کارجومعرفی رشته های تحصیلی

بررسی بازار کار و درآمد رشته علوم کامپیوتر

زمان مطالعه: 5 دقیقه

بازار کار رشته علوم کامپیوتر در ایران و خارج از کشور

علوم کامپیوتر (Computer Science)، مطالعه‌ای عمیق و جذاب از تکنولوژی‌های دیجیتال و نحوه تأثیر آن‌ها بر جهان ما است. در دنیای پیشرفته و فناوری‌محور امروز، رشته علوم کامپیوتر به عنوان یکی از مهم‌ترین رشته‌های تحصیلی در نظام آموزش عالی است. این رشته‌ به مطالعه و تحلیل ساختار و عملکرد سیستم‌های کامپیوتری، الگوریتم‌ها و برنامه‌های کامپیوتری می‌پردازد. در ادامه این مطلب با بازار کار و درآمد شغل های رشته‌ کامپیوتر بیشتر آشنا خواهیم شد.

جستجوی آگهی‌های استخدامی

علوم کامپیوتر زیر شاخه کدام رشته است؟

برای اینکه بتوانید تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته‌ علوم کامپیوتر ادامه دهید باید تحصیلات متوسطه خود را در رشته‌ ریاضی گذرانده‌‌ باشید. فارغ التحصیلان گروه آزمایشی ریاضی با شرکت در کنکور سراسری و کسب رتبه لازم، می‌توانند رشته علوم کامپیوتر دانشگاه آزاد، رشته علوم کامپیوتر دانشگاه تهران و یا علوم کامپیوتر شریف را جهت ادامه تحصیل انتخاب نمایند.

رشته علوم کامپیوتر چند واحد است؟

تعداد واحدهای درسی رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است. برای مثال در دانشگاه آزاد دانشجویان ملزم به گذراندن 146 واحد درسی می‌باشند. 144 واحد آن مربوط به دروس علوم کامپیوتر و 2 واحد دیگر مربوط به دروس روخوانی قرآن کریم (1واحد) و اندیشه‌ها و وصای امام (1 واحد).

در حالیکه در دانشگاه‌های دیگر این رشته‌ در 135 واحد آمورشی تدریس می‌شود. که به شرح زیر است:

 • دروس عمومی: 20 واحد
 • دروس پایه الزامی: 25 واحد
 • دروس انتخابی الزامی مشترک: 12 واحد
 • دروس تخصصی رشته‌ علوم کامپیوتر: 58 واحد
 • دروس اختیاری: 5 واحد
گرایش های علوم کامپیوتر

معرفی گرایش های علوم کامپیوتر

این رشته‌ در دوران کارشناسی گرایش خاصی ندارد. علاقه مندان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند تحصیلات خود را در یکی از گرایش‌های زیر ادامه دهند:

گرایش های علوم کامپیوتر در ارشد
 • گرایش الگوریتم و نظریه محاسبه
 • گرایش محاسبات نرم و هوش مصنوعی
 • گرایش نظریه سیستم‌ ها
 • گرایش علوم تصمیم و دانش
 • گرایش داده‌ کاوی
 • علم داده‌ها
 • بیوانفورماتیک
گرایش های علوم کامپیوتر در دکترا
 • محاسبات نرم و هوش
 • نظریه سیستم‌ها
 • نظریه محاسبه
 • محاسبات علمی

تحصیل در رشته علوم کامپیوتر بدون کنکور

در برخی از دانشگاه‌های کشور این رشته‌ بدون آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی افراد، دانشجو می‌پذیرد. از آن‌جایی که ظرفیت سالانه دانشگاه‌ها متغیر است، بهتر است اسامی دانشگاه‌هایی که صرفا بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو می‌پذبرند را از طریق دفترچه انتخاب رشته‌ کنکور بررسی نمایید.

فرق رشته علوم کامپیوتر با مهندسی کامپیوتر

فرق رشته علوم کامپیوتر با مهندسی کامپیوتر چیست؟

اما علوم کامپیوتر یا مهندسی کامپیوتر؟ علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر، دو رشته‌ای هستند که اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته‌ می‌شوند. اما، تفاوت‌های مهمی بین این دو رشته‌ وجود دارد.

مطلب مرتبط: آشنایی با رشته‌ مهندسی کامپیوتر

علوم کامپیوتر: این رشته‌ به مطالعه اصول و مفاهیم اساسی کامپیوتر پرداخته‌ و بیشتر بر نظریه‌های اساسی و مفاهیم پایه محاسبات تمرکز دارد. رشته‌ علوم کامپیوتر به دنبال درک نحوه کار کامپیوترها، توسعه الگوریتم‌ها و ساختارهای داده‌ای جدید است. علوم کامپیوتر جزو رشته‌های مهندسی نبوده و در دانشگاه شریف و شهید بهشتی نیز در دانشکده‌ی علوم ریاضی ارائه می‌شود.

مهندسی کامپیوتر: این رشته‌ به کاربرد اصول و مفاهیم علوم کامپیوتر در طراحی و ساخت سیستم‌های کامپیوتری می‌پردازد. مهندسی کامپیوتر به دنبال حل مسائل عملی و کاربردی در زمینه کامپیوتر است.

مشکلات رشته علوم کامپیوتر چیست؟

سعی کردیم در پاسخ به این سوال، نظرات درباره رشته علوم کامپیوتر را در بخش‌های مختلف از زبان فارغ‌التحصیلان این رشته‌ بررسی کنیم. علوم کامپیوتر رشته‌ای چالش‌برانگیز و پررقابت است که نیازمند مهارت‌های متعددی، از جمله مهارت‌های حل مسئله ریاضی، مهارت‌های مدل سازی، مهارت‌های اجتماعی، خلاقیت و به‌روز بودن است. همچنین، به علت سرعت بالای تغییرات تکنولوژیکی فارغ‌التحصیلان این رشته‌ باید همواره به مطالعه و تحقیق بپردازند تا از بروزرسانی‌های تکنولوژیکی عقب نمانند.

بررسی بازار کار علوم کامپیوتر در ایران و جهان

با توجه به رشد سریع فناوری‌های دیجیتال و تأثیر آن‌ها بر تمام جنبه‌های زندگی، بازار کار رشته‌ علوم کامپیوتر هم در ایران و هم در سطح جهانی دارای پتانسیل بالایی است.

مطلب مرتبط: شغل های پردرآمد رشته کامپیوتر برای خانم ها و آقایان

بازار کار رشته علوم کامپیوتر

بازار کار علوم کامپیوتر در ایران

با توجه به پیشرفت صنعت فناوری اطلاعات در ایران، بازار کار علوم کامپیوتر در حال رشد است. شرکت‌های نرم‌افزاری، شرکت‌های فناوری اطلاعات، صنایع بانکی و مالی، شرکت‌های استارتاپی و سایر صنایع به دنبال استخدام کارشناسان کامپیوتر با تخصص‌های مختلفی مانند برنامه‌نویسی، تحلیل داده‌، امنیت سایبری و هوش مصنوعی هستند. همچنین، دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی نیز نیاز به اساتید و متخصصان در حوزه علوم کامپیوتر دارند. با این حال، رقابت در بازار کار ایران بر سر شغل های رشته کامپیوتر بالاست و تسلط به مهارت‌های فنی، تجربه کاری و بروزبودن‌ با تکنولوژی‌های جدید می‌تواند در موفقیت شغلی افراد تحول‌های مثبت و عظیمی ایجاد کند.

بازار کار علوم کامپیوتر در جهان

بازار کار رشته علوم کامپیوتر در خارج از کشورمان هم بسیار گسترده‌ است و تقاضا برای جذب فارغ‌التحصیلان این حوزه بسیار بالاست. شرکت‌های فناوری اطلاعات بزرگی مانند گوگل، فیسبوک، آمازون، مایکروسافت و اپل همچنان به دنبال استخدام دانش آموختگان کامپیوتر با تخصص‌های متنوع هستند. از این رو بیشتر دانشجویان، رشته‌ علوم کامپیوتر را برای مهاجرت انتخاب می‌نمایند.

صنایع دیگری نیز نیاز به تخصص‌های کامپیوتری دارند. مانند بانکداری و مالی، بهداشت و درمان، حمل و نقل، خدمات مشتریان و… . علاوه بر شرکت‌های بزرگ، استارتاپ‌های فناوری نیز در سراسر جهان رونق یافته‌اند و این شرکت‌ها نیاز به استخدام استعدادهای جوان و نوآور هستند.

با توجه به شرایط بین‌المللی، امکان کار به صورت ریموت و دورکاری نیز برای کارشناسان کامپیوتر وجود دارد. این امر به دانشجویان وفارغ‌التحصیلان کامپیوتر این امکان را می‌دهد که در بازار کار جهانی نیز شرکت کرده و از فرصت‌های شغلی گسترده‌تری برخوردار باشند.

به طور کلی، بازار کار علوم کامپیوتر در ایران و جهان در حال رشد و توسعه است. با توجه به اهمیت فناوری اطلاعات و نیازمندی‌های صنایع مختلف در حوزه کامپیوتر، فرصت‌های شغلی برای افراد با تخصص‌های کامپیوتری بسیار فراوان است.

بررسی درآمد رشته علوم کامپیوتر

درآمد رشته‌ علوم کامپیوتر بستگی به عوامل مختلفی دارد. از جمله این عوامل می‌توانیم به سطح تحصیلات، تخصص‌ها، تجربه کاری، موقعیت جغرافیایی، نوع صنعت و سازمانی که در آن کار می‌کنید و حتی شرایط بازار کار در هر کشور اشاره کرد.

در طی سال‌های اخیر، تقاضا برای جذب متخصصان کامپیوتر افزایش یافته‌ و در حال افزایش است. این مورد می‌تواند در دستمزد و درآمد آن‌ها تأثیر بگذارد. در بسیاری از کشورها نیز رشته‌ علوم کامپیوتر به عنوان یکی از رشته‌هایی پر درآمد شناخته‌ می‌شود.

در کشورهای توسعه یافته‌ای مثل ایالات متحده، کانادا، استرالیا و کشورهای اروپایی، درآمد رشته‌ کامپیوتر به طور معمول بالا است. مهندسی نرم‌افزار و تخصص‌های مرتبط در شرکت‌های بزرگی مثل گوگل، فیسبوک، آمازون و مایکروسافت از درآمد قابل توجهی برخوردارند.

تخصص در زمینه کاری نیز از جمله موارد مهم و تاثیر گذار در میزان درآمد است. برخی تخصص‌هایی مانند برنامه‌نویسی نرم‌افزار، تحلیل داده‌، امنیت سایبری و هوش مصنوعی ممکن است درآمد بالاتری نسبت به سایر تخصص‌ها داشته‌ باشند.

البته لازم به ذکر است که این اطلاعات کلی بوده‌‌ و بسته‌ به شرایط متغیر بازار کار و عوامل فردی، درآمد افراد ممکن است متفاوت باشد. برای بهبود و افزایش درآمد بهتر است مهارت‌های فنی خود را به‌روز رسانی کرده و در بازار کار تجربه کاری کسب کنید.

راهنمای مشاهده آگهی‌های استخدام رشته علوم کامپیوتر

برای اینکه بتوانید از فرصت‌های شغلی رشته‌ کامپیوتر در شرکت‌های معتبر خصوصی یا فراخوان استخدام در وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی مطع شوید، پیشنهاد ما به شما عضویت به عنوان کارجو در سایت ایران استخدام است.

سایت ایران استخدام به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید نوع آگهی‌های ارسالی را مشخص نمایید. مثلا اینکه دوست دارید از اطلاعیه‌های سازمان‌های دولتی مطلع شوید یا از آگهی‌های استخدام در شرکت‌های خصوصی؟ با تنظیم اطلاعات کاربری خود که شامل اطلاعاتی همچون رشته‌ تحصیلی، شغل مورد نظر، میزان تحصیلات، شهر و استان محل سکونت و… می‌باشد، می‌توانید اگهی‌ها را با توجه به شرایط خود در پنل کاربری دریافت نمایید.

از سایر خدمات رایگان ایران استخدام می‌توانیم به امکان ساخت رزومه آنلاین با استفاده از “سیستم رزومه ساز آنلاین و رایگان ایران استخدام” برای کارجویان اشاره کنیم.

راهنمای درج آگهی استخدام رشته علوم کامپیوتر

کارفرمایان و صاحبان کسب و کاری که به دنبال استخدام و جذب نیروی مورد نظر خود می‌باشند می‌توانند با عضویت در پنل کارفرمایان و درج آگهی استخدام نیروی مورد نظر خود را جذب نمایند.

جهت درج آگهی استخدام و عضویت به عنوان کارفرما در سایت ایران استخدام کلیک نمایید.

سخن پایانی

علوم کامپیوتر، رشته‌ای چالش‌برانگیز است که فرصت‌های شغلی فراوانی را برای فارغ‌التحصیلان خود فراهم می‌کند. اگر به ریاضی، منطق و حل مسئله علاقه دارید و به دنبال شغلی چالش‌برانگیز و پردرآمد هستید، رشته‌ علوم کامپیوتر می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

با این حال، افرادی که قصد تحصیل در این رشته‌ را دارند، باید از مشکلات آن مانند نیاز به مهارت‌های بالای ریاضی و منطق، سرعت بالای تغییرات تکنولوژیکی و رقابت بالا در بازار کار آگاه باشند.
در مجموع، می‌توان گفت که علوم کامپیوتر، رشته‌ای با آینده شغلی روشن و پررونق است که نیازمند مهارت‌ها و تلاش‌های مستمر است.

جهت مشاهده آگهی‌های استخدام رشته‌ کامپیوتر در سایت ایران استخدام کلیک نمایید.

منبع: ایران استخدام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا