• ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
  • 1k نظر «نمایش»

در مصاحبه های تخصصی و عمومی استخدامی چه می پرسند؟

در مصاحبه های تخصصی و عمومی استخدامی چه می پرسند؟

  • بروزرسانی:
  • دیدگاه: ۹۷ (نمایش)
  • دیدگاه‌های منتظر: ۰ دیدگاه
اطلاعات بیشتر

مصاحبه تخصصی سازمانهای دولتی و نیمه دولتی

اهمیت و هدف از مصاحبه تخصصی استخدامی چیست؟
مهمترین بخش از فرآیند استخدام یک نیروی متخصص، مصاحبه استخدامی می‌باشد. مصاحبه تخصصی یکی از ابزارهای مهم در فرایند استخدام و انتخاب نیروی کار است. این نوع مصاحبه با هدف ارزیابی دانش فنی، مهارت‌ها، سابقه و توانایی‌های شغلی متقاضی، در زمینه‌ای خاص صورت می‌گیرد.
هدف اصلی مصاحبه تخصصی، انتخاب بهترین فرد برای شغل موردنظر است، چرا که جذب نیروی ناکارآمد، موجب اختلال و به‌هم خوردگی کل سیستم میشود؛ بنابراین مصاحبه تخصصی برای جذب و استخدام  کارآمدترین و ماهرترین نیرو، اهمیت بسیاری دارد.
در ادامه با نحوه برگزاری مصاحبه‌های تخصصی برای استخدام در سازمان‌های دولتی و یا شرکت‌های خصوصی آشنا می‌شویم.

فهرست مطالب مهم

جهت مشاهده مطالب روی لینک های زیر کلیک کنید

 نکات و مهارت‌های موردنیاز جهت موفقیت در مصاحبه شغلی

در ادامه به بررسی برخی نکات مهم و طلایی که در مصاحبه تخصصی علمی بسیار مهم و حائز اهمیت می‌باشند، میپردازیم.

تحقیق و آمادگی در زمینه شغلی
قبل از مصاحبه، حتماً زمان کافی برای تحقیق در مورد شغل و سازمان مورد نظر، همچنین موضوعات مرتبط با مصاحبه، اختصاص دهید تا برای پاسخ به انواع سوالات در این زمینه‌ها آماده باشید. آشنایی با نکات کلیدی، مهارت‌ها و تجربیات مرتبط با شغل می‌تواند برای شما امتیاز مثبت محسوب شود.

رزومه و نتایج کاری
رزومه شما باید کامل و به روز بوده و به صورت حرفه‌ای تنظیم شود تا تاثیرگذاری خوبی داشته باشد. مطمئن شوید که رزومه‌ خود، دارای جزئیات کامل از توانایی‌ها و مهارت‌های مرتبط با شغل و سازمان مورد نظرتان باشد. لازم به ذکر است که صرفا برای داشتن یک رزومه قوی، از نوشتن مطالبی که در آن تخصص ندارید بپرهیزید، زیرا ممکن است در مورد تمام موارد ذکر شده در رزومه سوالاتی از شما پرسیده شود.
همچنین در طول مصاحبه آماده صحبت در مورد نتایج کاری خود باشید، و نمونه‌هایی از پروژه‌ها و دستاوردهایی که به آنها رسیده‌اید را ارائه دهید و تجربیات و موفقیت‌هایتان را در کارهای تیمی بیان کنید.

ارتقای دانش فنی و تخصصی
مهمترین بخش سوالات مصاحبه تخصصی، سوالات مربوط به شغل یا رشته تخصصی و میزان اطلاعات و تخصص شما در آنها می‌باشد؛ بنابراین به مباحث مهم شغل و رشته تخصصیتان تسلط کافی داشته باشید تا توانایی ارائه توضیحات صحیح و دقیق در این زمینه را به دست آورید. همچنین تسلط بر نکات ریز و تخصصی در برخی مشاغل عملی بسیار حائز اهمیت می‌باشد، چراکه در این مصاحبه امکان برگزاری آزمون عملی برای سنجش توانایی‌های شما در خصوص شغل موردنظر وجود دارد. لذا لازم است که قبل از مصاحبه اطلاعات خود را در تمام این زمینه‌ها ارتقا داده و به روز رسانی کنید.

برقراری ارتباط موثر
در طول فرایند مصاحبه، به تسلط بر مهارت‌های ارتباطی خود توجه کنید. از ایجاد تعاملات ملموس و ارتباط بین فردی برای به اشتراک گذاشتن داستان‌ها و تجربیات خوب استفاده کنید. برقراری ارتباط موثر با مصاحبه‌کننده، توجه به زبان بدن، گوش دادن فعال، اظهار توجه به سؤالات، ارائه پاسخ‌های صحیح و دقیق و... بسیار مهم و حائز اهمیت می‌باشند.

نشان دادن فرهنگ سازمانی
در طول مصاحبه، با بیان نقاط قوت خود، توانایی انجام کارهای تیمی، سازش پذیری و ... تلاش کنید که نشان دهید، با فرهنگ و اهداف سازمان موردنظر همخوانی دارید و برای شغل موردنظر، گزینه مناسبی هستید.

پرسش‌سوالاتی در آخر مصاحبه
در پایان مصاحبه، سؤال‌هایی مرتبط با شرکت یا شغل و سازمان موردنظرتان را از مصاحبه کننده بپرسید. این‌کار نشان می‌دهد که شما به مصاحبه‌کننده و فرصتی که برای شناخت بهتر شغل و محیط کار دارید، احترام می‌گذارید.

 آشنایی با سوالات مصاحبه تخصصی در مصاحبه استخدام

عموما سوالات مصاحبه تخصصی ، شامل سوالات تخصصی رشته تحصیلی داوطلب، سوالات مربوط به سازمان و ارگان پذیرفته‌شده می‌باشد. 
در برخی از مصاحبه‌های تخصصی سوالات روانشناسی و روانشناختی و همچنین سوالات هوش و استعداد سنجی برای بررسی عملکرد متقاضی انجام می‌پذیرد و لازم به ذکر است، برای بعضی مشاغلی که نیاز به مهارت در کارهای عملی دارند، آزمون عملی نیز برگزار می‌شود.

سوالات عمومی و فردی 
اغلب سوالات عمومی و فردی در ابتدای تمام مصاحبه‌‌های کاری با هدف آشنایی با داوطلب و مشاهده نوع گفتار او، مطرح می‌شوند. این سوالات مربوط به خود داوطلب یا میزان آشنایی او با سازمان مربوطه، هستند.

 سوالات تخصصی رشته تحصیلی
  سوالات تخصصی در مورد مباحث مهم و کلیدی رشته تحصیلی و پایان‌نامه، از مهمترین بخش‌های مصاحبه تخصصی می‌باشند و بخش اعظم سوالات این مصاحبه را  تشکیل می‌دهند. طرح این سوالات به منظور سنجش و ارزیابی میزان اطلاعات و تخصص شما در رشته تحصیلیتان می‌باشد. بنابراین داشتن اطلاعات جامع و به روز در مورد رشته تخصصیتان بسیار مهم و حائز اهمیت است.

سوالات مرتبط با تجربیات کاری
در بیشتر مشاغل، داشتن تجربه و سابقه کاری بسیار مهم می‌باشد، بنابراین بخشی از سوالات مصاحبه تخصصی به سوالات مربوط به تجربه کاری و پروژه‌هایی که متقاضی قبلا در آنها شرکت کرده است و نحوه انجام آنها، اختصاص می‌یابد تا میزان تجربه داوطلب در شغل موردنظر سنجیده شود.

سوالات مرتبط با توانایی‌ مدیریت و حل مشکلات
این بخش از سوالات برای ارزیابی توانایی‌های شما در مدیریت پروژه، ارتباط با مشتریان و همکاران، انجام کار تیمی، رهبری تیم و ... مطرح میشوند. همچنین سوالات مربوط به مشکلات داوطلب در حیطه تخصصی خود و نحوه حل آنها، در این بخش پرسیده می‌شوند. 

سوالات عمومی و تخصصی مربوط به سازمان مربوطه
سوالات عمومی در مورد سازمان مربوطه، برای اطلاع از میزان آشنایی شما با سازمان مربوطه و مباحث کلیدی آن می‌باشد، مانند سوال در خصوص طرح‌های جاری و مهم سازمان مربوطه و... .
سوالات تخصصی معمولا در مورد وظایف شغلی شما در سازمان مربوطه و سوالات چالش برانگیز در مورد شغل و سازمان موردنظر می‌باشند؛ مانند نحوه عملکرد شما در خصوص دستور خلاف قانون مافوق، نحوه عملکرد شما در مقابل رشوه ، نحوه عملکردتان مقابل همکار یا مشتری عصبانی و ... .

سوالات مرتبط با توانایی و مهارت‌ها
از وجوه تمایز متقاضیان از یکدیگر داشتن مهارت و توانایی‌های بخصوص می‌باشد، بنابراین در مصاحبه شغلی، سوالاتی در مورد مهارت‌های تخصصی در زمینه‌های مختلفی همچون توانایی کار با رایانه(ICDL) و نرم‌افزارهای مرتبط با شغل موردنظر، تحلیل داده‌ها، طراحی، برنامه‌نویسی، توانایی گفتاری، نوشتاری و درک زبان انگلیسی و ... جهت ارزیابی مهارت‌های شما مطرح می‌شود.

سوالات روانشناسی و روانشناختی
سوالات روانشناسی و روانشناختی از مهم‌ترین بخش‌های سوالات مصاحبه تخصصی می‌باشند، که با هدف بررسی و ارزیابی رفتار و شخصیت داوطلبان مطرح می‌شوند.
این سوالات ممکن است به صورت مصاحبه یک روانشناس با شما انجام شود، یا به صورت تکمیل فرم‌های روانسنجی و یا هر دو مورد. سوالات روانشناسی برای سنجش همه جانبه روان، رفتار و شخصیت داوطلب در انواع متفاوتی طراحی شده‌اند، از جمله سوالات مربوط به مهارت‌های ارتباطاتی و کار تیمی، سوالات مربوط به قابلیت سازگاری، مدیریت زمان، سوالات مربوط مناقشه و رفع آن، سوالات چالشی و ... .

سوالات هوش سنجی و تست هوش
اگرچه مهارت‌های تحصیلی و تخصصی، نشانه موفقیت و ضریب هوشی بالای داوطلبان می‌باشد، اما برخی سازمان‌ها برای شناخت بیشتر داوطلبان از نظر هوش ، روان و مهارت‌ها، اقدام به پرسیدن سوالات هوش می‌کنند.
این سوالات یا به صورت شفاهی حین مصاحبه پرسیده می‌شوند یا سازمان به صورت کتبی آزمون تست هوش برگزاری می‌کند و یا از شما می‌خواهند که در این آزمون‌ها شرکت کنید و نتیجه را به مصاحبه کنندگان تحویل دهید.

آزمون‌های عملی
در برخی مشاغل که به مهارت‌های عملی خاصی برای انجام کار نیاز است، جهت ارزیابی این مهارت‌ها، گاها آزمون‌هایی به صورت علمی از کارجویان گرفته‌ می‌شود. مانند روخوانی و درک مطلب در آزمون استخدامی آموزش و پرورش، تست‌های ورزشی و بدنی در آزمون‌های استخدامی آتش نشانی،نگهبانی بانک‌ها یا سازمانهای نظامی ،کار با کامپیوتر و... . بنابراین اطلاع از مهارت‌های شغل موردنظر و تسلط بر آنها میتواند به شما در این آزمون‌ها کمک بسزایی کند.

لازم به ذکر است که هر مصاحبه بسته به تصمیم سازمان مربوطه میتواند شامل همه و یا بخشی از این آیتم‌ها باشد.
تمام این آیتم ها تحت عنوان مصاحبه تخصصی و عمومی و به صورت مشترک انجام میشود.

 تجربیات کاربران از مصاحبه علمی تخصصی استخدامی

در ادامه با تجربیات مصاحبه شوندگان در مصاحبه علمی - تخصصی انواع سازمان‌ها از جمله بانک‌ها، آموزش و پرورش، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و... آشنا می‌شویم. بدون شک مرور تجربیات مصاحبه استخدامی در حیطه‌ تخصصی، کمک بسزایی برای کسب آمادگی قبل از حضور در جلسات مصاحبه برای متقاضیان خواهد بود.

 تجربیات کاربران از مصاحبه استخدامی آموزش و پرورش

در ادامه تجربیات کاربران از سوالات مصاحبه تخصصی آموزش و پرورش به تفکیک رشته آورده شده است، برای مشاهده بیشتر و برررسی دقیق‌تر می‌توانید به صفحه مربوط به سوالات مصاحبه تخصصی آموزش و پرورش نیز مراجعه نمایید.

  سوالات تخصصی دبیری ادبیات فارسی

رند به چه معناست؟ رند در شعر حافظ  به چه معناست؟

حافظ عارف بود یا خیر؟با دلیل توضیح دهید.

سعدی عارف بود یا خیر؟با دلیل توضیح دهید.

حافظ شیعه بود یا سنی؟ چرا؟

سبک مولانا چه بود؟

چرا حافظ مدح امیر زمان خودش رو کرد؟ و چرا مولانا اینکار را نکرد؟

خاقانی شروانی تخلص کیست؟ علت انتخاب این تخلص چیست؟

منطق الطیر را در دو جمله توضیح دهید.

وزن شعر «کیست که پیغام من به سمت خاقان برد» چیست؟

واج چیست؟

حرف چیست؟

انارکم الله برهانه به چه معناست؟

فرق ترکیب بند با ترجیع بند چیست؟

معروف ترین ترکیب بند کدام است و از کیست؟

فرق شعر نو و سنتی چیست؟

جناس چیست؟

اضافه تشبیهی چیست؟

فرق نظم و نثر چیست؟

واج آرایی را با مثال توضیح دهید.

تصوف چیست؟

لقب حافظ و سعدی چیست؟

سبک عراقی را توضیح دهید.

نام کامل مولوی چه بود؟

نام دیگر دوبیتی چیست؟

رباعی چه نوع شعری است؟.

  سوالات تخصصی دبیری تربیت بدنی

BMI را تعریف کنید.

رنج نرمال BMI چقدر است؟

علائم حیاتی را نام ببرید.

طریقه گرفتن صحیح نبض چگونه است؟

طریقه تکمیل شناسنامه سلامت و کمک‌های اولیه در شکستگی پا و…. را توضیح دهید.

  اگر دانش آموزی داشته‌ باشید که بگوید جایی از بدنش آسیب دیده ولی شما نتوانید  حاد بودنش را تشخیص دهید، و پس از گذشت مدت زمانی اصرار به ورزش کردن، کند چه کاری انجام می‌دهید

اگر دانش آموزی مشکل سلامتی (همچون بیماری قلبی، آسم، فلج و ...) داشت، چه فعالیت‌های برای او در نظر می‌گیرید؟

اگر به مدرسه‌ای رفتید که هیچ گونه وسایل ورزشی نداشته‌باشد، تا آخر سال چه‌کاری انجام می‌دهید؟

آیا ورزش صبحگاهی برای بچه‌ها مفید است؟

به نظر شما حرکات کششی برای بچه‌ها رد شده‌است یا خیر؟

  سوالات تخصصی دبیری علوم اجتماعی و تاریخ

آیا جامعه شناسی اسلامی داریم؟

دهکده جهانی و جهانی شدن را تعریف کنید.

انقلاب‌های رنگی چیست؟ تعریف کنید.

نظریات وبر و مارکس را نام ببرید.

نرم افزارهای علوم اجتماعی را نام ببرید.

از مهاجرت آریایی‌ها چه چیزی میدانید؟

قبل از آریایی‌ها چه اقوامی در ایران زندگی میکردند؟

حکومت‌های قبل از اسلام و بعد اسلام را نام ببرید؟

حادثه سقیفه بنی ساعده را توضیح دهید.

در مورد رضاشاه و تمایلش به هیتلر چه چیزی میدانید؟ تعریف کنید.

تبعات ورود امریکا به جنگ جهانی دوم چه بود؟

علت این که نادرشاه افشار در اواخر عمرش دچار جنون شده بود، چه بود؟

دلایلی که باعث فتح ایران توسط اعراب شد، چه بود؟ 

انقلاب کبیر فرانسه در چه سالی به استقلال رسید؟

تفاوت خدایان یونان و ایران باستان آیا به محیط جغرافیایی هم بستگی دارد؟

جنگ سرد چه زمانی جریان داشت؟

جنگ سرد در روند ملی شدن نفت ایران تاثیر داشت؟

  سوالات تخصصی دبیری جامعه شناسی

جامعه شناسی را تعریف کنید.

مکتب‌های جامعه شناسی را نام ببرید.

بنیانگذاران مکاتب جامعه شناسی کیستند؟

فرهنگ را تعریف کنید.

  سوالات تخصصی دبیری روانشناسی

نظریه انگیزشی مزلو چیست؟

تئوری انتخاب گلسر را تعریف کنید.

تیپ‌های شغلی هالند را نام ببرید.

نظریه مازلو را با مثال توضیح دهید.

نظریه مارکس را تدریس کنید.

  سوالات تخصصی دبیری فیزیک

اصطکاک چیست؟ مثال بزنید.

اصطکاک مفید است یا مضر؟

نیروی بین مولکولی چیست؟

چرا هوا دیده نمیشود؟

چرا بیشتر از دو الکترون در اوربیتال جا نمیشود؟

حشرات را چگونه توضیح ميدهيد؟

قلمرو جانوران چیست؟

راکیزه چیست و چه کاری انجام میدهد؟

در آینه محدب یا مقعر تصویر به چه شکلی است؟

پدیده دوپلر را توضیح دهید.

تابش را چگونه برای یک بچه دبیرستانی توضیح می‌دهید؟

روش انداره‌گیری فشار در مایعات و گازها را توضیح دهید.

پارادیم‌های فیزیک را نام ببرید.

هدف فیزیک چیست؟

  سوالات تخصصی دبیری زیست

انواع جانوران مهره دار را به ترتیب تکاملی بگویید.

اکوسیستم چیست؟

آیا یک گلدان اکوسیستم است؟

آیا مرغداری یک اکوسیستم است؟

مهمترین موضوع محیط زیست جهان کنونی چیست؟

دستگاه گلژی چیست و چه کاری انجام میدهد؟

تکوین چیست؟

اسپکتوفتومتری چیست؟

میکرومتر چیست؟

رده‌بندی جانداران چگونه است؟

انواع میکروسکوپ را نام ببرید.

کندانسور در میکروسکوپ چه کاربردی دارد؟

نحوه تهیه نمونه ازمایشگاهی را شرح دهید.

  سوالات تخصصی دبیری معارف

داستان افک که در قرآن بیان شده را تعریف کنید.

مباهله در لغت به چه معناست؟ماجرای مباهله را تعریف کنید.

وحی در لغت به چه معناست؟ اقسام وحی را با مثال نام ببرید.

وسایل الشیعه از کیست؟

کتب اربعه شیعه را نام ببرید.نویسنده این کتاب‌ها کیست؟

تغییر قبله در چه سالی و چرا انجام شد؟

با روش عقلی چگونه لزوم ولایت فقیه را اثبات میکنید؟

فرق قرآن و حدیث قدسی چیست؟

منابع دین چه چیزهایی است؟

  سوالات تخصصی دبیری زبان انگلیسی

شهرتان را به انگلیسی توصیف کنید.

کتاب قلندر و قلعه از کیست؟

ماتریالیسم دیالکتیک ماکس چیست؟

نظریه من می اندیشم پس هستم دکارت را شرح دهید.

نظریه شیخ اشراق  را شرح دهید.

نظریه ملاصدرا درباره تولد و مرگ چه بود؟

نظریه مارکس درباره جامعه  چه بود؟

مورفیم چیست؟

فونیم چیست؟

فرق این 2 کلمه image و ایمیجینگ چیست؟

  سوالات تخصصی دبیری فلسفه

سوره‌های مکی و مدنی کدام‌سوره‌ها هستند؟

محتوا سوره‌های مکی و مدنی چیست؟

برهان فارابی در اثبات خدا را تعریف کنید.

برهان بوعلی را تعریف کنید.

خدا را اثبات کنید.

روش سقراطی را تعریف کنید.

چند مورد از کتاب‌های منطقی سنتی را نام ببرید.

چند مورد از شکل‌های منطق را نام ببرید.

در حوزه کلام چه کتاب‌هایی بهتر و مهمتر هستند؟

  سوالات تخصصی دبیری شیمی

تغییرات فیزیکی و شیمایی را چطور میخواهید تدریس کنید؟

الکترونگاتیو چیست؟

سوسپانسون چیست؟

یک توضیح مختصر در مورد جودل تناوبی بدهید.

چگونه الکترون‌ها در لایه‌های اتم چیده می‌شوند.

  سوالات تخصصی آموزگار ابتدایی

نحوه کلاسداری و رفتارتان با دانش‌آموزان شما چگونه خواهد بود؟

مهارت‌های زندگی در تدریس چه کاربردهایی د ارد؟

برنامه درسی پنهان چیست؟

نظرتان درباره روانکاوی چیست؟

زاویه‌های مثلث رو چگونه تدریس ميکنید.

پيش نياز اموزش کسرهای مساوی چیست؟

نظریه‌های اریکسون، پیاژه و ویگوتسکی را تعریف کنید.

انواع روش‌های تدریس را نام ببرید.

سکوسازی چیست؟

منطقه تقریبی رشد چیست؟

حروف الفبا را چگونه تدریس می‌کنید؟

کاربرد علائم فارسی همچون گیومه، نقل قول، علامت سوال و... چیست؟

چرا روش اکتشافی بهتر است؟

انقلاب چیست؟

رژیم چیست؟

معایب و محاسن روش‌های تدریس را بگویید.

ارزشیابی و سنجش را تعریف کنید.

نظریه اریکسون برای کودکان 6تا 11 ساله چگونه است؟

فرق بین نوجوان و دبستانی چیست؟

تفکر و شناخت کودکان ابتدایی به چه صورتی است؟

با یک بچه خجالتی چگونه رفتار میکنید؟

  سوالات تخصصی آموزگار استثنائی

درباره اختلالات یادگیری چه می‌دانید؟ توضیح دهید.

انواع آزمون‌های روانسنجی برای تشخیص اتیسم را نام ببرید.

روش فرنالد برای درمان اتیسم را شرح دهید.

روش cbt برای درمان هایپراکتیو را توضیح دهید.

با والدینی که وسواس داشته‌باشند، چه‌کاری میکنید؟

کدام سبک فرزندپروری موجب تشدید بیش فعالی میشود؟

  سوالات تخصصی هنرآموز معماری

زه‌کشی به چه معناست؟

خانه‌های مناطق کوهستانی را چگونه میسازند.

سبک‌های معماری ایرانی را نام برید.

  سوالات تخصصی هنرآموز کامپیوتر

درباره اینترنت توضیح دهید.

درباره سخت افزار توضیح دهید.

درباره RAM و ROM توضیح دهید.

درباره حلقه های For و یا IF چند دقیقه تدریس کنید.

برای پویانمایی از چه نرم افزارهایی استفاده میشود؟

دو شبکه متفاوت را چگونه متصل میکنند؟

یک پرینتر را چگونه به اشتراک میگذارند؟

برای اینکه بفهمیم دو کامپیوتر به یکدیگر وصل هستند، از چه دستوری استفاده می‌شود؟

چه زبان های برنامه نویسی کار کردید؟

چه نرم افزارهای کار کردید؟

با چه سیستم عامل‌هایی کار کردید؟

با چه زبان‌های برنامه نویسی کار کردید؟

با چه نرم افزار‌های شبکه کار کردید؟

کار کارت شبکه چیست؟

ترتیب رنگ کابل‌های شبکه موقع پانچ کردن، چگونه است؟

تفاوت برنامه های گرافیکی برداری و پیکسلی چیست؟

با چه نرم افزار پایگاه کار کردید؟

با چه نرم افزار طراحی وب کار کردید؟

با چه نرم افزار گرافیکی کار کردید؟

دروس و گرایش نرم افزار دبیرستان را نام ببرید.

bios چیست؟ و مخفف چیست؟

فرق fat و ntfs چیست؟

در فلوچارت ،مقدار دهی را با چه چیزی نشان میدهند؟

برای محافظت از سيستمتون چه راهكارايی داريد؟

Sql چیست و مخفف چیست؟

علوم كامپيوتر به چه معناست؟

اس كی و ال را تعریف کنید.

منظور از نرم افزارهای تعامليه چيست؟

Cpu چيست و مخفف چيست؟

Cpu توسط چه کسی و در کجا نصب میشود و واحدش چيست؟

مک ادرس چیست؟

کار لایه فیزیکی چیست؟

Adp مخفف چیست و در كجا استفاده ميشود؟

تکنولوژی raid چیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟

آیا Html زبان برنامه نویسی است؟ چه تفاوتی با php دارد؟

کانفینگ روتر چیست؟

دی اچ سی پی چیست؟

فرق ram و rom چیست و چه کارهایی انجام میدهند؟

تولید محتوای الکترونیکی چیست؟

فرق روتر و سوییچ و هاب چیست؟

فرق جاوا اسکریپت و پی اچ پی چیست؟

فرق SQL و اوراکل چیست؟

سیستم عامل چیست؟

انواع سیستم عامل را نام ببرید.

انواع معماری پایگاه داده را نام ببرید.

Dhcp چیست؟

آیا میتوان سیستم عامل را از روی فلش نصب کرد؟

تفاوت کابل کراس اور و استریت ترو چیست؟

پهنای باند چیست؟

  سوالات تخصصی هنرآموز برق و الکترونیک

یک مدار فرمان ساده طراحی کرده و اجرا کنید.
-رنج کنتاکتور مورد نیاز چقدر باید باشد؟
-رنج بی متال چقدر باید باشد؟
-چه کابلی مورد نیاز است؟

چه ولتاژ و جریان‌هایی را میشود با این مولتی متر(مشخص) اندازه ‌گیری کرد؟

چرا رتور الکتروموتورها را به صورت مورب میسازند؟

چهارعدد لامپ و چهارعدد شستی داریم. مدار را برای حالتی که بخواهیم هر شستی را که فشاردهیم لامپ ها به ترتیب از اول تا چهارم روشن شوند، را طراحی کنید.

مدار یکی پس از دیگری را طراحی کنید.

موتورسنکرون چیست؟

موتور اسنکرون چیست؟

موتورسنکرون و اسنکرون  چه تفاوتی با یکدیگر دارند و اساس کارشنان چیست؟

مدار ضربه‌ای دوضرب را طراحی کنید.

گاورنر چیست؟

کار بیمتال چیست و چگونه تنظیم می‌شود؟

چطور یک کنتاکتور را  باید انتخاب کرد؟

چگونه فیوز را باید انتخاب کرد؟

فیوز تندکار و کندکار چه تفاوتی با یکدیگر دارند و چه کاربردی دارند.

مدار فرمان ستاره مثلث را در کامپیوتر نشان داده و توضیح دهید.چرا ابتدا ستاره میچسبد سپس مثلث؟

اگر در مدار ستاره مثلث، تیغه نگه دارنده عمل نکند، چه اتفاقی میفتد؟

طبقه بندی بلوم را توضیح دهید.

کولیس چیست؟دقتش چقدر است؟

کلید صلیبی چیست؟

ترانس CT چیست؟

واریانس چیست؟

ضریب تغییرات چیست؟

فرق تریستور و ای بی جی تی چیست؟

فرق مدار تمام کنترل و مدار نیم کنترل در خانواده ترانزبستور و تربستور چیست؟

عملکرد سافت استارتر را شرح دهید.

دور موتور جاروبرقی را چگونه کنترل میکنند؟

مدار تایمر راه پله را رسم کنید.

آسانترین راه برای تغییر جهت موتورهای الکتریکی چیست

تفاوت سیم بندی چند طبقه و یک طبقه چیست؟

رله بوخهلتس چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

فرق کلید کل و کات اوت فیوز چیست؟ 

زبان برنامه نویسی رله لوگو چیست؟

فرق دژنکتور و سکسیونر چیست؟

قوانین کیرشهف را تعریف کنید.

رزنانس چیست؟

کولن چیست؟

مدارهای مقاومتی چگونه تحلیل میشوند؟

فیلترهای مخابرات را تعریف کنید و وظایف آنها را شرح دهید.

علت وجود باندهای فرکانسی چیست؟

مولتی ویبراتور چیست؟

مولتی پلکسی چیست و در چه مدارهایی کاربرد دارد؟

  سوالات تخصصی هنرآموز تاسیسات

عدد رینولدز چیست؟

در صفحه و لوله محدوده آرام،گذرا و مغشوش را تعریف کنید.

انتقال حرارت در میله فلزی به چه صورت است؟

  سوالات تخصصی هنرآموز حسابدرای

از نرم افزارهای حسابداری چند مورد را نام ببرید.

در مورد نرم افزارهای حسابداری که بلد هستید، یک توضیح مختصر دهید و مقایسه کنید.

اسناد تجاری چیست؟

آیا الزاما دو طرف تراز آزمایشی برابرند؟

فرق مالیات تلفیقی و کاربردی چیست؟

چرا صورت مغایرت بانکی تهیه میکنیم؟

اگر سقف خراب شود، دراثر آتش سوزی چگونه مستهلک میشود؟

دارایی ها به چند دسته تقسیم میشوند؟

منظور از حساب‌های دریافتنی چیست؟

چرخه حسابداری دفترکل‌  به چه شکلی است؟

کاربرگ چیست؟

حسابداری را تعریف کنید.

تراز اختتامیه با چه چیزی بسته میشود؟

استهلاک سنواتی چیست؟

مفروضات حسابداری را نام ببرید.

آیا جابجاشدن دو مدیر، گزارش حسابداری است؟

فرق بین حسابداری و مالی (فایننس) چیست؟

روش‌های استهلاک را نام ببرید.

صورت‌های مالی اساسی را نام ببرید.

تابع حسابداری در اکسل چیست؟

  سوالات تخصصی هنرآموز صنایع غذایی

روش‌های نگهداری مواد غذایی را نام ببرید.

ترمیزاسیون چیست؟

در مورد کوکسی‌ها چه چیزی می‌دانید؟ توضیح دهید.

UF چیست؟

  سوالات تخصصی هنرآموز مکانیک خودرو

سنسور چیست؟ 

ecu را تعریف کنید.

چه قطعه ای در خودرو دیزل باعث افزایش تولید فشار سوخت میشود؟

کنیستر از چه قطعاتی تشکیل شده‌است؟

اگر هوا وارد مدار سوخت رسانی شود چگونه هواگیری را انجام میدهیم؟

  سوالات تخصصی مشاور واحد آموزشی

رویکرد انتخابی شما برای مشاوره چیست؟

آزمون های مربوط به هدایت تحصیلی را نام ببرید.

آزمون استعداد چیست؟

رویکرد درمانی شما چیست؟ با مثال توضیح دهید.

نام کتابی که مرجع اختلال‌هاست و بین المللی است، چیست؟

نام هر دو آزمونی که از متوسطه اول گرفته میشود را نام ببرید.

در دوره متوسطه اول چه مشاوره‌هایی بیشتر خواسته می‌شود؟

کدام پایه‌ نیاز به هدایت تحصیلی دارد؟

 تجربیات کاربران از مصاحبه تخصصی استخدامی دستگاه‌های اجرایی

  سوالات تخصصی قوه قضائیه

مشاغل حاکمیتی را تعریف کنید.

انواع ابلاغ را نام ببرید.

دادسرا را تعریف کنید.

دادگاه وضابطین دادگستری را نام ببرید.

سازمان ثبت اسناد زیرنظر کدام قوه است؟

سازمان ثبت احوال زیرنظر کدام قوه است؟

دادگاه و دادسرا چه تفاوتی دارند؟

نحوه صدور حکم توسط قاضی و دادیار چگونه است؟

اعاده دادرسی چیست؟

نظارت استصوابی و اطلاعی را توضیح دهید.

زمانی که یک متهم زندانی میشود، اولین حقی که در دادگستری میتواند داشته باشد چیست؟

مهلت اعتراض به آرا چقدر است؟

مهلت اعتراض به آرا در ایران و خارج از کشور چقدر است؟

اگر رایی قابل اعاده دادرسی باشد، در کجا مطرح میشود؟

وظایف شورای حل اختلاف چیست؟

صداوسیما زیر نظر کدام قوه است؟

وظیفه دیوان عالی کشور چیست؟

وظایف قوه قضاییه چیست؟

زیرمجموعه های قوه قضاییه را نام ببرید.

وظیفه دادسرا چیست؟

دادیار و بازپرس چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

رئیس سازمان تعزیرات را چه کسی انتخاب می‌کند؟

کارکرد دادگستری چیست؟

وظایف متصدی امور دفتری چیست؟

اصل ۱۵۶ قانون اساسی چیست؟

رئیس مجلس خبرگان کیست؟

اعضا مجلس خبرگان چگونه انتخاب میشوند؟

مجلس خبرگان چند نفر هستند؟

دیوان عالی کشور چه زمانی به رای رسیگی میکند؟

تفاوت سند تحول و چشم انداز چیست؟

دیوان محاسبات را توضیح دهید.

دادستان دیوان محاسبات را چه کسی انتخاب میکند؟

سازمان بازرسی کشور زیر نظر کدام قوه است؟

شورای نگهبان چند عضو دارد؟

وظایف دادستان کل کشور چیست؟

واخواهی را تعریف کنید.

جرائم تعزیزی در صلاحیت شورا را شرح دهید.

مرجع رسیدگی به تظلمات اداری کجا است؟

فرق حکم و قرار در چیست؟

دادرسی مدنی و کیفری چه تفاوتی دارند؟

مال منقول و غیر منقول را تعریف کنید.

نهادهای وابسته به قوه قضائیه را نام ببرید.

وظایف ماشین نویس چیست؟

وظیفه تقریر نویس چیست؟

اختلاف بین مدیر دفتر و منشی را چه کسی حل میکند؟

قوه قضائیه با چه جاهایی در ارتباط است؟

قوه قضائیه چه کمکی به جامعه میکند؟

ساختار دادگستری چگونه است؟

نهادهای دادگستری را نام ببرید.

وظایف دادگستری چیست؟

فرق قوه قضاییه با دادگستری چیست؟

دیوان عدالت اداری چیست و چه تفاوتی با سازمان بازرسی دارد؟

دیوان عالی و دیوان عدالت چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

وظایف مجلس شواری اسلامی چیست؟

تشکل های زیر مجموعه دادگستری را نام ببرید؟

کارشناس آمار در قوه قضاییه چه کاری انجام میدهد؟

  سوالات تخصصی سازمان ثبت احوال

سند چیست؟

وظایف سازمان ثبت احوال چیست؟

اسناد رسمی چیست؟

اسناد عادی چیست؟

چند نوع اسناد داریم و چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

  سوالات تخصصی سازمان دامپزشکی

فرق میکروب با باکتری چیست؟

روش‌های واکسیناسیون را نام ببرید؟

انواع واکسن‌ها را نام ببرید.

علائم بیماری آنفلوانزا چیست؟

  سوالات تخصصی برق منطقه‌ای 

کلید cf چیست؟

IMS چیست؟

قوس الکتریکی را تعریف کنید.

تهدیدهای شبکه را نام ببرید.

برای جلوگیری از تهدیدهای شبکه چکاری باید انجام داد؟

DNS چیست؟

WINS چیست؟

پروتکل‌های لایه ترانسپورت را نام ببرید.

پروتکل‌های لایه ترانسپورت چگونه کار میکنند؟

برای TCP و UDP دو پروتکل با شماره پورتان را بگویید.

Telnet چیست و در کجا استفاده میشود؟

sniffing چیست؟

DDoS چیست؟ 

sniffing و DDoS چگونه انجام میشوند

راه های مقابله با sniffing و  DDoSچیست؟

حفاظت‌های ترانس چیست؟

سی تی چیست؟

در خرید سی تی به چه مواردی باید توجه کرد؟

ریکلوزر چیست

RSA چیست و در کجا استفاده می‌شود؟

VLAN چیست؟

Trunking چیست

Access List ها را نام ببرید و کاربردشان را بگویید.

Router چیست؟

NAT و PAT چیست؟

ISMS چیست؟

Active Directory چیست؟

  سوالات تخصصی آب منطقه‌ای

انواع روش‌های حفاری را نام ببرید.

درباره قنات توضیح دهید.

قنات و چاه چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

گل حفاری چیست و طرز کار آن چگونه است؟

وظایف کارشناس منابع آب چیست؟

قرارداد کلید در دست تعدیل را توضیح دهید.

شرایط فسخ پیمان را توشیح دهید.

انواع سدها را تعریف کنید.

سرریز سدها را توضیح دهید.

چند نمونه از وسایل اندازه گیری جریان در سرریز سدها را نام ببرید.

سد خاکی بتنی چیست ؟

تفاوت‌ها، کاربردها، اجزا و نحوه انتقال نیرو به سد و پی و بدنه را به طور کامل توضیح دهید.

انواع رهکش در سد خاکی را نام ببرید.

خاک‌های مشکل ساز برای احداث سازه‌ها کدامند. نام ببرید.

نحوه زهکشی در زمین‌ها با تراز آب بالا را توضیح دهید.

انواع روش های حفر چاه را نام ببرید.

اسکرین چیست؟

انواع پمپ را نام ببرید.

چاهی که مشکل ریزش دیواره دارد، به چه صورت حفرمیشود؟

کاویتاسیون را توضیح دهید. 

ضربه قوچ را تعریف کنید و راه حل مقابله با این مسائل را بگویید.

اساس کار توربین جت چیست؟

کاویتاسیون در کجا اتفاق می‌افتد؟ و به چه دلیلی اتفاق می‌افتد؟

ناحیه توسعه یافته در لوله چیست؟

عدد رینولدز چیست؟

مقدار عدد رینولدز در جریان لوله درهم چقدر است؟

عدد بی بعد ریلی چیست؟

عوامل خرابی شیررا نام ببرید.

سرعت جریان در سطح لوله چقدر است؟

حفاظت کاتدی چیست؟

سندپلاس چیست و چه کاربردی دارد؟

چرا داخل لوله‌ها را سندپلاس می کنند؟

وظایف وزارت نیرو چیست؟

  سوالات تخصصی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

نحوه گزارش گیری را شرح دهید.

گزارش فنی چیست؟

دیتابیس چیست و با چه دیتابیس هایی کار کرده‌اید؟

آیا امکان دارد که در ساعاتی خاص، در Mysql ، بطور اتوماتیک بک آپ گرفته شود؟

  سوالات تخصصی کارشناس شبکه

تفاوت هاب و سوئیچ و روتر را توضیح دهید؟

مفاهیم DHCP و DNS را تعریف کنید.

تفاوت شبکه های Workgroup با domain در چیست؟

sql injection توضیح دهید.

هک بانک اطلاعاتی به چه طریق صورت میگیرد؟

فایروال سخت افزاری چیست و در کجا نصب میشود؟

cloud computing را توضیح دهید و برای چه چیزی استفاده میشود؟

برای کاهش هزینه‌های سخت افزاری در یک اداره چکارباید کرد؟

تفاوت بدافزار و ویروس و کرم در چیست؟ (سوال انحرافی)

مفهوم شیرینگ کردن توی sql چیست؟

  سوالات تخصصی سازمان هواشناسی

دما چیست؟

چند ابزار هواشناسی نام ببرید؟

وظیفه سازمان هواشناسی چیست؟

  سوالات تخصصی سازمان حمل ونقل جهاد دانشگاهی

حسابداری چیست؟

فرق حسابداری  با دفتر داری چیست

ترازنامه چیست؟

موجودی نقد چیست؟

فرق علی الحساب و پیش پرداخت چیست؟

شغل های حسابداری و مالی

انواع تنخواه گردان را نام ببرید.

چند نوع پرداخت داریم؟

انواع معاملات دولتی را نام ببرید.

  سوالات تخصصی رشته مدیریت

مدیریت منابع انسانی را تعریف کنید.

مهارت‌های انسانی و مهارت‌های فنی در مدیریت را نام ببرید.

تئوری آشوب را تعریف کنید.

اثر پروانه‌ای چیست؟

تحلیل swot را تعریف کنید.

  سوالات تخصصی شركت‌‎های آب و فاضلاب روستایی

الکتروپمپ چیست؟

 شركت‌‎های آب و فاضلاب روستاییفرق حوضچه فشار شکن و شیر فشار شکن چیست؟

PM چیست ؟

سرانه و سرانه روستایی را تعریف کنید

سرانه و سرانه روستایی چگونه محاسبه میشود؟

انواع مخزن را نام ببرید.

مخازن معمولا از چنسی هستند؟

مواد مورد استفاده در گندزدایی را نام ببرید.

چه آزمایشاتی که در آب و فاضلاب برای کنترل انجام می شود؟

وظایف شرکت آب و فاضلاب چیست؟

وظایف آبفار چیست؟

وظایف بهره برداری و نگهداری چیست؟

کلر و مشتقات کلر را توضیح  دهید.

برای مقابله با ضربه قوچ از چه شیرهایی استفاده میکنیم؟

کویتاسیون چیست و در کجا ایجاد میشود؟

راه جلوگیری از کویتاسیون چیست؟

شیر فشارشکن چیست؟

انواع لوله‌هایی که در آب و فاضلاب بکار میروند را نام ببرید.

شیر تخلیه هوا چیست؟

آزمایش hpc چیست؟

اگر یک چاه و یک منبع در کنار آن داشته‌ باشیم، چگونه میتوانیم دبی آب را بدون دستگاه اندازه بگیریم؟

اگر لوله پلاستیکی خط انتقال یا شبکه، در وسط راه شکسته باشد، چه کاری میتوانید بکنید؟

درباره هدر رفت آب در شبکه چه چیزی میدانید؟

آلودگی میکروبی و شمیایی چیست؟

ای سی آب چیست؟

افق طرح چیست؟

انواع لوله‌های ابرسانی را نام ببرید.

راجع به اقدامات پیش گیرانه یا pm چه میدانید؟

درمسیر انتقال و توزیع (به طور کلی شبکه) چه جاهایی هدر رفت آب داریم؟

منابع تامین کننده آب شرب را نام ببرید؟

چه راه‌هایی برای نگهداری از تاسیسات وجود دارد؟

گند زدایی از چه راه هایی انجام میشود؟

علت کلر زنی چیست؟

  سوالات تخصصی وزارت صنعت، معدن و تجارت

سیکل استخراج را توضیح دهید.

عیار حد چیست؟

روش‌‌ های روباز و زیرزمینی را تعریف کنید.

رابطه بین اسپیسینگ و بردن چیست؟

در مورد نرم افزار جی آی اسی و دیتاماین چه میدانید؟

در مورد دکل های حفاری چه میدانید؟

گواهی کشف چیست؟

پروانه اکتشاف چیست؟

در زمان اکتشاف، چه کارهایی انجام میشود؟

هزینه‌های سرمایه‌ای چیست؟

پس از ۴ یا ۵ سال، معدن با چه مشکلاتی میتواند مواجه شود؟

خام فروشی چیست؟

نظام مهندسی یعنی چه  و چه کاری انجام میدهید؟

قیمت شمش مواد فلزی را از چه سایتی میتوان فهمید؟

معدن‌کاری روباز چیست؟

عملیات واحد معدن‌کاری روباز، چه چیزهایی هستند؟

حد روباز و زیرزمینی چیست؟

عیارحد چیست؟

حد نهایی روباز را با چه چیزی تعیین میکنند؟

کار با چی پی اس را به صورت دقیق توضیح دهید.

روش های طراحی را نام ببرید.

گواهی اکتشاف و بهره برادری چیست؟

وظایف کارشناس امور معادن چیست؟

gis چیست؟

انواع ماشین آلات معدنی را نام ببرید.

مشکلات معادن را نام ببرید.

صادرات مواد خام به چه صورتی انجام میشود؟

  سوالات تخصصی سازمان جنگلها و مراتع

حوزه آبخیز چیست؟ تعریف کنید.

مشخصات فیزیوگرافی حوضه را نام ببرید.

کاربرد تراس و سکوبندی چیست؟

سازه‌های فلزی چه کاربردی دارند؟

  سوالات تخصصی سازمان امور مالیاتی

وظیفه مامور مالیاتی چیست؟

منظور از درآمد چیست؟

ارزش افزوده به چه چیزی تعلق میگیرد

فرق مصرف کننده و مصرف کننده نهایی چیست؟

نرخ مالیات ارزش افزوده چیست؟

ابلاغ چیست؟

فرار مالیاتی چیست؟

ارزش افزوده چیست؟

فرهنگ مالیاتی را تعریف کنید.

کار سازمان مالیاتی چیست؟

مالیات حقوق چیست؟

  سوالات تخصصی سازمان مدیریت و برنامه ریزی

برنامه‌های توسعه را نام ببرید و بگویید  کدام برنامه موفق بوده‌است؟

تاب آوری اقتصاد چیست؟

مشارکت عمومی خصوصی چیست؟

  سوالات تخصصی سازمان زندان ها

بنظرتان راه‌های ورود مواد به زندان چیست؟

وظایف مراقب چیست؟

چاقو و لوازم برنده برای زندانی ممنوع است، بنابراین بنظرشما اگرزندانی این لوازم را داشته باشد، در کجاها مخفی میکند؟
فرض کنید شما مراقب باشید، تماس تلفی برای زندانی غیر قانونی باشد؛ زندانی که حال روحی مساعدی ندارد از شما درخواست تماس میکند و میگوید اگر تماس نگیری خودکشی میکنم، اگرساعت اداری گذشته باشد و مافوقتان نیز برای کسب تکلیف حضور نداشته باشد، چه کاری میکنید؟

اگرمتوجه شوید که زندانی میخواهد فرارکند، به چه کسی اطلاع میدهید؟

رئیس شورای انضباطی کیست؟

اگر یک زندانی تهدیدتان کند، چه کاری میکنید؟

اگر یک زندانی به شما حمله کند، چه کاری میکنید؟

ویژگی‌های یک افسر نگهبان خوب چیست؟

اگر یکی خود زنی کرده باشد، چه کاری میکنید؟

به زندانی اعتماد یا محبت میکنید؟

نحوه بازرسی زندانی چگونه است؟

از لحاظ معنوی چه تاثیری میتوان بر روی زندانی گزاشت؟

نحوه ارتباط زندانی با بیرون از زندان چگونه است؟

چه قسمت‌هایی نقاط کور زندان هستند؟

اگر پنجاه زندانی برای آموزش به شما بدهند، چه کاری میکنید؟

به چه دلیلی زندانی‌ها ممکن است شورش کنند؟

کار وکیل بند چیست و چه کسی اورا انتخاب میکند؟

بایدها و نبایدهای یک زندانی چه مواردی هستند؟

نحوه طبقه بندی زندانیان چگونه است؟

اگر جمعیت زندان یک شبه ۲۰۰ نفر بیشترشود، چه کار میکنید؟

کدام تخلفات زندانی، باید در شورای انضباطی مطرح شوند؟

در شورای طبقه بندی به چه درخواست‌هایی از سوی زندانی ترتیب اثر داده میشود؟

در مواجهه با عوامل طبیعی و انسانی مانند سیل زلزله و آتش سوزی وظیفه ما چیست؟

رسالت سازمان زندان‌ها چیست؟

محل‌های خطرناک زندان کجا ها هستند؟

اولین وظیفه مراقب برای تحویل شیفت چیست‌؟

وظیفه شورای طبقه بندی چیست؟

در جایگاه یه مراقب، اگر غذا کم بیاید، چه کاری انجام میدهید؟

در جایگاه مراقب اگر فاضلاب بگیرد، چه کاری انجام میدهید؟

نظرتان در مورد جیره زندانیان چیست؟

ساعت خاموشی زندان چه زمانی است؟

برنامه روزانه زندان چگونه است؟

اگر دیدید داخل دستشویی، زندانی خودش را حلق آویز کرده است، چه کاری انجام میدهید؟

اگر زندانی از شما درخواست مرخصی کند، چه کاری انجام میدهید؟

ضوابط مدیریت بند را نام ببرید.

حقوق شهروندی زندانیان را توضیح دهید؟

زندانیان چه تخلفاتی میتوانند مرتکب شوند؟

با توجه به بیماری هپاتیت و ایدز حاضرید زندانیان جاساز کرده را مورد تفتیش قراردهید؟

  سوالات تخصصی وزارت بهداشت 

قبل ivp چه کارهایی باید انجام داده شود؟

تصویربرداری ترانزیت چگونه است؟

ناویکولار در نمایی دیده میشود؟

گرافی out let شانه چیست؟

خم طحالی کولون در چه نمایی دیده میشود؟

AEC چیست؟

فرق  hrct با سی تی معمولی چیست؟

چرا زمان تاخیر در تری فازیک کبد داریم؟

پلاک‌های ام اس در ام آر آی را نام ببرید.

  چرا در ivpبیماران دیباتی باید متفورمین قطع شود؟

  سوالات تخصصی وزارت کشور 

تفاوت آسيب‌های اجتماعی ایران با کشوهای دیگر چیست؟

چرا اقتصاد مقاومتی درایران شکست خورده است؟

کار کارشناس مطالعات اقتصادی و اجتماعی چیست؟

تشکل‌ها و نهادهای دولتی در جامعه سنتی ایران را نام ببرید.

  سوالات تخصصی توانیر

انواع مالیات‌ها را نام ببرید.

صورت‌های مالی را نام ببرید.

 تجربیات مصاحبه تخصصی وزارت بهداشت و علوم پزشکی

  سوالات تخصصی وزارت بهداشت و علوم پزشکی

علت مرگ‌های مامایی چیست؟

چگونه قلب جنین را چک میکنید؟

پروتکل مددکاری چیست؟

یک آسیب نام ببرید و از نگاه خرد میانه و کلان جامعه شناسی تحلیل کنید.

فرض کنید یک بیمار ترانس سکچوال دارید، ومدیر بیمارستان در مورد پذیرشش چندان روی خوشی نشان نمیدهد، تحلیل و دفاعیه و واکنش شما چگونه می‌باشد؟

نقش مددکار اجتماعی بیمارستان چیست؟

مددکار اجتماعی چگونه میتواند باعث ارتقای بیمارستان شود؟

اگر نوزادی از مادر بیخانمان متولد شد، چه باید کرد؟

 مداخله در خودکشی را تحلیل کنید.

مددکاری گروهی در بیمارستان چه کاربردی دارد؟

کودک  2ماهه چه واکسن‌هایی دارد؟

  بیماری‌های مشترک انسان و دام را نام ببرید.

بیماری‌هایی که از آب آلوده به انسان منتقل میشوند را نام ببرید.

بیماری‌هایی همچون مثل هپاتیت، تب مالت، دیابت و ایدز را تعریف کنید و راه‌های انتقال هر کدام را بگویید.

انواع واکسن‌ها را نام ببرید و کاربردهر یک را بگویید.

کودکان چه مکمل‌هایی استفاده میکنند؟

چرا خانوم‌های باردار به سونوگرافی ميروند؟

واكسن ام ام ار برای چيست؟

وظایف بهورز چیست؟

 تجربیات مصاحبه تخصصی صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

  سوالات تخصصی رشته مهندسی شیمی، پلیمر و نفت

انواع شیرفشار شکن را نام ببرید.

ساختار پنتان و ایزومریش چگونه است؟

انواع پمپ و کاربرد آنها چیست؟

مفهوم نقطه سرج چیست؟

از کدام کاتالیزور جهت تصفیه روغن استفاده میشود؟

افت فشار در لوله‌ها چگونه و با چه فرمولی محاسبه میشود؟

با چه کاری میتوانیم مواد را در راکتور Cstr خوب مخلوط کنیم؟

عدد رینولدز چیست و چه کاربردی دارد؟

عدد رینولدز را برای لوله چه مقداری در نظر میگیرند که نوع جریان را مشخص کند؟

اگر یک سیستم لوله کشی باشد، افت فشارچگونه محاسبه میشود؟

انواع شیرها را نام ببرید؟

انواع برج را از نظر ساختار نام ببرید؟

چه نوع عملیاتی در داخل برج انجام میشود؟

چرا در یک برج پرشده نمیتوانیم جریان جانبی داشته باشیم؟

پارامتر های موثر انتقال جرم چه چیزهایی هستند؟

خصوصیات جریان‌های ورودی و خروجی برج تقطیر را نام ببرید؟

قطر برج چگونه محاسبه میشود؟

جریان برگشتی چگونه محاسبه میشود؟

الگوهای جریان دو فازی را نام ببرید؟

واحد تثبیت میعانات چیست؟

اشکال نوع جریان هایی که بر روی سینی وجود دارد را نام ببرید.

در یک طراحی غیر قابل تغییر، اگر جریان برگشتی زیاد شود چه اتفاقی میفتد؟

اگر جریان جانبی را با خوراک ورودی ادغام کنیم، چه تاثیری بر روی برج میگذارد؟

ساختار بنزن چگونه است و حلقه داخل آن برای چیست؟

اگر دما در عرض پنج دقیقه از ۷۰ به ۶۵ برسد، در چند دقیقه از ۶۵ به ۶۰ میرسد؟ با علم حرارت اثبات کنید.

یک مول متان اگر با هوا ترکیب شود چند مول آب حاصل میشود؟

سیکل تبرید را بطورکامل کشیده و توضیح دهید.

یک فرایند کنترلی و نمودار جعبه‌ایش را بکشید و آن را به طورکامل شرح دهید.

انواع خوردگی را نام ببرید و توضیح دهید این خوردگی‌های در چه مناطقی ایجاد میشوند.

تفاوت بین علم ترمودینامیک و انتقال حرارت را با استدلال توضیح دهید.

کار هیتربرقی و شوفاژ دیواری چه تفاوتی دارد؟

پدیده‌های انتقال رخ داده در یک ذغال در حال سوختن را نام ببرید؟

نمودار دو فازی T-V را با جزئیات کامل شرح دهید.

انواع استریم تیبل‌ها در ترمودینامیک را نام ببرید؟

انواع واکنش‌های شیمیایی را تعریف کنید.

واکنش‌های آلکالیسیون را توضیح دهید.

در مورد نحوه اندازه‌گیری رطوبت و نمودارهای رطوبت سنجی توضیح دهید.

کاما چیست؟

فرآیندهای پتروشیمی را تعریف کنید؟

در پتروشیمی چه چیزی تولید میشود؟

فرمول گسترده pvc را رسم کنید.

نقش شیرفشارشکن چیست؟ موازنه انرژی را در دور آن اعمال کنید و اگر آن را برداریم چ اتفاقی می‌افتد؟

ضریب ژول تامسون را بنویسید.

دلیل ثابت بودن آنتالپی چیست؟

در یک مخزن با سطح آزاد آب که قسمت پایینی آن سوراخ باشد،هد را حساب کنید و اثبات کنید چگونه به این معادله رسیدید؟

فرضیات مک کیب چه چیزهایی هستند؟

فرضیات برنولی را تعریف کنید.

اگر آب را از پمپ عبور داده باشیم و سپس بخواهیم بنزین عبوردهیم، هد چه تغییری میکند؟

اکتان را تعریف کنید.

اکتان ۹۰ چیست و روش‌های اندازه گیری اکتان را نام ببرید.

طرز کار کولر آبی را شرح دهید.

اگر مقداری آب در کاسه داشته باشیم در اتاق و در دمای هوای یکسان، پس ۳ روزآب بخار میشود یا خیر؟

انواع مقاوت‌ها را در مبدل شل و تیوب را به‌طور کامل توضیح دهید.

سوپرهیت مایع اشباع را تعریف کنید.

کاتالیزور چیست و انواع و کاربردهای آن را نام ببرید؟

دلیل استفاده از کاتالیزور چیست؟

درجه آزادی چیست؟ و درجه آزادی آب چقدر است؟

نمودار pv رابا توضیحات کامل رسم کنید.

تفاوت بین کاویتاسیون، فلشینگ و چوکینگ در شیرها چیست؟

اگر دبی یک پمپ سانتریفیوژ را افزایش دهیم، بازده و npsh required به چه صورت تغییر میکنند؟

رابطه بین فشار و هد را بنویسید.

تاثیر آرایش inline و staggered لوله ها را بر ضریب انتقال حرارت و افت فشار توضیح دهید.

تفاوت استینلس استیل 304 و 316 در چیست؟

اگر فشار برج تقطیر را زیاد کنیم و کنترلر دمای ریبویلر در حالت اتوماتیک باشد، احتمال flooding زیاد میشود یا کم؟

تاثیر فاصله سینی‌ها و ارتفاع outlet weir را بر flooding توضیح دهید.

گاهی اوقات با کاهش دبی کمپرسورمصرف برق سانتریفیوژ، افزایش پیدا میکند و گاهی کاهش می‌یابد، دلیل این موضوع را توضیح دهید.

دانیسته گاز به چه پارامترهایی بستگی دارد ؟

توضیح دهید که در ریبویلر ترموسیفون به چه صورت natural circulation برقرار میشود ؟ (همراه با محاسبات ریاضی)

از چه نوع شیری بهتراست در ساکشن پمپ استفاده کنیم؟

از نظر قوانین ترمودینامیک چرا در سیکل توربین بخار، بویلر و کندانسور وجود دارد؟

چرا وقتی سطح سوپ داغ رو فوت میکنید، دمای آن کاهش پیدا میکند؟

معمول‌ترین پمپ‌ها در صنعت برای جابه جایی سیالات کدام نوع پمپ‌ها هستند؟

علت تفاوت قطر لوله دیسشارژ و ورودی یک پمپ باهم چیست؟

کار ولو بسته شده روی یک پمپ چیست؟

کار استیم ترپ چیست و در چه موردی کاربرد دارد؟

فرایند کلی تولید متانول را شرح دهید.

چه عوامل به وجو آورنده خوردگی در ریبویلر هستند؟

چند نمونه از استانداردهای ساخت مبدل شل اند تیوب را نام ببرید.

انواع ریبویلر برای برج تقطیر را نام ببرید.

روش لایم چیست؟

برای خنثی سازی اولیه(پری تریتینگ) درین، از چه موادی استفاده میشود؟

در انتی مارکونیکوف، هیدروژن به چه کربنی متصل میشود؟

میک اپ چیست و چه کاربردی دارد؟

درین چیست و در کجا ها به کار میرود؟

استیم ترپ چیست و نحوه کار آن را توضیح دهید.

کولینگ تاور چیست؟

انواع ولوار را توضیح دهید.

یک سیستم کنترلی لول سنج بر چه اساسی کار میکند؟

اگر یک پمپ سانتریفیوژ و رفت و برگشتی با دیس شارژ بسته به سرویس برده شود، چه اتفاقی می افتد؟

روش‌های انتقال حرارت را نام ببرید.

مزیت مبدل‌های plate & frame نسبت به shell & tube در چیست؟

جهت انتقال یک سیال بسیار بسیار ویسکوز از چه روشی استفاده میشود؟

پدیده ژول تامسون چیست؟

تله بخار چیست؟ انواع آن را نام ببرید.

انواع سیالات را نام ببرید.

انواع جریان‌ها را نام ببرید.

کاویتاسیون چیست؟

قوانین ترمودینامیک را تعریف کنید.

در یک فرایند فشار ثابت، کار چگونه تغییر می‌کند؟

در یک فرایند آدیاباتیک، انرژِی درونی چگونه تغییر می‌کند؟

تفاوت بین کاویتاسیون و فلشینگ و چوکینگ رو در شیرها توضیح دهید.

اگه دبی یه پمپ سانتریفیوژ رو زیاد کنیم…بازده و npsh required به چه صورت تغییر میکنند؟

رابطه بین هد و فشار را به صورت فرمول ریاضی بنویسید.

گاز ایده‌آل چیست؟

اگر دمای یک گاز ایده‌آل را در فشار ثابت تغییر دهیم، گاز از حالت ایده آل خارج میشود؟

فشار در کدام قسمت از یک لوله افقی و عمودی بیشتر است؟

انواع فلومیتر را نام ببرید.

در دور ثابت با کاهش هد ،فلو پمپ چه تغیری میکند؟

تفاوت کمپرسور و پمپ در چیست؟

انرژی مصرفی در پمپ بیشتر است یا در کمپرسور؟ با ذکر دلیل توضیح دهید.

معادله برنولی چیست و در چه مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

معادله افت لوله را بنویسد. نام این معادله چیست؟

چگونه می‌توان ورودی و خروجی یک پمپ را تشخیص داد؟

پدیده سرج چیست؟ روش جلوگیری از این پدیده چیست؟

چه وسیله‌ای قبل ورودی پمپ استفاده می‌شود؟

Psv چیست و در کدام قسمت پمپ قرار می‌گیرد؟

دبی را با فرمول توضیح دهید.

با افزایش مایع برگشتی، تعداد سینی چه تغییری می‌کند؟

چگونه می‌توان خلوص مایع برگشتی را کاهش داد؟

در چه مواقعی ازبرج خلا استفاده می‌شود؟

چه زمان ازپمپ های چند مرحله ای استفاده می‌شود؟

فرق مبدل همسو و ناهمسو در چیست و کدام مبدل بهتراست؟

پلی تروپیک چیست؟

اریفیس متر چیست و چه کاربردی دارد؟

افست چیست و برای جلوگیری از افست چه کاری میتوان انجام داد؟

اگرسیال ازگلویی عبور کند،دبی،سرعت و فشار چه تغییری میکنند؟ با ذکر دلیل توضیح دهید.

انواع راکتورها را بر حسب نوع جریان، نوع شکل و اجزا نام ببرید.

رابطه معادله ناویر استوکس با قانون دوم چیست و این رابطه در چه شرایطی برقرار است؟

در یک حلقه کنترلی آیا امکان دارد که حالت سروو و رگولاتوری همزمان اتفاق بیفتد؟

سیکل اتو را توضیح دهید.

اگر در مبدل تعداد لوله ها دوبرابر شود، افت فشار چندبرابر میشود؟

طریقه راه‌اندازی یک پمپ را شرح دهید؟

شیر چک ولو چیست؟

یک برج تقطیر رسم کنید.

مبدل پوسته و لوله را توضیح دهید.

اساس کار تاورهای جذب و دفع چگونه است؟

نحوه هواگیری پمپ چگونه است؟

چگونه میتوان فهمید که عیب یک پمپ از کدام قسمت آن است؟

تفاوت تاورهای استریپر و اسپلیتر چیست؟

کار ولو ژول تامسون چیست؟

چگونه مبدل ترمو سیفون به سرویس برده می‌شود؟

لیچینگ چیست؟

انواع جذب را نام ببرید؟

قانون ارشمیدس را تعریف کنید.

کار ویر در برج تقطیر چیست؟

چند نمونه مبدل حرارتی نام ببرید.

چه عواملی در توان همزن موثر هستند؟

کار کمپرسور اسکرو چیست؟

کمپرسور و پمپ چه تفاوتی باهم دارند؟

پدیده ژول تامسون را کامل توضیح دهید و چه اثر مخربی بر روی خط لوله دارد؟

انواع شیرهای صنعتی را نام ببرید و شیرهای معمولی خانگی جزو کدام دسته هستند؟

انواع برج‌های خنک کننده را نام ببرید و مکانیسم موجود را توضیح دهید.

جهت راه اندازی پمپ چه چیزهایی باید چک شود؟

اگر دیسشارژ پمپ محدود شود، چه اتفاقی برای پمپ می‌افتد؟

سرعت و فشار در ابتدای یک لوله بیشتر است یا در انتهای آن؟

برج تقطیر بر چه اساسی کار میکند؟

اگر فشار برج کاهش یابد، چه کاری باید انجام شود؟

جهت افزایش خلوص چه کاری باید انجام شود؟

پدیده ژول تامسون در چه گازهایی به صورت عکس عمل میکند؟

چه نوع آبی وارد  بویلر می‌شود؟

کنترلر تناسبی چگونه کار میکند؟

اگر رفلاکس برج زیاد شود، چه تاثیری بر روی برج میگذارد؟

تاثیر دما بر رفتار گازها چگونه است؟

برای افزایش سرعت واکنش چه باید کرد؟

تاثیر فشار بر سرعت واکنش چگونه است؟

در یک لوله مورب حامل سیال در حال حرکت فشار پایین بیشتر است یا بالا؟

انواع کنترل کننده را نام ببرید.

کنترل کننده تناسبی چگونه کار میکند؟

فشار در برج تقطیر چگونه تغییر میکند؟

آزوتروپ چیست؟

دمای بحرانی چیست؟

کدام مورد زودتر بخای میشود، نمک یا نفتالن؟ چرا؟

نمودار فازها چگونه است؟

دستگاه جذب اتمی چیست؟

دستگاه پی اچ متر را توضیح دهید.

اجزای دستگاه gc را نام ببرید.

چند مورد دتکتور نام ببرید و کدام نوع حساس تر می‌باشد؟

رابطه گاز کامل چگونه است؟

فشار هوا در اینجا چند psi است؟

mp مخفف چیست؟

بهره بردار کیست و چه  کاری انجام میدهد؟

bubble point را تعریف کنید.

درجه آزادی را تعریف کنید؟

درجه آزادی bubble point چقدر است؟

normal boiling point را تعریف کنید.

دو تفاوت bubble point و normal boiling point را بگویید.

تجهیز مورد استفاده برای انتقال پودر چیست؟

هدف از قراردادن مبدل بین کمپرسورهای چند مرحله ای چیست؟

دو مورد از نیروهای محرکه پمپ را نام ببرید.

Steam trap چیست و نوع مکانیکی آن بر چه اساسی کار میکند؟

واحد الفین را توضیح دهید.

چرا کولر آبی در تابستان بیشتر از زمستان هوا را خنک میکند؟

چگونه میتوان از برج های پرشده ، جریان جانبی گرفت؟

اشمیت را تعریف کنید و بگویید چه کاربردی دارد؟

کدام شیر در صنعت رایج است؟

خوراک واحد افین چیست و از کجا تامین میشود؟

وظایف بهره بردار چیست؟

اجکتور چیست و چه کاری انجام میدهد؟

فرق بین بخار وگاز در چیست؟

دمای رفلاکس چقدر است؟

از چه راهی میتوان پدیده کاویتاسیون را کاهش داد.

پمپ‌های جاب جای مثبت چند مدل هستند؟ توضیح دهید.

تفاوت پنپای رفت و برگشتی و روتاری در چیست؟

کارهایی که قبل و حین راه اندازی پمپ ساتتریفیوژ را باید انجام دهیم را نام ببرید.

بیلاف متریال چیست؟

glob ولو چگونه عمل میکند؟

دمیستر در کمپرسور چیست؟

off gas چیست؟

تبرید پروپان را به صورت مختصر توضیح دهید.

نقش خلا در کمپرسور متانول چیست؟

اگر یک نمونه لاستیک داشته باشید، برای اینکه بفهمید ناخالصی تیتان دارد یا خیر، چه کاری انجام می‌دهید؟

مولاریته و مولالیته و ppm را تعریف کنید.

در مورد برج خنک کننده توضیح دهید.

پدیده اختناق چیست؟

ژول تامسون را توضیح دهید.

چرا دودکش کوره طبیعی بلندتر از کوره اجباری است؟

کوره‌ها را توضیح دهید.

چرا در زودپز غذا میپزند؟

کاتالیست واحد آلکیلاسیون را تعریف کنید.

چگونه یک دود برای کوره طراحی می‌کنیم؟

چرا با کمپرسور نمیشود گاز را انتقال داد؟

برج تقطیر خلا برای چه چیزی استفاده میشود؟

کپرسورهای چند مرحله ای برای چه چیزی استفاده میشوند؟ چرا؟

معادله افت لوله(اسم،معادلش،تعریفش) را بنویسید.

چگونه میتوان ورودی وخروجی پمپ را تشخیص داد؟

دبی را با فرمول توضیح دهید؟

چه زمانی ازپمپ‌های چند مرحله‌ای استفاده میشود؟

فرق مبدل همسو وناهمسو در چیست و کدام نوع بهتراست؟

پلی تروپیک چیست؟

ریفیس‌متر چیست و چه کاربردی دارد؟

روش پانچون ساوارایت را شرح دهید.

فرق پانچون ساوارایت با مک کیب در چیست؟

DCS مخفف چیست؟

سیستم های پیشرفته Dcs را نام ببرید.

مکانیسم انجام فرایند در ریبویلرها چیست و برچه اساسی است؟

آزمایشات تقطیر چند نوع هستند؟

سیمان کاری چگونه انجام میشود؟

سیال حفاری چیست؟ چند نوع است؟ و هر نوع چه کاربردی دارد؟

آزمایش نقطه احتراق اشتعال چیست؟

کاربرد شیر پروانه ای چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

پدیده سرج و استال را توضیح دهید.

کار توربین گازی چیست؟

پدیده میکس فایر و هات اسپات چیست؟

فرق وسل و درام در چیست؟

ونت و درین چیست؟

نیتروژن چه کاربردی دارد؟

پرج کردن چیست؟

ND چیست؟

راکتور pfr چیست؟

برای اندازه گیری فلو از چه چیزی استفاده میشود؟

سیال بیرمنگام چیست؟

یک مخلوط ایزوترپ چگونه جداسازی میشود؟

بنزین پیرولیز چیست؟

فرق راکتور fludized bed و moving bed در چیست؟

قانون رایولت عدد شروود و ناسلت را تعریف کنید.

کمپرسور back presser چیست؟

چرا لوله های کندانسور افقی هستند؟

فضای خالی پایین برج تقطیر برای چیست؟

راه‌های افزایش npsh a چیست؟

فرق سیستم کنترلی ddc و فیلد باس در چیست؟

عایق کاری سرد و گرم چیست؟

کاتالیزورهای زیگلر ناتا در چه فرایندی استفاده میشوند؟

به چه موادی پروموتر گفته میشود؟

پدیده blave را شرح دهید.

فرق بین NPSH available و NPSH requireدر چیست؟

کاویتاسیون در پمپ را چگونه میتوان برطرف کرد؟

واکنش‌های راکتور در فرایند افرایش عدد اکتان را نام ببرید.

چرا dehydrogenationافت دمای بیشتری نسبت به dehydrocyclization دارد؟

علت استفاده از edc برای واحد regeneration چیست؟

Lhsv چیست و واحد آن چیست؟

W.a.i.t مخفف چیست و‌ و واحد آن چیست؟

فرمول API  چیست و مقدار آن برای آب چقدر است؟

یک بشکه چند لیتراست؟

BoD و coD در تصفیه به چه معناست؟

تکفام ساز چیست؟

TDS و TSS در تصفیه چیست؟

کاتالیست‌های نفتی را تعریف کنید.

نقطه اشتعال چیست؟

آزمایش‌های برش های نفتی را شرح دهید.

چند نمونه از دستگاه های اندازه گیری در آزمایشگاه نفت را نام ببرید.

لوزی خطر و msds چیست؟

واحد ایزومراسیون چیست؟

  سوالات تخصصی رشته مدیریت بازرگانی

اگر بخواهیم بار را دریک شهر مرزی تحویل دهیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

اگه بار حین گذاشته شدن بر روی عرشه، در آب بیفتد، مسئولیت این کار برعهده کیست؟ اگر بر روی عرشه بار خراب شود،، مسئولیت این کار برعهده کیست؟

تفاوت CI و PIدر چیست؟

پروفرما چیست و چه مواردی در آن نوشته می‌شود؟

  سوالات تخصصی رشته مواد و متالوژی

دیاگرام شفلر را توضیح دهید.

روش جوشکاری Ti به فولاد بصورت ورق چیست؟

الکترود 7024 درکجا کاربرد دارد؟

الکترود 6010، 6013، 7018 به پخت نیاز دارد؟ چرا؟

Buttering چیست؟

نورد چه تاثیری بر روی خواص خستگی دارد؟

انواع دوربین رادیوگرافی را نام ببرید.

نحوه رادیوگرافی کورس مخزن را توضیح دهید.

رادیوگرافی آلومینیوم ضخامت پایین چگونه است؟ شرح دهید.

تست جوشکار طبق asme چگونه می‌باشد؟

جوش‌پذیری را تعریف کنید؟

سرویس‌های b31.3 را تعریف کنید.

حداکثر ضحامت مجاز جوش 6013 طبق d1.1 چقدر است؟

فرق عملیات حرارتی بوتکوئید با هایپر یوتکوئید در چیست؟

مارتمپرینگ و آستمپرینگ را از سیکل عملیات تا ساختار به طور کامل توضیح دهید.

فرایند فولاد سازی را شرح دهید.

کوره قوس الکتریکی را شرح دهید.

  سوالات تخصصی رشته برق و الکترونیک 

انواع نمره سیم را نام ببرید؟

انواع کلید قدرت را نام ببرید؟

تفاوت قفس سنجابی با رتور سیم پیچی چیست؟ کدام بهتر است وچرا؟

انواع کنتاکتور را نام ببرید؟

روش راه اندازی لامپ های دارای گاز رت شرخ دهید.

Mccb چیست؟

نحوه رسم مدار ستاره مثلث را بگویید.

مقادیر فیوز تاسیسات را نام ببرید؟

انواع سنسورهای القایی را نام ببرید.

برق گیر چیست؟

لاین تراپ چیست؟

تپ چنجرچیست؟

رله دیستانس چیست؟

رله دیفرانسیل چیست؟

رله بوخهلتس چیست؟

شرایط موازی کردن ترانس چگونه است؟

سیلیکاژل چیست؟

مقره چیست ؟ انواع آن را نام ببرید.

سکسیونر چیست؟ انواع آن را نام ببرید.

خازن چیست ؟

شین یا باس بار چیست ؟

رله جانسون چیست ؟

پرشر سویچ چیست؟

لودسل چیست؟

نمایشگر وزن چیست؟

سولونویید ولو چیست؟

تجهیرات یک لوپ کنترلی را نام ببرید؟

تا کنون ترنسمیتری دیدید که فقط با یک زوج سیم کار کند؟

ترنسمیترهای 2سیمه را تعریف کنید.

نحوه عملکرد کنترل ولو چگونه است؟

انواع فیوزها را نام ببرید. و تفاوت آنها را از روی علائم اختصاری بگویید.

مقدار فرکانس کاری سطح سنج راداری چقدر است؟

وظیفه دیود زنر در مدارات الکتریکی چیست؟

یک مدار دیمر طراحی کرده و آن را شرح دهید.

مدار داخلی آپ امپ چند طبقه است، طبقه‌های آن بیانگر چیست؟

اگر دو منبع متفاوت را موازی کنیم، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

مقدار جریان اتصال کوتاه یک ترانس با مشخصات امپدانس درصد و توانش، چقدر می‌باشد؟

درباره مبدل حرارتی چه میدانید؟

شیرولو چیست؟

تابلو برق صنعتی چیست؟

رله‌ها از چه طریقی تنظیم میشوند؟

انواع رله های oc از نقطه نظر زمان قطع را نام ببرید.

روند مواجهه رله دیفرانسیل با جریان هجومی چگونه است؟

سیم ارت چگونه انتخاب میشود؟

دلیل استفاده از معادل تونن شبکه چیست؟

THD چیست و نسبت به چه پارامتری سنجیده میشود؟

انواع بارهایی که موجب هارمونیک در شبکه میشوند را نام ببرید.

دلیل استفاده از درایوهای ac-ac چیست؟

سایز کابل ارت چقدر باید باشد؟

تفاوت بار موتوری با غیر موتوری در چیست؟

Ups چیست و مخفف چه کلمات انگلیسی هست؟

دیود چیست؟

کار دیود چیست؟

مدار یکسو ساز را چیست؟

ترایاک چیست؟

تفاوت ماسفت و ترانزیستور در چیست؟

طرز کار درایورهای موتور و اینورترها را شرح دهید.

کاربرد stub چیست؟

راکتانس نشتی چیست؟

حلقه کرونا چیست و در پست‌های انتقال در کجا استفاده میشود؟

بانک‌های خازنی بیشتر نزدیک بار گذاشته می‌شوند یا دور از بار؟

سوسپتانس را تعریف کنید.

باسبار پروتکشن چیست؟

‌RTD و ترمیستور چیست؟

چند نمونه فشارسنج نام ببرید.

خطای فاز به زمین، ولتاژ فازهای سالم را چقدر افزایش میدهد؟

اگه در ژنراتور با شبکه سنکرونه، تحریک قطع شود چه اتفاقی می‌افتد؟

کابل کواکسیال چیست؟

ترانسمیترTransmeter چیست؟

Dcs چیست و نحوه کارآن چگونه است؟

اجزای حلقه کنترل را نام ببرید.

ترانس جریانCT چیست؟

فیلد باس Fieldbus چیست؟ توضیح دهید.

پروتکل هارت Hart را توضیح دهید.

فرق بین فیلدباس و هارت در چیست؟

نحوه کار ترموکوپل را شرح دهید و چند نمونه نام ببرید.

  سوالات تخصصی رشته مکانیک

رابطه برنولی چیست؟

پارامتر اصلی در چرخ دنده چیست؟

درجه آزادی در چه شرایطی قابل استفاده است؟

انواع فلومتر ها را نام ببرید.

با تغییر مقطع لوله سرعت و فشار چطور تغییر میکند؟

سیکل نیروگاه را توضیح دهید.

پمپ وکپرسور را تعریف کنید.

برای سیالات چند فازی بهتراست از کدوم نوع پمپ استفاده کنیم؟

کوپلینگ چیست؟

نسبت تبدیل داخل گیربکس چیست؟

سیکل ایده آل تبرید را شرح دهید.

فرایند شیر انبساط چیست؟

اینترکولر در کمپرسور به چه منظوری و برای چه فرایندی استفاده میشود؟

فرایند ترمودینامیکی کمپرسور چیست؟

حالت سیال ورودی کمپرسور در چه حالتی می‌باشد؟

اگر چند قطره آب دردورودی کمپرسور باشد، چه اتفاقی می‌افتد؟

عدد رینولدز بحرانی در لوله چیست؟

انواع پمپ ها را نام ببرید؟

مفهوم فرایند پلی تروپیک چیست؟

متدها و معیارهای طراحی مبدل ها چه چیزهایی هستند؟

ضریب کلی انتقال حرارت در مبدل چیست؟

ضریب کلی انتقال حرارت در مبدل از نظر مقداری برای مبدل هوا خنک یا آب خنک چه مقداری است؟

سیکل های تبرید را شرح دهید.

در مورد فرایندهای کندانسور و اوپراتور توضیح دهید.

عدد رینولدز چیست و چه کاربردی دارد؟

در مورد ضریب فشار کلی در توربین ها توضیح دهید.

روش محاسبه دما در محفظه احتراق توربین گازی چگونه است؟

  در مورد سرج یا کاویتاسیون به انگلیسی صحبت کنید.

اجزا و کاربرد کمپرسورهای رفت و برگشتی چیست؟

انواع بیرینگ‌ها را نام ببرید.

کاربرد و طرز نصب بیرینگ‌های زاویه‌ای چگونه است؟

انواع یاتاقان ها و بیرینگ‌ها را نام برده و به چند نمونه از کاربردهایشان اشاره کنید. 

انواع آب بندی‌های مکانیک را نام ببرید.

انواع پمپ‌های منحنی‌های مشخصه نام ببرید و روابط حاکم بر آنها را بگویید.

پمپ های سانتریفیوژ را تعریف کنید.

کمپرسورهای رفت و آمدی و اسکرو و سانتریفیوژ را تعریف کنید.

عدد گراشهف را تعریف کنید.

کمپرسور چیست و چه کاربردی دارد؟

کمپرسور چگونه آب بندی میشود؟

موتور خورجینی چیست؟

انواع موتور ها از نظر نوع شکل را نام ببرید.

ترک متر چیست و چه کاری انجام میدهد؟

نحوه باز کردن سرسیلندر را توشیح دهید.

 npsh چیست؟

کاویتاسیون چیست؟

تیوب چیست؟

چگونه میتوان فهمید که تیوب نشتی دارد؟

انواع یاتاقان ها را به انگلیسی نام ببرید و تفاوت آنها را توضیح دهید.

انواع چرخ دنده را به انگلیسی نام ببرید.

ربات‌های پین پنگ باز از چه سیستم کنترلی استفاده میکنند، چگونه فیدبک میگیرند و سنسورآنها چیست؟

چطورمیشود یک ماده یکسان سختی متفاوتی داشته باشد؟

کوینچ چیست؟

آنیل کردن چیست؟

یک پمپ چگونه فشار و هد سیال را افزایش می‌دهد؟

سیکل یخچال را شرح دهید. فرایندهای این سیکل را رسم نمایید.

آیا بدون انتقال حرارت میتوانیم کوار ادیباتیک داشته باشیم؟ چرا؟

علت بهتر بودن بستن پیچ با تور کمتر چیست؟

در مورد نیروی شناوری چه میدانید؟

فرکانس طبیعی سیستم را تعریف کنید.

تفاوت forward و backward در pdmsچیست؟

منوهای ماژول design را نام ببرید.

مهم ترین کار از مراحل iso در ماژول  isodraftچیست؟

موارد منع استفاده از فلنج  slipon را نام ببرید.

زوایه پخ معمول چقدر است؟

چند فیتینگ زیر دو اینچ را نام ببرید.

استاندارد لوله cs و ss  چقدر است؟

تفاوت pipe و tube در چیست؟

در کوره چه نوع انتقال حرارتی داریم؟

reboiler چیست؟

سیالی که همواره در بویلر هست، چیست؟

تفاوت کولر آبی با مبدل صنعتی چیست؟

  سوالات تخصصی رشته حسابدرای

معاملات فصلی چیست؟

مالیات بر ارزش افزوده را تعریف کنید.

استانداردهای حسابداری چند عدد است؟

گزارش هییت مدیره چیست؟

سامنه‌ ارزی نیما چیست؟

سامنه‌ ارزی سنا چیست؟

  سوالات تخصصی زبان انگلیسی

به انگلیسی در مورد خودتان بگویید.

برج تقطیر را به انگلیسی توضیح دهید.

پمپ و کمپرسور را به انگلیسی توضیح دهید.

Can you speak English  

what is the natural gas composition  

what’s your hobby in your free time  

What Are Your Hobbies and Interests  

what’s your favorite team  

what’s your schedule  

what’s your personality  

  سایر تجربیات

ژنراتور و موتور چیست؟

سکسیونر و دژکتور چیست؟

نیروگاه چگونه برق تولید میکند؟

انواع برج را نام برده و تفاوت هرکدام را بگویید؟

انواع پمپ را نام برده و و تفاوت هرکدام را بگویید؟

نحوه روشن کردن یک پمپ را شرح دهید.

روش‌های اندازه‌‎گیری فشار و دما سطح و فلو را نام ببرید.

روش‌های انتقال سیگنال را نام ببرید.

ثابت تعادل چیست؟

ضریب زاویه خط مماس بر منحنی چیست و چگونه بدست میاید.

ممیت چیست؟

چند مورد از تجهیزات پتروشیمی را نام ببرید.

چند مورد از تجهیزات برق و ابزار دقیق پتروشیمی را نام ببرید.

سیستم برق پتروشیمی را تشریح کنید.

تجهیزات پتروشیمی با چه ولتاژی کار میکنند؟

کابل ابزار دقیق چه فرایندی را انجام میدهد؟

کابل ۱۵۰ آمپری مقطعش چقدراست؟

برای خرید خارجی چکار باید کرد؟

چگونه باید بازاریابی کرد؟

ابعاد مختلف بازاریابی را نام ببرید؟

انواع مختلف تقاضا را نام ببرید.

اعتبار اسنادی چیست؟

Ct-pt چیست؟ چه تفاوتی باهم دارند؟

موتور کمپوند و نقصانی را تعریف کنید.

pt10 چیست؟

علت نصب كارت برير چیست؟

دبی‌سنج ارفيس چيست؟ انواع آن را نام ببرید.

اساس كار دبي سنج  vortex چیست؟

اساس كار سلونوئيد ولو چیست؟

فرق ESDV و BDV چیست؟

انواع خطاهای گيج را نام برده و طريقه رفع آن ها را شرح دهید.

علت نصب بوستر در ولوها چیست؟

دلايل حركت نكردن ولو دابل اكشن چیست؟

سنسورهاي دما و فشار و لول و وايبريسن و فلو و سرعت رو همشو بلد باشين و مكانيزم كاريشون

به چه علتی در صنعت از RTD سه سيمه بجای دو سيمه استفاده میشود؟

تفاوت سويئچ low و high چیست؟

محل نصب IGV دركجاست؟

 تجربیات کاربران از مصاحبه تخصصی استخدامی بانک‌ها

  سوالات تخصصی بانک‌ها

استراتژی‌های بازاریابی را نام ببرید.

وظایف بانک‌دار چیست؟

بازاریابی را تعریف کنید.

نام نرم افزارهای بانک صادرات چیست؟

بانک در بازار پول کار میکند یا سرمایه؟

 بازار سرمایه شامل چه مواردی است؟

بانک پولاشو چیکار میکنه؟

بانک‌‌دار با چه مخاطراتی مواجه است؟

اصول پذیرفته شده حسابداری را نام ببرید.

اصل تهاتر دارایی و بدهی را تعریف کنید.

تفاوت شرکت تضامنی و سهامی در چیست؟

ارزش فعلیnpv چقدر است؟

ارزش اسمس و دفتری چیست؟

پولشویی چیست؟

انواع سپرده را نام ببرید.

تورم چیست ؟ انواع آن را نام ببرید.

فرق پیش پرداخت و علل حساب در چیست؟

صورت های مالی را نام برده هر یک را توضیح دهید.

وظایف بانک مرکزی چیست؟

وظایف تحویل دار چست؟

OTP بانک چیست؟

شاپرک چیست؟

تسعیر ارز را تعریف کنید؟

 ۱۰۰۰۰۰۰۰۰با سود۱۲درصد، یک ماهه چقد سود دارد؟

درصد سود بانکی را چه کسی تعیین میکند؟

حداقل و حداکثر سود بانکی چقدر است؟

سود ۲۰ درصد مضاربه چقدر است و نحوه پرداخت آن چگونه است؟

سازمان غیررسمی را تعریف کنید.

شایستگی شغلی را تعریف کنید.

متصدی امور بانکی چیست؟

بازاریابی در بانک چه استفاده‌ هایی دارد؟

روتر را تعریف کنید.

Uml را توضیح دهید.

دو روش برای واریز قبوض نام ببرید.

نحوه خرید اینترنتی چگونه است؟

وجه تمایز اساسی بانک ملت باسایر بانک‌ها چیست؟

بانک ملت از ادغام کدام بانک‌ها تشکیل شده است؟

اولین بانک ایرانی که تاسیس شده‌است، کدام است؟

کدام بانک، بانک نظامی می‌باشد؟

درآمد بانک‌ها، از کجاست؟

بانکداری الکترونیکی چیست؟

سودی که به سپرده ها تعلق میگیرد، چقدر است؟

چرا سود بانک‌های خصوصی بیشتر از دولتی است؟

بانک‌هایی که برخلاف قانون بانک مرکزی کار کنند، مجازات میشوند؟

وصول مطالبات اسنادی چیست؟

اوپک چیست؟

یونسکو چیست؟

انواع عقود اسلامی را نام ببرید ویکی دو مورد را توضیح دهید؟

بانک‌داری چیست؟

قانون تقاضا چیست؟

نرخ ارز چگونه تعیین میشود؟

شورای پول چیست؟

فرق قرضه و مشارکت چیست؟

اقتصاد را تعریف کنید.

عقود تبادلی بانک را تعریف کنید.

بانک را تعریف کنید.

انواع چک را نام ببرید.

طریقه رفع سو اثر چک‌های برگشتی را توضیح دهید.

فرق سند رسمی و تجاری چیست؟

انواع صورت‌های مالی حسابداری را نام ببرید.

رفع تحریم بر روی اقتصاد چه اثرات می‌گذارد؟

پول کثیف چیست؟

فرق بورس و فرابورس چیست؟

بانکداری بین الملل را تعریف کنید.

چه موقعی سهام یک شرکت در بورس عرضه میشود؟

رکود چیست و چه اثراتی بر روی اقتصاد دارد؟

تورم چیست؟

سیاست‌های کلی نظام بر عهده کیست؟

شعار بانک ملت چیست؟

چک چیست؟

طبق کدام اصل بانک‌ها خصوصی میشوند؟

نرخ ذخیره قانونی بانک‌ها چیست؟

چند نوع حساب بانکی داریم؟

بورس چیست؟

استهلاک چیست؟

هزینه متغیر چیست؟

مضاربه چیست؟

فرق پست بانک با سایر بانک ها در چیست؟

کار متصدی امور بانکی چیست ؟

کار بازرس و کارشناس حقوقی چیست؟

پست بانک، بانک است یا پست؟

خدمات الکترونیکی (پست بانک) چیست؟

کاربرد حسابداری در بانک چیست؟

درگاه چیست؟

بانک‌ها چگونه درآمدزایی می‌کنند ؟

بانک ها چگونه بازاریابی می‌کنند؟

پست بانک چندمین بانک دولتی است؟

تعداد بانک های دولتی چقدر است؟

فرق بانک دولتی و خصوصی در چیست؟

صرافی چیست؟

به هر حساب چقدر سود تعلق میگیرد؟

شرایط وام را شرح دهید.

فرق وام و ربا چیست؟

بانکداری اسلامی چیست؟

تفاوت سود و ربا چیست؟

سهام چیست ؟

منابع  بانک از کجا تامین میشوند؟

بانک قرض الحسنه رسالت جزو کدوم نوع از بانک ها محسوب میشود؟

چند مورد از بانک های تخصصی رو نام ببرید؟

حسابداری و حسابرسی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

حسابداری فن است یا علم؟

 تجربیات کاربران از مصاحبه استخدامی شرکت راه آهن 

  سوالات تخصصی شرکت راه آهن

دگاژ چیست؟

تراوس چیست؟

موتور چیست؟

عملکرد موتور به چه شکلی است؟

کار گیربکس چیست؟

کار میل لنگ چیست؟

کاربرد دلک و کویل چیست؟

چه وسیله‌ای انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند؟

چه وسیله‌ای از برق گرفتگی جلوگیری می‌کند؟

انرژی الکتریکی در کجا تولید می‌شود؟

از چه وسیله‌ای برای تغییر سطح ولتاژ شبکه انتقال، استفاده می‌شود؟

بخار در چه وسیله‌ای به آب گرم تبدیل می‌شود؟

در مدلسازی حرکت یک توپ از چه چیزی نمی‌توان صرفنظر کرد؟

نوع کمیت میدان الکتریکی و واحد آن چیست؟

دو بار مثبت q و ۹q به فاصله d از هم قرار گرفته‌اند. در چه فاصله‌ای از بار q میدان الکتریکی برایند صفر می‌شود؟

چگالی چه کاربردی دارد؟

اصل شناوری به چه اصلی مشهور است؟

توضیحات نهایی در خصوص مصاحبه تخصصی و عمومی:
به صورت کلی سوال ابتدایی اکثر کارجویان گرامی در سایت ایران استخدام از واحد پشتیبانی ما در حول محور نحوه کسب آمادگی جهت حضور در مصاحبه تخصصی و عمومی می باشد. در پاسخ به این سوال باید خاظرنشان شویم که مصاحبه تخصصی و عمومی شامل آیتم های امتیازی مختلفی جهت مشاهده میزان اطلاعات و نحوه پاسخگویی و نوع صحبت و رفتار و شخصیت فرد می باشد. در تمامی مراحل مصاحبه، افراد مصاحبه کننده لزوماً فقط به دنبال پاسخ سوالاتی که از شما مطرح میکنند نیستند، شاید یک تیر و دو نشان میکنند، یعنی هم به دنبال مشاهده میزان اطلاعات و تسلط شما هستند و هم به دنیال کشف شخصتی و طرز صحبت و برخورد شما هستند. در برخی از موارد ممکن است مصاحبه گران اقدام به طرح سوالات پی در پی و یا بحث های تند با شما کنند و سعی کنند شما را در تنگنا و فشار عصبی قرار دهند از بابت
در نزد مصاحبه گران کاربرگ هایی موجود است که حاوی آیتمهای مختلف جهت امتیاز دهی در خصوص نحوه علکرد مصاحبه شونده می باشد. این کاربرگها و امتیازات داخل آنها قطعا در سازمانهای مختلف متفاوت می باشد. به عنوان مثال شاید در کاربرگ مصاحبه یک سازمان آیتم اعتماد به نفس 2 نمره را شامل شود ولی در کاربرگ سازمان دیگری اصلا امتیازی را شامل نشوند و...
در زیر نمونه ای از کاربرگهای مصاحبه تخصصی و عمویم را جهت مشاهده خدمتتان قرار میدهیم، با این توضیح مجدد که قطعاً ممکن است آیتمهای موجود در کاربرگ در هر سازمانی متفاوت باشند و این فقط یک نمونه از کاربر مصاحبه می باشد:
+ مشاهده کاربرگ نمونه مصاحبه استخدامی
توجه این یک نمونه و صرفاً از بابت آشنایی شما می باشد و لزوماً در همه آزمونهای استخدامی امتیازات تعیین شده به این شکل نیست.

 نکات مهم و طلایی در خصوص مصاحبه تخصصی و علمی

1- پوشش: نوع پوشش شما از مهمترین عوامل موثر در خصوص مصاحبه استخدامی می باشد. ممکن است نوع پوشش شما به خودی خود شامل آتیمی از بابت امتیاز نباشد اما، جزء مهمترین عوامل تاثیر گذار چه از بابت مثبت و چه منفی در ناخودآگاه ذهن مصاحبه کنندگان است. همانطور که به غلط و یا صحیح زمانی که شما یک کلام مشخص را از زبان یک فرد شیک پوش میشونید به صورت کلی در ذهنتان مورد قبول تر از یک فرد با لباسهای غیر مناسب است، نوع پوشش شما در طول مدت مصاحبه استخدامی نیز چنین تاثیری را در خصوص نمایش یک وجهه مناسب از شما دارد.

2- استرس: مهمترین رقیب افرادی قبول شده ای که در مصاحبه حاضر میشوند یک شخص نیست بلکه استرس خود آنهاست. بسیاری از کارجویان گرامی به دلیل استرس بالایی که مخصوصاً در چند دقیقه ابتدایی مصاحبه دارند لحظات طلایی و حساس ابتدایی در مصاحبه را از دست میدهند و متاسفانه همین امر  باعث تاثیر در کل روند مصاحبه می شود.

3- شایعات: یکی از موارد مرسوم در مصاحبه های استخدامی شایعاتی است که معمولاً هم توسط رقیبان منتشر میشوند. این شایعات در مواردی باعث دست کم گرفتن مصاحبه توسط شما و یا ایجاد استرس میوشند. به عنوان مثال رقیب شما حرف از نمره کم خودش میزند و یا احتمال انصارفش از استخدامی (دست کم گرفتن مصاحبه توسط شما). و یا از سختی مصاحبه و نگاه خشمگین مصاحبه گران و سوالات سخت مصاحبه و اختلاف زیادی که از بابت نمره با شما دارد و... اطلاع میدهد. (استرس وارد کردن به شما)

4- سهمیه: سهمیه یک امتیاز نیست، بلکه اختصاص یک ظرفیت جداگاهانه برای رقابت افراد سهمیه دار در آن ظرفیت جداگانه. بنابراین در یک آزمون دولتی یک فرد سهمیه دار هیچ زمانی با یک فرد بدون سهمیه وارد رقابت نمیشود. بنابراین هیچ فرد سهمیه داری در مصاحبه استخدامی سازمانهای دولتی از بابت امتیازی نسبت به فردی که سهمیه ندارد امتیاز اضافه ای نخواهد داشت، چون اصولاً افراد سهمیه دار در ظرفیت مختص خودشان و یا یکدیگر رقابت میکنند و نه افراد بدون سهمیه.

5- خشم، استرس و دستپاچگی ناشی از فشار مصاحبه کنندگان: یکی از شگردهای مصاحبه کنندگان برای مشاهده واکنش و تحریک شما می باشد. در مواردی تحریک شما ممکن است توسط سوالات تخصصی بی ربط به رشته تحصیلی شما و یا تاکید مصاحبه گر به بک موضوع علمی نادرست و پافشاری بر اینکه شما اشتباه میکنید و یا بیان جملاتی مانند اینکه: شما به درد این شغل نمیخورید، شما دانش اتطلاعات پایینی دارید و یا شما مدرک بالاتر دارید پس حیف است که در این شغل باشید و... باشد. در برخی از موارد ممکن است در بین مصاحبه کنندگان فردی با حالت نگاه خاص با حالت زل زده مرتباً به شما خیره بشود و گاها بلند به پاسخهایی شما بخندد و ساکت بنشید و گاهاً در مخالفت به یک گفته شما به صورت تحقیر آمیز جمله ای را به زبان بیاورد، در اینگونه از موارد پیشنهاد ما حفظ خونسردی کامل به شماست. باید آگاه باشید که فرد  و یا افراد مذکور مشکل خانوادگی قبلی با من و شما ندارند، و این رفتار آنها فقط جهت مشاهده واکنش ما و خارج کردن ما از حالت رفتار ها طبیعی  است.

6- امکان جبران و پیشی گرفتن برای افراد دارای نمره آزمون علمی کمتر نسبت به رقیبان رتبه برتر در مصاحبه است: در حال حاضر (ممکن است در آینده شامل تغییرایت شود) در استخدامی های دولتی از 100 نمره کلی که داوطلب استخدامی باید  در نهایت کسب کند، 70 درصد آن مربوط به بخش آزمون علمی و 30 درصد آن مربوط به بخش مصاحبه تخصصی و عمومی است.  و در آخر پس از برگزاری مصاحبه ها از جمع 100 درصد نمره کسب شده (70درصد آزمون علمی و 30 درصد مصاحبه) افراد برتر به میزان یک برابر ظرفیت به مرحله گزینش دعوت خواهند شد. بنابراین هم به افرادی که در آزمون علمی خود رتبه بالاتر را کسب کرده اند و هم به افرادی که در آزمون علمی خود رتبه پایین ترین نسبت به رقیبان خود دریافت کرده اند قویاً عرض میکنیم که تجربه ما در مجموعه ایران استخدام طی چندین سال فعالیتی که در این حوزه داشته ایم نشان میدهد که امکان جبران امتیازات پایین تر بخش آزمون علمی در بخش مصاحبه وجود دارد، چون به نحوی که در بالا عرض کردیم در نهایت رتبه افراد بر اساس 100 نمره ای که 70 درصد آن شامل نمره آزمون علمی و 30 درصد آن شامل نمره مصاحبه میشود مشخص خواهد شد.

توجه: این یک نمونه و صرفاً از بابت آشنایی شما می باشد و لزوماً در همه آزمونهای استخدامی امتیازات تعیین شده به این شکل نیست.

7- زمان مصاحبه: تعداد بسیاری از کابران سایت ایران استخدام طی تماسهای خود با واحد پشتیبانی سایت ایران استخدام در خصوص کم و یا زیاد بودن زمان مصاحبه خود نسبت به رقیبانشان سوال میکنند، باید عرض کنم که زیاد تر و کمتر بودن زمان مصاحبه شما نسبت به رقیبانتان به خودی خود نشان نکته مثبت و یا منفی نیست.  عوامل بسیاری ممکن است باعث طولانی تر شدن و یا کوتاه تر شدن زمان مصاحبه یک فرد شود. از جمله اینکه به صورت معمول مساحبه گران در زمانهای ابتدایی روز مصاحبه با حوصله تر هستند و بیشتر تمایل به گپ و شوخی و صحبتهای حاشیه ای دارند و هر چه به پایان روز مصاحبه ها نزدیک تر میشویم به دلیلی خستگی سعی میکنند در حد مفید و نیاز مصاحبه را انجام دهند. ممکن است فردی در خصوص سوالهایی که از اون میشود پاسخ هایی را ارائه کنند که بیشتر مستعد گپ و گفتگو و به چالش کشیدن باشد، مثلا ممکن است شما در جواب سوال چه کاره ای پاسخ دهید که در نمایشگاه ماشین کار میکنم و به دلیل قصد یکی از مصاحبه کنندگان جهت فروش ماشین خود دقایقی بحث و سوالات شخصی ایشان از شما در خصوص قیمت ماشین و.. انجام بگیرد و عوامل بسیار دیگر.

بنابراین مدت زمان کم و زیاد مصاحبه رقیبان به خودی خود نشان دهنده مثبت و منفی نیست.

در آخر پیشنهاد میکنیم که از مطالب دیگر مرتبط در این زمینه که توسط گروه آموزشی سایت ایران استخدام تهیه شده اند حتماً دیدن نمایید:

1- مصاحبه روانشناسی: گفتیم که مصاحبه تخصصی و عمومی شما ممکن است شامل مصاحبه روانشناسی نیز باشد، که در این صورت ممکن است یا یک روانشناس با شما مصاحبه داشته باشد  و یا بدون حضور روانشناس به صورت تکمیل فرم های روانسنجی و یا هر دو مورد با هم انجام شود، بنابراین گروه آموزشی ایران استخدام اقدام به تهیه مطلب مجزا در خصوص سوالات روانشناسی آزمون استخدامی نموده است. مشاهده کنید

2- سوالات مصاحبه های استخدامی: ما در یک آرشیو کامل و جامع تمامی سوالات مطرح شده در مصاحبه های سازمانها و شرکتهای دولتی و غیر دولتی که کاربرانمان پس از حضور در مصاحبه برای ما نقل کرده اند را به صورت یکجا و دسته بندی شده گردآوری کرده ایم، که برای مساهده این مجموعه ارزشمند میتوانید اینجا کلیک نمایید.  

ضمناً اگر میخواهید که بدانید مرحله گزینش استخدامی که پس از مرحله مصاحبه تخصصی و عمومی برگزار میشود به چه شکل است، پیشنهاد میکنیم که مطلب بعدی زیر را نیر مطالعه نمایید:

جربیات: در زیر چند نمونه از تجربیات کاربران ایران استخدام در خصوص روند مصاحبه های استخدامی را عیناً نقل کرده ایم، مجدداً خاطرم نشان میشویم که این توضیحات مربوط به سازمانی خاص بوده و ممکن است در سازمانی دیگر جزئی و یا کل آن متفاوت باشید و فقط جنبه آشنایی شما با کلیت روند مصاحبه استخدامی را دارد.

تجربه شماره 1 کاربران (مشاهده تجربه)
دستورالعمل مصاحبه استخدام رو گیر اوردم . اطلاعاتی که در این دستورالعمل هست که بر طبق اون مصاحبه میکنن خلاصه ای ازشو براتون میزارم .
1- مصاحبه گرها 6 نفر هستند . (نماینده سازمان مدیریت ، دونفرکارشناس مصاحبه ، نماینده حفاظت اطلاعات ، رئیس اداره کل امور کارکنان ، نماینده تام الاختیار سازمان زندانها ) برای هر رشته شغلی هم ممکنه افراد متخصص دعوت بشن برای پرسیدن سوالات تخصصی ولی اعضای اصلی در روز مصاحبه این افراد که نام بردم هستند و اینها هستند که به شما امتیاز میدن .
2- یک فرم امتیاز دهی در دست هر عضو تیم مصاحبه کننده قرار داره که براساس شاخص هایی که در فرم نوشته با شما مصاحبه میکنن .
شاخص ها عبارتند از : 1- مهارت و دانش شغلی و تخصصی (که شامل همون سوالات تخصصی رشته تون میشه ) 2- میزان تسلط به زبان انگلیسی 3- شناخت حرفه 4- مهارت ارتباطی 5- انگیزه و علاقه به شغل 5-توان تطبیق و توسعه 6- توانمندیها
کل موارد مصاحبه شامل موارد بالا هست که نوشتم .
3- هدف از مصاحبه سنجش مهارت شغلی و تخصصی و میزان تسلط به زبان انگلیسی ، ویژگی های شخصیتی شامل : مهارت ارتباطی ،شناخت حرفه مورد درخواست و انگیزه و علاقه به شغل است .
4- در محل مصاحبه باید امکانات رفاهی از جمله اب آشامیدنی ، تغذیه مناسب ، چای و پذیرایی مختصر در اختیار داوطلبان قرار گیرد .
5- گروه مصاحبه کننده و ناظرین باید به نحوی عمل کنند که از تاثیر علایق شخصی ، سیاسی و وابستگی های گروهی و .. اجتناب شود .
6- پرسش ها بطور صریح و رسا مطرح می شود و از پرسش به شیوه بازجویی و همچنین از طرح سئواللات مربوط به عقاید شخصی اجتناب شود.
7-از اظهار نظر درباره منطقی یا غیر منطقی بودن توضیحات داوطلب در طول مصاحبه خودداری شود.
8- زمان مصاحبه هر داوطلب حداکثر 15 دقیقه می باشد .
9- مصاحبه تمام داوطلبان شغل بلافاصله و پشت سرهم انجام شود .
10- قبل از شروع به مصاحبه مدارک داوطلبین توسط رئیس اداره کل کارکنان یا نماینده وی کنترل شود در صورتی که مستندات کامل بوده و با مندرجات ثبت شده در سامانه مغایرت نداشته باشد و همچنین دارای شرایط احراز اعلام شده در آگهی استخدام مربوط باشد برابر فرم شماره 2 گواهی شود.
-مشخصات شناسنامه ای فرد از جمله نام ، نام خانوادگی، شماره شناسنامه ، کد ملی ، تاریخ تولد، تاریخ و محل صدور شناسنامه ،وضعیت تاهل
-مدارک و مستندات مربوط به داوطلبان بومی مطابق تعریف ارایه شده در ماده 1 بخشنامه شماره 9757/200/93 مورخ 19/7/93.
-مستندات مربوط به مدرک تحصیلی مندرج در آگهی ثبت نام
-مستندات مربوط به وضعیت نظام وظیفه برای آقایان
-مدارک دال بر ایثارگری برای اشخاصی که از سهمیه مربوطه استفاده نموده اند .
-مدارک مربوط به معلولین عادی
-نامه گواهی اشتغال از دستگاه محل خدمت با ذکر شناسه قرارداد ویژه شاغلین قراردادی
11-داوطلب باید هنگام مراجعه برای مصاحبه مدارک زیر را همراه داشته باشد :
-اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه
-اصل وکپی کارت ملی
-اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی و مدرک ارایه شده در زمان ثبت نام
-اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای برادران
-اصل گواهی و مستندات مرتبط با ایثارگران
-اصل گواهی معلولیت از سازمان بهزیستی
-اصل گواهی اشتغال از دستگاه محل خدمت ویژه شاغلین قراردادی
-اصل مدارک و مستندات بومی بودن داوطلب
12-پس از ورود داوطلب به اتاق مصاحبه برای ایجاد فضای مناسب و آرامش به وی فرصت داده می شود تا بتواند با اعضای گروه مصاحبه کننده ارتباط برقرار نماید و سپس خود را بصورت مختصر معرفی نماید .
13-تا حد امکان مصاحبه با موارد مورد علاقه داوطلب و با سئوالات ساده تر شروع شود .
14-هریک از مصاحبه کنندگان مطابق با شاخص های تعیین شده در جدول شماره 2 این راهنما سوال های مورد نظر خود را مطرح می کنند .
15-اعضای گروه مصاحبه کننده با توجه به پاسخ داوطلب و توانایی وی در پاسخ دادن به سوال امتیاز مربوطه را در فرم شماره 2 قید و امضا می کنند.
16-در پایان مصاحبه تمام مستندات مربوط به فرآیند مصاحبه توسط مسئول حفاظت و اطلاعات سازمان پلمپ شده و در اختیار رئیس گروه مصاحیه کننده قرارداده می شود .
17-در پایان هر نفر میانگین امتیازهای کسب شده ک هتوسط اعضای گروه مصاحبه کننده به هر نفر داده شده است محاسبه و نتایج در فرم شماره 4 قید می شود و در پایان فردی که بیشترین امتیاز با لحاظ موارد در دستورالعمل را کسب نمود ه است . قبول نهایی اعلام شده و به گزینش سازمان معرفی می شود.
تجربه شماره 2 کاربران (مشاهده تجربه) 
اول فرم شماره یک
حضور و غیاب داوطلبان
بچه ها فرم شماره یک هست شما نام و نام خانوادگیتونو مینویسین همرا هبا کدملی و رشت هشغل و محلی که قبول شدین امضا میکنین.
این فرم برای هر فردی نیست
یه فرم کلی هست که هرکس روز مصاحبه میره مشخصاتشو مینویسه و امضا میکنه .
یعنی حاضر هستن همون فرم حضور و غیاب .
در آخر هم این فرم رو امور اداری کارکنان ور میداره برای اینکه ببینن کی بوده کی نبوده .
این از توضیح فرم شماره یک که زیاد چیزی نداره..
فرم شماره دو
فرم شماره دو گواهی تطبیق مدارک و مستندات هست .
که این فرم رو آقای براری و همکاران زحمتشو کشیدن قبلا و پر کردن .
فرم تطبیق مدارک هست .
برا کسایی که ندارن رو پرونده اینو روز مصاحبه هم پر میکنن .
ولی اکثرن پر شده براشون
این فرم به شما مربوط نیست به امور اداری مربوط هست که باید مدارک شما رو چک کنن طبق این فرم و امضا کنن و تایید کنن که شما شرایط آگهی آزمون رو دارین .
فرم شماره 3
فرم شماره فرم بدبختی یا خوشبختی شماست
چون این فرم فرم امتیاز دادن به شماست .
در اختیار مصاحبه کنندگان هست .
به شما طبق معیارهایی که در پست قبل گفتم امتیاز میدن .
طبق همون شاخص ها سوال میکنن امتیازشو تو ای فرم بهتون میدن .
طبق همون هفت آیتم پست قبلی که نوشتم .
فرم شماره 4
فرم جمع امتیازات شما هست .
فرم شماره 3 رو که تمام اعضای مصاحبه کننده پر کردن و در اخر به شما امتیاز دادن رو در فرم شماره 4 وارد میکنن . مثلا نفر اول مصاحبه کننده به شما 1800 داده نفر دوم 2000 داده نفر سوم 1500 داده .
فرم شماره 4 فرمی هست که این امتیاز هادرونش نوشته میشه و با هم جمع میشن تا امتیاز شما از مصاحبه بدست بیاد .
مثلا تو بخش مهارت و دانش شغلی اعضا به شما 12 و 14و16 امتیاز دادن اینا با هم جمع میشه و در کادر مربوط به مهارت در فرم شماره 4 نوشته میشه تو کادر شماره 4 مهارت مینویسن 42 امتیاز از مهارت گرفته . به این شکل
فرم شماره 5
فرم شماره 5 دارای جدول هست . مشخصات شما و باقی داوطلبا توش مینویسن . +امتیاز آزمون شما + امتیاز مصاحبه +امتیاز قراردادی+ضریب بومی +سهمیه 5% ایثارگران +سهمیه 25% ایثارگران +سهمیه 3% معلولین = جمع امتیاز کسب شده توسط شما که امتیاز نهایی شما هست.
امتیاز نهایی شما با سایر افراد مقایسه میشه و هرکی امتیاز بیشتری داشت قبول شده هست .
تمام این مراحل که گفتم طی شد نتیجش تو فرم شماره 5 مینویسن و امتیاز نهایی شما بدست میاد و معلو ممیشه کی بیشترین امتیاز رو گرفته و قبول شده نهایی معرفی میشه برا گزینش .

صفحات مرتبط

اگر دیدگاهی درباره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.

  • امکان تأیید نظرات سیاسی وجود ندارد.
  • امکان تایید نظراتی که حاوی اخبار غیر قابل تأیید از طریق خبرگزاری های معتبر می باشند، وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظراتی که حاوی اطلاعات تماس شخصی افراد و یا ID شبکه های مجازی ارتباطی می باشند وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظرات کاربرانی که به هر طریقی قصد مأیوس کردن سایرین را دارند وجود ندارد.
  • هرگونه تحریک، تحقیر و کنایه به سایر افراد (مسئول و غیر مسئول) غیر مجاز می باشد.
  • امکان هماهنگی برای هرگونه ملاقات حضوری چه به صورت دسته جمعی و چه فردی توسط کاربران سایت وجود ندارد.

https://iranestekhdam.ir/?p=1360961
ابتدای صفحه
مختصری درباره ایران استخدام

سایت ایران استخدام در تاریخ ۱۳۹۱/۱/۱۰ راه اندازی شد و با تلاش گروهی و روزانه مدیران و نویسندگان خود در جهت تبدیل شدن به مرجع بروز آگهی های استخدامی گام برداشت. سعی همیشگی همکاران ما ارائه مطلوب و با کیفیت آگهی های استخدامی خدمت بازدیدکنندگان محترم این سایت بوده است. ایران استخدام به صورت مستقل و خصوصی اداره می شود و وابسته به هیچ نهاد و یا سازمان دولتی نمی باشد، این سایت تنها منتشر کننده ی آگهی های استخدامی بوده و بنابراین لازم است که بازدید کنندگان محترم سایت خود نسبت به صحت و سقم اخبار منتشر شده در آن هوشیار باشند.

نماد اعتماد الکترونیکی
ای نماد
نظرات کاربران 1k