• بروزرسانی ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  • 0k نظر «نمایش»

کمبود پرستار در سیستم بهداشت و درمان همدان

کمبود پرستار در سیستم بهداشت و درمان همدان

  • بروزرسانی:
  • دیدگاه: ۰ (نمایش)
  • دیدگاه‌های منتظر: ۰ دیدگاه
جزئیات بیشتر در مورد خبر

استان همدان با کمبود پرستار مواجه است

خبر 2 تیر 1401: کمبود پرستار در سیستم بهداشت و درمان همدان

با توجه به اینکه در مرداد ماه پرستاران طرحی بسیاری از سیستم خارج شده اند، رییس نظام پرستاری همدان گفت: باید این کمبود رفع شود تا استان با چالش کمبود پرستار مواجه نشود.

    به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای مرکز همدان ؛ هادی زرینی بیان اینکه در زمان همه گیری کرونا پرستاران با تلاش و ایثار بسیار برای عبور از بحران کمک کردند، گفت: تعدادی از نیرو‌ها در این شرایط از نیرو‌های شرکتی و تعدادی نیز طرحی بودند.

وی با بیان اینکه دوران کرونا کار تعدادی از پرستاران طرحی تمام شده بود، اما به خاطر نیاز شدید بیمارستان‌ها، وزارت بهداشت از طریق «تمدید طرح» آن‌ها را در سیستم نگاه داشت، تصریح کرد: هر ۶ ماه یک بار طرح این پرستاران تمدید و در مجموع پنج و نیم سال به خاطر نیاز به کار گرفته شدند.

رئیس نظام پرستاری همدان با بیان اینکه در اوج کرونا «تمدید طرح» نیز نتوانست نیاز‌ها را کامل برطرف کند چراکه مشکل کمبود پرستار کشوری است، افزود: طرح دیگری به نام «پرستاران ۸۹ روزه» اجرا شد که افرادی داوطلبانه با حقوق و ساعات اضافه‌کاری بسیار کم به کار گرفته شدند.

زرینی با بیان اینکه به این پرستاران قول داده شد تبدیل وضعیت می‌شوند و استخدام، اما متاسفانه محقق نشد گفت: هیچ کدام از وعده‌های داده شده در ایام کرونا از سوی مسوولان عملی نشده است.

وی تصریح کرد: این پرستاران عنوان می‌کنند زمانی که به آن‌ها نیاز بود، قانونی ایجاد کردند که آن‌ها را به کار بگیرند، اما حالا که بحران رفع شده با این استدلال که قانون اجازه نمی‌دهد، زیر بار قولی که داده بودند، نمی‌روند.

رئیس نظام پرستاری همدان با بیان اینکه سوال پرستاران این است که چرا آن موقع قانون اجازه می‌داد که مرتب تمدید طرح صورت می‌گرفت افزود: برای فردی که پنج سال حق بیمه واریز شود قاعدتا امروز باید نیروی پیمانی و قراردادی شود.

رزینی با بیان اینکه دوگانگی در رفتار وزارت بهداشت، سازمان برنامه و بودجه و مجلس وجود دارد و مشکل رفع نشده است، تصریح کرد: مردادماه موعد تمدید نیرو‌های طرحی در همدان به پایان می‌رسد و افراد زیادی از سیستم خارج می‌شوند که اگر جایگزینی برای آن‌ها نباشد قطعا سیستم بهداشت و درمان همدان با چالش مواجه خواهد شد.

وی گفت: عنوان شده که امسال در گروه پرستاری ۲۲ هزار نفر استخدام خواهد داشت که هنوز زمان آزمون و مصاحبه مشخص نیست.
زرینی افزود: تجربه نشان داده در اوج کرونا حداقل هشت ماه طول کشید تا نخستین نیروها، وارد سیستم درمان شوند و امروز که شرایط عادی است و گفته شده قرار است آزمون برگزار شود قطعا جذب زمان‌بر خواهد بود و برخی حداقل یک سال بیکار خواهند شد.
رئیس نظام پرستاری همدان با بیان اینکه با توجه به کمبود شدید نیروی پرستار جذب آن‌ها باید سرعت گیرد گفت: متاسفانه با این وضعیت امنیت شغلی وجود ندارد و همکاران شرایط کار را با کشور‌هایی مقایسه می‌کنند که در آنجا شرایط خیلی آسان شده است.

زرینی با تاکید به اینکه از کم‌کاری مسوولان، کشور‌های حوزه خلیج فارس و اروپایی سوء استفاده کرده و به راحتی نیرو‌های ما را جذب سیستم خود می‌کنند گفت: مهاجرت پرستاران معضلی شده که در همدان هم وجود دارد و راه حل آن جذب است.

وی با بیان اینکه بخشی از نیرو‌ها به دلایل دیگری از کشور خارج می‌شوند، اما بخشی به دلیل کار می‌روند، تاکید کرد: این افراد اگر در کشور خود امنیت شغلی داشته باشند قطعا ماندگار خواهند شد و به مردم خود خدمت خواهند کرد.

زرینی با اشاره به اینکه مرحله‌ای از مهاجرت پرستاران به نظام پرستاری مربوط می‌شود و آن زمانی است که ما مدارک آن‌ها را تایید و شماره نظام می‌دهیم گفت: اردیبهشت امسال چهار نفر برای مهاجرت به نظام پرستاری مراجعه کرده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه خردادماه نیز سه نفر درخواست مهاجرت داشتند که هنوز تاییدیه نگرفتند، اما در هر صورت پدیده مهاجرت وجود دارد و رو به افزایش است افزود: تأکید می‌کنم راه جلوگیری از مهاجرت ایجاد امنیت شغلی و استخدام است.

رئیس نظام پرستاری همدان با بیان اینکه جایگاه سازمانی خالی نیز در کشور وجود دارد و راحت می‌توان نیرو‌ها را جذب کرد، تصریح کرد: طبق اعلام معاون توسعه وزارت بهداشت ۳۸۰ هزار پست خالی در وزارت وجود دارد که طبق برآورد نیز ۲۰۰ هزار نفر پرستار در کشور کمبود است تا به استاندارد خاورمیانه برسیم، نیروی کار هم وجود دارد، اما متاسفانه جذب نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه با توجه به کمبود نیرو پرستار آموزش نیرو‌هایی را آغاز کردند تا ظرفیت گروه پرستاری و پزشکی را افزایش دهند، تصریح کرد: این جریان کیفیت کار را ارتقا نخواهد داد چراکه حتی در حال حاضر هم با چالش آموزش مواجه هستیم و کیفیت لازم وجود ندارد.

زرینی با بیان اینکه نیاز به اصلاح و بازنگری وجود دارد گفت: متاسفانه به جای حل مشکل افزایش ۲۰ درصدی ظرفیت گروه پرستاری را مورد توجه قرار می‌دهند که منجر به کاهش کیفیت آموزش می‌شود.

وی افزود: در چهار سال آینده اگر این افرادی که امروز آموزش می‌بینند امنیت شغلی نداشته باشند قطعا به فکر مهاجرت می‌افتند بنابراین باید زیرساخت لازم فراهم شود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما
دسته‌بندی آگهی‌های استخدام

اگر دیدگاهی درباره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.

🙂
  • امکان تأیید نظرات سیاسی وجود ندارد.
  • امکان تایید نظراتی که حاوی اخبار غیر قابل تأیید از طریق خبرگزاری های معتبر می باشند، وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظراتی که حاوی اطلاعات تماس شخصی افراد و یا ID شبکه های مجازی ارتباطی می باشند وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظرات کاربرانی که به هر طریقی قصد مأیوس کردن سایرین را دارند وجود ندارد.
  • هرگونه تحریک، تحقیر و کنایه به سایر افراد (مسئول و غیر مسئول) غیر مجاز می باشد.
  • امکان هماهنگی برای هرگونه ملاقات حضوری چه به صورت دسته جمعی و چه فردی توسط کاربران سایت وجود ندارد.

ابتدای صفحه
مختصری درباره ایران استخدام

سایت ایران استخدام در تاریخ ۱۳۹۱/۱/۱۰ راه اندازی شد و با تلاش گروهی و روزانه مدیران و نویسندگان خود در جهت تبدیل شدن به مرجع بروز آگهی های استخدامی گام برداشت. سعی همیشگی همکاران ما ارائه مطلوب و با کیفیت آگهی های استخدامی خدمت بازدیدکنندگان محترم این سایت بوده است. ایران استخدام به صورت مستقل و خصوصی اداره می شود و وابسته به هیچ نهاد و یا سازمان دولتی نمی باشد، این سایت تنها منتشر کننده ی آگهی های استخدامی بوده و بنابراین لازم است که بازدید کنندگان محترم سایت خود نسبت به صحت و سقم اخبار منتشر شده در آن هوشیار باشند.

نماد اعتماد الکترونیکی