• ۱۴۰۲/۰۹/۱۸
  • 0k نظر «نمایش»

پرونده استخدامی ۲۸۰ نخبه در دستگاه های اجرایی تکمیل شد

پرونده استخدامی ۲۸۰ نخبه در دستگاه های اجرایی تکمیل شد

  • بروزرسانی:
  • دیدگاه: ۰ (نمایش)
  • دیدگاه‌های منتظر: ۰ دیدگاه
اطلاعات بیشتر

تکمیل پرونده 280 نخبه برای استخدام دولتی

به گزارش ایران استخدام و به نقل از خبرگزاری ایرنا، سرپرست معاونت توسعه و مدیریت بنیاد ملی نخبگان از تکمیل پرونده استخدامی 280 نخبه در دستگاه های اجرایی خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، بنیاد ملی نخبگان دستگاهی حاکمیتی است که با هدف سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در زمینه توسعه منابع انسانی برگزیده کشور با ماموریت برنامه‌ریزی در زمینه نخبه‌شناسی، نخبه‌پروری، نخبه‌گزینی و نخبه‌گماری فعالیت می‌کند.

ایده تأسیس بنیاد ملی نخبگان نخست به دنبال رهمنود رهبر معظم انقلاب در دیدار مهرماه سال ۱۳۸۳ ایشان با برخی از نخبگان دانشگاهی به منظور رسیدگی به مسائل گوناگون نخبگان علمی و دانشگاهی خطاب به مسوولان ارشد کشور مطرح شد.

رهبر معظم انقلاب در آن جلسه فرمودند «من در مورد خاصِ نخبگان این‌جور به نظرم می رسد که ما یک بنیاد نخبگان لازم داریم... ما باید یک بنیاد درست کنیم که زیر نظر ریاست‌ جمهوری باشد؛ چون بهترین جا آن‌جاست. حتی دستگاه وزارتی هم برای این کار کافی نیست؛ چون این کار فراتر از کار یک وزارتخانه است.»

بر همین اساس نیز اساسنامه بنیاد ملی نخبگان در پانصد و شصتمین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در دهم خردادماه ۱۳۸۴ در یک مقدمه، چهار فصل، شانزده ماده و ۹ تبصره به تصویب رسید.

هیات امنا، رییس بنیاد و شورای نخبگان سه رکن اصلی بنیاد ملی نخبگان را تشکیل می دهد و از آنجا که بر اساس رهنمود رهبر معظم انقلاب سازوکار این بنیاد باید بالاتر از سطح یک وزارتخانه تعریف می شد، رییس‌جمهور به‌ عنوان رییس هیات امنای بنیاد ملی نخبگان انتخاب شد.

هیات امنا عالی‌ترین مرجع بنیاد در زمینه سیاستگذاری و تصمیم‌گیری و دارای اختیارات قانونی در حدود اهداف و وظایف بنیاد و اداره امور آن است و تقسیم‌بندی اعضای آن شامل دو گروه حقوقی و حقیقی می شود.

اعضای حقوقی بنیاد علمی نخبگان را رییس‌جمهور به‌ عنوان رییس هیات امنا، معاون اول رییس‌جمهور، معاون رییس‌جمهور و رییس بنیاد، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزرای علوم، بهداشت، ارشاد و آموزش و پرورش و همچنین رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، رییس جهاد دانشگاهی و رییس دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل می دهند.

مجموعه ای ۱۷ ساله که در حال حاضر ریاست آن را روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور عهده دار است و ۲۸ تیرماه نیز قائم مقامی این مجموعه که در اصل مدیریت اجرایی بنیاد ملی نخبگان را شامل می شود، از سوی دهقانی به سید سلمان سیدافقهی عضو هیأت علمی دانشگاه جامع امام حسین (ع) سپرده شد.

خبرگزاری ایرنا با برگزاری میزگردی با حضور سیدسلمان سیدافقهی قائم مقام بنیاد ملی نخبگان و همراهی فرشاد سلیمانی سرپرست معاونت توسعه و مدیریت این مجموعه که او نیز ۲۲ مردادماه امسال توسط دهقانی فیروزآبادی به این سمت منصوب شده، مسائل، چالش ها، تغییر و تحولات و برنامه های در دست اقدام این مجموعه را واکاوی کرده است.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان و سرپرست معاونت توسعه و مدیریت این مجموعه با بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در میزگردی خبری، بسیاری از مسائل نخبگان از جمله تغییر رویکرد این بنیاد در دوره جدید مدیریتی در شناسایی، جذب و حمایت از نخبگان، آخرین وضعیت طرح «شهاب» یا همان شناسایی و هدایت استعدادهای برتر کشور تا برنامه های جدید این مجموعه، آخرین وضعیت استخدامی نخبگان در دستگاه های اجرایی، بودجه بنیاد، مسکن و سربازی آنها را با ایرنا در میان گذاشتند.

در این میزگرد که تاکنون سه بخش آن به شرح ذیل تقدیم مخاطبان شده است، اعلام شد که هم اکنون نزدیک به ۶۲ هزار نفر نخبه عضو بنیاد ملی نخبگان هستند اما افرادی که با این مجموعه کنش‌گری دارند حدود ۶ تا هفت هزار نفر هستند.

تکمیل پرونده ۲۸۰ نخبه برای استخدام دولتی

سرپرست معاونت توسعه و مدیریت بنیاد ملی نخبگان نیز میزگرد خبری ایرنا در خصوص آخرین وضعیت اشتغال نخبگان در دستگاه های اجرایی با بیان اینکه، در حوزه اشتغال دو بحث اشتغال در دستگاه های اجرایی دولتی و همچنین اشتغال در دستگاه های خصوصی دنبال می شود افزود: بنیاد ملی نخبگان به دنبال سابقه درخشان و اعتباری که در کشور دارد، همواره یکی از مراجع مورد درخواست نیروی انسانی حتی از سوی بخش خصوصی کشور است.

فرشاد سلیمانی با بیان اینکه، بنیاد ملی نخبگان سال گذشته ۱۳۰۰ نفر را به بخش خصوصی معرفی کرده است تصریح کرد: همه اینها جذب شدند و برای امسال تعداد بسیار بیشتر است و پیش بینی می کنیم این تعداد به دو هزار نفر افزایش یابد.

وی در خصوص آخرین وضعیت جذب هزار نخبه در دستگاه های دولتی نیز تصریح کرد: از این تعداد ۲۸۰ نفر پرونده های آنها در سازمان امور استخدامی تکمیل شده است.

سرپرست معاونت توسعه و مدیریت بنیاد ملی نخبگان افزود:یعنی بنیاد آن چیزی که وظیفه خود در معرفی هزار نفر نخبه به سازمان اداری استخدامی را انجام شده منتهی سازمان ها خود دارای یک فرایند اداری و برورکراتیک برای جذب هستند.

وی همچنین وعده داد: بزودی سامانه جذب نخبگان در مجموعه های دولتی که درحال حاضر برای تعیین تکلیف نهایی آن هزار نفر بسته است، مجددا باز خواهد شد و چهار هزار نفر دیگر را ما از این طریق برای جذب ثبت نام خواهیم کرد تا مجموع پنج هزار نفر برای امسال تکمیل شود.

سرپرست معاونت توسعه و مدیریت بنیاد ملی نخبگان در عین حال یکی از دلائل خروج نخبگان از کشور و دلسردی آنها را سقف پایین حقوقی تعریف شده برای آنها در دستگا های اجرایی دانست تاکیدکرد: به طور حتم این حقوق ها اصلا در شان نخبگان نیست و این را باید بپذیریم.

سلیمانی با بیان اینکه، این صحبت از رهبری معروف است که تبعیض در حق نخبگان عین عدالت است افزود: یعنی این در کل دنیا برای نگهداشت نخبگان یک رویه است.

وی با بیان اینکه، متاسفانه بعضا مجلس شورای اسلامی نیز در این داستان همراهی لازم را نمی کند افزود:یک بخش دیگری نیز بحث سازمان برنامه و بودجه است که آنها هم بعضا با ما برای حمایت بودجه ای از نخبگان همراهی نمی کنند.

سرپرست معاونت توسعه و مدیریت بنیاد ملی نخبگان گفت: متاسفانه سازمان برنامه و بودجه به واسطه اینکه بنیاد ملی نخبگان را هم همچون سایر دستگاه ها مثل یک دانشگاه در نظر می گیرد در حالی که بنیاد ملی نخبگان دانشگاه نیست و یک نهاد ملی است.

وی افزود:بنیاد ملی نخبگان مثل دستگاهی همچون وزارت علوم است باید خدمات آن وسعت داشته باشد و جمعیتی هم که با آن درگیر است جمعیت وسیعی است اما متاسفانه تناسبی بین پرداختی ها و تخصیص هایی که سازمان و برنامه و بودجه به بنیاد می دهد و آن انتظاری که مردم، رهبری و دولت از این مجموعه دارند فعلا وجود ندارد اینها باعث شده است که ما در یکسری خدمات دهی به نخبگان دچار مشکل شویم.

مشاهده صفحه جامع جزئیات استخدام نخبگان

مشاهده صفحه جامع اخبار لحظه به لحظه آزمون استخدامی دستگاههای اجرایی

منبع: خبرگزاری ایرنا

اگر دیدگاهی درباره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.

  • امکان تأیید نظرات سیاسی وجود ندارد.
  • امکان تایید نظراتی که حاوی اخبار غیر قابل تأیید از طریق خبرگزاری های معتبر می باشند، وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظراتی که حاوی اطلاعات تماس شخصی افراد و یا ID شبکه های مجازی ارتباطی می باشند وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظرات کاربرانی که به هر طریقی قصد مأیوس کردن سایرین را دارند وجود ندارد.
  • هرگونه تحریک، تحقیر و کنایه به سایر افراد (مسئول و غیر مسئول) غیر مجاز می باشد.
  • امکان هماهنگی برای هرگونه ملاقات حضوری چه به صورت دسته جمعی و چه فردی توسط کاربران سایت وجود ندارد.

https://iranestekhdam.ir/?p=2818142
ابتدای صفحه
مختصری درباره ایران استخدام

سایت ایران استخدام در تاریخ ۱۳۹۱/۱/۱۰ راه اندازی شد و با تلاش گروهی و روزانه مدیران و نویسندگان خود در جهت تبدیل شدن به مرجع بروز آگهی های استخدامی گام برداشت. سعی همیشگی همکاران ما ارائه مطلوب و با کیفیت آگهی های استخدامی خدمت بازدیدکنندگان محترم این سایت بوده است. ایران استخدام به صورت مستقل و خصوصی اداره می شود و وابسته به هیچ نهاد و یا سازمان دولتی نمی باشد، این سایت تنها منتشر کننده ی آگهی های استخدامی بوده و بنابراین لازم است که بازدید کنندگان محترم سایت خود نسبت به صحت و سقم اخبار منتشر شده در آن هوشیار باشند.

نماد اعتماد الکترونیکی
ای نماد