معرفی رشته های تحصیلی

معرفی رشته فتوگرامتری و بررسی بازار کار آن

زمان مطالعه: 5 دقیقه

آشنایی با رشته فتوگرامتری و فرصت‌های شغلی آن

فتوگرامتری (به انگلیسی: photogrammetry) علم و فناوری تهیه اطلاعات متریک از تصاویر هوایی یا زمینی است. به عبارت ساده‌تر، از طریق فتوگرامتری می‌توان سه بعدی بودن و ویژگی‌های فیزیکی یک مکان یا شیء را از طریق عکس‌ها و تصاویر دریافت کرد. این علم کاربردهای گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف از جمله نقشه برداری، عمران، کشاورزی، باستان شناسی، پزشکی و جغرافیا دارد.در این مطلب به معرفی رشته فتوگرامتری و بازار کار آن می‌پردازیم.

جستجوی آگهی‌های استخدامی

کاربرد رشته فتوگرامتری چیست؟

فناوری فتوگرامتری کاربردهای گسترده‌ای در حوزه‌های مختلفی دارد. از نقشه‌برداری گرفته‌ تا فتوگرامتری پزشکی. کاربرد فتوگرامتری در نقشه برداری، از مهم‌ترین کاربردهای فتوگرامتری است که در آن از تصاویر هوایی برای طراحی نقشه‌های دقیق استفاده می‌شود.

برخی از مهم‌ترین کاربردهای این رشته‌ عبارتند از:

 • نقشه برداری: تهیه نقشه‌های توپوگرافی، کاداستر، ثبتی و …
 • عمران: طراحی و اجرای پروژه‌های عمرانی مانند سد، جاده، پل و …
 • کشاورزی: تهیه نقشه‌های کشاورزی، تعیین مساحت اراضی، مدیریت منابع آب و …
 • باستان شناسی: مستندسازی و کاوش‌های باستان شناسی
 • پزشکی: تهیه تصاویر سه بعدی از اندام‌های داخلی بدن برای تشخیص و درمان بیماری‌ها
 • جغرافیا: مطالعه پدیده‌های جغرافیایی مانند فرسایش خاک، تغییرات اقلیمی و …

انواع فتوگرامتری

انواع فتوگرامتری شامل فتوگرامتری هوایی، فتوگرامتری متریک، فتوگرامتری برد کوتاه و فتوگرامتری تحلیلی است. هر کدام از این انواع بسته‌ به نیاز و دقت مورد نظر در پروژه‌های مختلف به کار گرفته‌ می‌شوند.

فتوگرامتری

راهنمای ورود به رشته فتوگرامتری

فتوگرامتری از گرایش‌های ارشد رشته نقشه برداری می‌باشد. علاقه مندان تحصیل در این رشته‌ می‌توانند تحصیلات متوسطه خود را در گروه‌ ریاضی با موفقیت پشت سر گذاشته‌ و پس از شرکت در کنکور سراسری، رشته‌ نقشه برداری را جهت ادامه تحصیل انتخاب نمایند. پس از گذراندن دوران کارشناسی، علاقه مندانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر (کارشناسی ارشد و…) را دارند می‌توانند با شرکت در کنکور کارشناسی ارشد و کسب رتبه لازم، فتوگرامتری را جهت ادامه تحصیلات خود انتخاب نمایند.

البته در برخی از دانشگاه‌های کشور تحصیل در این رشته‌ الزامی به شرکت در کنکور سراسری ندارد. برای مثال پذیرش در رشته فتوگرامتری دانشگاه آزاد بدون کنکور و با توجه به سوابق تحصیلی می‌باشد.

مطلب مرتبط: معرفی رشته نقشه برداری و بازارکار آن برای خانم ها و آقایان

بررسی بازارکار رشته فتوگرامتری

بازار کار این رشته‌، هم در ایران و هم در سطح جهانی، با رشد قابل توجهی مواجه است. این رشد به دلیل کاربردهای فزاینده فتوگرامتری‌ در حوزه‌های مختلفی مانند نقشه‌برداری، ساخت و ساز، کشاورزی دقیق، مدیریت منابع طبیعی، برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای، میراث فرهنگی و باستان‌شناسی، و حتی در حوزه‌های نوظهوری مانند تولید محتوای مجازی و بازی‌های ویدئویی است.

بازارکار رشته فتوگرامتری

آینده شغلی فتوگرامتری در ایران

با توجه به نیاز روزافزون به توسعه زیرساخت‌های شهری و منطقه‌ای، پروژه‌های عمرانی، نقشه‌برداری و GIS در ایران، بازار کار برای فارغ‌التحصیلان رشته فتوگرامتری‌ در حال گسترش است. دولت و بخش خصوصی به طور فزاینده‌ای به دنبال استفاده از تکنولوژی‌های نوین نقشه‌برداری برای افزایش کارایی و دقت در پروژه‌های مختلف هستند. این امر نیاز به متخصصین فتوگرامتری‌ را افزایش داده‌ است.

آینده شغلی فتوگرامتری در جهان

در سطح جهانی، بازار کار فتوگرامتری‌ تحت تأثیر پیشرفت‌های فناوری و افزایش کاربرد تکنولوژی‌های مبتنی بر تصویر در صنایع مختلف قرار دارد. استفاده از پهپادها، هواپیماهای بدون سرنشین و سایر فناوری‌های پیشرفته برای جمع‌آوری داده‌های فتوگرافیک و تصویری، بازار کار را برای فتوگرامتریست‌ها در سراسر جهان گسترده‌تر کرده‌ است.

بررسی فرصت‌های شغلی و استخدام رشته فتوگرامتری در ایران

فارغ‌التحصیلان فتوگرامتری‌ در ایران می‌توانند در بسیاری از سازمان‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی مشغول به کار شوند. سازمان‌هایی که به نقشه‌برداری، طراحی شهری، برنامه‌ریزی منطقه‌ای، مدیریت منابع طبیعی، کشاورزی دقیق، میراث فرهنگی و پروژه‌های عمرانی وابسته هستند. در ادامه به برخی از فرصت‌های استخدام در این سازمان‌ها و شرکت‌ها اشاره می‌کنیم:

استخدام سازمان نقشه برداری کشور

این سازمان به طور مستقیم با حوزه فتوگرامتری سر و کار دارد و برای انجام پروژه‌های نقشه‌برداری و تهیه نقشه‌های مختلف از فارغ‌التحصیلان استفاده می‌کند.

استخدام وزارت راه و شهرسازی

در بخش‌های مرتبط با طراحی و توسعه زیرساخت‌های شهری و راه‌سازی وزارت راه و شهرسازی، از متخصصین فتوگرامتری استفاده می‌شود.

استخدام وزارت جهاد کشاورزی

وزارت جهاد کشاورزی، برای پروژه‌های کشاورزی دقیق و مدیریت منابع طبیعی از تکنولوژی‌های فتوگرامتری‌ استفاده می‌کند.

استخدام سازمان محیط زیست

این سازمان در زمینه پایش و حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی از متخصصین فتوگرامتری‌ بهره می‌برد.

استخدام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

این سازمان، برای مستندسازی و حفاظت از آثار باستانی و تاریخی از تکنولوژی‌های نقشه‌برداری و فتوگرامتری‌ استفاده می‌کند.

شرکت‌های زیر از جمله شرکت‌های خصوصی فعالی می‌باشند که نیاز به استخدام فارغ‌التحصیلان فتوگرامتری‌ در مجموعه خود دارند:

شرکت‌های مهندسی و نقشه‌برداری

بسیاری از شرکت‌های خصوصی در زمینه نقشه‌برداری و مهندسی نیازمند متخصصین فتوگرامتری هستند.

شرکت‌های مشاوره شهرسازی و طراحی منطقه‌ای

این شرکت‌ها برای توسعه طرح‌های شهری و منطقه‌ای از داده‌های فتوگرامتریک استفاده می‌کنند.

شرکت‌های ساختمانی و عمرانی

در شرکت‌های ساختمانی در پروژه‌های بزرگ عمرانی و ساخت و ساز، جهت برنامه‌ریزی و نظارت از فتوگرامتری‌ استفاده می‌شود.

شرکت‌های کشاورزی دقیق

از تکنولوژی‌های فتوگرامتری‌ برای بهبود عملکرد و مدیریت بهینه کشتزارها در این شرکت‌ها استفاده می‌شود.

استارتاپ‌ها و شرکت‌های فناوری اطلاعات

شرکت‌های فعال در حوزه IT برای توسعه نرم‌افزارهای مبتنی بر فتوگرامتری و GIS، از متخصصین این حوزه استفاده می‌کنند.

این فرصت‌های شغلی نشان دهنده تنوع و گستردگی حوزه‌های کاری است که فارغ‌التحصیلان فتوگرامتری‌ در ایران می‌توانند در آن‌ها فعالیت کنند. توسعه فناوری و افزایش نیاز به استفاده از داده‌های مکانی در صنایع مختلف، بازار کار را برای این تخصص‌ها رو به رشد نگه داشته است.

جهت مشاهده آگهی‌های استخدام شرکت‌های عمرانی و مهندسین مشاور در سایت ایران استخدام کلیک نمایید.

راهنمای مشاهده آگهی‌های استخدام رشته فتوگرامتری

برای مشاهده فرصت‌های شغلی مرتبط با رشته‌ فتوگرامتری در سازمان‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی از طریق سایت ایران استخدام، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

1. ورود به سایت ایران استخدام
 • ابتدا به وب‌سایت ایران استخدام به نشانی IranEstekhdam.ir مراجعه کنید.
2. استفاده از نوار جستجو
 • در صفحه اصلی و بخش آگهی‌های استخدامی، در نوار جستجوی مشاغل می‌توانید عبارت‌های کلیدی مرتبط با رشته فتوگرامتری مانند «فتوگرامتری»، «نقشه‌برداری»، یا «GIS» را وارد کنید. در این صورت آگهی‌هایی با عنوان استخدام کارشناس فتوگرامتری، استخدام کارشناس ارشد نقشه برداری فتوگرامتری، استخدام کارشناس ارشد gis و… برای شما نمایش داده‌ خواهد شد.
3. انتخاب دسته‌بندی‌ها
 • امکان فیلتر کردن نتایج بر اساس استان، نوع قرارداد (تمام وقت، پاره وقت، پروژه‌ای) و نوع صنایع وجود دارد. از این قابلیت‌ها می‌توانید برای دستیابی به آگهی‌های مورد نظر خود استفاده کنید.
4. بررسی آگهی‌های استخدام
 • پس از اعمال فیلترها، لیستی از آگهی‌های استخدام مرتبط با عبارت جستجوی شما نمایش داده‌ می‌شود. به توضیحات هر آگهی توجه کنید تا اطلاعات مرتبط با موقعیت شغلی، شرایط استخدام و نحوه ارسال رزومه را مشاهده کنید.
5. ارسال رزومه
 • در صورتی که آگهی استخدامی با علایق و صلاحیت‌های شما مطابقت دارد، می‌توانید طبق دستورالعمل موجود در آگهی برای ارسال رزومه و درخواست کار اقدام کنید.

جهت ساخت رزومه رایگان می‌توانید از امکانات سیستم رزومه ساز آنلاین ایران استخدام استفاده نمایید.

6. ثبت نام برای دریافت اطلاعیه‌های شغلی
 • برای اطلاع از آخرین فرصت‌های شغلی مرتبط با رشته‌ فتوگرامتری‌، می‌توانید در وب‌سایت ایران استخدام به عنوان کارجو ثبت‌نام کرده‌ و تنظیمات اطلاع‌رسانی را برای دریافت خبرنامه یا اعلان‌ها تنظیم کنید.

از این قسمت می‌توانید به عنوان کارجو در سایت ایران استخدام ثبت نام نموده و از امکانات رایگان این سایت استفاده نمایید.

با استفاده از این روش‌ها، شما می‌توانید از جدیدترین فرصت‌های شغلی و آگهی‌های استخدام مرتبط با رشته فتوگرامتری در سطح کشور مطلع شوید و برای موقعیت‌های شغلی مورد نظر خود اقدام نمایید.

سخن پایانی

فتوگرامتری‌، با کاربردهای گسترده و فرصت‌های شغلی متنوعی که در ایران ارائه می‌دهد، رشته‌ای است که می‌تواند آینده حرفه‌ای درخشانی را برای علاقه‌مندان به این حوزه رقم بزند. پیشرفت‌های فناوری و نیاز روزافزون به استفاده از داده‌های مکانی، اهمیت این رشته‌ را دوچندان می‌کند.

جهت مشاهده آگهی‌ها استخدام نقشه بردار در سایت ایران استخدام کلیک نمایید.

منبع: ایران استخدام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا