• ۱۴۰۲/۰۹/۱۴
  • 0k نظر «نمایش»

آیین نامه جدید رتبه‌ بندی معلمان آماده شده است

آیین نامه جدید رتبه‌ بندی معلمان آماده شده است

  • بروزرسانی:
  • دیدگاه: ۰ (نمایش)
  • دیدگاه‌های منتظر: ۰ دیدگاه
اطلاعات بیشتر

خبر بروزرسانی شیوه اجرای آیین نامه جدید رتبه‌ بندی معلمان

به گزارش ایران استخدام و به نقل از خبرگزاری ایسنا، رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش گفت: آیین نامه جدید طرح رتبه بندی معلمان آماده شده است.

بنا بر اعلام رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش، برنامه‌ای در راستای تقویت نتایج دانش‌آموزان ایرانی در آزمون پرلز طراحی شده است که در صورت اجرا، سواد خواندن دانش آموزان ایرانی طی پنج سال ارتقا خواهد یافت.

به گزارش ایسنا، علی محبی در نشستی خبری به منظور فرارسیدن هفته پژوهش، در خصوص نتایج دانش آموزان ایرانی در آزمون تیمز و پرلز، اظهار کرد: در خصوص نتایج آزمون تیمز و پرلز جفا می‌شود؛ در حالی این آزمون سواد ریاضی و علوم را می‌سنجد که عوامل موثر بر آن و ابعاد مختلف دانش‌آموزان نیز باید سنجیده شود اما بدون توجه به این امر، فقط خروجی آزمون را ملاک قرار می‌دهند.
 
وی ادامه داد: بر اساس آخرین نتایج آزمون تیمز و پرلز، میزان علاقه دانش آموزان ایرانی به مطالعه و میزان اعتماد به نفس دانش آموزان ایران در ردیف اول و دوم دنیا است. همچنین بر اساس این آزمون، میزان علاقه معلمان ما به شغل معلمی در بین کشورهای شرکت کننده، دوم است. از سوی دیگر بر اساس این آزمون ما در هر دوره در حوزه عدالت آموزشی رو به رشد بوده‌ایم. در حوزه برابری جنسیتی رو به کیفیت و یکی از بهترین‌ها در قیاس با نتایج سال قبل خود هستیم.
 
رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با دادن این خبر که برای ارتقای نتایج دانش آموزان در آزمون پرلز برنامه‌ای تدوین شده است، توضیح داد: برای آزمون پرلز که سواد خواندن است برنامه عملی دیده‌ایم که طی پنج سال انجام گیرد. جامعه هدف را شناسایی کردیم که کدام بخش از مدارس و دانش آموزان ما نمره پایینی در آزمون پرلز کسب کرده‌اند.
 
محبی با بیان اینکه نمره خیلی از دانش آموزان مدارس دولتی ما در این دو آزمون جلوتر از برخی مدارس غیردولتی است، تصریح کرد: دانش آموزان در برخی مناطق کم برخوردار نیاز به توجه بیشتری دارند. در این راستا آزمون‌هایی تدارک دیده ایم که هر ساله به صورت شبیه سازی آزمون پرلز برای جامعه هدف اجرا شود. میزان رشد در این زمینه را نیز مد نظر قرار دادیم که برای مثال از نمره ۲۰ حدود دو نمره، سواد خواندن را ارتقاء دهیم. با انجام این برنامه از میانگین جهانی بالاتر می‌رویم.
 
وی تاکید کرد: در صورت اجرای این برنامه ، ما در آزمون بعدی پرلز که در سال ۲۰۲۶ برگزار می‌شود می‌توانیم سر را بلند بگیریم که نتایج ما از میانگین جهانی هم جلوتر خواهد رفت.
 
رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با بیان اینکه باید سنجشی شبیه آزمون تیمز و پرلز برای دانش آموزان در تمام دوره‌های تحصیلی داشته باشیم، تاکید کرد: در این راستا باید به صورت استاندارد و ملی سنجش شایستگی‌های های اصلی دانش آموزان را در دوره‌های مختلف داشته باشیم. برنامه این امر هم آماده شده است. در یک مرحله به صورت آزمایشی این امر را اجرا کردیم و الان در مرحله تحلیل نتایج این آزمونها قرار داریم.

آیین نامه جدید رتبه‌بندی معلمان آماده شد

وی در بخش دیگر سخنان خود این را هم گفت که آیین نامه جدید رتبه‌بندی معلمان آماده شده و شیوه نامه اجرای آن نیز از سوی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش به روز شده است.

محبی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه الگوی مدرسه در تراز سند تحول بنیادین آموزش و پرورش آماده شده و به زودی ابلاغ می‌شود، عنوان کرد: تدوین نقشه سند تحول بنیادین وزارت آموزش و پرورش به پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش محول شد. در حال حاضر تدوین نقشه راه سند تحول بنیادین مراحل پژوهشی خود را انجام داده و نسخه اولیه و پیش نویس اولیه آن در رفت و برگشت زیاد بین محققین و پژوهشگاه شورای راهبری تحول به ریاست وزیر آماده و تحویل دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش شد.
 
وی توضیح داد: بر اساس این نقشه راه، اجرای سند تحول بنیادین را در دو سطح دیدیم. یک سطح مربوط به سیاست گذاری و برنامه ریزی، تدوین نظامات و آیین نامه ها، الگوها و تامین منابع است. این بخش به سطح ستادی اجرای سند معطوف می‌شود. سطح دیگر معطوف به سطح مدرسه و به منظور اجرای سند تحول بنیایدن است. سند در این سطح مدرسه‌ای، چند گام دیده است.
 
رییس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با بیان اینکه الگوی مدرسه تراز سند تحول را نهایی کردیم، افزود: گام اول برای تحقق مدرسه در تراز سند تحول بنیادین این است که بدانیم مدرسه تراز سند تحول، چه ابعادی دارد تا مدارس بتوانند خود را با آن بسنجند و نظام تعلیم و تربیت نیز بتواند مدارس خود را بر اساس آن بسنجد. گام دوم ما طراحی و اجرای الگوی ارزیابی مدارس بر اساس الگوی تراز است که در این مرحله وضعیت موجود همه مدارس دیده می‌شود.
 
محبی ادامه داد: گام سوم انجام برنامه عمل از سوی هر مدرسه برای رسیدن به وضعیت مطلوب است. در این راستا گام اول یعنی ایجاد الگوی مدرسه در تراز سند تحول و گام دوم یعنی ایجاد الگوی ارزیابی آماده شده است و به زودی ابلاغ می‌شود. برای ارزیابی مدارس نیز یک ارزیابی درونی و یک ارزیابی بیرونی در نظر گرفته‌ایم تا مدارس نیز خود ارزیابی داشته باشند. برای ارزیابی بیرونی هم مرکز سنجش و پایش آموزش و پرورش بتواند بر اساسا این الگو تمام مدارس را بررسی کند.
 
وی با بیان اینکه الگوی مدرسه در تراز سند تحول بنیادین پنج بعد اصلی دارد، افزود: تدوین سند نظام تعلیم و تربیت هوشمند و برنامه آموزش مجازی برای دوره‌های مختلف به پژوهشگاه محول شده است. در این راستا ما بر روی الگوی برنامه درسی مجازی کار کرده بودیم، شورای عالی فضای مجازی دعوت کردیم و یک الی دو کار خود را به آنها تحویل دادیم. نهایتا توافق کردیم که یک پروژه کلان طراحی نظام تعلیم و تربیت هوشمند داشته باشیم که این پروژه کلان آغاز شده است.

محبی در بخش دیگر سخنان خود توضیح داد: بزرگ ترین مساله‌ای که ما در حال حاضر و از سال‌های دور تا کنون با آن مواجه‌ایم این است که مدیران و اقدام کنندگان ما کارهایی را بدون تفکر و پژوهش انجام می‌دهند و محققان و متفکران ما پژوهش و تحقیق‌هایی را انجام می‌دهند که به صحنه عمل و کاربرد نمی‌رسد.
 
وی با بیان اینکه فاصله‌ای بین تفکر، تعقل، تحقیق و عمل وجود دارد، ادامه داد: هرجا ملاحظه می‌کنید که طرحی شکست خورده و نتیجه مطلوب را نگرفته، شک نکنید که در مرحله تحقیق مشکلات و کاستی‌هایی داشته، به طوری که یا آن تحقیق اصلا انجام نگرفته و یا خوب انجام نگرفته است. اگر مرحله تحقیق، تعمق و تفکر خوب انجام گیرد یقینا نتیجه آن مطلوب است.
 
رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش گفت: ما در پژوهشگاه در راستای ستاد ملی هفته پژوهش ذیل وزارت علوم، چند هدف اصلی را دنبال می‌کنیم. هدف اصلی ما توسعه و ترویج فرهنگ پژوهش و پژوهشگری در بین مدیران آموزش و پرورش از ستاد آموزش و پرورش تا مدرسه است. این امریکی از ماموریت‌های اصلی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تعریف شده است.
 
محبی با بیان اینکه ستاد ملی هفته پژوهش ذیل وزارت علوم، امسال دو هفته را برای پژوهش نام گذاری کرده است، تصریح کرد: هفته جاری به عنوان هفته پژوهش در استان‌ها است و تمام استان‌های کشور و ادارات کل آموزش و پرورش و مناطق و دانشگاهای کشور جنب و جوش خاصی دارند و همگی مشغول هستند تا دستاوردهای یک سال قبل خود را نشان دهند. هفته بعد نیز به صورت ملی مراسم و برنامه‌های هفته پژوهش در تهران برگزار می‌شود.

مشاهده صفحه جامع جزئیات نظام رتبه بندی معلمان

مشاهده صفحه جامع آخرین اخبار معلمان و فرهنگیان

منبع: خبرگزاری ایسنا

اگر دیدگاهی درباره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.

  • امکان تأیید نظرات سیاسی وجود ندارد.
  • امکان تایید نظراتی که حاوی اخبار غیر قابل تأیید از طریق خبرگزاری های معتبر می باشند، وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظراتی که حاوی اطلاعات تماس شخصی افراد و یا ID شبکه های مجازی ارتباطی می باشند وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظرات کاربرانی که به هر طریقی قصد مأیوس کردن سایرین را دارند وجود ندارد.
  • هرگونه تحریک، تحقیر و کنایه به سایر افراد (مسئول و غیر مسئول) غیر مجاز می باشد.
  • امکان هماهنگی برای هرگونه ملاقات حضوری چه به صورت دسته جمعی و چه فردی توسط کاربران سایت وجود ندارد.

https://iranestekhdam.ir/?p=2817005
ابتدای صفحه
مختصری درباره ایران استخدام

سایت ایران استخدام در تاریخ ۱۳۹۱/۱/۱۰ راه اندازی شد و با تلاش گروهی و روزانه مدیران و نویسندگان خود در جهت تبدیل شدن به مرجع بروز آگهی های استخدامی گام برداشت. سعی همیشگی همکاران ما ارائه مطلوب و با کیفیت آگهی های استخدامی خدمت بازدیدکنندگان محترم این سایت بوده است. ایران استخدام به صورت مستقل و خصوصی اداره می شود و وابسته به هیچ نهاد و یا سازمان دولتی نمی باشد، این سایت تنها منتشر کننده ی آگهی های استخدامی بوده و بنابراین لازم است که بازدید کنندگان محترم سایت خود نسبت به صحت و سقم اخبار منتشر شده در آن هوشیار باشند.

نماد اعتماد الکترونیکی
ای نماد