• ۱۴۰۲/۱۱/۲۳
 • 1k نظر «نمایش»

راهنمای جامع ارزیابی تکمیلی آزمون پذیرش دانشجو معلم دانشگاه فرهنگیان

راهنمای جامع ارزیابی تکمیلی آزمون پذیرش دانشجو معلم دانشگاه فرهنگیان

 • بروزرسانی:
 • دیدگاه: ۱۷۸ (نمایش)

نحوه ارزیابی شایستگی‌های معلمی آزمون پذیرش دانشجو معلم دانشگاه فرهنگیان

به گزارش ایران استخدام: از سال 1403 برای اولین بار آزمون پذیرش دانشجو معلم از مسیری مجزا از کنکور سراسری یعنی از طریق آزمون "تربیت معلم" انجام می‌پذیرد. داوطلبان پس از قبولی در مرحله کتبی، در دو بخش شایستگی‌های عمومی و تخصصی ارزیابی خواهند شد. در این صفحه با استناد بر اخبار منتشر شده توسط سازمان سنجش آموزش کشور به تشریح جزئیات مهم از ارزیابی تکمیلی آزمون پذیرش دانشجو معلم دانشگاه فرهنگیان پرداخته ایم.

ورود به صفحه آزمون پذیرش دانشجو معلم دانشگاه فرهنگیان


فهرست مطالب مهم

جهت مشاهده مطالب روی لینک های زیر کلیک کنید

مقدمه

آزمون پذیرش دانشجو معلم دانشگاه فرهنگیان در 6 و 7 اردیبهشت ماه سال 1403 برگزار خواهد شد. داوطلبان واجد شرایطی که در این آزمون شرکت خواهند کرد، پس از قبولی در آزمون عملی، به مرحله ارزیابی شایستگی‌های معلمی دعوت خواهند شد. داوطلبانی که به مرحله ارزیابی شایستگی‌های معلمی دعوت خواهند شد، در دو بخش شایستگی‌های عمومی و تخصصی ارزیابی می شوند. در ادامه به تشریح جزئیات و نکات مهم ارزیابی تکمیلی (ارزیابی شایستگی‌های معلمی) این آزمون می‌پردازیم.

سهم سوالات در قبولی داوطلب

دفترچه سوالات آزمون پذیرش دانشجو معلم دانشگاه فرهنگیان شامل دو بخش است، یک بخش مربوط به سوالات علمی و متناسب با یکی از پنج رشته تحصیلی (تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان) و بخش دیگر مربوط به شایستگی‌های مورد نیاز برای معلمی اعم از «هوش و استعداد معلمی» و «تعلیم و تربیت اسلامی» می شود.

بنابراین: سهم 25 درصدی سوالات کنکور تربیت معلم نیز در این دو بخش تقسیم شده است.

نحوه تقسیم بندی سهم سوالات:

 • سوالات دفترچه آزمون پذیرش دانشجو معلم دانشگاه فرهنگیان مربوط به پنج رشته یاد شده، سهم 15 درصدی دارد.
 • سوالات مربوط به شایستگی معلمی سهم 10 درصدی دارد.

نتیجه گیری نهایی: مجموعا هر دو بخش سهم 25 درصدی برای قبولی فرد در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی خواهند داشت.

نکته مهم: در مجموع سهم احراز شایستگی‌های معلمی داوطلبان برای ورود به دانشگاه فرهنگیان که بخشی از آن در کنکور کتبی تربیت معلم و بخشی دیگر در ارزیابی تکمیلی مورد سنجش قرار می‌گیرد، 35 درصد است.

+ دانلود نمونه سوالات حیطه عمومی آزمون استخدام آموزش و پرورش

زمان آغاز ارزیابی شایستگی‌های معلمی

ارزیابی داوطلبان آزمون پذیرش دانشجو معلم دانشگاه فرهنگیان از نیمه اول دی ماه سال 1402 آغاز خواهد شد و پس از سنجش و ارزیابی افراد پذیرفته شده در آزمون کتبی، در صورت قبولی و ورود به دانشگاه فرهنگیان نتیجه این ارزیابی تکمیلی تا دو سال معتبر است.

لازم به ذکر است: به طور کلی ارزیابی شایستگی معلمی توسط وزارت وزارت آموزش و پرورش در طول سال برگزار می شود.

در صورت عدم قبولی داوطلب در کنکور تربیت معلم، شرایط به چه صورت است؟
اگر داوطلب قبول نشود، نتایج ارزیابی تکمیلی آنها به جز ارزیابی گزینش، تا پایان زمان اعلام نتایج آزمون سال آتی معتبر است و داوطلب می تواند در آزمون سال آینده نیز از نتایج ارزیابی تکمیلی امسال خود بهره‌مند شود و اینگونه در صورت تمایل از تکرار ارزیابی تکمیلی به جز ارزیابی گزینش، برای کنکور تربیت معلم سال آینده معاف می شود.

نحوه ارزیابی شایستگی‌های معلمی

داوطلبانی که در در آزمون کتبی موفق به قبولی شده اند، بر اساس معیارهای دقیق تعیین شده توسط وزارت آموزش و پرورش مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

علاوه بر این برخی از رشته‌های تخصصی که نیازمند آزمون‌های عملی هستند، وزارت آموزش و پرورش ارزیابی‌های عملی و مهارت‌محور را نیز به عنوان بخشی از فرآیند ارزیابی شایستگی معلمی اجرا می‌کند که معلمان پذیرفته شده در هر زمینه‌ای، نه تنها دانش نظری بلکه مهارت‌های عملی لازم را نیز دارا باشند.

ملاک معرفی به ارزیابی تکمیلی

در آزمون پذیرش دانشجو معلم دانشگاه فرهنگیان، ملاک‌هایی برای انتخاب داوطلبان برای مرحله ارزیابی شایستگی‌های معلمی تعیین شده است. در ادامه به معیار مهم دعوت به ارزیابی اشاره شده است:

جهت معرفی داوطلبان به ارزیابی شایستگی‌های معلمی، 60 درصد از امتیاز کلی بر اساس نمره آزمون اختصاصی (کنکور) و 40 درصد بر اساس نمره کل دفترچه ویژه پذیرش دانشجو معلم محاسبه می‌شود.

گزینش نهایی به چه صورت است؟

در روند جدید گزینش دانشجو معلم، سه عامل اصلی در ارزیابی نهایی داوطلبان نقش اساسی دارند.

اولین معیار، نمره کسب شده در آزمون اختصاصی تربیت معلم است که شامل بخش‌های مرتبط با دانش علمی و شایستگی‌های معلمی می‌باشد.

دومین فاکتور، امتیاز کلی بر اساس سوابق تحصیلی داوطلب است.

سومین معیار، نمره ارزیابی تکمیلی است که به طور جامع توانایی‌ها و صلاحیت‌های داوطلبان را مورد سنجش قرار می‌دهد.

نکات مهم دفترچه آزمون

در ادامه به مهم ترین نکاتی که در خصوص مرحله ارزیابی شایستگی‌های معلمی در دفترچه آزمون پذیرش دانشجو معلم دانشگاه فرهنگیان اورده شده است، اشاره می‌کنیم.

در صورتی که متقاضی در ارزیابی شایستگی معلمی همان سال شرکت نکرده باشد، امکان شرکت وی در ارزیابی جدید پس از اعلام داوطلبان به میزان چندبرابر ظرفیت، فراهم خواهد شد.

نتیجه نهایی آزمون متقاضی در سنجش و پذیرش دانشجو معلم ضمن رعایت و احراز شرایط مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، با رعایت قانون، آییننامه اجرایی و ضوابط و مقررات گزینش (ارزیابی شایستگی معلمی) خواهد بود.

میزان تاثیر و سهم نمرات و امتیازات در نتیجه نهایی پذیرش دانشجو معلم در دانشگاه فرهنگیان به صورت 50 درصد سوابق تحصیلی، 25 درصد آزمون اختصاصی (شامل 15 درصد نمرات آزمون سراسری (کنکور) و 10 درصد آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو - معلم) و 25 درصد ارزیابی شایستگی معلمی خواهد بود.

شرط بکارگیری دانشجو معلم

دانشجو معلمان ضروری است تا جهت پذیرش در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، گواهینامه «صلاحیت معلمی» کسب نمایند.

نکته مهمی که قابل توجه است: اولویت پذیرش در سطح استان با رعایت شرایط بومی انجام می گیرد و دانشجو معلمان ملزم به کسب گواهینامه صلاحیت معلمی با شرکت و قبولی در آزمون جامع هستند.

داشتن این گواهینامه شرط هرگونه به کار گیری دانشجو معلمان است و عدم کسب این گواهینامه در رشته تحصیلی و دانشگاه‌های وابسته به وزارت آموزش و پرورش به منزله عدم فراغت از تحصیلی دانشجو محسوب می شود.

مدارک مورد نیاز (در صورت قبولی)

در صورت قبول نهایی، متقاضی باید یکی از مدارک تحصیلی زیر را در زمان ثبت نام در دانشگاه محل قبولی خود ارائه کند:

 1. دیپلم نظام آموزشی جدید (نظام 6-3-3) در یکی از شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و یا کار و دانش.
 2. دیپلم دوره چهار ساله نظام قدیم آموزش متوسطه (نظری یا هنرستان).
 3. گواهینامه دوره پیش دانشگاهی.
 4. یکی از مدارک کاردانی (فوق دیپلم).
 5. مدرک سطح یک حوزوی (برای شرکت طلاب فقط در گروه آزمایشی علوم انسانی).
 6. مدارک تحصیلی باید حداکثر تا 31 شهریور 1403 دریافت شوند.
 7. کسانی که با مدرک کاردانی (پزشکی و غیر پزشکی) شرکت میکنند باید تعهدات قانونی خود را گذرانده باشند.
 8. کسانی که دو مدرک دیپلم دارند باید دیپلم مطابق با گروه آزمایشی که امتحان میدهند را اعلام کنند. 

منابع مصاحبه

 واحد آموزش ایران استخدام جهت کسب آمادگی شما کاربران عزیز در جلسات ارزیابی تکمیلی (مصاحبه) کتاب‌هایی جامع شامل تمام مراحل مصاحبه‌های استخدامی آماده نموده‌ است.

دانلود کتاب الکترونیکی راهنمای جامع تمام مراحل مصاحبه‌های استخدامی

سفارش پستی کتاب چاپی راهنمای مصاحبه گزینش عقیدتی و سیاسی

منبع: ایران استخدام

اگر دیدگاهی درباره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.

 • امکان تأیید نظرات سیاسی وجود ندارد.
 • امکان تایید نظراتی که حاوی اخبار غیر قابل تأیید از طریق خبرگزاری های معتبر می باشند، وجود ندارد.
 • امکان تأیید نظراتی که حاوی اطلاعات تماس شخصی افراد و یا ID شبکه های مجازی ارتباطی می باشند وجود ندارد.
 • امکان تأیید نظرات کاربرانی که به هر طریقی قصد مأیوس کردن سایرین را دارند وجود ندارد.
 • هرگونه تحریک، تحقیر و کنایه به سایر افراد (مسئول و غیر مسئول) غیر مجاز می باشد.
 • امکان هماهنگی برای هرگونه ملاقات حضوری چه به صورت دسته جمعی و چه فردی توسط کاربران سایت وجود ندارد.

https://iranestekhdam.ir/?p=2821794
ابتدای صفحه
مختصری درباره ایران استخدام

سایت ایران استخدام در تاریخ ۱۳۹۱/۱/۱۰ راه اندازی شد و با تلاش گروهی و روزانه مدیران و نویسندگان خود در جهت تبدیل شدن به مرجع بروز آگهی های استخدامی گام برداشت. سعی همیشگی همکاران ما ارائه مطلوب و با کیفیت آگهی های استخدامی خدمت بازدیدکنندگان محترم این سایت بوده است. ایران استخدام به صورت مستقل و خصوصی اداره می شود و وابسته به هیچ نهاد و یا سازمان دولتی نمی باشد، این سایت تنها منتشر کننده ی آگهی های استخدامی بوده و بنابراین لازم است که بازدید کنندگان محترم سایت خود نسبت به صحت و سقم اخبار منتشر شده در آن هوشیار باشند.

نماد اعتماد الکترونیکی
ای نماد
نظرات کاربران 1k