• ۱۴۰۱/۰۶/۰۷
  • 0k نظر «نمایش»

لزوم حل مشکلات مشاغل سخت و زیان آور کارگران

لزوم حل مشکلات مشاغل سخت و زیان آور کارگران

  • بروزرسانی:
  • دیدگاه: ۰ (نمایش)
  • دیدگاه‌های منتظر: ۰ دیدگاه
اطلاعات بیشتر

مشکلات مشاغل سخت و زیان آور حل شود

به گزارش ایران استخدام و به نقل از خبرگزاری تسنیم، مشکلات کارگران شاغل در مشاغل سخت و زیان آور زیاد است و این مسائل حل نشده باعث دشواری کارگران در هنگام بازنشستگی شده است. 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، کارهای سخت و زیان آور ،کارهایی است که در آن ها عوامل فیزیکی ، شیمیایی ، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار ، غیر استاندارد بوده و در اثر اشتغال کارگر تنشی به مراتب بالاتر ازظرفیت های طبیعی (جسمی و روانی) در وی ایجاد گردد  که نتیجه آن بیماری شغلی و عوارض ناشی از آن بوده و بتوان با به کار گیری تمهیدات فنی ، مهندسی ، بهداشتی و ایمنی و غیره ، صفت سخت و زیان آور بودن را از آن مشاغل کاهش یا حذف نمود .

کارهای سخت و زیان آور در دو نوع الف و ب دسته بندی شده است.

به موجب ماده 1 آیین‌نامه اجرایی بند (5) جزء (ب) ماده واحده قانون اصلاح تبصره (2) الحاقی ماده (76) قانون اصلاح مواد (72) و (77) و تبصره ماده (76) قانون تأمین اجتماعی مصوب 1354 و الحاق دو تبصره به ماده (76) مصوب 1371 ـ مصوب 1380ـ موضوع تصویب‌نامه شماره 15365/ت36005هـ مورخ 5/2/1386  ، مشاغل به دو گروه الف و ب تقسیم بندی می شوند .

گروه الف: مشاغلی که صفت سخت و زیان آوری با ماهیت شغل وابستگی دارد اما می توان با به کارگیری تمهیدات بهداشتی ، ایمنی و تدابیر مناسب توسط کارفرما سختی و زیان آوری آن ها را حذف نمود .

گروه ب : مشاغلی که ماهیتاً سخت وز یان آور بوده و با به کارگیری تمهیدات بهداشتی ، ایمنی و تدابیر فنی توسط کارفرما‌، صفت سخت و زیان آوری آن ها کاهش یافته ولی کماکان سخت و زیان آوری آن ها حفظ می گردد .

امایکی از مشکلات کارگران در این دسته از شغل ها بازنشستگی آنها است.

اکبر شوکت ،عضو سابق هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی درباره بازنشستگی کارگران سخت وزیان آور در گفت‌وگویی گفته است: گاهی برخی از کارگران در طول دوره‌ی کار خود در چند کارگاه متفاوت کار کرده‌اند و عناوین شغلیِ آن‌ها متفاوت است. وقتی کارگر برای انجام کارهای بازنشستگی مراجعه می‌کند لیست کامل مشاغل او را در اختیارش قرار نمی‌دهند. یک پرونده سخت و زیان‌آور گاهی یک سال طول می‌کشد و بعد از آن تازه به کارگر می‌گویند عنوان شغلیِ یکی از کارها را درخواست کرده‌اید و باقی عناوین شغلی شما در پرونده نیست! خب این چه برخوردی است؟! کارگر در ابتدا درخواست بررسی سالهای دوره خدمت خود را دارد. سازمانِ مربوطه مکلف است از همان ابتدا این قبیل مشکلات را حل کند.

 وی بیان کرده است:چرا باید کار بازنشستگیِ مشاغل سخت و زیان‌آور روال دو تا سه‌ساله داشته باشد؟ متأسفانه روال بازنشستگیِ کارگران سخت و زیان‌آور در کشور ما بسیار فرساینده است و کارگر با استرس بسیاری مجبور است این دوره را طی کند، درحالیکه این کارگران به اندازه‌ی کافی در طول دوره‌ی کاری خود متحمل استرس و سختی شده‌اند

*تلاش برای حل مشکلات مشاغل سخت و زیان آور

 محمد هادی زاهدی وفا,سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز درباره مشاغل سخت و زیان آور می گوید:در حال حاضر به‌شدت با مشاغل سخت مواجه هستیم و شاید ماهی یا دوماهی نگذرد که درخواست‌های این‌چنینی در هیئت مدیره و هیئت امنای تأمین اجتماعی مطرح می‌شود که به‌صورت گروهی تصمیماتی راجع به مشاغل سخت بگیریم.

زاهدی وفا افزود: سوابق و استناداتی که در اینجا مطرح شده صحیح است و اصل قضیه بر این برمی‌گردد که معیارهای دقیق و مشخصی برای تفکیک مشاغل سخت و زیان‌آور نداریم و از طرفی که گاهی مسائل فرهنگی باشد سعی می‌شود برخی از مشاغلی که جزو مشاغل سخت و زیان‌آور نیستند در زمره این مشاغل قرار داده شوند اما در بعضی از موارد شده که برخی از کارفرمایان همکاری و تشویق می‌کنند که بعضی از مشاغل در زمره سخت و زیان‌آور قرار گیرند.در وزارت تعاون به صورت گروهی تصمیماتی راجع به مشاغل سخت و زیان آور اتخاذ می‌شود. 

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه  معیارهای مشخصی برای تفکیک مشاغل سخت و زیان آور از سایر مشاغل نیست، بیان کرد: به دلیل یکسری مسائل فرهنگی  تلاش بر این است که بعضی از مشاغل که سخت و زیان آور نیستند در زمره این مشاغل قرار نگیرند.

زاهدی وفا اظهار داشت: در بعضی مراحل برخی از کارخانه‌داران تلاش می‌کنند که برخی مشاغل در حوزه سخت و زیان آور قرار گیرد، وزارت تعاون با کلیات این پیشنهاد موافق است اما اجرایی شدن این مهم می بایست در هیئت امنای تامین اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد که این موضوع با توجه به قوانین موجود و با توجه به مسئولیت های اجتماعی به سادگی امکان پذیر نیست.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در هیئت امنای تامین اجتماعی یک نماینده از طرف کارفرما حضور دارد و مباحث را منتقل و مورد بررسی قرار می‌دهد.

به گزارش تسنیم، خلاصه اینکه بازنشستگی در این مشاغل مانند نام آنها بسیار سخت است. مشاغل سخت همان‌طور که از نام آن پیداست به کارهایی اطلاق می‌شود که در آن‌ها عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار، غیراستاندارد بوده و در اثر اشتغال کارگر تنشی به‌مراتب بالاتر از ظرفیت‌های طبیعی جسمی و روانی در وی ایجاد گردد که نتیجه آن بیماری شغلی و یا رسیدن به بازنشستگی اجباری می‌شود.

کارگرانی که در مشاغل سخت و زیان‌آور اشتغال دارند اگرچه با 20سال خدمت می‌توانند بازنشسته و حقوق 30روز را دریافت کنند اما برای رسیدن به بازنشستگی باید موانعی را پشت سر هم بگذارند که این موانع ناشی از کم‌لطفی‌های کارفرمایان و هم‌چنین نظارت ضعیف ادارات کاراست.

*موارد تهدید کننده مشاغل سخت و زیان آور

موارد بیکاری بدون دریافت بیمه بیکاری، بیمه اختیاری، اشتغال در حرف و مشاغل آزاد استفاده از مرخصی بدون حقوق، اخراج، بازخرید و استعفا، غیبت غیرموجه بیشتر از ده روز که منجر به اخراج موقت یا دائم شود اگر در فواصل کارهای سخت و زیان آور قرار بگیرند باعث تناوب در شغل شده و توالی اشتغال از بین می‌رود وتمام این موارد تهدیده کننده مشاغل سخت و زیان آور است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

اگر دیدگاهی درباره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.

  • امکان تأیید نظرات سیاسی وجود ندارد.
  • امکان تایید نظراتی که حاوی اخبار غیر قابل تأیید از طریق خبرگزاری های معتبر می باشند، وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظراتی که حاوی اطلاعات تماس شخصی افراد و یا ID شبکه های مجازی ارتباطی می باشند وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظرات کاربرانی که به هر طریقی قصد مأیوس کردن سایرین را دارند وجود ندارد.
  • هرگونه تحریک، تحقیر و کنایه به سایر افراد (مسئول و غیر مسئول) غیر مجاز می باشد.
  • امکان هماهنگی برای هرگونه ملاقات حضوری چه به صورت دسته جمعی و چه فردی توسط کاربران سایت وجود ندارد.

https://iranestekhdam.ir/?p=2621984
ابتدای صفحه
مختصری درباره ایران استخدام

سایت ایران استخدام در تاریخ ۱۳۹۱/۱/۱۰ راه اندازی شد و با تلاش گروهی و روزانه مدیران و نویسندگان خود در جهت تبدیل شدن به مرجع بروز آگهی های استخدامی گام برداشت. سعی همیشگی همکاران ما ارائه مطلوب و با کیفیت آگهی های استخدامی خدمت بازدیدکنندگان محترم این سایت بوده است. ایران استخدام به صورت مستقل و خصوصی اداره می شود و وابسته به هیچ نهاد و یا سازمان دولتی نمی باشد، این سایت تنها منتشر کننده ی آگهی های استخدامی بوده و بنابراین لازم است که بازدید کنندگان محترم سایت خود نسبت به صحت و سقم اخبار منتشر شده در آن هوشیار باشند.

نماد اعتماد الکترونیکی
ای نماد