استخدام دولتیکارجو

امتیاز تاهل و فرزند در آزمون استخدامی آموزش و پرورش و سایر آزمون‌های استخدامی

زمان مطالعه: 3 دقیقه

تاثیر امتیاز متاهلی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش و دستگاه‌های اجرایی

امتیاز متاهلین و افراد دارای فرزند در آزمون های استخدامی، یکی از موضوعاتی است که همواره مورد توجه متقاضیان این آزمون ها قرار گرفته‌ است. در این مقاله، قصد داریم به سوالات متداولی که کاربران در مورد شرایط سنی متاهلین برای استخدام آموزش و پرورش و سایر آزمون‌های استخدامی و همچنین امتیاز تاهل و فرزند می‌پرسند پاسخ دهیم.

سهمیه متاهلین در آزمون استخدامی آموزش و پرورش

دولت برای حمایت از افرادی که ازدواج کرده‌، تشکیل خانواده داده‌ و دارای فرزند می‌باشند و تشویق سایر افراد به تشکیل خانواده و فرزندآوری قانون جدیدی را لحاظ کرد. یکی از بندهای این قانون به حمایت از این افراد در جذب و استخدام سازمان‌های دولتی اختصاص یافته‌ است.

مطلب مرتبط: امتیاز بومی گزینی چیست؟ (شرایط استفاده از سهمیه بومی در آزمون استخدامی)

افزایش سن استخدامی برای متاهلین و اضافه شدن امتیاز تاهل

به موجب ماده 15 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت که در تاریخ 24 مهرماه سال 1400 تصویب شد، در مورد شرایط سنی متاهلین و امتیاز تاهل و فرزند در آزمون استخدامی آموزش و پرورش و سایر آزمون‌های استخدامی کلیه دستگاه‌های اجرایی مذکور در ماده (۲۹) قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، موظف هستند در جذب و استخدام نیروهای جدید:

 1. به ازای تأهل و داشتن هر فرند، یک سال به سقف شرط سنی اضافه می‌شود. (افزایش سن حداکثر تا 5 سال خواهد بود.)
  برای مثال فردی که متاهل باشد یک سال به سقف شرط سنی او اضافه می‌شود حتی اگر فرزندی نداشته باشد. اما فرد متاهلی که فرزند داشته باشد، 2 سال به سقف شرط سنی او اضافه می‌شود. (یک سال به دلیل تاهل، یک سال به دلیل فرزند)
 2. به ازای تاهل و داشتن هر فرزند، 2 درصد به امتیاز کتبی فرد اضافه شود. (حداکثر امتیاز مجموعاً 10 درصد خواهد بود)

توجه:

امتیاز تاهل و فرزند که توضیحات لازم در مورد آن‌ها داده‌ شد در صورتی لحاظ خواهند شد که:

 • نرخ باروری محل زادگاه داوطلب یا فرزند او، بالای 2/5 نباشد. (لیست شهرستان‌های دارای نرخ باوری بالای 2/5 درصد در ادامه مطلب درج شده‌ است)
 • آخرین اعلام رسمی وزارت کشور در زمان برگزاری آزمون، ملاک تعیین نرخ باروری است.
 • تخصیص امتیاز تأهل مختص دستگاه‌های اجرایی می‌باشد و شرکت‌های خصوصی الزامی برای در نظر گرفتن این امتیاز ندارند.
امتیاز تاهل و فرزند در ازمون استخدامی
محل درج امتیاز تاهل و فرزند در آزمون استخدامی

لیست شهرستان‌های دارای نرخ باوری بالای 2/5 درصد

این لیست بر اساس شرایط درج شده در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدام آموزگار، دبیر و هنرآموز آموزش و پرورش 1403 می‌باشد.

نکته: در صورت تغییر نرخ باروری شهرستان، هنگام اعلام نتایج نهایی معرفی شدگان چند برابر ظرفیت جهت ارزیابی نهایی اعمال خواهد شد.

رديفنام استاننام شهرستانرديفنام استاننام شهرستان
1سيستان و بلوچستانايرانشهر19سيستان و بلوچستانكنارك
2سيستان و بلوچستانبمپور20سيستان و بلوچستاننيك شهر
3سيستان وبلوچستانچاه بهار21سيستان و بلوچستانلاشار
4سيستان و بلوچستاندشتياری22خراسان رضویتايباد
5سيستان و بلوچستانخاش23خراسان رضویگلبهار
6سيستان و بلوچستانتفتان24خراسان رضویخواف
7سيستان و بلوچستاندلگان25خوزستانباوی
8سيستان و بلوچستانفنوج26خوزستانحميديه
9سيستان و بلوچستانقصرقند27خوزستاندشت ازادگان
10سيستان و بلوچستانمهرستان28خوزستانكرخه
11سيستان و بلوچستانزاهدان29خوزستانهویزه
12سيستان و بلوچستانميرجاوه30خوزستانکارون
13سيستان و بلوچستانسراوان31کرمانرودبارجنوب
14سيستان و بلوچستانگلشن32كرمانريگان
15سيستان و بلوچستانراسک33كرمانآق قلا
16سيستان و بلوچستانسرباز34گلستانگمیشان
17سيستان و بلوچستانسيب سوران35گلستانمراوه تپه
18سيستان و بلوچستانزرآباد
شهرستان‌های دارای نرخ باوری بالای 2/5 درصد

اصطلاح سهمیه متاهلین در آزمون استخدامی صحیح است یا امتیاز متاهلین؟

سهمیه در آزمون‌های استخدامی به معنی اختصاص ظرفیتی مشخص از یک آزمون به صورت اجباری برای جذب گروهی از افراد می‌باشد. مانند فرزندان شهدا و ایثارگران. اما امتیازات به معنی برتری‌هایی می‌باشد که به ازای دارا بودن شرایطی به افراد واجد شرایط اختصاص می‌یابد. مانند امتیاز بومی و امتیاز تاهل.

در این رابطه خواندن مقاله‌های زیر پیشنهاد می‌شود:

اعتراض به امتیاز تاهل در آزمون استخدامی

اما قوانین مربوط به افزایش سن استخدامی برای متاهلین و امتیاز فرزند در آزمون استخدامی آموزش و پرورش و سایر آزمون‌های استخدامی مخالفان زیادی هم داشت. بسیاری از افراد مجرد در اعتراض به این امتیاز کارزار اعتراض به امتیاز تاهل در آزمون استخدامی را مطرح کرده و خواستار حذف امتیاز تاهل و فرزند شدند.

تا این لحظه اعتراض به لغو امتیاز تاهل و فرزند در آزمون استخدامی مثمر ثمر نبوده و موجب حذف امتیاز تاهل نشده است.

سخن پایانی

قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، امتیازات مختلفی را برای افراد متأهل و دارای فرزند در نظر گرفته‌ است. یکی از این امتیازات، افزایش سن استخدامی برای متأهلین و امتیاز فرزند در آزمون استخدامی آموزش و پرورش و سایر آزمون‌های استخدامی است.

امتیازات در نظر گرفته شده‌، با هدف حمایت از خانواده و فرزندآوری و تشویق افراد به تشکیل خانواده و فرزندآوری می‌باشد. چنانچه شماهم به دنبال استخدام در مشاغل دولتی می‌باشید و پیگیر اخبار استخدام در نهادهای دولتی می‌باشید می‌توانید به بخش استخدام‌های دولتی در سایت ایران استخدام مراجعه نموده و پیگیر آزمون‌های در حال ثبت نام باشید.

جهت مشاهده آگهی استخدام دولتی و سازمانی در سایت ایران استخدام کلیک نمایید.

منبع: ایران استخدام

نوشته های مشابه

138 دیدگاه

 1. سلام ببخشید من در موقع شروع ازمون متاهل نبودم اما الان قبل آمدن نتایج متاهل شدم ایا راهی است این را اصلاح کرد؟ ممنون میشم پاسخ دهید

  1. درود دوست عزیز
   ضمن تبریک و آرزوی خوشبختی، تا جاییکه ما اطلاع داریم، ملاک وضعیت شما در زمان ثبت نام آزمون هست اما برای اطلاعات بیشتر با مجری آزمون تماس بگیرید.
   موفق باشید

 2. سلام،من اشتباهی بجای اینکه یک فرزند بزنم دو فرزند زدم.حالا برای مدارک که بفرستم مردودم میکنن؟

  1. درود دو.ست عزیز
   باید به موقع تو ویرایش اطلاعات ویرایش میکردین
   این موردو از مجری آزمون پیگیری کنید.

  1. درود دوست عزیز
   چون به موارد جزئی در دفترچه راهنما اشاره نشده‌ است بهتر است در این رابطه از مجری آزمون سوال کنید.

 3. سلام من متول۱۳۵۷/۳/۱۰میباشم آزمون سازمان زندانها شرکت کردم از خمینی شهر اصفهان سهمیه۲۵درصد(برادر شهید) متاهلم ۳تافرزند هم دارمقبول شدم مدارک بردم تحویل دادم حالا برا مصاحبه دعوتم نکردند پرس وجود کردم میگن سن شما بالاست گفتم با توجه به مفاد دفترچه ۹سال به حداکثر سن که۴۰سال بوده اضافه میشه میگند فقط یکی از امتیازات شما حساب میشه دوتا ش با هم جمع نمیشه در ضمن مدارکم کامل بوده نامه بنیاد شهید و شناسنامه بچه هام حالا باید چکار کنم تو را خدا راهنماییم کنید ممنون

  1. درود دوست عزیز
   محاصبات شما اشتباه بوده. به ازای تاهل و هر فرزند 1 سال به حداکثر سن اضافه میشه. بومی بودن امتیاز محسوب میشه و به شرط سنی اضافه نمیکنه. شما حداکثر 4 سال به حداکثر سنتون اضافه میشه.

    1. دوست عزیز این یک ظرفیت جداگانه ای هست که به شما اختصاص دادن یعنی شما با افرادیکه شرایطی مث شما دارن فقط وارد رقابت میشید. برای افراد دارای دسهمیه 5 درصد هم همچنین، یک ظرفیت جداگانه ای قراردادن که با افرادیکه فقط سهمیه 5 درصدی دارن وارد رقابت میشن و آزاد هم همینطور. یعنی ارتباطی به سنتون نداره.
     فقط افرادیکه فرزند جانبازارن 25 درصد هستند از شرط سنی معاف هستند.

 4. سلام من آزمون سازمان زندانها شرکت کردم از خمینی شهر اصفهان سهمیه۲۵درصد(برادر شهید) متاهلم ۳تافرزند هم دارمقبول شدم مدارک بردم تحویل دادم حالا برا مصاحبه دعوتم نکردند پرس وجود کردم میگن سن شما بالاست گفتم با توجه به مفاد دفترچه ۹سال به حداکثر سن که۴۰سال بوده اضافه میشه میگند فقط یکی از امتیازات شما حساب میشه دوتا ش با هم جمع نمیشه در ضمن مدارکم کامل بوده نامه بنیاد شهید و شناسنامه بچه هام حالا باید چکار کنم تو را خدا راهنماییم کنید ممنون

 5. سلام . من آزمون پرورشی رو شرکت کردم و تازه چند روز آینده قراره محضری و ازدواج کنم . شرایطمو متاهل زدم . با توجه به اینکه میگن احتمالا متاهل بودن شخص باید قبل از ثبت نام باشه . مدارک متاهلیمو ببرم . احتمالش هست قبول نکنن؟ یا امتیاز رو کسر کنن؟ ملاک متاهل شدن نیست مگه ؟

  1. درود دوست عزیز
   برای استفاده از امتیاز تاهل، تاریخ عقدنامه باید قبل از تاریخ ثبت نام باشه. به احتمال بالا قبول نمی‌کنند.
   موفق باشید

 6. سلام من آموزگاری قبول شدم ولی اشتباهی برام بومی زدن امتیاز خودم بدون بومی ۸۹.۶۲ هست امتیاز بومی سیستان نوشته ۳۵.۸۵
  و حد نصاب قبولی ۹۶.۵۹ است الان مدارک بارگذاری کردم چی میشه بازم قبولم یا ب چی بستگی داره

  1. درود دوست عزیز
   اطلاعاتی که دادین مبهمه. اما در حالت کلی مورد اول اینکه اشتباهی بومی براتون نمیزنن احتمالا خودتون انتخاب کردین. مورد دوم اینکه مراکز استان‌ها مشمول امتیاز بومی نمیشن (سیستان و بلوچستان استان هست!)
   موفق باشید

   1. سلام وقت بخیر
    من متاهلم و یک سال سابقه برای آموزش و پرورش کار کردم حقوق هم از خودشون واریز شده و شش سال سابقه مراکز غیردولتی دارم، ولی شهریور 42سالم میشه اگه ثبت نام آزمون بعد از شهریور یعنی 42ساگی من باشه من میتونم در آزمون جدید شرکت کنم؟

    1. دررود دوست عزیز
     فعلا سوابقی که دارید در سن شما تاثیر گذار نیستند. اما تاهل از شرایط سنی شما یکسال و داشتن هر فرزند یکسال دیگه از شرایط سنیتون کم میکنه. البته از الان نمیشه در رابطه با شرایط آزمون استخدامی جدید صحبت کرد باید منتظر باشید شرایطتون رو باتوجه به دفترچه ثبت نام جدید بررسی کنید. فعلا پیگیر اخبار استخدام آموزش و پرورش از این صفحه باشید.
     با آرزوی موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا