• بروزرسانی ۱۴۰۲/۰۲/۲۵
  • 5k نظر «نمایش»

استخدام بانک مرکزی

استخدام بانک مرکزی (مشورتی)

  • بروزرسانی:
  • دیدگاه: ۴,۲۸۸ (نمایش)
  • دیدگاه‌های منتظر: ۰ دیدگاه

آزمون استخدام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران


فهرست مطالب مهم

جهت مشاهده مطالب روی لینک های زیر کلیک کنید

فرصت‌های شغلی را از دست ندهید!

با فعال‌سازی این سرویس، آگهی‌های استخدام سازمان‌های دولتی و خصوصی و همچنین بانک‌ها را به محض انتشار از طریق پیامک و ایمیل دریافت خواهید کرد.

فعال‌سازی

اطلاعیه و اعلام نتایج اولیه آزمون

خبر 26 بهمن 1401: اعلام نتایج اولیه آزمون استخدام بانک مرکزی در سال 1401
ضمن آرزوی موفقیت سایت ایران استخدام برای یکایک شما کارجویان گرامی به اطلاع میرسانیم؛ فهرست اسامی دعوت شدگان به مصاحبه آزمون استخدامی 11 آذرماه سال 1401 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در مقاطع و ردیف های شغلی مختلف اعلام شد.

مشاهده اطلاعیه

جهت مشاهده نتایج آزمون کلیک نمایید

دفترچه شرایط آزمون

آگهی 7 آبان 1401: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در راستای تامین نیروی انسانی مورد نیاز خود در تهران و کارخانه تولید کاغذ اسناد بهادار در استان مازندران، از متقاضیان واجد شرایط به شرح مندرج در جدول آگهی استخدامی و شرایط ذیل، به منظور استخدام به صورت "قراردادی" دعوت به همکاری مینماید.
مهلت ثبت نام تا 13 آبان 1401 می باشد.

شرایط
1 -تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران.
2 -تدین به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان مصرح در قانون اساسی
3 -اعتقاد و تعهد به نظام جمهوری اسلامی ایران.
4 -عدم اشتهار به فساد و نداشتن سوء سابقه.
5 -داشتن کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا معافیت دائم برای آقایان (به شرح مندرج در ستون "سایر شرایط لازم" جدول آگهی استخدام). ثبت نام متقاضیانی که دارای معافیت موقت تحت هر عنوان می باشند مورد قبول نخواهد بود.
الف: تاریخ ترخیص از خدمت و یا صدور کارت معافیت باید تا پایان مهلت ثبت نام (1401/08/13) باشد.
ب: مدت خدمت وظیفه عمومی انجام شده به حداکثر سن تعیین شده برای هر ردیف شغلی اضافه خواهد شد.
6 -حداقل سن استخدام 18 سال تمام (متولدین 1383/08/13 به قبل) و حداکثر سن به شرح مندرج درجدول آگهی استخدام میباشد.
تاریخ فراغت از تحصیل باید تا پایان مهلت ثبت نام (1401/08/13) باشد. این تاریخ ملاک عمل بانک در خصوص بند 1 قسمت سایر نکات آگهی استخدام نیز خواهد بود.
7 -داشتن سلامت کامل جسم و روان و توانایی کامل انجام کار برای شغل مورد تقاضا به تشخیص اداره رفاه کارکنان بانک.
8 -ایثارگران عزیز در صورت دارا بودن شرایط لازم در چارچوب قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران (با آخرین اصلاحات و الحاقات)، صرفاً از طریق شرکت در آزمون استخدامی، طبق ضوابط از معافیت ها، اولویت ها و امتیازات خاص خود برخوردار خواهند بود. بدیهی است پس از اعلام نتایج آزمون کتبی و به هنگام بررسی مدارک داوطلبان، گواهی معتبر ) بر اساس آخرین مقررات و بخشنامه های صادره درخصوص مراجع ذیصلاح جهت صدور گواهی ایثارگری (مبنی بر معرفی جهت بهره مندی فرد از اولویت های قانونی استخدام مطالبه خواهد شد. بدیهی است چنانچه گواهی مزبور از سوی داوطلب ارائه نگردد و یا فاقد شرایط لازم جهت پذیرش به عنوان گواهی ایثارگری صادره از مراجع ذیصلاح باشد، از ادامه مراحل استخدامی فرد حتی با وجود اعلام نام وی در لیست پذیرفته شدگان آزمون کتبی و در هرمرحله که مشخص گردد، ممانعت به عمل خواهد آمد و حق معرفی داوطلب جایگزین (بر اساس نمره آزمون کتبی) برای بانک محفوظ خواهد بود.
تبصره: رعایت شرایط علمی از نظر مدرک و رشته تحصیلی برای متقاضیان استفاده از سهمیه ایثارگری الزامی است.
9 -معلولان عزیز در صورت دارا بودن شرایط لازم با ارایه معرفی نامه از بهزیستی و بر اساس قانون جامع حمایت از معلولان، صرفاً از طریق شرکت در آزمون استخدام و طی موفقیت آمیز مراحل استخدامی و تایید توانایی انجام کار در شغل مورد تقاضا از سوی اداره رفاه کارکنان بانک، طبق ضوابط از اولویت ها و امتیازات خاص خود برخوردار خواهند بود.
10 -مفاد قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در چارچوب ضوابط و مقررات درخصوص افزایش سقف سنی لازم جهت ثبت نام در آزمون استخدامی بانک و همچنین اعمال ضریب مربوطه به نمرات آزمون آنان رعایت خواهد گردید. بدیهی است چنانچه در هریک از مراحل آزمون مشخص گردد اطلاعات ارائه شده پیش از آزمون کتبی با مندرجات مدارک داوطلب مطابقت ندارد، موضوع افزایش سقف سنی و یا اعمال ضریب به نمره مکتسبه آنان در آزمون کتبی منتفی خواهد گردید و چنانچه بر اثر این اتفاق فرد غیر واجد شرایط از نظر سنی تشخیص داده شده و یا موفق به کسب حدنصاب و قرارگرفتن در لیست چند برابر ظرفیت نگردد، علیرغم درج نام وی در لیست پذیرفته شدگان آزمون کتبی، از ادامه مراحل استخدامی وی ممانعت به عمل خواهد آمد و حق معرفی داوطلب جایگزین (بر اساس نمره آزمون کتبی) برای بانک محفوظ خواهد بود.
11 -مفاد قانون اصلاح حداکثر سن داوطلبان استخدام (مصوب مورخ 1371/2/22 مجلس شورای اسلامی) در خصوص افزایش شرط حداکثر سن داوطلبان رعایت خواهد گردید.
12 -عدم اشتغال و عدم دارا بودن تعهد خدمت به سازمانهای دولتی و خصوصی در زمان شروع به کار در بانک الزامی است. بدیهی است به هنگام ابلاغ لزوم مراجعه پذیرفته شدگان نهایی جهت شروع به کار، چنانچه متقاضی به دلایل فوق امکان شروع به کار در بانک را نداشته باشد، موضوع به منزله انصراف متقاضی از استخدام در بانک مرکزی تلقی گردیده و بانک حق خواهد داشت ضمن منتفی نمودن استخدام وی، نسبت به معرفی فرد ذخیره به عنوان جایگزین جهت طی مراحل استخدامی و شروع بکار در بانک اقدام نماید و مسئولیت این امر بر عهده متقاضی خواهد بود.
نکته مهم
هر داوطلب میتواند تنها در یک ردیف شغلی شرکت نماید. (در صورت عدم رعایت این موضوع از سوی داوطلب، موضوع به عنوان تخلف تلقی شده و بانک مجاز به حذف تمامی ثبت نام های وی خواهد بود.)
زمان ثبت نام
ثبت نام صرفاً از طریق درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور از روز شنبه مورخ 1401/08/07 تا روز جمعه مورخ 1401/08/13 صورت خواهد پذیرفت. در ضمن پذیرش تقاضای حضوری یا تقاضاهایی که به پست تحویل داده شود، امکانپذیر نخواهد بود.
تذکر مهم: مدت زمان تعیین شده تمدید نمیگردد و متقاضیان می بایست در مدت زمان فوق نسبت به ثبت نام اقدام نموده و از موکول نمودن آن به روزهای پایانی خودداری نمایند.
تذکر مهم: داوطلبان می بایست در انتخاب ردیف شغلی به عنوان شغل، محل خدمت، جنسیت و شرایط تعیین شده برای ثبت نام در آن توجه نمایند.
مواد آزمون عمومی
مواد آزمون عمومی عبارتند از:
۱ .معارف اسلامی
۲ .زبان و ادبیات فارسی؛
۳ .زبان انگلیسی (عمومی)
۴ .فنّاوری اطلاعات(مهارتهای هفتگانه L.D.C.I)؛
۵ .هوش و استعداد شغلی.

مواد آزمون تخصصی
مواد آزمون تخصصی برای هر یک از مشاغل در جدول شماره 1 مشخص شده است.
تذکر: کلیه سوالات مواد آزمون عمومی و اختصاصی به صورت چهارگزینه ای با ضریب یک (1) میباشند. ضمناً به ازای هر پاسخ اشتباه به سوالات، یک سوم نمره منفی در نظر گرفته خواهد شد.
11 .پذیرفته شدگان ردیف های شغلی شماره 12-15-26-50-51-52-53 با عنوان "مشاغل امور حراست" و "مشاغل امور گزینش" صرفاً در ادارات حوزه حراست و یا گزینش (به تشخیص بانک) مشغول بکار شده و از ایشان تعهد محضری مبنی بر لزوم خدمت در ادارات یاد شده از بدو استخدام اخذ خواهد گردید. لذا امکان انتقال و جابجایی پذیرفته شدگان این ردیف های شغلی فارغ از نوع رابطه استخدامی در طول مدت خدمت در بانک به هیچ یک از ادارات و واحدهای دیگر بانک وجود نخواهد داشت.
12 .از پذیرفته شدگان ردیف های شغلی شماره 13-35-36-40-41-42-43-44-55 که از شرایط ثبت نام در آن داشتن"سابقه کار" میباشد، گواهی اشتغال بکار به همراه لیست سوابق بیمه ای پرداخت شده به تامین اجتماعی مرتبط با رشته تحصیلی به میزان مندرج در جدول آگهی استخدامی مطالبه خواهد گردید. بدیهی است در صورت قبولی در آزمون کتبی و عدم ارائه مستندات یاد شده به صورت کامل و یا سوابق کاری بدون پرداخت حق بیمه، موضوع استخدام ایشان منتفی گردیده و حق معرفی داوطلب جایگزین (بر اساس نمره آزمون کتبی) برای بانک محفوظ بوده و امکان اعتراض برای این داوطلبان وجود نخواهد داشت.
پذیرش سابقه ارائه شده از سوی داوطلبان پس از استخدام در این ردیفهای شغلی، صرفاً به میزان مدت اشاره شده در جدول آگهی استخدام و بر اساس ضوابط و مقررات بانک خواهد بود.
13 .به منظور ثبت نام در ردیف شغلی شماره 18 ( کارشناسی ارشد حقوق خصوصی- جزا و جرم شناسی (داشتن دانشنامه کارشناسی حقوق الزامی می باشد. بدیهی است داوطلبان فاقد مدرک کارشناسی حقوق حتی درصورت کسب حدنصاب لازم در آزمون کتبی از ادامه فرآیند استخدام حذف خواهند گردید و امکان اعتراض برای این داوطلبان وجود نخواهد داشت.
14 .باتوجه به شرایط احراز شغل درنظر گرفته شده برای پذیرفته شدگان نهایی در ردیف شغلی شماره 32 (کارشناسی ارشد "مدیریت/مطالعات موزه" و "تاریخ ایران اسلامی" و "تاریخ هنر ایران اسلامی")، از این دسته از پذیرفته شدگان به طور جداگانه مصاحبه تخصصی زبان انگلیسی به عمل خواهد آمد. لذا شرط پذیرش نهایی در مرحله مصاحبه و راهیابی به سایر مراحل درخصوص این دسته از داوطلبان، قبولی آنان در مصاحبه تخصصی زبان انگلیسی خواهد بود. ضمناً امکان انتقال و جابجایی پذیرفته شدگان این ردیف شغلی فارغ از نوع رابطه استخدامی در طول مدت خدمت در بانک به هیچیک از واحدهای دیگر بانک وجود نخواهد داشت. بدیهی است تعهد محضری لازم در این خصوص از ایشان اخذ خواهد گردید.
15 .پذیرفته شدگان در ردیفهای شغلی شماره 30-34-46-48-56-57-58 (مشاغل فنی و ستادی سازمان تولید اسکناس و مسکوک) تابع ضوابط و مقررات پرسنلی واحدهای تولیدی بانک بوده و فارغ از نوع رابطه اسذتخدامی، امکان انتقال و جابجایی ایشان در طول مدت خدمت در بانک به هیچ یک از ادارات و واحدهای دیگر بانک وجود نخواهد داشت. بدیهی است تعهد محضری لازم در این خصوص از ایشان اخذ خواهد گردید.
16 .دارابودن حداقل 3 سال تجربه مفید و مرتبط با رشته و گرایش تحصیلی در ردیف های شغلی مشاغل فنی بانک) کارشناسی ارشد مهندسی عمران، مهندسی برق – الکترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی کشاورزی، مهندسی برق، مهندسی معماری و کارشناسی مهندسی فن آوری آسانسور و بالابر)، الزامی میباشد. ضمناً امکان انتقال و جابجایی پذیرفته شدگان این ردیف شغلی فارغ از نوع رابطه استخدامی در طول مدت خدمت در بانک به هیچ یک از واحدهای دیگر بانک وجود نخواهد داشت. بدیهی است تعهد محضری لازم در این خصوص از ایشان اخذ خواهد گردید.
17 .پذیرفته شدگان در ردیف های شغلی شماره 59-60-61 (مشاغل فنی کارخانه تولید کاغذذ اسناد بهادار (تابع ضوابط و مقررات پرسنلی واحدهای تولیدی بانک بوده و فارغ از نوع رابطه استخدامی، امکان انتقال و جابجایی ایشان در طول مدت خدمت در بانک به هیچ یک از واحدهای دیگر بانک وجود نخواهد داشت. بدیهی است تعهد محضری در این خصوص از ایشان اخذ خواهد گردید.
18. از تمامی پذیرفته شدگان ردیف های شغلی مقطع کارشناسی، تعهد شغلی لازم مبنی بر خدمت در شغل مورد تقاضا در طول مدت خدمت در بانک اخذ خواهد گردید و فارغ از نوع رابطه استخدامی، امکان تغییر شغل به دیگر مشاغل تخصصی بانک و یا انتقال و جابجایی ایشان در طول مدت خدمت در بانک به هیچ یک از ادارات و واحدهای دیگر و پذیرش مدرک تحصیلی بالاتر (حتی درصورت اخذ و ارائه مدر تحصیلی بالاتر) وجود نخواهد داشت. البته امکان تغییر شغل آنان به دیگر مشاغل هم طراز از نظر شرایط احراز (مدر و رتبه شغلی لازم جهت تصدی سمت موردنظر) مشروط به تشخیص بانک فراهم خواهد بود.بدیهی است تعهد محضری لازم در این خصوص از ایشان اخذ خواهد گردید.
19 .از پذیرفته شدگان ردیف های شغلی مقطع کارشناسی ارشد که از شرایط آن "اخذ تعهد شغلی و محل خدمت به شرح مندرج در آگهی" قید گردیده، تعهد شغلی لازم مبنی بر خدمت در شغل مورد تقاضا در طول مدت خدمت در بانک اخذ خواهد گردید. و فارغ از نوع رابطه استخدامی، امکان تغییر شغل آنان به دیگر مشاغل بانک و یا انتقال و جابجایی ایشان در طول مدت خدمت در بانک به هیچ یک از ادارات و واحدهای دیگر ولو با اخذ و ارائه مدرک تحصیلی بالاتر وجود نخواهد داشت. بدیهی است تعهد محضری در این خصوص از ایشان اخذ خواهد گردید.
20 .در ردیفهای شغلی که از جمله شرایط آن اخذ تعهد شغلی ذکر گردیده، پذیرفته شدگان نهایی موظف به قبول و ارائه تعهد مذکور منطبق با مفاد آگهی استخدام به بانک می باشند. بدیهی است در غیر این صورت موضوع استخدام فرد منتفی گردیده و حق معرفی داوطلب جایگزین (حسب نمرات آزمون کتبی) برای بانک محفوظ خواهد بود.
21 .عناوین شغلی در نظر گرفته شده برای تصدی توسط پذیرفته شدگان نهایی داوطلبان ردیف های شغلی مقطع دکتری، با عناوین شغلی درنظرگرفته شده برای تصدی توسط پذیرفته شدگان نهایی داوطلبان ردیف های شغلی مقطع کارشناسی ارشد، یکسان میباشد.
22 .با توجه به اینکه مدار متقاضیان حسب نیاز بانک پس از تعیین نمرات داوطلبان در آزمون کتبی به میزان حداکثر تا سه برابر مجوزهای استخدامی اخذ و بررسی خواهد شد، لذا در صورتی که مندرجات مدارک داوطلبان مغایر با شرایط مندرج در این آگهی و همچنین اطلاعات مندرج در فرم تقاضای ثبت نام باشد، هیچگونه حقی برای متقاضی ایجاد نخواهد کرد و در هر مرحله از آزمون، اعلام نتایج اولیه، مصاحبه و حتی درصورت پذیرش نهایی، داوطلب از ادامه فرآیند استخدام حذف خواهد شد و حق هیچگونه اعتراضی ندارد.
23 .فارغ التحصیلان دانشگاه امام صادق (ع)، در صورتی می توانند در این آزمون ثبت نام نمایند که عنوان مدرک تحصیلی مندرج درمتن دانشنامه یا گواهی موقت آنان بدون در نظر گرفتن پیشوند "معارف اسلامی"، با مقطع، رشته و گرایش تحصیلی پیش بینی شده در شرایط احراز مشاغل مندرج در جدول آگهی استخدام یکسان باشد .این دسته از داوطلبان، باید در زمان ثبت نام، عنوان رشته تحصیلی خود را بدون در نظر گرفتن پیشوند "معارف اسلامی" انتخاب نمایند.
24 .حقوق و مزایا، بیمه و بازنشستگی کارکنان قراردادی تابع ضوابط می باشد.
کلیه سوالات مواد آزمون عمومی و اختصاصی به صورت چهارگزینه ای با ضریب یک (1) میباشند. ضمناً به ازای هر پاسخ اشتباه به سوالات، یک سوم نمره منفی در نظر گرفته خواهد شد.

زمان برگزاری آزمون و نحوه دریافت کارت
کارت شرکت در امتحان مذکور از روز چهارشنبه مورخ 1401/09/08 برای مشاهده و پرینت بر روی درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور قرار خواهد گرفت. آزمون استخدامی در روز جمعه مورخ 1401/09/11 منحصرا در شهر تهران برگزار خواهد شد.
ساعت شروع و محل برگزاری آزمون بر روی کارت شرکت در آزمون درج و به هنگام پرینت کارت به آگاهی داوطلبان خواهد رسید. لازم به ذکر است صدور کارت شرکت در آزمون به منزله تایید اطلاعات ارسالی از سوی داوطلبان نبوده و مدار داوطلبان پس از آزمون مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

توجه: کارجوی گرامی، متن بالا شامل بخشی از شرایط دفترچه استخدامی می باشد، جهت مشاهده متن کامل بر روی دانلود دفترچه شرایط در کادر پایین کلیک نمایید.

ثبت نام

 

+ مشاهده متن کامل آگهی
+ مشاهده دفترچه شرایط (PDF)
تقویم آزمون:
مهلت ثبت نام: تا 13 آبان 1401
دریافت کارت آزمون: 08 آذر 1401
 زمان برگزاری آزمون: 11 آذر 1401
منابع آزمون:
+ دانلود نمونه سوالات عمومی و تخصصی استخدام بانک ها
+ سفارش کتاب های استخدامی جهت آمادگی در آزمون


توجه: مهلت ثبت نام به پایان رسیده است

شما کاربران گرامی می توانید از طریق بخش نظرات همین صفحه (پایین این صفحه) در خصوص این آزمون استخدامی بحث و تبادل نظر بفرمایید.
جهت مشاهده آگهی در سایت اصلی سازمان سنجش کلیک نمایید

منابع مطالعه

سوالات متداول

چگونه از زمان ثبت نام آزمون استخدام بانک مرکزی مطلع شویم؟

بطور معمول استخدام بانک مرکزی هر چند سال یکبار از طریق فراخوان دعوت به همکاری و یا برگزاری آزمون استخدامی انجام می شود. شما متقاضیان گرامی برای اطلاع به موقع از زمان ثبت نام استخدام بانک مرکزی از طریق ایمیل و پیامک (اینجا کلیک نمایید)

شرایط آخرین آزمون استخدام بانک مرکزی چیست؟

دفترچه راهنمای شرایط مورد نیاز به محض شروع ثبت نام منتشر میشود که شامل شرایط عمومی و اختصاصی از قبیل: سن، حداقل معدل، جنسیت، رشته، مشاغل و شهرهای مورد نیاز، بانک مرکزی می باشد. جهت مشاهده شرایط آخرین آگهی استخدامی بانک مرکزی (اینجا کلیک نمایید)

معرفی منابع و نمونه سوالات عمومی و تخصصی برای موفقیت در آزمون استخدام بانک مرکزی؟

آزمون های استخدامی شامل دو بخش عمومی و تخصصی میباشند، مواد آزمون عمومی شامل 7 درس عمومی و مواد آزمون تخصصی به تناسب هر رشته شامل مواد آزمون اعلامی در شرایط دفترچه راهنمای آگهی استخدامی می باشد. برای اطلاع از نحوه تهیه بهترین منابع مطالعاتی(اینجا کلیک نمایید) برای تهیه نمونه سوالات رایگان استخدامی سالهای گذشته (اینجا کلیک نمایید)

مصاحبه استخدامی بانک مرکزی به چه صورت است؟

پس از قبولی در آزمون کتبی و تحویل و تطبیق مدارک پذیرفته شدگان، دعوت به مصاحبه های روانشناسی، تخصصی و عقیدتی از داوطلبین به عمل می آید؛ همچنین در برخی موارد فقط از طریق مصاحبه نیروهای جدید را جذب می نمایند. برای آشنایی با نوع سوالات مصاحبه استخدامی بانک مرکزی (اینجا کلیک نمایید)

مشاهده ادامه سوالات متداول >

اگر دیدگاهی درباره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.

  • امکان تأیید نظرات سیاسی وجود ندارد.
  • امکان تایید نظراتی که حاوی اخبار غیر قابل تأیید از طریق خبرگزاری های معتبر می باشند، وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظراتی که حاوی اطلاعات تماس شخصی افراد و یا ID شبکه های مجازی ارتباطی می باشند وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظرات کاربرانی که به هر طریقی قصد مأیوس کردن سایرین را دارند وجود ندارد.
  • هرگونه تحریک، تحقیر و کنایه به سایر افراد (مسئول و غیر مسئول) غیر مجاز می باشد.
  • امکان هماهنگی برای هرگونه ملاقات حضوری چه به صورت دسته جمعی و چه فردی توسط کاربران سایت وجود ندارد.

https://iranestekhdam.ir/?p=29308
ابتدای صفحه
مختصری درباره ایران استخدام

سایت ایران استخدام در تاریخ ۱۳۹۱/۱/۱۰ راه اندازی شد و با تلاش گروهی و روزانه مدیران و نویسندگان خود در جهت تبدیل شدن به مرجع بروز آگهی های استخدامی گام برداشت. سعی همیشگی همکاران ما ارائه مطلوب و با کیفیت آگهی های استخدامی خدمت بازدیدکنندگان محترم این سایت بوده است. ایران استخدام به صورت مستقل و خصوصی اداره می شود و وابسته به هیچ نهاد و یا سازمان دولتی نمی باشد، این سایت تنها منتشر کننده ی آگهی های استخدامی بوده و بنابراین لازم است که بازدید کنندگان محترم سایت خود نسبت به صحت و سقم اخبار منتشر شده در آن هوشیار باشند.

نماد اعتماد الکترونیکی
ای نماد logo-samandehi
نظرات کاربران 5k