• بروزرسانی ۱۴۰۲/۰۳/۱۸
  • 1k نظر «نمایش»

آگهی آزمون وکالت

آگهی آزمون وکالت (آمادگی آزمون)

  • بروزرسانی:
  • دیدگاه: ۵۲۰ (نمایش)
  • دیدگاه‌های منتظر: ۰ دیدگاه

مهلت ثبت نام: ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ الی ۱۴۰۲/۰۲/۱۳

ارائه کارت آزمون: -

برگزاری آزمون: ۱۴۰۲/۰۵/۱۳

آخرین وضعیت: آمادگی برای آزمون

ثبت نام آزمون وکالت 1402

ثبت نام آزمون وکالت 1402 آغاز شد. زمان برگزاری این آزمون در روز جمعه 13 مرداد ماه سال جاری می باشد. کاربران گرامی به منظور اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعیه های آگهی آزمون وکالت می توانند این صفحه را پیگیری نمایند.


فهرست مطالب مهم

جهت مشاهده مطالب روی لینک های زیر کلیک کنید

فرصت‌های شغلی را از دست ندهید!

با فعال‌سازی این سرویس، آگهی‌های استخدام سازمان‌های دولتی و خصوصی و همچنین بانک‌ها را به محض انتشار از طریق پیامک و ایمیل دریافت خواهید کرد.

فعال‌سازی

خبر برگزاری آزمون در مرداد ماه

خبر 8 خرداد 1402: خبر برگزاری آزمون مشترک مرکز کارشناسان رسمی قوه قضائیه و کانون کارشناسان در مرداد ماه
 رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه: آزمون کارشناسی رسمی که پیش از این قرار بود اسفند 1401 برگزار شود اما به تعویق افتاد، مقرر شده است که به صورت مشترک بین مرکز کارشناسان رسمی قوه قضائیه و کانون کارشناسان و در مرداد ماه برگزار شود.

ادامه خبر

زمان تشکیل پرونده حضوری پذیرفته شدگان آزمون مرکز وکلا 1401

خبر 6 خرداد 1402: زمان تشکیل پرونده حضوری پذیرفته شدگان آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه 1401
ضمن آرزوی موفقیت سایت ایران استخدام برای کاربران شرکت کننده در آزمون فوق العاده وکالت به اطلاع میرسانیم، زمان تشکیل پرونده حضوری پذیرفته شدگان آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه 1401 (آزمون فوق‌العاده) اعلام شد.

ادامه خبر

تمدید مهلت ثبت نام و انتخاب حوزه قضایی متقاضیان انتقالی آزمون وکالت 1401

خبر 27 اردیبهشت 1402: اطلاعیه تمدید مهلت ثبت نام و انتخاب حوزه قضایی متقاضیان انتقالی آزمون وکالت 1401
ضمن آرزوی موفقیت سایت ایران استخدام برای یکایک شما به اطلاع می رسانیم؛ پذیرفته شدگان انتقالی آزمون وکالت 1401 تا تاریخ 1402/02/28 فرصت دارند با مراجعه به سامانه جذب نسبت به ثبت نام و انتخاب شهر حوزه خود اقدام نمایند.
توجه داشته باشید مهلت ثبت نام به هیچ وجه قابل تمدید نمی باشد.

سامانه جذب

مرحله سوم معرفی پذیرفته‌شدگان آزمون وکالت 1401 

خبر 23 اردیبهشت 1402: اطلاعیه مرحله سوم معرفی پذیرفته شدگان آزمون وکالت 1401
به اطلاع پذیرفته شدگان آزمون وکالت سال 1401 می رساند، برای افرادی که پیامک مراجعه به هیات مدیره استانی ارسال شده است علاوه بر مراجعه به استان محل قبولی جهت تشکیل پرونده با مراجعه به پشتیبانی سامانه جذب نسبت به رویت حوزه قضایی خود اقدام نمایند.

ادامه خبر

 تمدید مهلت ثبت نام در آزمون وکالت 1402

خبر 22 اردیبهشت 1402: تمدید مهلت ثبت نام آزمون وکالت 1402
ضمن آرزوی موفقیت سایت ایران استخدام برای یکایک شما کارجویان گرامی به اطلاع میرسانیم؛به منظور فراهم نمودن تسهيلات بيشتر برای آن دسته از داوطلبانی كه تا اين تاريخ 22 اردیبهشت ماه برای ثبت‌نام اقدام ننموده‌اند، ترتيبی اتخاذ گرديده است كه بتوانند تا روز چهارشنبه مورخ 27 اردیبهشت ماه نسبت به ثبت‌نام و يا ويرايش اطلاعات خود اقدام نمايند. 
داوطلبان ضرورت دارد كه در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دقيق دفترچه راهنمای ثبت‌نام و فراهم نمودن مدارک و اطلاعات مورد نياز، به درگاه اطلاع رسانی اين سازمان مراجعه و نسبت به ثبت‌نام در آزمون مذكور اقدام نمايند.
ضمناً متقاضیانی كه قبلاً ثبت نام خود را تکميل و کدرهگيری دريافت کرده‌اند در صورت تمايل می‌توانند تا تاريخ فوق نسبت به مشاهده و ويرايش اطلاعات ثبت‌نامی خود اقدام نمايند.

خبر حذف شرط سنی

خبر 14 اردیبهشت 1402: حذف شرط سنی 24 سال برای ثبت نام آزمون وکالت 1402
به گزارش ایران استخدام و به نقل از خبرگزاری بازار کار، بر اساس توافق کانون های وکلای دادگستری با قوه قضائیه، حذف شرط سنی 24 سال برای ثبت نام آزمون وکالت 1402 معلق شده است.

ادامه خبر

شرایط آگهی آزمون وکالت

آگهی 13 اردیبهشت 1402: انتشار دفترچه و شروع ثبت‌نام آزمون وکالت 1402 
اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) به نمایندگی از کانون های وکلای دادگستری جمهوری اسلامی ایران با توجه به شرح، شرایط و موارد زیر اقدام به برگزاری آزمون ورودی کارآموزی وکالت می نمایند.
مهلت ثبت نام تا 22 اردیبهشت 1402 تا 27 اردیبهشت 1402 می باشد.

مستندات قانونی
الف- ماده 5 قانون تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار:
تبصره ماده (1 (قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری مصوب 17/1/1376 به شرح زیر اصلاح و یک تبصره به عنوان تبصره (2) به آن الحاق می شود:
تبصره 1 -کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه مکلفند هر سال از طریق سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به برگزاری آزمون پروانه وکالت اقدام نمایند. داوطلبانی که حداقل هفتاد درصد (70 ٪)
امتیاز میانگین نمرات یک درصد (1 %) حائزان بالاترین امتیاز را کسب کرده اند، به عنوان پذیرفته شده، جهت طی مراحل مقتضی به مرجع صدور مجوز مربوط معرفی می گردند. نظارت بر اجرای این تبصره بر عهده قوه قضائیه است و قوه مزبور مکلف است در صورت استنکاف کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه از برگزاری آزمون، رأسا به برگزاری آن اقدام کند. استنکاف از اجرای این حکم جرم محسوب و مرتکب به مجازات محرومیت از حقوق اجتماعی درجه شش موضوع ماده (19) قانون مجازات اسلامی محکوم خواهد شد.
تبصره 2 -برای مشمولان بند «چ» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که مقرر می دارد " قوه قضائیه، سازمان ثبت اسناد و املاك کشور، کانون وکلای دادگستری، کانون کارشناسان رسمی، مرکز وکلا و کارشناسان قوه قضائیه، مکلفند سی درصد (30 %) از سهمیه صدور دفاتر خدمات قضائی و الکترونیک، سردفتری، صدور پروانه وکالت، مجوزکارشناسان رسمی دادگستری را به فرزندان و همسران شهدا، جانبازان با حداقل ده درصد (10%) آزادگان با داشتن حداقل سه ماه سابقه اسارت و رزمندگان با داشتن حداقل شش ماه حضور در جبهه و همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنچ درصد (25 %) و بالاتر و فرزندان و همسران آزادگان و فرزندان رزمندگان دارای حداقل دوازده ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه، بدون رعایت شرط سنی در صورت واجد شرایط بودن اختصاص دهند."، نصاب مذکور در تبصره (1) حداقل شصت درصد (%60) میباشد.
ب- طبق قانون استفساریه مواد 3 و 4 و 5 قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار مصوب 24/12/1400 منظور از امتیاز میانگین نمرات، میانگین وزنی نمرات تراز شده است.
شرایط شرکت در آزمون وکالت
1-3 : براساس ماده 2 قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری مصوب سال 1376 ،داوطلبان باید دارای شرایط ذیل باشند:
الف- تابعیت جمهوری اسلامی ایران.
ب - اعتقاد و التزام عملی به احکام و مبانی دین مقدس اسلام.
پ- اعتقاد و تعهد به نظام جمهوری اسلامی ایران، ولایت فقیه، قانون اساسی.
ت- نداشتن پیشینه محکومیت موثر کیفری.
ث - نداشتن سابقه عضویت و فعالیت در گروه های الحادی و فرق ضاله و معاند با اسلام و گروههایی که مرامنامه آنها مبتنی بر نفی ادیان الهی میباشد.
ج- عدم وابستگی به رژیم منحوس پهلوی و تحکیم پایه های رژیم طاغوت.
چ- عدم عضویت و هواداری از گروهک های غیر قانونی و معاند با جمهوری اسلامی ایران.
ح - عدم اعتیاد به مواد مخدر و استعمال مشروبات الکلی
خ- دارا بودن دانشنامه لیسانس یا بالاتر حقوق (از دانشکده های حقوق داخل یا خارج کشور که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
باشد) یا دانشنامه لیسانس فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح.
تبصره 1 -کانونهای وکلا مکلفند به منظور احراز شرایط فوق از مراجع ذیصلاح مربوطه استعلام نمایند و مراجع مزبور مکلفند حداکثر
ظرف مدت 2 ماه پاسخ لازم را اعلام نمایند .
تبصره 2 -برای اشخاصی که مطابق قانون از کارآموزی معاف هستند در صورتی پروانه وکالت صادر می شود که دارای شرایط این ماده باشند.
تبصره 3 -مدت کارآموزی اعضای هیات علمی دانشکده های حقوق نصف مدت سایر کارآموزان خواهد بود.
تبصره 4 -اقلیت های مذهبی رسمی از دارا بودن شرایط مندرج در بند (ب) مستثنی می باشند.
تبصره 5 -اعتبار پروانه وکالت سه سال است و تمدید آن منوط به درخواست متقاضی می باشد. هر گاه وکیلی فاقد یکی از شرایط این قانون تشخیص داده شود، کانون موظف است موضوع و دلایل آن را به دادگاه انتظامی وکلا، اعلام و درخواست رسیدگی نماید. دادگاه پس از رسیدگی نسبت به تمدید یا عدم تمدید پروانه رای مقتضی صادر می کند. پروانه این اشخاص تا صدور حکم قطعی معتبر خواهد بود مگر در مواردی که دادگاه با توجه به ضرورت حکم تعلیق صادر نماید.
تذکر 1 :کسانی که فاقد مدرك کارشناسی حقوق، فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح بوده و فقط دارای مدارك بالاتر آن هستند حق شرکت در آزمون را ندارند؛ بنابراین از ارائه مدارك بالاتر به جز مدارك کارشناسی عنوان شده خودداری نمایند.
تذکر 2 :دارندگان مدارك کارشناسی ناپیوسته حقوق با مدرك کاردانی مرتبط به شرط آن که واحدهای دروس دوره کارشناسی حقوق را گذرانده باشند مجاز به شرکت در آزمون هستند.
2-3 :براساس ماده 10 لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب سال 1333 ،به اشخاص زیر اجازه وکالت داده نمیشود:
الف- اتباع خارجه.
ب - قضات و مستخدمین دولتی و بلدی و مملکتی و بنگاههایی که تمام یا قسمتی از سرمایه آن متعلق به دولت است در حین اشتغال به خدمت بهاستثنای استادان دانشکده حقوق که اشتغال به تدریس در یکی از شعب حقوقی دارند در صورت اجازه شورای دانشگاه.
پ - محجورین و همچنین کسانی که سن آنها کمتر از 25 سال باشد.
ت- محکومین به انفصال ابد از خدمات دولتی.
ث - اشخاص مشهور به فساد اخلاق و تجاهر به استعمال مسکر و افیون و اعمال منافی عفت.
ج- محکومین به جنایت مطلقاً و محکومین به جنحههایی که منافی با امانت و عفت و شئون وکالت است به تشخیص هیأت مدیره کانون و یا آنکه به موجب قانون مستلزم محرومیت از بعضی حقوق اجتماعی است.
چ - کسانی که به اتهام جنایت یا جنحههای مذکور در ماده فوق تحت محاکمه هستند.
ح - اشخاصی که طبق حکم محکمه از وکالت محروم شدهاند.
3-3 – شرایط سنی: پروانه کارآموزی وکالت دادگستری در حوزه قضائی استان تهران فقط به کسانی داده میشود که هنگام ثبت نام سن آنها از چهل سال تمام بیشتر نباشد و برای سایر حوزههای قضائی پروانه کارآموزی به کسانی داده میشود که هنگام ثبت نام سن آنها از پنجاه سال تمام بیشتر نباشد.
4-3 -اشخاصی مجاز به شرکت در آزمون و صدور پروانه کارآموزی هستند که دارای شرایط مندرج در قوانین و مقررات ناظر بر وکالت باشند.

مواد آزمون وکالت
این آزمون، کتبی، یک مرحله ای به صورت تستی بوده و ضرائب دروس آن به شرح ذیل میباشد: 

ردیف نام دروس ضریب
1 حقوق مدنی 3
2 آیین دادرسی مدنی 3
3 حقوق تجارت 2
4 اصول استنباط حقوق اسلامی و متون فقه  1
5 حقوق جزای عمومی و اختصاصی 2
6 آیین دادرسی کیفری 2
7 حقوق اساسی 1

تبصره: سوالات هر یک از مواد آزمون از قلمرو قوانین و مقررات ذکر شده در ذیل هر عنوان و نیز آراء وحدت رویه مرتبط طرح می شود.
فهرست منابع در جدول پیوست شماره 1 این آگهی می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام آزمون وکالت

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام:
4-1- اسکن تصویر مدرک تحصیلی لیسانس یا گواهی صادره موقت از دانشگاه، منطبق با بند 2-3 و تبصره های آن، بدون حاشیه های زاید و با فرمت jpg و با اندازه حدود 595 در 842 pixels و با وضوح تصویری 72 dpi.
تبصره 1: دارندگان مدارک کارشناسی ناپیوسته می بایست علاوه بر مدرک کارشناسی ناپیوسته، اسکن مدرک کاردانی خود را در قسمت مربوطه ارسال نمایند.
4-2- اسکن تصویر کارت یا گواهی پایان خدمت یا معافیت دائم بدون حاشیه های زاید و در قالب jpg و با اندازه حدود 213 در 312 pixels و با وضوح تصویری 72 dpi.
تبصره : دارندگان معافیت های تحصیلی، مربوط به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و حوزه های علمیه و به طور کلی افراد فاقد گواهی پایان خدمت یا معافیت دائم، تحت هیچ شرایطی حق شرکت در آزمون را نخواهند داشت.
4-3- هزینه ثبت نام مبلغ چهار میلیون ریال (معادل چهارصد هزار تومان)
تبصره: واریز هزینه ثبت نام از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب و سیستم برخط (آنلاین) ثبت نام اینترنتی در زمان تعیین شده در درگاه سازمان سنجش آموزش کشور و با توجه به بند 1-5 و 2-5 این آگهی و دستورالعمل مقرر انجام خواهد گرفت. 

4-4- اسکن عکس متقاضی:
متقاضیان محترم می بایست تصویر عکس خود را که در سال جاری گرفته شده باشد، در اندازه های 3 در 4 جهت اسکن، بدون حاشیه های زاید و در قالب jpg و با اندازه حداقل 200 در 300 تا حداکثر 300 در 400 pixels تهیه نمایند و حجم فایل تهیه شده نباید از 70 کیلو بایت بیشتر شود. همچنین تصویر متقاضی باید واضح، مشخص و فاقد اثر مهر و هر گونه منگنه باشد. تا حد امکان عکس ها سیاه و سفید و یا در صورت رنگی بودن دارای زمینه سفید باشد.
تذکر مهم: با توجه به مشکلات بوجود آمده در آزمون های قبلی، درخصوص اشتباه در ارسال عکس متقاضیان، که این موضوع اکثرا برای متقاضیانی که ثبت نام آنها توسط دیگران انجام می شود رخ داده است، تاکید می گردد علاوه بر کنترل اطلاعات ثبت نامی، حتما نسبت به کنترل عکس ارسالی دقت نمایید تا اشتباها عکس داوطلب دیگری به جای عکس شما ارسال نگردد. بدیهی است که در صورت ارسال عکس اشتباهی از طرف متقاضی، فرد به عنوان متخلف تلقی و مطابق مقررات با وی رفتار خواهد شد.
4-5- تهیه پرینت از اطلاعات ثبت نامی که از طریق درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور انجام شده است، الزامی است متقاضی باید پرینت را در صورت قبولی در آزمون به کانون مربوط ارائه کند.
4-6- داوطلب معلول باید نوع معلولیت خود را علامت گذاری نماید. سپس براساس شدت معلولیتی که سازمان بهزیستی تائید خواهد نمود، به شرح جدول ذیل خدمات و تسهیلات لازم به متقاضیان ارائه خواهد شد. لازم به ذکر است طبق قانون اخذ پروانه وکالت مصوب 1376 هیچ گونه سهمیه فوق العاده ای برای پذیرش این متقاضیان در آزمون وکالت در نظر گرفته نشده است و با اعلام معلولیت از نظر پذیرش در آزمون اولویتی برای فرد ارائه کننده ایجاد نخواهد شد.

ردیف نوع معلولیت شدت معلولیت نیاز تعیین شده توضیحات
1 بینایی خیلی شدید منشی- وقت اضافه -
شدید منشی- وقت اضافه -
متوسط چاپ درشت سوالات- وقت اضافه به صورت 1/3 وقت افراد شدید با توجه به طیف وسیع کم بینایی و شرایط محیط آزمون در صورت درخواست، منشی در دسترس است.
خفیف چاپ درشت سوالات -
2 شنوایی خیلی شدید رابط- وقت اضافه -
شدید رابط- وقت اضافه -
متوسط - -
خفیف - -
3 جسمی حرکتی خیلی شدید منشی- وقت اضافه با توجه به آسیب چهار اندام در افراد با معلولیت جسمی حرکتی خیلی شدید، منشی و وقت اضافه ضروری است.
شدید - در صورت آسب صرفا اندام های تحتانی (پاها)، نیازی به وقت اضافه  و منشی ندارد
شدید منشی- وقت اضافه در صورت آسیب دست ها به ویژه دست غالب یا فقدان دست
متوسط منشی- وقت اضافه در صورت آسیب دست ها به ویژه دست غالب یا فقدان دست
خفیف - -
سهمیه رزمندگان و ایثارگران
با توجه به تصویب قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و با توجه به مفاد ماده 88 قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و به ویژه بند چ ماده مذکور که به موجب آن بند چ به عنوان ماده 59 مکرر به قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران الحاق شده است گزینش متقاضیان واجد شرایط براساس ماده 59 مکرر قانون خدمات رسانی به ایثارگران صورت میگیرد. هر یک از افراد متقاضی سهمیه رزمندگان و ایثارگران میتوانند براساس شرایط خود به شرح مندرج در بندهای "الف" تا "ج" زیر، متقاضی استفاده از سهمیه شوند.
الف- فرزندان و همسران شهدا
ب- جانبازان با حداقل ده درصد (10 (%جانبازی
پ- آزادگان با داشتن حداقل سه ماه سابقه اسارت و همسر و فرزندان آنان
ت- رزمندگان با داشتن حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه
ث- همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد (25 (%و بالاتر
ج- فرزندان رزمندگان دارای حداقل دوازده ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه
تبصره 1 :متقاضیان استفاده کننده از سهمیههای بنیاد شهید، سازمان بسیج مستضعفین، جهاد کشاورزی و نیروهای مسلح، در صورت عدم تایید سهمیه به واحدهای تابعه شهرستان محل تشکیل پرونده ذیربط مراجعه نمایند.
تبصره 2 :جانبازان 10 %به بالا، آزادگان با سه ماه سابقه اسارت و همسر و فرزندان آنان، فرزندان و همسران شهدا، همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد (25 %) و بالاتر، برای استفاده از سهمیه مربوط باید بر اساس ضوابط نسبت به تکمیل بند مربوط در تقاضانامه ثبت نامی اقدام نمایند. این قبیل متقاضیان بایستی در فرم تقاضانامه ثبت نام اینترنتی نسبت به علامتگذاری بند مربوطه اقدام نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از ثبت نام به ارگان بنیاد شهید و امور ایثارگران برای تایید سهمیه ارسال گردد و نیازی به مراجعه به سایت ایثار ندارند.
تبصره 3 :بر مبنای قسمت اخیر ماده 59 مکرر الحاقی به قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، رزمندگان با حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه، فرزندان رزمندگان دارای حداقل دوازده ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه جزو سهمیه رزمندگان محسوب می شوند و تابع ضوابط مربوط به سهمیه رزمندگان هستند.
رزمندگانی که از تاریخ 31/6/1359 لغایت 31/6/1367 حداقل شش (6) ماه متوالی یا متناوب و فرزندان رزمندگانی که حداقل دوازده ماه (12) سابقه حضور داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهههای نبرد حق علیه باطل را داشتهاند، لازم است ضمن مراجعه به ارگان ذیربط (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا وزارت جهاد کشاورزی) نسبت به تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان اقدام نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبتنام توسط ستاد مشترك سپاه پاسداران (سازمان بسیج مستضعفین) و یا وزارت جهاد کشاورزی مورد تایید نهایی قرار گیرد.
تبصره 4 :با توجه به مصوبه هیئت محترم وزیران در جلسه مورخ 14/7/1400)موضوع تصویب نامه شماره 75804/ت59241ه مورخ 19/7/1400 (رزمندگان جبهه مقاومت مشروط بهدارا بودن حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه با تائید ستاد کل نیروهای مسلح) سازمان بسیج مستضعفین و ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) می توانند از این تسهیلات بهره مند گردند.
تبصره 5 :آن دسته از پرسنل کادر ثابت، پیمانی، و وظیفه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که از تاریخ 31/6/1359 تا 31/6/1367 حداقل 6 ماه پیوسته یا متناوب در خطوط مقدم حضور داشتهاند و فرزندان این رزمندگان که پدر یا مادرشان حداقل 12 ماه سابقه حضور در جبهه را به صورت داوطلبانه دارد میتوانند با تایید بالاترین مقام هر یک از نیروهای مسلح (ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران، ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و ستاد کل نیروهای مسلح) از مزایای این قانون استفاده نمایند. این قبیل افراد میتوانند ابتدا به واحدهای متبوع مراجعه و فرم مخصوص استفاده از سهمیه ایثارگران در آزمون مربوط را تکمیل نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبتنام توسط صالح مربوطه مورد تایید نهایی قرار گیرد. این قبیل متقاضیان لازم است ضمن علامتگذاری در بند مربوطه در تقاضانامه ثبت نامی نسبت به درج کد پیگیری 12 رقمی در محل مربوط اقدام نمایند.
تبصره 6 : با توجه به مفاد بند چ ماده 88 الحاقی به ماده 59 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، پدر و مادر شهدا مشمول سهمیه ایثارگری نمی باشند.
تبصره 7 :شرط سنی در خصوص ایثارگران اجرا نخواهد شد.
تذکرات مهم:
1 -مناطق عملیاتی بر اساس مصوبه شورای عالی دفاع تعیین می شود.
2 - همسران رزمندگان (متقاضیانی که همسران آنان فقط دارای شرط مدت حضور در جبهه می باشند) مشمول استفاده از سهمیه
رزمندگان نمیباشند.
3 -کد پیگیری 12 رقمی ارگان استفاده کننده از سهمیه رزمندگان (حسب مورد سپاه پاسداران و یا نیروهای مسلح)، برای هر آزمون و هر سال متفاوت است. لذا متقاضیان می بایست برای این آزمون، کدپیگیری جدید از ارگان ذیربط دریافت دارند.
4 -متقاضیان استفاده از سهمیه رزمندگان ارگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، لازم است پس از تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان، نسبت به دریافت کد پیگیری 12 رقمی از واحد مربوطه اقدام و آن را در زمان ثبت نام در محلی که در تقاضانامه ثبت نام اینترنتی در نظر گرفته شده است، درج نمایند.
5 -شرط برخورداری از مزایای ایثارگران و رزمندگان «واجد شرایط بودن» آنان است که در قسمت اخیر ماده 59 الحاقی همانند ماده 59 قبلی تصریح شده است. بنابراین وضعیت متقاضیان محترم باید بر ماده 2 قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت و سایر شرایط قانونی ایجابی و سلبی لازم برای ورود به کارآموزی منطبق باشد.
6 -به موجب الحاق بند چ ماده 88 قانون برنامه پنجساله ششم توسعه به ماده 59 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، مشمولین استفاده از سهمیه ایثارگران فقط موارد شش گانه فوق هستند.
7 -بررسی شمول سهمیه ایثارگری به افراد توسط سازمان سنجش آموزش کشور خواهد بود در نهایت، تایید نهایی واجد شرایط بودن ایثارگران نسبت به پذیرفته شدگان این سهمیه با هیأت مدیره هر کانون است.
8 - چنانچه داوطلبی در سهمیه آزاد شرکت کرده باشد، اعلام بعدی او در مورد ایثارگری مسموع نخواهد بود.
9 -پس از اعلام اسامی پذیرفته شدگان توسط کانون محلی، اصل گواهی ایثارگری صادر شده از مرجع صالح می بایست به کانون مربوطه تحویل داده شود.
10 -نظر به اینکه پذیرش متقاضیان در سهمیه انتخابی آنان صورت میگیرد، ضروری است متقاضیان ارجمند هنگام ثبت نام در انتخاب گزینه سهمیه عادی یا ایثارگران دقت نمایند.
نحوه ثبت نام و توزیع کارت آزمون وکالت
1-5 -ثبت نام از متقاضیان منحصراً از طریق اینترنت و درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور از روز چهارشنبه مورخ 1402/02/13 لغایت روز جمعه مورخ 1402/02/22 انجام خواهد شد.
2-5 -متقاضیان باید برای واریز هزینه ثبت نام، از طریق کارتهای اعتباری عضو شبکه شتاب، که رمز دوم آن فعال باشد، طبق دستور العمل اعلام شده در درگاه اطلاعرسانی سازمان سنجش آموزش کشور، و در زمان اعلام شده در بند 1-5 ،نسبت به پرداخت هزینه ثبت نام اقدام کنند.
تبصره: در این خصوص متقاضیان میتوانند از کارت های اعتباری دیگران که رمز دوم آن فعال باشد نیز استفاده کنند.
3-5 -توزیع کارت شرکت در آزمون به صورت اینترنتی انجام میشود و متقاضیان باید با مراجعه به درگاه اطلاعرسانی سازمان سنجش آموزش کشور و وارد کردن کد پیگیری و شماره پرونده خود به سیستم، کارت ورود به جلسه را دریافت کنند. زمان آغاز توزیع اینترنتی کارت و نحوه آن، زمان و مکان رفع نقص یک هفته قبل از برگزاری آزمون از طریق درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور ،اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران به نمایندگی از کانونهای وکلای دادگستری سراسر کشور به اطلاع متقاضیان خواهد رسید.
4-5 -با توجه به برگزاری آزمون سال جاری در همه مراکز استانها و برخی شهرستانها بر اساس آمار شرکت کنندگان در شهرستانها – متقاضیان باید صرف نظر از کانون انتخابی، محل سکونت خود را جهت تعیین محل آزمون انتخاب نمایند.
5-5 -تاریخ برگزاری آزمون روز جمعه مورخ 1402/05/13 میباشد.

تذکرات لازم
1-6 -متقاضیان باید قبل از تاریخ شروع ثبت نام از طریق اینترنت، نسبت به اسکن و آماده کردن مدارك در قالب و مشخصات اعلام شده در بند 4 این آگهی اقدام نمایند.
2-6 -مدت ثبت نام اینترنتی از تاریخ شروع، ده روز خواهد بود.
3-6 -متقاضیان باید اصل مدارك اسکن شده را نزد خود نگه داشته در صورت پذیرفته شدن به همراه سایر مدارکی که اعلام خواهد شد به کانون مربوطه ارائه نمایند.
4-6 -متقاضیان فقط در صورتی که دارای شرایط مندرج در این آگهی باشند حق ثبت نام و شرکت در آزمون را خواهند داشت ضمن اینکه باید اطلاعات وارد شده در تقاضانامه ثبت نام را (خصوصاً از نظر تعیین کانون مربوط و کد آن) به دقت کنترل نمایند. هزینه ثبت نام تحت هیچ شرایطی مسترد نخواهد شد.
5-6 -متقاضیان باید در پایان ثبتنام از اطلاعات وارد شده پرینت تهیه و درصورت قبولی آن را به کانون مربوطه تسلیم کنند. چنانچه اطلاعات اعلام شده توسط متقاضی در هنگام ثبتنام اینترنتی با آگهی آزمون منطبق نبوده و غیر واقعی باشد حتی در صورت قبولی از ثبت نام آنان جلوگیری و قبولی آنان کان لم یکن تلقی خواهد شد.
6-6 –صدور کارت شرکت در آزمون دلیل تایید هیچ یک از مدارك داوطلب از طرف کانونهای وکلا یا سازمان سنجش نیست. بنابراین صرف قبولی در آزمون و درج نام متقاضی در ردیف پذیرفته شدگان، هیچ حقی برای کسی ایجاد نخواهد کرد.
7-6 -صدور هرگونه اطلاعیه درخصوص آزمون درگاه اطلاع رسانی اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران (اسکودا) به نمایندگی از کانونهای وکلای دادگستری سراسر کشور و سازمان سنجش آموزش کشور معتبر خواهد بود.
8-6 -با توجه به زمان پیش بینی شده برای آماده کردن مدارك ثبتنام تأکید میشود در روزهای آغازین پس از انتشار این آگهی نسبت به تهیه مدارك مورد نیاز اقدام شود تا در هنگام ثبت نام از طریق اینترنت برای متقاضیان از نظر زمانی مشکلی ایجاد نگردد.
9-6 -تغییر محل کارآموزی به هیچ عنوان میسر نخواهد بود بنابراین متقاضیان محترم باید با در نظر گرفتن همه ویژگیها و امکانات و محدودیت های فردی و خانوادگی خود صرفاً در حوزه کانونی ثبت نام کنند که قصد کارآموزی و وکالت در محدوده آن را دارند.
10-6 -محاسبه نمرات براساس قانون تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار (مصوب 1401 (و ماده 5 این قانون و قانون استفساریه مواد 3 و 4 و 5 قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار انجام خواهد شد.
11-6 -ثبت نام و شرکت وکلای دادگستری عضو کانونهای وکلا در آزمون ممنوع است و بر فرض شرکت و قبولی در آزمون، قبولی آنان کان لم یکن تلقی میشود.
تبصره1: شرکت مجدد کارآموزان در آزمون وکالت 1402 بلامانع است، ولیکن احتساب دوره کارآموزی صرفاً مخصوص کارآموزانی است که در آزمون مشمول قانون تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار پذیرفته شدهاند.
12-6 -متقاضیان محترم پیش از انتخاب کانون محل کارآموزی و اشتغال خود حتما به آگهی اختصاصی کانون ها در سایت اختصاصی آنها مراجعه کنند و از شرایط احتمالی پیش بینی شده در هر کانون آگاه شوند. زیرا با توجه به مستقل بودن کانون ها و ویژگی های اقلیمی و اجتماعی آنها شرایط اختصاصی اعلامی هر کانون برای متقاضیان ورود به آن لازم الاتباع است.
جدول پیوست

پیوست 1 - جدول قوانین و مقرراتی که سوالات آزمون ورودی کارآموزی وکالت سال 1402 از قلمرو آنها طرح خواهد شد:

حقوق مدنی
1. قانون مدنی
2. قوانین روابط موجر و مستاجر سال های 1356 و 1376
3. قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391 و قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مصوب سال 1400
4. قانون مسئولیت مدنی
5. قانون امور حسبی
6. قانون پیش فروش ساختمان
7. قانون بیمه اجباری خسارات وارده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه
8. قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان

آیین دادرسی مدنی 

1. قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب
2. قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی 
3. قانون اجرای احکام مدنی
4. قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی
5. قانون شورا های حل اختلاف
6. قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری
7. لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب 1333 و قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت 1376
 حقوق تجارت 
1. قانون تجارت شامل قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت 1347 و اصلاحات بعدی آنها
2. قانون اداره تصفیه امور ورشکستگی
3. قانون راجع به ثبت شرکت ها
4. قانون صدور چک با اصلاحات بعدی 
5. احکام مرتبط از قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی
6. قانون تجارت الکترونیکی 
7. قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران
8. قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرف های حسابداران ذیصلاح به عنوان حسابدار رسمی
9. قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی 
حقوق جزا 
1. قانون مجازات اسلامی مصوب 1392-1375 (شامل قانون جرایم رایانه ای) با اصلاحات والحاقات بعدی از جمله قانون کاهش مجازات حبس تعزیری
2. قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری
3. قانون مجازات راجع به انتقال مال غیر
4. قانون مجازات اشخاصی که برای بردن مال غیر تبانی می نمایند
5. قانون صدورچک با اصلاحات بعدی
6. قانون مبارزه با پولشویی
7. قانون جرم سیاسی
8. قانون تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن مصوب 1398
9. احکام جزایی قانون ثبت اسناد و املاک مصوب 1310 و قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب 1347 و قانون حمایت خانواده مصوب 1391
آیین دادرسی کیفری
1. قانون آیین دادرسی کیفری
2. قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب
3. قانون احترام به آزادی های مشروع و حفظ حقوق شهروندی
حقوق اساسی 
1. قانون اساسی
متون فقه 
1. تحریرالوسیله امام خمینی (ره) ابواب وکالت و شهادت 
اصول فقه 
اصول عملیه –تعارض ادله- امارات- الفاظ- اوامر – نواهی – عام وخاص – مفهوم و منطوق – مطلق و مقید، مجمل و مبین 

تذکر: 1- ذکر هر عنوان زیر یک درس به منزله عدم استفاده از آن در دروس دیگر نیست.
2- قوانینی که دارای اصلاحات و الحاقات می باشند توسط داوطلبان مورد مطالعه قرار گیرد.
3- قوانینی که آیین نامه های اجرایی مربوط دارند به هنگام مطالعه قوانین، مد نظر قرار گیرد.

توجه: کارجوی گرامی، متن بالا شامل بخشی از شرایط دفترچه استخدامی می باشد، جهت مشاهده متن کامل بر روی دانلود دفترچه شرایط در کادر پایین کلیک نمایید.

ثبت نام آزمون وکالت 1402

+ دانلود دفترچه شرایط (PDF)


تقویم آزمون:
شروع ثبت نام: از 13 اردیبهشت 1402
مهلت ثبت‌نام: تا 27 اردیبهشت 1402 
زمان برگزاری آزمون: 13 مرداد 1402


منابع آزمون:
+
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه آزمون‌های وکالت


توجه: مهلت ثبت نام به پایان رسیده است.
شما کاربران گرامی می توانید از طریق بخش نظرات همین صفحه (پایین این صفحه) در خصوص این آزمون استخدامی بحث و تبادل نظر بفرمایید.
جهت مشاهده آگهی در سایت سازمان سنجش کلیک نمایید

اعلام نتایج انتخاب شهر پذیرفته شدگان آزمون

خبر 11 اردیبهشت 1402: اعلام نتایج انتخاب شهر پذیرفته شدگان آزمون ورودی سال 1400 کانون وکلای دادگستری
ضمن آرزوی موفقیت سایت ایران استخدام برای یکایک شما کارجویان گرامی به اطلاع میرسانیم؛ پرونده های پذیرفته شدگان جهت صدور پروانه با توجه به ضوابط و مقررات قانونی بایستی تکمیل باشد لذا پذیرفته شدگانی که مدارک ناقص ارائه کرده اند مکلفند بلافاصله نسبت به رفع نقص آن اقدام نمایند.

نتایج انتخاب شهر

مشاهده اطلاعیه

شروع مرحله دوم معرفی پذیرفته شدگان آزمون وکالت

خبر 7 اردیبهشت 1402: شروع مرحله دوم معرفی پذیرفته شدگان آزمون وکالت 1401
به اطلاع پذیرفته شدگان آزمون وکالت سال 1401 می رساند، برای آن دسته از پذیرفته شده گانی که پیامک مراجعه به هیات مدیره استانی ارسال شده است علاوه بر مراجعه به استان محل قبولی جهت تشکیل پرونده با مراجعه به پشتیبانی سامانه جذب نسبت به رویت حوزه قضایی خود اقدام نمایند. همچنین برای پذیرفته شدگان استان های ذیل که پیامک ارسال نشده پرونده ایشان در نوبت بررسی است و در اسرع وقت اطلاع رسانی خواهد شد.

اطلاعیه انتخاب شهر آزمون وکالت 1401

خبر 31 فروردین 1402:  آغاز انتخاب شهر پذیرفته‌شدگان آزمون وکالت تهران و سیستان و بلوچستان
فرایند انتخاب شهر محل اشتغال برای پذیرفته‌شدگان آزمون وکالت 1401 (مربوط به نوبت پذیرش سال 1400) کانون وکلای دادگستری مرکز (استان‌های تهران و سیستان‌وبلوچستان) آغاز شد.
مهلت تکمیل فرم انتخاب شهر: تا پایان وقت اداری روز دوشنبه مورخ 1402/02/04 می باشد.

انتخاب شهر

مشاهده اطلاعیه

اعلام منابع آزمون وکالت سال 1402

خبر 26 فروردین 1402: اعلام منابع ازمون وکالت در سال 1402
ضمن آرزوی موفقیت سایت ایران استخدام برای یکایک شما کارجویان گرامی به اطلاع می رسانیم؛ بر اساس مصوبه مورخ 1402/01/24 شورای اجرایی اسکودا، منابع آزمون وکالت در سال 1402 اعلام گردید.

مشاهده منابع

 اصلاحیه و تغییر در فهرست حوزه‌های قضایی پذیرفته‌شدگان آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه

خبر 22 فروردین 1402: اصلاحیه و تغییر در فهرست حوزه‌های قضایی پذیرفته‌شدگان آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه
ضمن آرزوی موفقیت سایت ایران استخدام برای یکایک شما کارجویان گرامی به اطلاع می رسانیم؛ کسانی که قبلا انتخاب حوزه‌های قضایی مورد نظر خود را انتخاب کرده‌اند، مجددا این فرایند را انجام دهند.

مشاهده اطلاعیه

 اطلاعیه تشکیل پرونده فیزیکی ویژه کارآموزان وکالت

خبر 20 فروردین 1402: اطلاعیه تشکیل پرونده فیزیکی ویژه کارآموزان وکالت ورودی سال 1401
ضمن آرزوی موفقیت سایت ایران استخدام برای یکایک شما کارجویان گرامی به اطلاع می رسانیم؛ کارآموزان وکالت کارآموزی ورودی سال 1401جهت تشکیل پرونده لطفا اقدام به دانلود و دریافت فرم های زیر جهت تشکیل پرونده نمایند.

فرم شماره یک مشخصات فردی کارآموز

فرم شماره دو تعهد نامه

فرم شماره سه گواهی وثاقت

فرم شماره چهار تعهدنامه التزام

اخبار لحظه به لحظه

منابع مطالعه

سوالات متداول

مهلت ثبت نام در آزمون وکالت تا چه زمانی است؟

ثبت نام آگهی آزمون وکالت از 13 اردیبهشت آغاز و تا روز جمعه 27 اردیبهشت ماه 1402 ادامه دارد.

آزمون متقاضیان اخذ پروانه کارآموزی وکالت در چه تاریخی برگزار می شود؟

آزمون وکالت روز جمعه 13 مرداد ماه 1402 در تهران و برحسب شرکت کنندگان در برخی از شهرستانها برگزار خواهد شد.

مشاهده ادامه سوالات متداول >

اگر دیدگاهی درباره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.

  • امکان تأیید نظرات سیاسی وجود ندارد.
  • امکان تایید نظراتی که حاوی اخبار غیر قابل تأیید از طریق خبرگزاری های معتبر می باشند، وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظراتی که حاوی اطلاعات تماس شخصی افراد و یا ID شبکه های مجازی ارتباطی می باشند وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظرات کاربرانی که به هر طریقی قصد مأیوس کردن سایرین را دارند وجود ندارد.
  • هرگونه تحریک، تحقیر و کنایه به سایر افراد (مسئول و غیر مسئول) غیر مجاز می باشد.
  • امکان هماهنگی برای هرگونه ملاقات حضوری چه به صورت دسته جمعی و چه فردی توسط کاربران سایت وجود ندارد.

https://iranestekhdam.ir/?p=23440
ابتدای صفحه
مختصری درباره ایران استخدام

سایت ایران استخدام در تاریخ ۱۳۹۱/۱/۱۰ راه اندازی شد و با تلاش گروهی و روزانه مدیران و نویسندگان خود در جهت تبدیل شدن به مرجع بروز آگهی های استخدامی گام برداشت. سعی همیشگی همکاران ما ارائه مطلوب و با کیفیت آگهی های استخدامی خدمت بازدیدکنندگان محترم این سایت بوده است. ایران استخدام به صورت مستقل و خصوصی اداره می شود و وابسته به هیچ نهاد و یا سازمان دولتی نمی باشد، این سایت تنها منتشر کننده ی آگهی های استخدامی بوده و بنابراین لازم است که بازدید کنندگان محترم سایت خود نسبت به صحت و سقم اخبار منتشر شده در آن هوشیار باشند.

نماد اعتماد الکترونیکی
ای نماد
نظرات کاربران 1k