقم بخورد.

همچنین در طرح رتبه‌بندی بیش از ۲۵۰۰ ارزیاب حرفه‌ای تربیت شدند که معتقدیم که می‌توان ارزیابان حرفه‌ای را در این بخش توانمند کرد چرا که کد شناسایی دارند.

* فارس: امکان تغییر سن متقاضیان ورود به دانشگاه فرهنگیان در دوره کارشناسی وجود دارد؟

بیشتر نخواهد شد. سن قانونی پذیرش دانشگاه فرهنگیان در مقطع کارشناسی مطابق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش، ۲۲ سال است؛ در یک زمانی این ۲۲ سال به ۲۴ سال تغییر کرد؛ اما از نظر قانونی، ۲۲ سال است. اینکه ۲۴ باشد یا ۲۲ منوط به اعلامی است که وزارت آموزش و پرورش به سازمان سنجش خواهد داشت.

** شرایط بورسیه سال آخری چیست؟

* فارس: ساز و کار جذب دانشجویان سال چهارم دانشگاه‌ها تدوین شده است؟ فرایند جذب شرط معدل دارد؟

در فرایند جذب دانشجویان سال چهارم دانشگاه‌ها، چند نکته مهم است؛ نکته اول اینکه، این شیوه جایگزین ماده ۲۸ است ولی ما بهترین شیوه تربیت معلم را همین دوره‌های 4 ساله می‌دانیم تا هویت معلمی شکل بگیرد. 

برای رفع کسری قطعی وزارت آموزش و پرورش، جذب دانشجویان سال آخری مد نظر است که ما نام آن را «بورسیه سال آخری» گذاشتیم؛ در طرح بورسیه سال آخری، در صورت تصویب نهایی این طرح، فراخوانی داده می‌شود. چرا که مسؤول تصویب نیستیم.

* فارس: این طرح باید در کجا تصویب شود؟

در گروه هماهنگی وزارت آموزش و پرورش که زیر نظر وزیر آموزش و پرورش است باید تصویب شود و به ما ابلاغ شود. دانشگاه آماده اجرای این گام بزرگ تحولی است و امیدواریم آموزش و پرورش، خودش را به دانشگاه خودش برساند و شیوه‌های خودش را در این موضوع متحول کند. 

در این شیوه، دانشجویان سال آخر فراخوانده خواهند شد‌ و در سامانه اختصاصی که برای این منظور هست، ثبت‌نام خواهند کرد. این امکان برای تمام کسانی که دانشجوی ممتاز هستند و نمره علمی خوبی در کنکور داشتند و معدل‌شان حداقل ۱۷ در گروه علوم انسانی و زبان و حداقل۱۶ در گروه علوم پایه، فنی و مهندسی و هنر است، فراهم خواهد شد. این معدل با توجه به نوع دانشگاه تغییر خواهد کرد و به دانشگاه‌ها ضریب داده می‌شود.

افرادی که فراخوانده می‌شوند، بعد از مصاحبه، 1.2 تا 1.5 برابر پذیرش می‌شوند و از سال آینده دوره‌های صلاحیت حرفه‌ای معلمی را می‌گذرانند؛ در انتهای دوره صلاحیت‌های حرفه‌ای که همزمان هم گزینش آنها انجام می‌شود، افرادی که در آزمون صلاحیت معلمی قبول شوند، به آموزش و پرورش معرفی خواهند شد.

یعنی آزمون صلاحیت‌ حرفه‌ای معلمی جایگزین آزمون‌های دیگر خواهد شد البته این طرح دانشگاه است اما تصویب آن بر عهده دانشگاه نیست ولی آمادگی اجرای آن را دارد. در این طرح داوطلبان در هر استان برای همان استان پذیرش می‌شوند یعنی پذیرش در دانشگاه فرهنگیان برای بوم است. 

طرح بورسیه معلمی را ارائه کردیم بیش از ۶ ماه است که در دستور کار آموزش و پرورش است و امیدواریم زودتر تصمیم‌گیری کنند تا اگر می‌خواهند این کار تحولی انجام شود، تنگنای زمان باعث از بین رفتن اصل طرح نشود.

* فارس: با این بحث، پذیرش بر اساس ماده 28 دیگر اجرا نمی‌شود؟

 از طریق ماده ۲۸ هم خواهد بود. چون میزان نیاز ما از این طریق برطرف نخواهد شد. در صورت تخصیص ردیف‌ و تأیید سازمان اداری و استخدامی، آزمون استخدامی قبل از عید برگزار خواهد شد. 

* فارس: تفاوت ماده ۲۸ با پذیرش از سال چهارم چقدر است؟

 تفاوت زیادی دارد. در ماده ۲۸، داوطلبان، ما را انتخاب می‌کنند اما در طرح بورسیه سال آخر، ما آنها را انتخاب می‌کنیم. تفاوت دوم این است که در ماده ۲۸ با توجه به قوانین گاهی اوقات تا ۵۰ ساله هم نیرو می‌گیریم، در حالی که در بورسیه معلمی اینگونه نیست. مورد سوم این است که در بورسیه معلمی، دانشگاه را تعیین می‌کنیم و از هر دانشگاهی نمی‌گیریم و تفاوت چهارم این است که افراد بعد از گذراندن آزمون صلاحیت حرفه‌ای، معلم می‌شوند و در ماده ۲۸، قبل از گذراندن آزمون صلاحیت حرفه‌ای معلم می‌شوند.

* فارس: در این طرح، دانشجویان سال چهارمی در دانشگاه خودشان هستند یا به دانشگاه فرهنگیان می‌آیند؟

همزمان است. پودمان‌های معلمی را در دانشگاه فرهنگیان می‌گذرانند. 

*فارس: این گروه تعهد دبیری دارند؟

تعهد دبیری نخواهند داشت.

به هر حال ما برای تأمین معلم مطلوب باید شیوه‌های جایگزین را بیاوریم. معتقدیم این شیوه‌ها 75 تا 85 درصد، ما را به ایده‌آل‌هایمان نزدیک می‌کند اما بهتر از شیوه‌هایی است که کاملا با ایده‌آل‌هایمان فاصله دارند؛ لذا این شیوه‌ها، ایده‌ال‌های ما نیستند بلکه ایده‌‌آل ما جذب دانشجومعلم در دوره‌های ۴ ساله در دانشگاه فرهنگیان است.

* فارس: وزارت آموزش و پرورش چه زمانی از حالت بحران نیروی انسانی با این روش‌ها خارج می‌شود؟ 

آمارهای فعلی نشان می‌دهد در سال‌های ۱۴۰۷، ۱۴۰۸ خروجی دانشگاه فرهنگیان با خروجی آموزش و پرورش می‌تواند تطابق داشته باشد ولی این آمارها قطعی نیست چون مربوط به آخرین آمارگیری کشور در سال ۱۳۹۵ است و تأثیرات قانونی جوانی جمعیت و موضوع مهاجرت به ایران هم نباید نادیده گرفت.

**احیای جشنواره الگوهای برتر تدریس بعد از ۱۱ سال

* فارس: دانشگاه فرهنگیان در زمینه فعالیت‌های فرهنگی چه کرده است؟

اتفاقات مهمی در این زمینه در راه است از جمله اهم آنها می‌توان به خیز دانشگاه برای ارتقای صلاحیت‌های فرهنگی در بین دانشجومعلمان یاد کرد. در حال حاضر دانشگاه فرهنگیان قطب قرآنی مؤسسات آموزشی عالی کشور است و در اربعین امسال بالغ بر ۵۳۰۰ دانشجو به کربلای معلی اعزام کرد؛ جزو معدود دانشگاه‌های کشور بودیم که در کربلا، موکب اختصاصی داشتیم.

در راهیان نور برنامه‌ریزی برای جمعیت بسیار بیشتری نسبت به گذشته داریم و هرچه جمعیت پیشین بوده است، امسال اهتمام ما به افزایش ۱۰۰ درصدی آن است. البته تنگناهای مالی داریم که به کمک دستگاه‌های پشتیبان سعی می‌کنیم که این تنگناها را برطرف کنیم. همچنین در اردوی راهیان مقاومت، ۲۲۰۰ دانشجو از دانشگاه فرهنگیان همراه با سایر دانشجویان برای تجدید عهد با شهید حاج قاسم سلیمانی به کرمان اعزام شدند. 

احیای جشنواره الگوهای برتر تدریس بعد از ۱۱ سال از تأسیس دانشگاه، فعالیت دیگری است که با اعتبار و قوت برگزار می‌شود؛ در حوزه فعالیت‌های ورزشی، برنامه‌ریزی جدی کردیم؛ برنامه‌ریزی شده است که هر پردیس در رشته‌های مختلف، تیم‌های ورزشی داشته باشد و مسابقات ورزشی بین پردیس‌ها، در مناطق 10 گانه، بین استان‌ها و در کشور برگزار شود و اعزام به یونیورسال دانشجویی صورت گیرد که از برنامه‌های جدی دانشگاه فرهنگیان است.

** تمام مراکز ضمن خدمت آموزش و پرورش به دانشگاه فرهنگیان واگذار می‌شود

* فارس: یکی از مشکلات دانشگاه فرهنگیان، فضای رفاهی و خوابگاهی بوده است، برای آن چه کردید؟

به دنبال تقویت فضاهای آموزشی، رفاهی و خوابگاهی جدید هستیم. مطابق دستور وزیر آموزش و پرورش تمام مراکز ضمن خدمت آموزش و پرورش به دانشگاه فرهنگیان واگذار خواهد شد؛ هم برای تربیت و توانمندسازی نیروی انسانی مراکز آموزشی سراسر کشور و هم برای تربیت معلم آینده.

یک لحظه غفلت از دانشگاه فرهنگیان، خسارت زیادی به تعلیم و تربیت خواهد زد و ما امروز نتیجه غفلت‌های پیشین را می‌بینیم. 

مشاهده صفحه جامع آزمون استخدامی آموزش و پرورش

منبع: خبرگزاری فارس

اگر دیدگاهی درباره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.

  • امکان تأیید نظرات سیاسی وجود ندارد.
  • امکان تایید نظراتی که حاوی اخبار غیر قابل تأیید از طریق خبرگزاری های معتبر می باشند، وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظراتی که حاوی اطلاعات تماس شخصی افراد و یا ID شبکه های مجازی ارتباطی می باشند وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظرات کاربرانی که به هر طریقی قصد مأیوس کردن سایرین را دارند وجود ندارد.
  • هرگونه تحریک، تحقیر و کنایه به سایر افراد (مسئول و غیر مسئول) غیر مجاز می باشد.
  • امکان هماهنگی برای هرگونه ملاقات حضوری چه به صورت دسته جمعی و چه فردی توسط کاربران سایت وجود ندارد.

https://iranestekhdam.ir/?p=2767448
ابتدای صفحه
مختصری درباره ایران استخدام

سایت ایران استخدام در تاریخ ۱۳۹۱/۱/۱۰ راه اندازی شد و با تلاش گروهی و روزانه مدیران و نویسندگان خود در جهت تبدیل شدن به مرجع بروز آگهی های استخدامی گام برداشت. سعی همیشگی همکاران ما ارائه مطلوب و با کیفیت آگهی های استخدامی خدمت بازدیدکنندگان محترم این سایت بوده است. ایران استخدام به صورت مستقل و خصوصی اداره می شود و وابسته به هیچ نهاد و یا سازمان دولتی نمی باشد، این سایت تنها منتشر کننده ی آگهی های استخدامی بوده و بنابراین لازم است که بازدید کنندگان محترم سایت خود نسبت به صحت و سقم اخبار منتشر شده در آن هوشیار باشند.

نماد اعتماد الکترونیکی
ای نماد
نظرات کاربران 1k