• ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
 • 1k نظر «نمایش»

سوالات روانشناسی مصاحبه استخدامی با جواب

سوالات روانشناسی مصاحبه استخدامی با جواب

 • بروزرسانی:
 • دیدگاه: ۸۷ (نمایش)
 • دیدگاه‌های منتظر: ۱ دیدگاه
اطلاعات بیشتر

جزوه آمادگی برای مصاحبه روانشناسی و روانشناختی استخدام

پس از قبولی در آزمون کتبی، نوبت به مرحله ارزیابی تکمیلی و مصاحبه خواهد رسید. یکی از آیتم های مهم در مصاحبه های استخدامی سازمان ها بخش مصاحبه روانشناسی می باشد. از آنجایی که این مصاحبه بسیار مهم و تاثیر گذار می باشد واحد آموزشی سایت ایران استخدام در ادامه این صفحه آموزش ها و نکات مهمی در رابطه با مصاحبه رواشناسی را تدوین و ارائه نموده است.

مطالب این جزوه در 3 فصل مهم طبقه بندی شده است:

 • فصل اول: تحلیل اهمیت مصاحبه روانشناسی و روانشناختی و مباحث کلیدی مطرح شده در جلسه مصاحبه
 • فصل دوم: آمادگی ورود به جلسه مصاحبه تخصصی (روانشناسی/روانشناختی)
 • فصل سوم: سوالات و تجربیات کاربران ایران استخدام از جلسه مصاحبه تخصصی - روانشناسی

 فصل اول: تحلیل اهمیت مصاحبه روانشناسی و روانشناختی و مباحث کلیدی مطرح شده در جلسه مصاحبه

روند جذب و استخدام معمولا خود شامل چند مرحله مهم می باشد که بعد از قبولی اولیه فرد متقاضی در آزمون استخدامی صورت می گیرد. دعوت به مرحله مصاحبه استخدامی معمولا بعد از بررسی مدارک داوطلبان پذیرفته شده در آزمون استخدامی صورت می گیرد که بعد از صحت سنجی مدارک ارائه شده و انجام معاینات پزشکی اولیه جهت حضور در جلسه مصاحبه از فرد دعوت به عمل می آید.

در یک تقسیم بندی عمومی از برگزاری مصاحبه های استخدامی؛ این روند معمولا در سه حوزه مهم زیر دنبال می شود:
مصاحبه تخصصی مرتبط با رشته و شغل مورد پذیرش
مصاحبه روانشناسی - روانشناختی
مصاحبه عقیدتی و گزینش

بخش روانشناسی یا روانشناختی یکی از مهم‌ترین مراحل مصاحبه تخصصی می باشد و تاثیر مهمی در سنجش توانایی افراد جهت تصدی مشاغل دارد، لذا لازم است که فرد با اعتماد به نفس و داشتن اطلاعات کافی از این مباحث در جلسه مصاحبه حاضر شود. در ادامه به توضیح و تشریح مسائل روانشناختی می پردازیم:

ابعاد و جنبه های روانشناختی
جهت درک بهتر مسائل روانشناختی و روانشناسی نخست بهتر است که به مسائل و موضوعات پایه‌ای که در علم روانشناسی مورد بحث قرار می‌گیرد پرداخته شود تا ضمن آشنایی اولیه با اصول حاکم در این حوزه از اطلاعات اولیه مورد نیاز هم برخوردار شویم:

مهم ترین موضوعات کلیدی در بحث روانشناسی و روانشناختی در 5 حوزه زیر مطرح می شود:
هوش اجتماعی
اعتماد به خود
سلامت و نیروی جسمی و روانی
نگرش نسبت به دیگران
نگرش نسبت به شغل
طرز رفتار
طرز بیان و تن صدا

هوش اجتماعی
روانشناسان معتقدند انسان نه یک نوع هوش بلکه انواع مختلف هوش دارد. هوش عاطفی، هوش ارتباطی، هوش اجتماعی و هوش ریاضی.

هوش اجتماعی به طور مکرر در مهد کودک ها، زمین بازی، سربازخانه ها، کارخانجات و سالن های حراج بروز می کند، اما در شرایط رسمی و استاندارد آزمایشگاهی نمی توان آن را یافت.

محتوای هوش اجتماعی، در دو مقوله گسترده سازمان می یابد:
1) آگاهی اجتماعی: یعنی آنچه درباره دیگران حس می کنیم.
2) مهارت اجتماعی: عملی که براساس این آگاهی انجام می دهیم.

آگاهی اجتماعی:
آگاهی اجتماعی طیف گسترده ای از اولین احساس ما درباره حالت درونی طرف مقابل، و درک احساسات و افکار او در موقعیت های پیچیده اجتماعی است. این گستره شامل موارد زیر است.

1- همدلی اولیه:
احساس کردن چیزی به همراه دیگران، احساس کردن علائم عاطفی غیر کلامی.

2- هماهنگ سازی:
گوش کردن با پذیرش کامل، هماهنگی با فرد مقابل. هماهنگی به معنای توجهی است که از همدلی لحظه ای فراتر می رود و به حضوری کامل و با ثبات تبدیل می شود که رابطه صمیمانه را ممکن می سازد.

3- درک همدلانه:
درک کردن افکار، احساسات و مقاصد دیگر، برخی معتقدند درک همدلانه، مهارتی بنیادی در هوش اجتماعی است. درک همدلانه براساس همدلی اولیه شکل می گیرد، اما درک واضحی از احساسات و افکار دیگری را نیز به این همدلی احساسی می افزاید.

4- شناخت اجتماعی:
آگاهی درباره طرز کار جامعه، چهارمین جنبه از آگاهی روابط بین فردی، دستیابی به این دانش است که دنیای اجتماعی عملا چگونه کار می کند. کسانی که در این حیطه ماهر هستند، می دانند در بیشتر موقعیت های اجتماعی چه رفتاری از آنان انتظار می رود.

مهارت های اجتماعی شامل موارد زیر می باشد:

1- هماهنگی و انطباق:
رفتارهای متقابل مناسب و روان در سطح غیر کلامی، سازگاری و انطباق، موجب از بین رفتن اصطکاک در برخوردهای بین فردی می گردد. این ویژگی که پایه و اساس مهارت های اجتماعی را تشکیل می دهد، سنگ بنای سایر جنبه ها نیز می باشد. ناتوانی در هماهنگی و انطباق، توانایی اجتماعی فرد را تضعیف می کند و موجب کمرنگ شدن تعاملات اجتماعی او می شود.

2- ابراز وجود:
معرفی خود به نحو مؤثر، جذبه یکی از جنبه های ابراز وجود است. جذبه‌ی یک سخنران قوی و معلم یا رهبر بزرگ در این است که می تواند هر احساسی را که خود می‌خواهد در درون ما پدید بیاورد. هنگامی که شخصیتی پرابهت، جمع کثیری از مردم را مجذوب خود می سازد، ما شاهد چنین اتفاقی خواهیم بود. قابلیت «خودداری» از بروز عواطف و مهار آن، گاهی به عنوان کلید موفقیت در ابراز وجود محسوب می شود.

3- اثر گذاری:
موفق ترین افراد در ارتباطات اجتماعی کسانی هستند که قادرند با استفاده از قابلیت اثرگذاری خود و با خویشتن داری و مهارت، هر گفت و گویی را به نتیجه سازنده بدل کنند و دیگران را به تبعیت از خود ترغیب کنند.

4- توجه و رسیدگی:
اهمیت دادن به احتیاجات سایرین و عمل کردن بر طبق این احتیاجات.
در هوش اجتماعی تنها همدلی و دلسوزی کافی نیست بلکه توجه و رسیدگی و حمایت از دیگران شرط کافی آن می باشد.

اعتماد به نفس یکی از اولین لازمه های موفقیت است، افراد موفق اغلب اعتماد به نفس بالایی دارند. افراد با اعتماد به نفس بالا به راحتی به بیان خواسته های خود می پردازند و در کارهای خود و روابط خود موفق تر هستند. اغلب افراد برای رسیدن به موقعیت دلخواه خود و موفقیت فقط به کمی اعتماد به نفس نیاز دارند. اعتماد به نفس یعنی توانایی ذهنی و مهارت در انجام کاری.

برای افزایش اعتماد به نفس در هر زمینه ای باید دو مورد را به شدت تقویت کنید:
یکی تصویر ذهنی خود نسبت به زمینه ای که میخواهید در آن به افزایش اعتماد به نفس خود بپردازید و دیگری در زمینه‌ی تقویت مهارت ها است.

در اینجا 6 روش برای بالا بردن اعتماد به نفس پیشنهاد می شود که عبارتند از:

از زبان بدنتان به درستی استفاده کنید
زبان بدن هر کس نشان می‌دهد که آن فرد چقدر به خودش اطمینان دارد. از چهره‌ی بعضی آدم‌ها می‌شود فهمید که حتی خودشان هم خودشان را قبول ندارند! طوری خودتان را نشان بدهید که همه بدانند می‌توانید هر موقعیتی را مدیریت کنید و بر اوضاع کاملا مسلط هستید.
سرتان را بالا بگیرید، صاف بنشینید، به آرامی شانه هایتان را عقب ببرید تا در راستای ستون فقراتتان قرار بگیرند، شل و ول دست ندهید و وقتی صحبت میکنید مستقیما به فرد مقابلتان نگاه کنید.

درست لباس بپوشید
وقتی ظاهرتان خوب باشد احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت. لباس‌ها و لوازم مناسب انتخاب کنید، زندگی و کارتان را جوری نظم و ترتیب بدهید که در خور شخصیت شما باشد و احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا کنید، همه ی اینها باعث تقویت اعتماد به نفس شما می‌شود. لباستان باید طوری باشد که موفقیت را نشان بدهد. لوازم شخصی شما نشان دهنده‌ی شخصیت شما هستند پس در انتخابشان دقت کنید.
یک لباس مناسب و زیبا که توجه دیگران را جلب کند، می‌تواند به شروع یک مکالمه کمک کند.

جسورانه و جذاب صحبت کنید
سخنرانان خوب، با اعتماد به نفس، با ثبات و با یک ریتم مناسب صحبت می‌کنند. آن‌ها یاد گرفته اند در صحبت کردن تأثیرگذارتر باشند، به جای اینکه حین سخنرانی تپق بزنند و گیر کنند، شمرده حرف میزنند و بین صحبت‌هایشان مکث می‌کنند.
یک لحن جسورانه، جذاب و در عین حال مؤدبانه برای صحبت کردن انتخاب کنید تا اعتماد به نفستان را نمایش بدهید. در این حالت عزت نفستان بیشتر می‌شود و به خودتان ایمان می‌آورید. برای اینکه جدی به نظر برسید، خیلی هیجان زده و عصبی نباشید و زیادی نخندید. اگر مردم حس رهبری را در شما ببینند به صحبت هایتان بیشتر توجه میکنند.

مثبت فکر کنید، مثبت عمل کنید
انرژی مثبت باعث نتیجه‌ی مثبت هم می‌شود، پس سعی کنید نیمه ی پر لیوان را ببینید و به مسائل منفی فکر نکنید. همیشه لبخند بزنید، بخندید و با آدم‌های مثبت معاشرت کنید تا هم خودتان حس بهتری داشته باشید و هم کسانی که دور و بر شما هستند.
یک دفترچه‌ی یادداشت داشته باشید و هدف ها و موفقیت های روزانه تان را در آن بنویسید. شکرگزاری و رضایت بابت هر کار مثبتی که انجام می‌دهید، باعث تقویت اعتماد به نفس و آرامش درونی شما خواهد شد.

عملگرا باشید
تقویت اعتماد به نفس فقط به ظاهر خوب نیست، باید خوب هم عمل کنید. در یک مهمانی یا رویداد اجتماعی، با آدم هایی که نمیشناسید سر صحبت را باز کنید. کار یا پروژهایی را که در حالت عادی برایتان ترسناک است، قبول کنید. اعتماد به نفس داشتن را تمرین کنید و مطمئن باشید که خیلی زود عزت نفس جزئی از وجودتان می‌شود.

آماده حرکت و اقدام مثبت باشید
برنامه ریزی جلوی عملکرد ضعیف را می‌گیرد. هر چقدر آماده تر باشید، احساس شایستگی و مهارت بیشتری خواهید داشت و اعتماد به نفستان هم بیشتر می‌شود. آمادگی باعث می‌شود که اتفاق های بد و ناگهانی زندگی، نتوانند شما را شکست بدهند. همه چیز را در مورد کار، رشته ی تحصیلی، هدف ها و خلاصه هر چیزی که مسیر زندگیتان را به سمت موفقیت هدایت میکند یاد بگیرید. قبل از اینکه یک کار را شروع کنید به انتظارها و هدف‌هایتان در انتهای مسیر فکر کنید، اما خیلی بلندپرواز نباشید. هدف‌ها و کارهای بزرگ را به قسمت‌های کوچک و قابل مدیریت تقسیم کنید.

سلامت و نیروی جسمی و روانی
از دیدگاه سازمان بهداشت جهانی؛ سلامت به معنی خوب بودن حالت فرد از نظر جسمی، روانی و اجتماعی است. به بیان دیگر سلامت به توان جسمی، هیجانی، ذهنی و اجتماعی فرد برای مقابله با محیطی که در آن به سر می برد؛ اطلاق می گردد.
سلامت روانی به عنوان بخش مهمی از مفهوم کلی سلامت؛ استعداد ایجاد روابط موزون با دیگران؛ استعداد شرکت در تغییرات محیط اجتماعی و مادی و استعداد کمک به ایجاد تغییرات به شیوه سازنده است. حد اعلای سلامت روانی را قابلیت تطبیق، مقابله و غلبه بر انواع استرس های زندگی روزمره؛ توانایی حرکت در جهت اهداف خود بصورت خلاق، احساس ارزشمندی به عنوان عضوی از جامعه، احساس مسئولیت در قبال دیگران و هر چیز ارزشمند در فرهنگ و اجتماع دانسته می‌شود.
آنچه که در سلامت روانی بیش از پیش مورد نظر است، احترام به شخصیت و حیثیت انسانی است و تا هنگامی که حیثیت و احترام فرد برقرار نشود، سلامت فکر، تعادل روان و بهبود روابط انسانی معنا و مفهومی نخواهد داشت.
سلامت روانی ارتباط نزدیکی با عملکرد و رضایت شغلی دارد. انتخاب افراد واجد سلامت روانی از اهمیت بسزایی در سازمان‌ها برخوردار است و استخدام افراد سالم در وهله اول می تواند در کسب منابع اقتصادی سازمان هم تاثیر گذار باشد.
این نوع از سلامت فردی در حالت هایی مثل موارد زیر نمود عملی پیدا می کند:
کاهش غیبت و عدم حضور نیروی انسانی بر سر کار
کاهش تعداد افرادی که به دلایل بیماری مجبور به کناره گیری از شغل خود هستند.
کاهش آمار اخراج ناشی از عدم تطابق روحیات روانی فرد با شغل مورد نظر
افزایش سطح رضایت شغلی نیروی انسانی از انجام امور و کارهای محوله

نگرش نسبت به دیگران
یکی از مفاهیمی که در روانشناسی اجتماعی و مدیریت همواره مورد بحث صاحب نظران بوده، مفهوم نگرش است که درک صحیح از آن می تواند در زمینه های مختلفی، مفید واقع گردد. نگرش در مورد مسائل مختلف در اثر ارتباط فرد با آن مسائل شکل می گیرد. بنابراین نگرش فرد نسبت به خود ریشه در ارتباط فرد با خود دارد. آمدن فرد دیگری به محدوده ارتباطی هر انسان، فرایند ارتباطی را پیچیده تر می کند. نگرش منفی نسبت به خود و دیگران باعث ایجاد مشکلاتی در سازمان های مختلف می شود. از سوی دیگر نگرش مثبت نسبت به خود و دیگران می تواند به بهبود روابط سازمانی کمک کند.
فرد برای اینکه نگرشی نسبت به خود و یا نسبت به دیگران داشته باشد به ناچار باید به شناخت و جمع آوری اطلاعات در این مورد بپردازد. اما اگر شناخت در سطح احساسی - عاطفی قرار گیرد و فرد به معنای واقعی، ساختار شخصیتی و نحوه‌ی رشد و تکامل روحی و روانی خود را درک کند و آثار عمیق و مؤثری در تغییر رفتار بر جای خواهد گذاشت.

به طور کلی می‌توان ویژگی های کلیدی نگرش منفی را اینگونه بیان کرد:
نداشتن اعتماد به نفس و عزت نفس پایین داشتن
احترام نگذاشتن به خویش
داشتن احساسات و افکار منفی در مورد خود
خود را خوار شمردن
احساس گناه کردن در مقابل سایرین
بی انگیزه بودن و احساس حقارت کردن هنگام مقایسه ی خود با دیگران.

ویژگی های کلیدی نگرش مثبت عبارتند از:
اعتماد به نفس و عزت نفس بالا داشتن
احترام گذاشتن به خود و دیگران
پذیرفتن مسئولیت در قبال رفتار خود
توجه کردن به احساس و عقاید دیگران
مسئولیت پذیر بودن در قبال وظیفه
صادق و صریح بودن و تمایل به بازخورد گرفتن از دیگران

نگرش نسبت به شغل
نگرش درست افراد نسبت به ابعاد اصلی شغل؛ نشان از نگرش مثبت آنها نسبت به این امر دارد و با شدت نیاز به رشد آنها همخوانی دارد. بنابراین اگر متناسب با نگرش و نیاز به رشد سطح افراد؛ فرصت های شغلی ایجاد شود سه حالت روانی؛ تجربه با اهمیت بودن کار، تجربه مسئولیت در کار و اطلاع از نتایج فعالیت کاری را تجربه می کنند که پیامد؛ انگیزه درونی زیاد، عملکرد کاری با کیفیت بالا، رضایت شغلی زیاد، غیبت و ترک خدمت پایین را به همراه خواهد داشت.

طرز رفتار
هر فردی بسته به محیط اجتماع، خانواده و خودش، شخصیت و رفتار های خاصی را دارد. ما در طول روز با افراد مختلفی برخورد داریم. اینکه بدانیم چگونه باید با آنها صحبت و رفتار کنیم، می تواند به ما کمک بسیار زیادی کند ما همواره با افرادی در زندگی مواجه می باشیم کـه درک کردن و مصاحبت با آنها تا حدودی دشوار است. این گونه افراد که از دید ما ممکن است غیر عادی بـه نظر آیند، در همه جا وجود دارند و ما مجبوریم که به نوعی با آنها کنار بیاییم. زمانی که دو نفر برای اولین بار همدیگر را ملاقات می کنند، به دنبال نشانه هایی برای شناخت شخصیت هم می گردند. از حالت دست گرفته تا شیوه جواب دادن به تلفن همراه، همگی راه‌هایی هستند که به کمک آنها می توانید شخصیت طرف مقابل را تا حدودی تشخیص دهید.

برخی از رایج ترین رفتارها که معیاری برای قضاوت در مورد طرز رفتار می توانند باشند، عبارتند از:
حالت دست های فرد
وقت شناسی
طرز نگاه هنگام نوشیدن و خوردن
جویدن ناخن ها
دست خط نوشته فرد
نحوه تماس چشمی
نحوه و زمان های بررسی کردن گوشی

طرز بیان و تن صدا
اگر ما نتوانیم از صدای خود به خوبی استفاده کنیم و یک نواخت صحبت کنیم، بدون هیچ تردیدی توجه همه مخاطبان را از دست خواهیم داد.
یک ارتباط موفقیت آمیز از سه بخش اساسی تشکیل شده است: کلماتی که استفاده می کنید، تن صدای شما و زبان بدنتان در گفتگو و مکالمه با بقیه. با این تصور که مشتریان یا مخاطبان ما قادر به دیدن ما به صورت فیزیکی نیستند و ما قرار است پشت تلفن و با فن بیانمان آن ها را راضی نگه داریم. بعد از کلماتی که انتخاب می کنیم، این تن صدای هر کسی است که موفقیت یا عدم موفقیت او را در ارتباط مشخص می نماید. تاثیر تن صدا در زندگی بسیار مشهود است. مثال وقتی که با واکنش های منفی و اغلب دور از انتظار دیگران رو به رو می شویم، مثل حالت سکوت بقیه، این به خودی خود می تواند نشانه خوبی برای آگاه شدن گوینده نسبت به تن صدایش باشد. در واقع در چنین مواردی گوینده آگاه خیلی خوب می تواند تاثیر تن صدای خود را روی واکنش مخاطبانش احساس کند.

جهت آمادگی هر چه بیشتر در زمینه سوالات روانشناختی به بخش سوالات روانشناسی در همین فایل مراجعه نمایید.

 فصل دوم - آمادگی ورود به جلسه مصاحبه تخصصی (روانشناسی/روانشناختی)

آمادگی ها و دانستنی های مهم برای جلسه مصاحبه
برای غلبه بر هر عنصر مادی یا غیرمادی باید ابتدا نقاط ضعف آن را خوب بدانید. در غیر اینصورت ممکن است رسیدن به هدف، مشکل یا غیرممکن شود. جمله اخیر یک اصل کلی است و مصاحبه نیز از این قاعده مستثنی نیست. پس آشنائی با کاستی های مصاحبه و نقاط ضعف پروسه آن، جهت پیروزی و توفیق در آن بسیار ضروری به نظر می‌رسد. جهت ملموس تر شدن مفاهیم مورد بحث، فرض می‌کنیم شما در موقعیت یک مصاحبه شغلی هستید.
مصاحبه کنندگان از مصاحبه شوندگانی که نظرات مشابه‌ای با آنها دارند ارزیابی بهتری به عمل می آورند. یک مصاحبه شونده خوب زمانی مسلط به جو گفتگو خواهد شد که مثل یک روانشناس، سریع بتواند چند پارامتر از ویژگی های شخصی مصاحبه گر را حدس بزند. جالب اینجاست که حتی توصیه می شود در نشستن هم وضعیتی مانند مصاحبه گر انتخاب کنید.
در مصاحبه ها جملات با بار منفی بیشتر اهمیت دارند. یعنی ناآگاهانه مصاحبه گران به جملاتی که فعل آنها منفی است، بیشتر توجه می‌کنند و روی آنها دقیق می‌شوند. پس در هنگام استفاده از جملات منفی مراقب باشید.

اهمیت انتخاب لباس و رنگ مناسب جهت حضور در جلسه مصاحبه
لازم است که داوطلبان برای حضور در جلسه مصاحبه از کت و شلوار و لباس مرتب همراه با کفش های واکس زده استفاده کنند، موهایشان مرتب باشد و بهتر است به آرایشگاه بروند و موهای خود را مرتب کنند. حتما عطر بزنید، عطری که باعث سردرد نشود و بوی مطبوعی داشته باشد تا برای شما جذبه بیاورد. خانم ها هرگز از لباس های پر زرق و برق استفاده نکنند. بهتر است از کت و شلوار زنانه با مقنعه فرم یا مانتو و شلوار و مقنعه یا اگر چادری هستید از پوشش چادر خود استفاده کنید. اگر چادری نیستید با چادر به مصاحبه نروید. سعی کنید همان کسی باشید که هستید. به خاطر داشته باشید هر لباس برای جایی استفاده می‌شود؛ مثال لباس عزا، لباس عروسی، لباس پیکنیک و لباس محل کار باهم متفاوت هستند.
بر اساس روانشناسی رنگ، رنگ آبی می تواند به عنوان مطمئن ترین رنگ برای لباس در مصاحبه باشد. خاکستری و سفید نشان دهنده
سیستماتیک و منطقی بودن است. رنگ قرمز باعث احساس قدرتمند شدن و رنگ مشکی نشان دهنده قدرتمند بودن و مطمئن بودن است. از رنگ های سبز و زرد و صورتی اجتناب کنید مگر اینکه بخواهید تصویر خلاقیت را در ذهن مخاطب از خود بسازید.

آیا بهتر است قبل از حضور در جلسه مصاحبه صبحانه میل شود؟
قبل از حضور در جلسه حتماً صبحانه صرف کنید و با معده خالی نباشید تا دچار افت فشار نشوید. برای بیان توانایی هایتان باید با انرژی و سرحال باشید.

چه مواردی در ابتدای ورود به جلسه مصاحبه مطرح می شود؟
در ابتدای ورود به حلسه مصاحبه معمولا از شما خواسته می شود که خودتان را بصورت کلی معرفی کنید که این معرفی می تواند شامل موارد زیر باشد:

ارائه بیوگرافی خود:
- سن و وضعیت تاهل و محل سکونت
- توضیح در مورد رشته تحصیلی داوطلب
- فعالیت های پژوهشی و دوره های آموزشی

ارائه بیوگرافی خانواده:
- معرفی اعضا خانواده و شغل آنها
معمولا در مرحله مصاحبه استخدام، بعد از بررسی رزومه و مشخصات اولیه برای تصدی شغل مورد نظر و ارائه مختصری از ویژگی های فردی، تیم مصاحبه گر با توجه به شناخت اولیه که از فرد کارجو کسب می نمایند؛ وارد چالش مصاحبه روانشناختی می شوند.
به عنوان مثال اگر فردی؛ به رشته تحصیلی خود اشاره نماید؛ سوالات مصاحبه پیرامون رشته تحصیلی بیان شده از سوی فرد شکل خواهند گرفت و یا اگر فرد از داشتن سابقه کار و تجربه در سمت های شغلی دیگری صحبت به میان آورد؛ با توجه به این اطلاعات اولیه، سوالات چالشی تخصصی و روانشناختی در مورد حیطه کاری و نحوه تعامل فرد در موقعیت شغلی قبلی مورد سوال قرار خواهد گرفت. لذا هدایت صحیح این روند در مسیر توانایی ها و قابلیت هایی که داریم خود یک مهارت مهم می باشد.
در مصاحبه های استخدامی نحوه بیان و پاسخ دهی به سوالات می تواند تداعی کننده احساس شما نسبت به خود و جامعه و نیز داشتن آمادگی برای پذیرش مناصب شغلی باشد. لذا توجه به موارد مهم زیر در این زمینه بسیار کلیدی می باشد.

حالات رفتاری و روحیات فردی در جلسه مصاحبه
بررسی های محققان نشان می‌دهد چند سری سئوال در مصاحبه ها همواره وجود دارند. در واقع نکاتی وجود دارند که توسط آنها مصاحبه شوندگان به چالش کشیده می‌شوند. دانستن پاسخی مناسب به هر کدام، خالی از لطف نیست.
1) فرض کنید از شما سئوال می‌شود “بزرگ‌ترین نقطه قوت یا ضعف شما چیست؟” در پاسخ به این سئوال بهترین حالت آن است که چهره موفقی از خود ترسیم کنید. به دستاوردهای گذشته خود ببالید و کامیابی های گذشته را با افتخار و غرور خاطرنشان کنید. ذکر این نکته لازم هست که از بزرگ نمایی بیش از حد توانایی های خودتان نیز اجتناب کنید.
سعی کنید نقطه ضعف خود را چیزی بیان کنید که از دید آن سازمان و مصاحبه گر نقطه قوت باشد. مثلا بگوئید “من وسواس دارم که کارهای محوله را به بهترین نحو ممکن انجام دهم و این وسواس گاهی مرا می‌آزارد.”
2) در پاسخ به سوال “خود را در چند جمله توصیف کنید.” بهتر است با اعتماد به نفس و شمرده و البته با متانت خلاصه ای از مهارت های خود را شرح دهید. تاکید می‌شود که تنها مهارت های عملی خود را بیان کنید. بحث پیرامون پارامترهای دیگر مثل اصالت، شرافت، روابط اجتماعی، ارتباطات خانوادگی و ... ناکارآمد هستند. هرگز سعی نکنید توسط دیگران خود را قوی جلوه دهید. همواره صفات مثبت خود را ذکر کنید.
3) اگر پرسیدند “اوقات فراغت خود را چگونه می‌گذرانید؟” طوری پاسخ دهید که حاکی از تنوع در سلیقه شما باشد. نشان دهید که تک بعدی نیستید. زیرا مغز انسان های تک بعدی عموماً متعالی و متکامل نیست. برای مثال رجوع کنید به زندگانی بزرگانی مثل ابوعلی سینا، انیشتین، پروفسور حسابی، برتراند راسل، استاد علامه جعفری و ... خواهید دید که این افراد در تمامی زمینه های علمی، فرهنگی و هنری، حرف های بسیاری برای گفتن دارند.
4) “چه چیز این شغل را می‌پسندید؟” کاملا صریح پاسخ دهید که چه جو و محیط کاری باب طبع شماست.
5) ممکن است سئوال شود “چه توقعاتی از مدیر یا سرپرست خود دارید؟” پاسخ به این سئوال مشخص می‌کند که آیا شما مستقل هستید یا وابسته اید. در جاهائی مثل ارتش ها، وابستگی مطلق به مافوق در اکثر موارد کمال است و در مشاغلی که تصمیم گیری فردی مهم است مثل امور بازاریابی و روابط عمومی، استقلال، یک توانائی خطیر محسوب میشود.
6) اگر مصاحبه گر در حین مصاحبه سکوت کرد، شما منتظر بمانید تا او دوباره مسیر پرسش و پاسخ را شروع کند. این عمل وی برای تشخیص این است که آیا شما تحمل ابهام را دارید یا خیر. آیا عجول هستید یا صبور؟
7) نکته آخر آن که اگر از شما سوالات خصوصی پرسیدند، در واقع دنباله زمینه اصلی فکر، اندیشه و انگیزه شما هستند. در پاسخ به این سوالات لازم است به خود مسلط باشید (از کوره در نروید) و برای تسلط بیشتر به روند پاسخگوئی این دسته سوالات می‌توانید گاهگاهی سئوال مصاحبه گر را با سئوال پاسخ داده و طفره روید تا زمان داشته باشید و بهترین پاسخ را پیدا کرده و جواب دهید.
اصولا آن چه در روز مصاحبه اهمیت دارد، حفظ آرامش است. دستپاچگی و بیقراری یقیناً نتیجه را خراب می‌کند. اگر نتوانستید پاسخ سئوالی را بدهید و در پاسخ تنها گفتید “نمیدانم” سعی کنید خود را نبازید زیرا مصاحبه نسبی است و شرایط برای تمام مصاحبه شوندگان یکسان است.
8) هرگز دروغ نگویید اما همه چیز را هم نگویید
سعی کنید در طول مصاحبه استخدامی صادق باشید؛ هیچوقت دروغ نگویید اما بهتر است در پاسخ به سوالات از یک سیاست پیروی کنید؛ لازم نیست همه چیز را به مصاحبه گر بگویید. مثال اگر در سرکار قبلی با کارفرما درگیر شده اید این برای شما یک امتیاز منفی خواهد داشت. اگر سوالی در این خصوص نشد نیازی نیست در مورد این موضوع صحبت کنید، اما اگر سوال شد بهتر است با لحن مثبت اما نه دروغ پاسخ این سوال را بدهید.
9) استفاده شایسته از زبان بدن
در زمان مصاحبه از زبان بدن بهترین استفاده لازم را ببرید. قرار نیست به یک کلاس آموزش زبان بدن بروید، فقط کافی است چند حرکت که با موضوع مورد بحث مرتبط است را یاد بگیرید. به یاد داشته باشید که دانستن روانشناسی کار و استفاده از حرکات درست بدن در کل زندگی بزرگ ترین گام در رسیدن شما به موفقیت خواهد بود. بهتر است در هنگام ورود به اتاق مصاحبه فورا به چشمان مصاحبه گر نگاه کنید (به چشمان مصاحبه گر خیره نشوید). به خاطر داشته باشید همیشه اولین نگاه در چشمان هرکس شما را تا زمان های طولانی در حافظه آن شخص باقی خواهد گذاشت. بهتر است در زمانی که مصاحبه گر صحبت میکند به علامت تایید صحبت‌های او، سر خود را به طور نرمال تکان دهید و گاهی اوقات با لبخندی او را همراهی کنید.
صحبت های او را قطع نکنید. زمانی که قرار است شما صحبت کنید هرگز از انگشت اشاره خود استفاده نکنید بلکه بهتر است از هر دو دست خود یا با کف دست باز، این کار را انجام دهید، این به شما اعتماد به نفس می‌دهد و نمی‌گذارد مصاحبه گر از حرف های شما خسته شود. تا پایان مصاحبه پای خود را روی هم نیندازید چون یک بی احترامی بزرگ به فرد مقابل خواهد بود بلکه بهتر است به احترام آن شخص و مجموعه و به احترام خودتان پاهایتان را کنار هم قرار دهید. هرگز پاهای خود را تکان ندهید.

حفظ اعتماد به نفس و دوری از استرس در جلسه مصاحبه
یکی از مواردی که سبب می شود فرد در ارائه توانایی ها و بیان صحیح مطالب دچار مشکل شود، داشتن استرس، اضطراب و عدم وجود اعتماد به نفس حقیقی هست.
برخی موارد نیاز هست که با روش هایی مثل توکل بر خدا، انجام چند دم و بازدم عمیق، قدم زدن؛ نوشیدن یک لیوان آب و سایر راهکارها، احساسات اضطرابی را از خود دور کرده و با آرامش کافی در جلسه مصاحبه حاضر شد. داشتن اعتماد به نفس و حفط آرامش در جلسه مصاحبه روانشناختی شاید یکی از مهم ترین نکاتی هست که باید از طریق تمرین و تکرار و حفط تمرکز ذهنی به آن دست یافت.
گاهی وقت ها وجود اعتماد به نفس کاذب هم مشکل ساز می شود. بر فرض شما اگر مدرک برنامه نویسی یا مدرک دوره های زبان انگلیسی دارید بهتر هست که به مفاهیم آن مسط باشید تا در صورت ارائه مدرک به سوالات مرتبط در آن حوزه هم بتوانید پاسخگو باشید؛ زیرا این انتظار از شما وجود دارد که فردی که این مدرک را گرفته، باید حتماً در این زمینه از دانش تخصصی خوبی برخودار باشد.
دروغ و عدم صداقت یکی از عوامل ایجاد کننده اعتماد به نفس کاذب است. از گفتن دروغ و بیان غلوآمیز توانایی ها و تخصصتان اجتناب کنید. در گفتار و پاسخ های خود صداقت داشته باشید و آمادگی به چالش کشیده شدن در مورد مطالبی که بیان می کنید را داشته باشید.

توانایی شخصیتی در انجام کار تیمی
برای سوالاتی از این دست، شما نیاز دارید که تواناییهایتان در کار با دیگران و در شرایط چالش برانگیز را به خوبی نشان دهید. به تعارض های کار تیمی، محدودیت های سخت پروژه یا اختلافات شخصیتی فکر کنید.
1. درباره‌ی زمانی صحبت کنید که مجبور به همکاری با شخصی شدید که دارای شخصیت کاملا متفاوتی نسبت به شما بود.
2. یکی از تعارض‌هایی را که در کار تیمی شما اتفاق افتاد مثال بزنید. چطور آن را برطرف کردید؟
3. درباره‌ی زمانی که برای برقراری ارتباط با یکی از افراد مهم با مشکل روبه رو بودید، حرف بزنید. در نهایت چطور توانستید این کار را انجام بدهید.
4. ما همگی دچار اشتباهاتی می‌شویم که دلمان می‌خواهد زمان را به عقب برگردانیم تا از وقوع آنها جلوگیری کنیم. درباره زمانی صحبت کنید که دوست داشتید اختلاف با یکی از همکاران خود را به نحو دیگری حل و فصل میکردید.
5. درباره‌ی زمانی صحبت کنید که شما باید اطلاعاتی از فردی دریافت می‌کردید که اصلا پاسخگو نبود. در این شرایط چه کار کردید؟

میزان سازش پذیری و تعامل در موقیت های سخت کاری
سوالات این بخش در حقیقت می خواهند که میزان انطباق شما با موقعیت های کاری و چگونگی مواجه شدن با مواردی که منجر به عدم موفقیت شما شده است را مورد بررسی قرار دهد.
6. درباره‌ی زمانی صحبت کنید که زیر فشار بسیار زیادی بودید. چه اتفاقی افتاد و چطور از پس آن فشارها برآمدید؟
7. به زمانی فکر کنید که تیم یا شرکت شما در حال اِعمال برخی تغییرات بود. این تغییرات چه تأثیری بر شما گذاشت و شما چطور توانستید با آن تغییرات سازگار شوید؟
8. درباره‌ی اولین کارتان صحبت کنید. برای شناخت شرایط و اصول کار خود چه کار کردید؟
9. درباره‌ی زمانی که مجبور شدید برای رهایی از یک شرایط سخت به خودتان متکی شوید، مثال بزنید.
10. درباره‌ی زمانی که با شکست مواجه شدید صحبت کنید. چطور با این وضعیت کنار آمدید؟

مهارت های مدیریت زمان در تصدی مسئولیت ها
به عبارت دیگر، برای صحبت کردن در خصوص زمانی که چندین مسئولیت را برعهده داشتید، باید به خوبی همه ی آن ها را سازماندهی می‌کردید و همه‌ی کارها را پیش از موعد انجام می‌دادید، کسب آمادگی کنید.
11. درباره زمانی که باید برای برآوردن اولویت های مهم خود برنامه ی استراتژیکی می‌داشتید صحبت کنید.
12. در خصوص یک پروژه‌ی طولانی مدتی که مدیریت آن را بر عهده داشتید توضیح دهید. چطور به همه چیز در زمان مقرر خود رسیدگی کردید؟
13. گاهی اوقات انجام همه ی کارها امکان پذیر نیست. درباره‌ی زمانی که حجم مسئولیت های شما به شدت بالا بود صحبت کنید. چطور آنها را مدیریت می‌کردید؟
14. درباره‌ی زمانی صحبت کنید که برای خودتان هدف تعیین کرده بودید. چطور مطمئن می‌شدید که به اهداف خود خواهید رسید؟
15. در خصوص زمانی که باید چندین مسئولیت را مدیریت می‌کردید مثال بزنید. چطور در این وضعیت به امور رسیدگی می‌کردید؟

مهارت های ارتباطی در محیط کار
ارتباطات نه تنها بخشی از کار بسیاری از مشاغل است، بلکه بخشی از زندگی روزمره را نیز تشکیل می‌دهد. با این حال، چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که درباره ی فرایند فکری یا اقدامات مقدماتی خود بیندیشید.
16. درباره‌ی زمانی که توانستید شخصی را با موفقیت متقاعد کنید که از دید شما به امور نگاه کنند، مثال بزنید.
17. درباره‌ی زمانی صحبت کنید که مسئولیت کارشناسی فنی را بر عهده داشتید. برای کسب اطمینان از اینکه همگی حرف شما را متوجه می‌شوند، چکار کردید؟
18. درباره‌ی زمانی صحبت کنید که می باید با تکیه بر ارتباطات نوشتاری نظرات خود را به تیمتان انتقال می‌دادید.
19. در خصوص زمانی که باید چیزی کاملا پیچیده را به یکی از مشتریان ناامید خود توضیح می‌دادید، مثال بزنید. چطور از پس این وضعیت برآمدید؟
20. درباره‌ی یکی از ارائه های موفق خود صحبت کنید، دلایل این موفقیت چه بود؟

ارزش و انگیزه برای انجام کار حیطه تخصصی
بسیاری از سوالات در ظاهر تصادفی در واقع به این دلیل مطرح می‌شوند که شناخت بهتری از چیزهایی که به شما انگیزه می‌دهد حاصل شود. پاسخ شما به طور مشخص این موضوع را مورد توجه قرار خواهد داد حتی اگر سوال صریحا در این خصوص نباشد.
21. در خصوص پرافتخارترین موفقیت حرفه ای خود بگویید.
22. درباره‌ی زمانی صحبت کنید که شاهد مشکلی بودید و به جای آنکه منتظر دیگران باشید خودتان ابتکار عمل را برای اصلاح آن به دست گرفتید؟
23. درباره‌ی زمانی صحبت کنید که تحت نظارت شدید بودید یا هیچ گونه نظارتی بر کار شما نبود. چطور با این وضعیت کنار آمدید؟
24. درباره‌ی زمانی که می‌توانستید در کار خود خلاقیت وارد کنید، مثالی بزنید. این کار چه هیجانات یا دشواری هایی داشت؟
25. در خصوص زمانی که از کار خود ناراضی بودید صحبت کنید. برای بهتر شدن شرایط چه کارهایی می‌توانست صورت بگیرد؟

 فصل سوم: این مبحث حاوی نمونه سوالات مربوط به بخش مصاحبه روانشناسی سازمان ها و ارگان ها می باشد.

تصور کنید یک کاغذ A4 دارید، با این کاغذ چه کارهایی می‌شود انجام داد؟
چه نکات مثبت و منفی دارید؟
از همسرتان چه انتظاری دارید؟
در زمان ازدواج در صورتی که خانواده با انتخاب شما مخالف بودند و در عوض فرد دیگری را پیشنهاد دادند، عکس العمل شما چه خواهد بود؟
چه کتاب هایی مطالعه می کنید؟
آخرین کتابی که خواندید؟ تابستان چند کتاب خواندید؟
ایا تا به حال کار گروهی انجام دادید؟
آیا به کار گروهی علاقه دارید؟ دوست دارید سرگروه باشید؟
به چند مورد از ویژگی های مهم خود اشاره کنید.
از 1 تا 21 چه نمره ای به اعتماد به نفس خود می دهید؟
فرد دارای سلامت روان چه ویژگی هایی دارد؟
اگر در جمع از شما انتقاد شود و انتقاد هم به جا نباشد چه کاری انجام می دهید؟
هدف شما برای آینده چیست؟
مهم ترین صفت شخصیتی شما چیست؟
تعارضات خود را با همسرتان چگونه حل می‌کنید؟
چند بار در آزمون های استخدامی شرکت کردید؟
عزت نفس یعنی چه؟
اگر قبول نشوید برنامه شما چیست؟ اگر قبول شوید برنامه شما چیست؟
یک ویژگی بارز اخلاقی خودتان را بگویید.
اگر عصبانی شوید چه کار و یا رفتاری انجام می دهید؟
مقاله، پژوهش یا ترجمه دارید؟
قبلا کجا برای استخدام رفته اید؟
چرا ازدواج نکرده‌اید؟
نظرشما درباره تنبیه چیست؟
در کنکور کارشناسی چه رتبه ای کسب کردید؟ در کنکور کارشناسی ارشد چه رتبه ای؟
آخرین بار چه زمانی گریه کردید؟
انتقاد پذیر هستید؟ آخرین بار چه انتقادی به شما شده است؟
نقاط ضعف شما چیست؟
نقاط قوت شما چیست؟
آیا دروغ میگویید؟ آخرین بار چه دروغی گفته اید؟
آیا عصبانی می شوید؟
راه های غلبه بر عصبانیت شخص شما چیست؟
آیا دچار حالات استرسی می شوید؟ چطور به آن غلبه می کنید؟
آیا صبح ها سرحال و پر انرژی هستید؟
شب ها چه زمانی می‌خوابید؟
اگر کار شما را خسته کند چه کاری انجام می دهید؟
خودتان را به انگلیسی معرفی کنید.
اوقاغت فراقت خود را چگونه می‌گذرانید؟ و چرا؟
کجا توانستید خودتان را به دیگران ثابت کنید؟
سر گرمی های شما در اوقات فراغت چه کارهایی هستند؟
اهل جمع های شلوغ هستید؟
وارد جمع می‌شوید؛ آیا رشته کلام دست شماست؟
آیا تا به حال چیزی به شما تحمیل شده است؟ چرا؟ شما در پاسخ چه کار کردید؟
اگر کسی به شما کاری پیشنهاد کرد که در توانتان نباشد؛ قبول می کنید؟
کدام کتاب‌های غیر درسی را مطالعه می کنید؟
یک خاطره از دوران دبیرستانتان بگویید.
مسیر و هدفتان در 11 سال آینده چیست؟
دیدگاهتان نسبت به جهان اطراف چگونه است؟
آیا انسان برون‌گرایی هستید یا درون‌گرا؟
اگر پیشنهاد رشوه به شما داده شود؛ چه می کنید؟
اگر وقت اذان باشد و ارباب رجوع هم داشته باشید کدام در اولویت هستند و چرا؟
پاسخ نمونه جهت آشنایی با نحوه جواب دهی: با وجود اینکه همیشه برای خواندن نماز در اول وقت تاکید شده، اما در برخی موارد هم بنا به شرایط
پیش آمده، نخواندن نماز اول وقت دلیل بر بی توجهی به خداوند متعال و یا سبک شمردن نماز نیست و خدمت به خلق نیز خود در مصداق خدمت به خداست. من در قبال خدمت به مردم و انجام کارهای آنها حقوق دریافت می کنم و نیاز هست که از این بابت وظایف خود را به درستی انجام دهم. البته این مورد بستگی به نوع کار ارباب رجوع هم دارد. در مواقعی که چند دقیقه تاخیر در روند کار ارباب رجوه خللی ایجاد نمی کند؛ اول نماز را خوانده و بعد به کار آنها رسیدگی می کنم و اگر کار ایشان ضروری باشد سعی می کنم کار ایشان را انجام بدهم.
اخبار را از چه طریقی دنبال می‌کنید؟
چند مورد از وظایف سازمانی که در آن پذیرفته شده اید را ذکر کنید.
چند مورد از وظایف رئیس سازمانی که در آن پذیرفته شده اید را ذکر کنید.
اگر زمانی شغلی بهتر از این شغل به شما پیشنهاد شود، چه تصمیمی می گیرید؟
اگر پذیرفته شوید وظایف تخصصی شما چیست؟
چرا نماز می‌خوانیم؟ چرا نماز را به عربی می‌خوانیم؟
شرایط محل زندگی خود را برای ما توضیح دهید؟
در یک گروه تمایل دارید عضو باشید یا رئیس؟
آرزوهای شما در آینده چیست؟
برای ترویج انسانیت در جامعه چه می کنید؟
در صورتی که در منزل شما قفل شده باید و کلیدهایتان در درسترس نباشد آن در را چگونه باز خواهید کرد؟
مهم ترین هدفتان در زندگی چیست؟
چه معضلات مهمی در زندگی وجود دارد و چطور با آنها برخورد می کنید؟
خودتان فکر می‌کنید چطور شخصیتی دارید؟
آیا می‌توانید به دیگران اعتماد کنید؟
دچار چه تنگناهایی در زندگی شده اید؟ چه محدودیت هایی وجود داشته است؟ چند مورد از آن‌ها را نام ببرید.
برنامه شما برای زندگی پس از رفتن سرکار چیست؟
چگونه می خواهید تعادل بین زندگی شخصی و زندگی کاری ایجاد کنید؟
شب گذشته چه کاری انجام داده و چه ساعتی خوابیدید؟ چه ساعتی بیدار شدید؟
اگر قرار باشد به میزان عزت نفس خود از 1 تا 21 نمره بدهید، چه نمره ای را برای خود اختصاص می‌دهید؟
آیا برای بانوان لازم است که غرور داشته باشند؟
نحوه برخورد شما در محیط کار با همکار نامحرم چگونه خواهد بود؟
اگر پدر شوهر یا مادر شوهرتان عصبانی با شما رفتار کنند چه می کنید؟
اگر در محیط کاری بی عدالتی ببینید؛ آیا به کارتان ادامه می دهید یا خیر؟
در چه نوع فعالیت های پژوهشی و دوره های آموزشی شرکت کرده‌اید؟
اگر چند سال دیگر کار بهتر با درآمد بهتر پیدا کنید؛ چه می کنید؟
اگر در محیطی دچار استرس شوید، چطور استرس خود را کنترل می کنید؟

مصاحبه روانشناسی - سوالات تخصصی مربوط به حیطه کاری

سوالات روانشناسی سازمان ها و ارگان ها (مربوط به حیطه کاری)
اگر از شما بخواهند در کلاس اول ابتدایی تدریس کنید، قبول می‌کنید؟
خاطره ای از معلم خوبتان در دوران تحصیل تعریف کنید.
چطور می‌توانید برای دانش آموزانتان ایجاد انگیزه کنید؟
آیا کتک زدن باعث پیشرفت دانش آموز می‌شود؟
چرا این شغل را انتخاب کردید و می‌خواهید معلم شوید؟
چه راهکاری دارید برای دانش آموز که علاوه بر اینکه خود دانش آموز نماز خوان شود، بتواند خانواده خود را ترغیب به نماز خواندن کند؟
نحوه برخوردتان با دانش آموز پیش فعال در کلاس و در طی 9 ماه به چه صورت است؟
نظر شما در مورد تلفیق دانش آموزان عادی با استثنائی چیست؟
دوگانگی ارزشی چیست؟
بازار آزاد حقوق اش بیشتر از معلمی است، با این حال چرا می‌خواهید معلم شوید؟
شغل پدرتان چیست؟ شباهت ها و تفاوت های بین شغل پدرتان و معلمی را ذکر کنید.
فرض کنید استخدام شدید و هم اکنون 11 سال بعد است. زندگی خود را توصیف کنید و اسم بچه هایتان را بگویید.
سابقه تدریس دارید؟
اگر بخواهید دانش آموزانتان را تفریح ببرید، چه مکان هایی مدنظر شماست؟
بهترین روش تدریس برای دانش آموزان ابتدایی به نظرتان چه روشی است؟
اگر یکی از دانش آموزانتان چند جلسه پشت سر هم غیبت کند چه واکنشی خواهید داشت؟
اگر متوجه شوید یکی از دانش آموزانتان بخاطر مشکل مالی قصد ادامه تحصیل ندارد چه کاری انجام می دهید؟
اگر بچه طلاق در کلاس شما باشد چه کاری انجام می دهید؟
اگر روز اولی باشد که در کلاس درس حاضر می شوید و پس از وارد شدن به کلاس یکی از بچه ها به سمت شما آشغال پرت کند و یکی با گوشی موبایلش بازی کند و یکی از دانش آموزان منزوی باشد، واکنش شما به چه صورت خواهد بود؟
اگر یک کودک به شما بگوید معلم سال قبل خود را می خواهم واکنش شما چه خواهد بود؟
در مورد اختلالات یادگیری چه میدانید؟
اگر چهار کودک دچار adhd (اختلال کم توجهی) در کلاس داشته باشید چه خواهید کرد؟
اگر یک دانش آموز adhd داشته باشید که داروهایش را مصرف می‌کند ولی همچنان در کلاس بی انضباط بوده و درس‌هایش نیز ضعیف است، عملکرد شما در مقابل او چگونه خواهد بود؟
ویژگی مهم معلمی غیر از دانش چیست؟
اگر معلم نشوید چه کاری را انتخاب می‌کنید؟
واکنش شما در مقابل دانش آموزی که دائم سرکلاس دانش آموزان دیگر را مسخره می‌کند چه خواهد بود؟
اگر دانش آموزی داشته باشید که تصور می کند توانایی زیادی دارد و سطح کلاس شما برای او پایین است چه می‌کنید؟ این دانش آموز توان مالی برای رفتن به مدارس غیردولتی را ندارد.
اگر والدین دانش آموزی از شما خوشش نیاید چه واکنشی نشان می‌دهید؟
اختلاف و دعوای دانش آموز را چطور حل می‌کنید؟
در صورتی که وقت اضافه در کلاس داشته باشید چه می‌کنید؟
یک تدریس در حد یک دقیقه داشته باشید.
مهم ترین ویژگی های یک معلم خوب چیست؟
معلمی حقوق کمی دارد، دلیل شما برای انتخاب این شغل چیست؟
علت ناخن جویدن کودکان چیست؟
اگر دانش آموزی سر کلاس بخوابد چه عکس العملی نشان خواهید داد؟
اگر یکی از همکارانتان در کلاس درس و در مقابل دانش آموزان به شما توهین کند؛ چه کاری انجام می دهید؟
نحوه برخورد شما با دانش آموزی که در کلاس از شما و روشتان انتقاد می کند چیست؟
نظرتان در مورد مدارس هوشمند چیست؟
نظرتان در مورد رسانه ها و فناوری های آموزشی چیست؟
نظرتان در مورد ایجاد گروه های تلگرامی معلم با اولیا چیست؟
راه های ایجاد خلاقیت در دانش آموزان؟
برخورد شما با دانش آموزی که روز اول مهر گریه می‌کند به چه صورت است؟
در مورد کلاس های چند پایه چه می‌دانید؟ مزایای کلاس های چند پایه چیست؟
برخورد شما با کودکان اتیسم به چه صورت است؟
رفتار شما با بچه ای که پدرش فوت شده است به چه صورت است؟
چگونه برای عضویت در گروه ها در شاگردانتان انگیزه ایجاد می کنید؟
گروه درمانی در کودکان سرطانی چه اثری دارد؟
اگر مادر کودکی درخصوص عدم توجه به فرزندش از شما شکایت کند، چه پاسخی خواهید داشت؟
اگر در حال تدریس باشید و دانش آموزی مطالب اضافی در مورد درس بیان کند، عکس العمل شما چگونه خواهد بود؟
از نظریه های اریکسون - پیاژه - ویگوتسکی، برای کودک از چه نظریه ای استفاده می‌کنیم؟
اگر در مقطع دکتری فارغ التحصیل شدید آیا باز هم علاقمند به تدریس در حوزه آموزش ابتدایی خواهید بود؟
آیا پس از گذشت چند سال از فعالیت خود تمایل دارید که مشاور دبیرستان شوید یا خیر؟
مهم ترین مشکلی که این روزها، مداس درگیر هستند و راجع به دانش آموزان می باشد، چیست؟
مشکل شما در ارتباط با دانش آموزان چیست؟
بزرگ ترین چالش دانش آموزان این دوره چیست؟ شما برای حل این چالش چه پیشنهادی دارید؟
آیا رفاقت و صمیمیت زیاد با دانش آموز باعث سواستفاده او نخواهد شد؟
آیا معلم باید سر کلاس هم آرام باشد؟
چقدر در رشته تخصصی خودتان به روز هستید؟
اگر به یک شهر محروم بروید که امکاناتی برای تدریس مبحث تاسیسات ندارد، از چه چیزی کمک می گیرید؟
اگر رشته تحصیلی شما به مباحث درسی ارتباطی نداشته باشد، برای تدریس مباحثی که به رشته تان مربوط نیست چه می‌کنید؟
اگر دانش آموزی بخواهد اختراع کند، چطور او را راهنمایی می کنید؟
اساتید دوره کارشناسی یا ارشد چه مشکلی در تدریس داشته اند؟ چگونه اشتباه آنها را تکرار نمی‌کنید؟
اگر دانش آموز سوالی بپرسد که بلد نباشید چه خواهید کرد؟
چشمهایتان را ببندید و بگویید لباس هایی که بر تن ما است چه رنگی است؟ دیوار چه رنگی است؟ کف اتاق چه رنگی است؟ از در که وارد شدید، تخته سیاه کدام سمت بود؟
از نظریات روان شناسی تربیتی در چه بخشی می‌توان استفاده کرد؟
مبحث علوم را بیشتر با چه روش مرتبط با رشته خودتان می توانید تدریس کنید؟
خلاقیت دانش آموزان را چگونه می توان گسترش داد؟
در خصوص آینده شغلی دانش آموزان، آن‌ها را چطور راهنمایی می‌کنید؟
اگر به شما پیشنهاد هیات علمی داده شود و در آموزش و پرورش هم قبول شوید کدام را انتخاب می‌کنید؟
آینده شغلی خود در آموزش و پرورش را چگونه تصور می‌کنید؟
تابحال با نوجوانان و جوان برخورد داشتید، چگونه به آنها ایده می‌دهید؟
پنج سال دیگر خودتان را در چه جایگاهی می‌بینید؟
اگر مدیر مدرسه خط فکری اش با شما یکسان نباشد؛ چه می‌کنید؟
چند دانش آموز شلوغ در کلاس هستند، چگونه به آنها درس می‌دهید که علاقمند مند شوند و با علاقه به درس گوش دهند؟
صحبت زیاد معلم در کلاس درس خوب است و یا بد؟
با دانش آموزی که بقیه دانش آموزان یا معلم را مسخره می‌کند؛ چطور باید برخورد شود؟
تصور شما از جایگاهتان در 21 سال آینده چیست؟
برای اینکه در سازمان به مشکلی برنخورید با دیگران چگونه رفتار می‌کنید؟
نقاط ضعف و قوت از نظر شما چه مواردی می‌تواند باشد؟
درآمد این سازمان از کجا به دست می آید؟
بودجه سازمان از کجا تامین می‌شود؟
سازمان های زیر مجموعه چه سازمان هایی هستند؟ (همان سازمان بازرسی کل کشور و دیوان عدالت اداری و...)
اگر رئیستان از شما برای انجام کار خلاف قانون درخواست کند، پاسخ شما چیست؟
عکس العمل شما در رابطه با انجام کار خلاف با قانون توسط همکارتان چگونه خواهد بود؟
نحوه برخورد شما با ارباب رجوع عصبانی چگونه است؟
نحوه برخورد شما با همکار متخلف به چه نحوی می‌باشد؟
انگیزه شما برای کار در دادگستری چیست؟
چشم انداز شغلی خود را در آینده چگونه ارزیابی می‌کنید؟
رشته تحصیلی شما چیست؟
چرا این رشته را برای تحصیل انتخاب کرده‌اید؟
چه میزان حقوق را برای این شغل انتظار دارید؟
نحوه تعامل شما با سایر همکارانتان در محیط کار به چه نحوی می‌باشد؟
نحوه صحیح تعامل با ارباب رجوع به چه نحوی می‌باشد؟
از توانمندی های شغلی خود در حیطه شغل مورد تصدی چند مورد بیان کنید.
منافع سازمانی از نظر شما به چه چیزی گفته می‌شود؟
کدام رفتار شما در محیط کار نشان از اعتماد به نفس شما دارد؟
آیا مشکلات کاری خود را بر براساس منطق حل می کنید یا علم؟
آیا از روحیه خدمت رسانی به ارباب رجوع و همکارانتان بهره‌مند هستید؟
آیا رشته تحصیلی خود را با رشته شغلی که برای آن آزمون دادید؛ مرتبط می‌دانید؟
به نظر شما کدام قسمت از رشته شغلی انتخابی شما با رشته تحصیلیتان ارتباط زیادی دارد؟
در یک جمله رشته تحصیلیتان را برای حاضرین در جلسه مصاحبه معرفی کنید.
آیا طرح های کاربردی در مورد سازمانتان دارید؟ اگر بله لطفاٌ توضیح دهید.
نظام ارزشیابی را توضیح دهید.
چه طور از علوم تربیتی در اصلاح رفتار دانش آموزان استفاده می‌کنید؟
یک قصه چه ویژگی هایی باید داشته باشد تا دانش اموزان را جذب کند؟
اگر والدینی وسواس داشته باشند نحوه برخورد شما با آنها چگونه خواهد بود؟
کدام سبک فرزندپروری موجب تشدید بیش فعالی می‌شود؟
دلیل انتخاب شغل معلمی از سوی شما چیست؟
اگر مادر دانش آموزی، چند روز قبل فوت کرده باشد رفتار شما با وی چگونه خواهد بود؟
اگر والدین دانش آموزی از روش تدریس شما ایراد بگیرند چه می‌کنید؟
اگر دانش آموزان شما بگویند که من رنگ لباس شما را دوست ندارم چه واکنشی نشان خواهید داد؟
چه ویژگی دارید که فکر می‌کنید برای شغل انتخابی شما مناسب است؟
اگر یک دانش آموز با شما دست به یقه شود؛ چه کاری انجام خواهید داد؟
اگر یک دانش آموز تکالیفش را هیچ وقت انجام ندهد چه می‌کنید؟
اگر بخواهید دانش آموزان را اردو ببرید چه کارهایی انجام می‌دهید؟
برای رسیدن به شغل مورد نظرتان بین تعامل، مدیریت و تجربه کدام را انتخاب می‌کنید؟
برای اینکه در محیط کار با افراد مختلف به مشکل برنخورید چه کاری انجام می‌دهید؟
کار یک مدیر در گروه چیست؟ آیا می‌توانید رئیس گروه باشید؟
آیا رئیس، گروه را قوی می‌کند یا اعضای گروه؟
برنامه ریزی استراتژیک چیست؟
نظرتان درباره عملکرد سازمانی که در آن پذیرفته شده‌اید، در چند ماه گذشته چیست؟
چه سوالی از سازمانی که در آن پذیرفته شده‌اید، دارید؟
اگر ارباب رجوع، بر سر شما داد و فریاد کند؛ واکنش شما چیست؟
دلیل و انگیزه انتخاب شغل مورد نظرتان را بیان کنید.
از رشته شغلی خودتان بگویید، چرا این شغل را انتخاب کردید؟
آیا به این شغل نیاز دارید؟ (در صورت جواب بله) چه نیازی به این شغل دارید؟
برای موفقیت در شغلتان چه کاری انجام خواهید داد؟
یک نامه اداری با هدف درخواست از رئیس در یک موضوع خاص بنویسید.
آیا با مواد قانونی مرتبط با شغل خود آشنایی دارید؟
از بخش های مهم قانون مدیریت خدمات کشوری اطلاع دارید؟
- هدف از این سوال: گاهی سعی بر اعمال فشار روانی از طریق پرسش با شماره مواد قانونی وجود دارد.
انتظار شما از مدیرتان چیست؟
اگر روی یک پروژه در سازمان خیلی وقت صرف کنید و کارتان در نهایت با کیفیت نباشد و مدیر به شما توجه نکند، واکنش شما چیست؟
اسم مدیریت سازمانی که در آن قصد استخدام دارید را بگویید.
از وظایف سازمانی که در آن قصد آغاز به کار را دارید؛چند مورد نام ببرید.
نحوه آشنایی شما با این سازمان یا ارگان چگونه بوده است؟
در مورد شعبه این سازمان در شهر خودتان صحبت کنید. چند شعبه دارد و آدرس آنها را بگویید.
- هدف از این سوال: اگر سازمانی که از شما مصاحبه به عمل می‌آورد، دارای شبعات مختلف باشد، این سوال از شما پرسید می‌شود.
در مورد آدرس های شبعات سازمان نیز تحقیق کنید تا بتوانید به این دست از سوالات پاسخ دهید.
می‌دانید که چند ماه اول اصلا به شما حقوق داده نمی شود؟ واکنش شما چیست؟
شما در این شغلی که قبول شدید، می‌دانید که باید چه کاری انجام دهید؟ انتظار دارید در این سمت شغلی چه کارهایی انجام بدهید؟
- هدف از این سوال چیست؟ معمولا مصاحبه شوندگان، با حفظ کردن آنچه مطالعه نموده‌اند، به این دست از سوالات پاسخ خواهند داد؛ امّا بهتر است بی هدف به این سؤال پاسخ ندهید. شما می‌توانید از قبل با اشخاصی که شغل شما را در سازمان بر عهده دارند، ارتباط برقرار کنید و از آنها بخواهید بطور مختصر در مورد وظایف شغلی خود به شما پاسخ بدهند. وظایف شغلی با آنچه در تئوری خوانده می شود، تفاوت زیادی داشته و مصاحبه کننده بیشتر جذب واقعیات کاری می‌شود تا مباحث تئوری دیگر.
برای موفقیت در شغلتان چه کارهایی می خواهید انجام دهید؟
- هدف از این سوال چیست؟ برای دستیابی به موفقیت شغلی ابتدا بایستی «وضعیت فعلی» را حفظ کرده و بعد به فکر «وضعیت مطلوب» بود.
بنابراین، می توانید بگویید که اولین کاری که می‌کنم خودم را با سازمان و اهدافش هماهنگ می‌کنم و در ریل سازمانی قرار می‌دهم.
سازمان ناظر و سازمان های وابسته این سازمان زیر نظر کدام وزارتخانه قرار دارند؟

چند مورد شایع روانشناسی

سوالاتی که گاها اصلا جواب واحد و مشخصی ندارند و هدف دیدن واکنش شما است. مثال صبح بیدار شدید برید سر کار و بچه تان شدیداً مریض هست و سر ساعت 8 هم باید حتما در دادگاه حضور داشته باشید وگرنه سر فردی بی گناه بر دار خواهد رفت، کسی هم نیست بچه شما را به بیمارستان ببرد چکار می‌کنید؟!
با این بطری آب معدنی چکار می‌کنید؟ با این دستمال کاغذی میشه چکار کرد؟ با یه تکه آجر چکار میشه کرد؟
چیزهایی بگوید که نباید بگوید و رفتاری داشته باشید که نباید..! اینکه روانشناس شما را در حدی جذب کند که بدون رعایت هیچ چهارچوبی هرچه به ذهنتان آمد را بازگو کنید و یک فضای بگو و بخند بیش از حد معقول و غیر طبیعی خودمانی در طی چند دقیقه بین شما و ایشان رخ دهد کار و هنر روانشناس هست! ولی اشتباه شما! نه زیاد خشک باشید و نه زیاد از دایره خارج شوید. خنده معقول در جایی که واقعا نیاز هست کافیست، به صورت کلی در حد معقول خنده رو بودن هم نکته مثبتی است، ارائه اطلاعات هم به حد مورد سوال شده به نحوی که روانشناس احساس نکند مقابلش گارد گرفته اید کافیست اما زیاده روی خیر.
احساس همدردی روانشناس با شما = مراقب باشید!


معرفی منابع مصاحبه

جزوات دانلودی

دانلود رایگان PDF جزوه آمادگی در مصاحبه روانشناسی
(ویژه ایران استخدام)

دانلود

دانلود رایگان PDF جزوه مصاحبه روانشناسی (1)
(ارسالی کاربران قوه قضائیه)

دانلود

دانلود رایگان PDF جزوه مصاحبه روانشناسی (2)

(ارسالی کاربران قوه قضائیه)

دانلود

دانلود رایگان PDF جزوه مصاحبه روانشناسی
(ارسالی کاربران بانک سپه)

دانلود
کتاب‌های مصاحبه

دانلود کتاب جامع مصاحبه آزمون های استخدامی
(ویژه شرکت های خصوصی و سازمان های دولتی)

خرید و دانلود

سفارش کتاب مصاحبه گزینش آزمون های استخدامی
(اصل سوالات+مباحث مهم دینی و سیاسی)

سفارش پستی

 در این بخش چند نمونه از سوالات مصاحبه روانشناسی کاربران ایران استخدام گلچین و ارائه شده است.

اصل سوالات مصاحبه روانشناسی استخدام آموزش و پرورش (مشاهده)
اصل سوالات مصاحبه روانشناسی استخدام سازمان‌ها (مشاهده)
کاربر 1: سلام دوست عزیز مثلا از من پرسید آخرین باری که عصبانی شدی کی بوده چکار کردی؟
از چه تیپ آدم هایی بدت میاد نمیتونی باهاشون رفت و آمد داشته باشی؟ منم صادقانه گفتم آدم های مغرور و متکبر چون خودم شخصا این مدلی نیستم به خاطر همین هم کلا از این جور افراد فراری هستم
بچه هات سوالی ازت دارند به خوبی جواب میدی یا اینکه حوصله سوال و جواب باهاشون نداری
چون من یه خانم خانه دار هستم ازم در مورد رفت و آمد با همسایه‌ها پرسیدند تا متوجه کارهای گروهی که انجام میدم بشند
پرسیدند صمیمی ترین دوستت کیه که من همسایه مون گفتم چون توی آپارتمان ما همه خانم ها دهه شصتی هستند به خاطر همین ارتباطم زیاد دیگه کلی از روابط با همسایه‌ها پرسیدند مثل اینکه تا حالا سو برداشتی از صحبت هات کردند آیا خودت سو برداشتی از صحبت های اونا داشتی خدایی این سوال ها سخته جواب دادن بهش اونم در حد یه جمله
اگر کار بهتری بهت پیشنهاد بشه چون رشته ات هم حقوق نیست و میتونی کار مالی انجام بدی چکار میکنی
روابطت با خانواده همسر چطوریه
ولی سری قبل یک ریز فقط در مورد بچه‌ها سوال پرسیدند که چطور با دو تا بچه میخوای بیای سرکار والا هر جوابی هم میدادم زیر بار نمیرفتند
آهان یک سوال دیگه همکارت مشکل پیدا کنه نتونه یه روز بیاد خودتم کلی کار داشته باشی کارهاشو انجام میدی
چه پیشنهادی برای دادگستری داری
در همین حد توی ذهنم بود راستی دفعه قبل از حقوق اداری خیلی ازم سوال شد در مورد تخلفات اداری محض و تخلفات اداری که جرم محسوب میشه مطالعه کنید تفاوت این دو تا را بدونید با ذکر مثال


کاربر 2: ارتباط چشمی داشته باش با مصاحبه کننده
راست راه برو و میشنی تقریبا تکیه بزن و دستات باز باشه
با صدای رسا و محکم حرف بزن
میری تو بسم الله بگو و لبخند بر لب داشته باشه
امادگی و ظاهر خوب و مرتب نا خوداگاه به ادم اعتماد به نفس میده
تا روز مصاحبه با خودت کلمات تاکید مثبت تکرار کن خیلی تاثیر داره( مثلا به خودت بگو: تو با اعتماد به نفسی. من میتونم. خدا پیشاپیش من حرکت میکنه . من صد درصد قبول و مدام به خودت تلقین کن
تو اینترنت سرچ کن حضوردر جلسه مصاحبه


کاربر 3: برای شروع این کار، روانشناسها توصیه میکنن که اول ادای آدمای بااعتماد به نفس و در بیارید.مثلا تو خیابون محکم راه برید و به جلو نگاه کنید نه به پایین.
توصیه بعدی اینه که تو جمع های خانوادگی یا دوستانه شرکت کنید و ابراز نظر کنید.
یه ورزش رو به صورت حرفه ای دنبال کنید.مخصوصا ورزش های گروهی.
در نهایت هم پیشنهاد شخصیم اینه که این رو به خودتون بقبولونید که هیچکس کامل نیست و مصاحبه گر هم مثل ما یه انسان با ایرادای خودش.
فکر کنید برادرتون باهاتون مصاحبه میکنه.همونقدر راحت به مصاحبه گر جواب بدید.ان شاءالله که موفق بشید.


کاربر 4: اعتماد به نفس یعنی خود باوری،
یعنی ایمان داشتن به توانایی هایی که دارید،
اینکه ثابت کنید تحت هر شرایط و سختی ای حتما از عهده وظایف خودتون بر میاین و اجازه نمیدین تا عوامل بیرونی در کار شما خللی ایجاد کنه،
به طور خلاصه :
سعی کنید با “بیان قاطع و استوار” از حقوق و توانایی های خود تحت هر شرایط و عاملی دفاع کنید و در عمل نیز کاملا “مصمم و با اراده” باشید.


کاربر 5: اعتماد بنفس یعنی راحت و بدون استرس و با آرامش به سوالات مصاحبه گر جواب بدی و خودتو ریکلس و آماده نشون بدی نه تنبل و بی حوصله در طرز رفتار و صحبت کردن اعتماد بنفس مشخص میشه


کاربر 6: اعتماد به نفس یعنی اینکه خودت باش همین.
من در مصاحبه اول خیلی استرس داشتم و رد شدم در مصاحبه دوم اصلا هیچی برام مهم نبود حتی رد شدن و فقط خودم بودم حتی با خودم می گفتم دیگه دنیا که به آخر نمیرسه اینجا نشد جای دیگه و جالبه اینبار خود روانشناس گفت امیدوارم قبول شی


کاربر 7: اولین برخورد خیلی مهمه پس با صدای رسا و لبخند سلام و خدا قوت بگین و بعد کارایی که نشون دهنده استرسه انجام ندین مثلا انگشتای دستتون رو تند تند حرکت ندین پوست یا ناخن دستتونو نکنین لباتونو نجوین سعی کنین صداتون نلرزه و وقتی ازتون سوال میپرسن به چشمای سوال کننده نگاه کنین و جواب بدین و هر سوالی که بلد نیستین به راحتی بگین الان حضور ذهن ندارم یا چیزی به خاطرم نمیاد و باید بیشتر فکر کنم و اصلا هول نشین و تمرکزتون رو از دست ندین که بتونین باقی سوالات رو جواب بدین
من الان همینا یادم اومد بقیه دوستانم کمک کنین


کاربر 8: اعتماد بنفس یعنی چی؟
یعنی اینکه مسلط باشی به خودت. حرفایی که میزنی خودت قبولشون داشته باشی، با صدای صاف و رسا بیان کنی نه با تشویش.
اگه عصبیت کردن به هم نریزی
چیزی بلد نیستی بگو ببخشید نمیدونم


کاربر 9: بعضی از سوالای روانشناسی من اینا بودن
امنیت شغلی یعنی چی؟ امنیت شغلی به سازمان بستگی داره یا خود فرد؟
اگه ببینی یکی از پیمانکارها خلاف قوانین کار میکنه, چیکار میکنی؟
برای اینکه توی محیط کار با افراد مختلف به مشکل برنخوری چیکار میکنی؟
نقاط ضعف و قوتت؟
اگه رئیست کار خلاف قانون بخواد چیکار میکنی؟
یه مدیر چیکار میکنه؟ میتونی رئیس گروه بشی؟
رئیس گروه رو قوی میکنه یا اعضای گروه؟
برنامه ریزی استراتژیک چیه؟
منظور از سند چشم انداز چیه؟


کاربر 10: ۱- روانشناسی: اسمت؟ تحصیلات؟ کار گروهی کردی؟ کنفرانس داشتی؟ درونگرایی؟ برونگرایی؟ اگر میگفتی برون گرا بعد ۵ دقیقه میگفت کار گروهی کردی؟ اگر میگفتی نه که گیر میفتادی. یا میگقت فاصله شهرت تا این محل که امدی چقدره؟ بعد چند دقیقه میپرسید چقدر طول کشید بیای اینجا؟ اگر مسافتا نسیت به زمان کم یا زیاد بگی گیر میفتی؟ از اخلاقت بگو؟ معدلت؟ علت کم شدنش؟ تحصیلات؟


کاربر 11: مصاحبه کنندها ۵ نفر بودن
نفر اول : بیوگرافیتو بگو. تو خانواده به چه صفتی میشناسنت؟ اختلاف نظر خوبه؟ اگه بین کارمندای اداره که هدف مشترکی دارن اختلاف نظر باشه خوبه؟ چقدر از خودت ممنون هستی؟ چرا کار تو شهرداری رو انتخاب کردی؟ اگر یکو بهت بگن بیا میخوایم درمورد یه درسی ازت شفاهی سوال کنیم و تو خوب بلد نباشی چی حسی خواهی داشت؟ چقدر اعتماد به نفس داری؟ تاحالا شده با مقام مهمی صحبت کنی در مورد مشکلت؟ چند بار مراجعه کردی تا مشکلت حل شد؟ آیا میتونی به زبان گیلکی صحبت کنی؟مشکلی نداری؟ اگر از طرف شهرداری برای عقد قرارداد با یه شرکتی بری در مورد چی صحبت میکنی؟سوال هوش این بود که برادر زن آقا هاشم میشه دایی زن قاسم. هاشم با زن قاسم چه نسبتی داره؟ بعدش یه شکل نشون داد گفت سه تا کبریتو جوری بردار که سه تا مربع باقی بمونه.


کاربر 12: - اول خودتو معرفی میکنید
- چرا معلم شدید
- یه معلم خوب چه ویژگی های داره
- مشکلات امروزی آموزش و پرورش چیه؟
- دانش آموز شلوغ کلاس چطور برخورد میکنید
- چه کتاب های دوس داری بخونید
- چه کارهای فرهنگی انجام دادید
- چقد سابقه دارید
- کدوم روش تدریس رو دوس دارید؟
- کار با کامپیوتر تا چه حد اشنایی دارید؟
- اگه دانش اموز پشت سرت شکلک در اورد چیکار میکنی
- نقات ضعف و قوت خودتون بگوید
- اموزش و پرورش رو توی یه دقیفه توصیف کنید
- خودمو معرفی کن
- ساکن کجا هستیو برای کجا امتحان دادی؟
- چرا سیستان و بلوچستان انتخاب کردی
- یه معلم باید چه ویژگی داشته باشه
- یه شعر کودکانه بخون
- محیط کلاس باید چطور باشه
- حقوق معلمی کمه اگه شغل بهتر بهت پیشنهاد بشه انصراف میدی؟
- شهری ک انتخاب کردی چقد شناخت داری و توصیف کن
- محل سکونتتو توصیف کن
- پوشش معلم باید چطور باشه و چه رنگی
- وسیله ای برای تسهیل یادگیری برای دانش آموز
- اینا برای استفاده‌ از مهارت های هفتگانه
- برای استفاده از تدریس با پروژکتور و برای ایجاد محتوای الکترونیکی چه کار میشه انجام داد؟
- معرفی خود،سوابق،مهارت هفت گانه داری و کارایی آن در آموزش و پرورش
- نظریه عینی وشناختی،تفکر انتزاعی،روایی وپایایی
- برنامه ریزی چیه؟ اگه بخوای یه فعالیت گروهی ویه فعالیت فردی به بچه هابدی چی میدی وچرا؟چطوری نسبت به طرح جابرتوبچه هاایجادانگیزه میکنی؟ نرم افزارهای اموزشی؟ برخوردت باوالدین معترض اگه یه بچه توکلاس مشکل جسمی داشته باشه وخانواده هابیان بگن کمترواسه بچه های ماوقت میزاری چی میگی؟
- اگه یه دانش آموزی همه ش سرکلاس گریه کنه، مداد دربیاره گریه کنه، کتاب دربیاره گریه کنه و چند ماهی هم هست از شروع سال تحصیلی گذشته و ادامه دار باشه چیکار میکنی؟
- تویه جمله بگومعلمی یعنی چی؟ -چراومدی معلمی؟-یه معلم به روزبایدچه ویژگی های داشته باشه-باکامپیوترچقدراشنایی داری- بخوای دانش اموزا روخلاق باربیاری چیکارمیکنی؟ بخوای مسئولیت پذیرشون کنی چی؟ اگه ازدانش اموزی سرکلاس خوشت نیادتامیبینیش حالت بدبشه چیکارمیکنی- بامعلمات تودوره دبیرستان دعوای لفظی داشتی وچرا؟
- آیا معلم خشکی هستی؟
- اگر یکی از بچه ها جلسه های مکرر با تأخیر بیاد سر کلاس چه برخوردی باهاش داری؟
- اگر یکی از بچه ها در حین تدریس میوه بخوره و نظم کلاس رو بهم بزنه چه عکس العملی نشون میدی؟
- با قرآن رابطت چطوره؟ قرآن رو باز کن و چند آیه رو به دلخواه خودت بخون؟
- اگر مدیریت مدرسه بهت پیشنهاد بشه چکار میکنی؟
- مطالعات آزاد غیر درسی داری یا نه؟
- از سن ابتدایی تا الآن تقریباً چند تا کتاب غیر درسی مطالعه کردی؟
- دو کتاب از شهید مطهری رو بگو؟
- رئیس اداره آموزش و پرورش شهرتون کیه؟
- مدیر کل آموزش و پرورش استان کیه؟
- وزیر آموزش و پرورش کیه؟
- شرکت و فعالیت در تشکل های انجمن اسلامی و بسیج و هلال احمر و … داشتی یا نه؟
- معرفی چند کتاب درسی دانشگاهی با ذکر نام مؤلف و مترجم؟
- به نظرت یک معلم بد چه ویژگی هایی داره؟
- اگر در کارها برنامه ریزی نباشه چه مضراتی داره؟
- دوست داری ۱۰ سال آینده توی چه موقعیت و جایگاه اجتماعی باشی؟
- چرا اومدی معلمی؟
- دو ویژگی خوب؟
- ورزش میکنی؟
- مشاوره پرسید گفت اگه یکه مثل خودت یه دانش آموز گنده بیاد سرکلاس بعدش همه دانش آموزا باهم با صدای بلند از رو مسخره بگن اوووه پهلون اومد واکنشت‌چیه؟
- چرا زدی زاهدان؟ چه اطلاعاتی داشتی در موردش؟
- معلم باید به روز باشه یعنی چی؟
- اگه در حین درس دوتا دانش اموز دعوا کنن همون لحظه مدیر بیاد بگه چه کلاسیه عکس العملت چیه؟
- اگه بهت مسئولیت اداره جلسات امتحانو بدن قبول میکنی؟
- چه ویژگی هایی تو خودت میبینی که مناسب معلمیه؟
- تو که رشتت مشاوره اس چه استفاده هایی میتونی ازش تو کلاس درس داشته باشی؟
-واسه بچه دبستانی چطوری شهادت حاج قاسم سلیمانی رو توضیح میدی؟
- شیوه نوین تدریس رو بگو
- اگه بگن رئیس آموزش و پرورش شو میشی
- فصل ۴ پایان نامت رو توضیح بده
- هدف از آموزش توصیفی که الان در مدارس ابتدایی هست چیه؟
- پوشش معلم باید چطور باشه و چه رنگی؟
- اگر روز اول مدرسه مدیر تحویلت نگیره چه کار میکنی؟
- کامپیوتر بلدی الان بچه ها خیلی تواین زمینه اطلاعات دارن اگه یجایی ازت اطلاعاتشون بیشتر بود چیکارمیکنی؟
- مشکلات شغل معلمی؟
- اگر کلاست پرجمعیت باشه چطور تعادل برقرارمیکنی؟
- اخرین کتابایی که خوندی توضیح بده
- اوقات فراغت چیکار میکنی
- مشاهیر شهرت فرهنگ شهرت
- چرا معلمی انتخاب کردی؟ ممکن ازش خسته بشی؟
- از بین کار زنبور عسل و مورچه کدوم ترجیح میدی چرا؟
- گفتن فکر میکنی برا معلمی مناسبی چرا؟
- اگر از معلمی خسته شدی ممکن استعفا بدی؟
- نقطه ضعف پرسیدن
از معلمات کدوم دوست داشتی چرا؟
- چرا معلمی؟
- اگه یه کار دیگه پیدا کنی بیشتر از معلمی بهت بدن میری سراغ اون یا نه؟ دلیلش؟
- نظرت درباره مفهوم مدرسه چیه؟ این کلمه چیُ تو ذهنت تداعی میکنه؟
- اگه معلم بشی اولیا شاکی بشن ازت و بگن با بچه ما بدرفتار کردی و بهش بی احترامی شده چیکار میکنی؟
- چقد انتقاد پذیری؟
- با نرم افزارهای رشته خودت آشنایی داری؟ نام ببر؟
بعد درباره پایان نامم پرسیدن و چرا این مبحثُ انتخاب کردم و چندتا سوال هم از مقاله هام که گواهیشو ارائه دادم بهشون
- بعدِ تدریس گفت به تدریس خودت چند میدی؟
- کلا به خودت از ۱۰ چند میدی؟
- همیشه اینجوری خوشرویی یا الان ژست گرفتی؟
- تو ۵ سال آینده خودتُ کجا میبینی؟
- بعد خدمتت چه کتابهای غیر درسی خوندی؟ آخرینش چیه؟
- چهار نفر بودن سه نفر میپرسیدن و یه نفرم فقط نگاه میکرد یه ورقه ایُ تیک میزد
- چرا معلم میخوای بشوی؟
- عضو بسیج هستی
- نرم افزارهای آمورشی چی بلدی
- دانش آموز کم حوصله رو چبکار میکنی
- دانش اموزی ک اذیتت کنه چیکار میکنی
- دو ویژگی منفی تو بگو
- ده سال آیندتو چطور می بینی

اصل سوالات مصاحبه روانشناسی استخدام بانک‌ها (مشاهده)
کاربر 1 : سلام دوستان عزیز
من امروز صبح مصاحبه داشتم، فقط مصاحبه روانشناختی بود، دو سری بود، تستی و مصاحبه حضوری با روانشناس. به علاوه اینکه یک عالمه باید فرم پرکنید و معرف معرفی کنید
چیز خاصی نبود استرس نداشته باشید


کاربر 2: سلام بچه ها
من امروز ساعت ۱۰:۳۰ مصاحبه داشتم
اصلا نه مصاحبه تخصصی بود نه مصاحبه دینی یا عقیدتی ، فقط و فقط روانشناختی بود
اول که وارد میشین میرین طبقه بالا ، که باید مدارکتون رو بدین همونجا ازتون میگیرن و پرونده درست میکنن
بعد ی آقایی راهنماییتون میکنه میرین پایین ، اونجا ی سالن بززززززرگ هست با میز و صندلی و پشت هر میز یه آقایی هست که میپرسه و یکی دیگه مینویسه
اصلن هیچ چیز خاصی نیست و نگران نباشین
ی برگخ روتنشناسی حدود ۲۴۰ تا سوال هم هست که باید پاسخ بدین
درمورد سوالای تستی همه چیز بستگی به خودتون داره درواقع گزینه های : موافقم ، خیلی موافقم ، بی نظر، مخالفم ، خیلی مخالفم هست اونجوری نیست که جواب خاصی داشته باشه ، بستگی به خودتون داره و مصاحبه روانشناسیشم اینجوری نیست که دو نفر باشن از همه بپرسن، کلی صندلی و میز هست هرکی بنا به اتفاق و خالی شدن اون میز میره مصاحبه بشه روانشناسیه هم مثلا همون ضعف و قوتت چیه خودتو معرفی کن و ازین حرفا….اصلا جای نگرانی نیست.. باور کنین


کاربر 3: سلام به همه دوستان
منم امروز مصاحبه داشتم،دقیقا همه چیز عین پست mehr بود،فقط یه چیزی دوستانی که سنشون حتی یه ماه از سنی که توی سایت اعلام کرده بیشتر باشه ازشون تعهد نامه میگیرن که در صورتی که قبول نشن حق اعتراض نداشته باشن خیلی روی سن حساس هستن.
فقط اصل مدارک و کپی ها همراهتون باشه،عکس ها کامل باشه،اونجا دستگاه کپی هست.
سر وقت برین چون همه چیز برنامه ریزی شده هست.
مصاحبه رفتاری هم به نحوی که میخوان اولا شناخت از شما پیدا کنن دوما از انگیزه شما و برنامه شما برای آینده هم مطلع بشن.راجه به مشتری مداری هم میپرسن.
سعی کنید موقع مصاحبه خونسردی خودتون رو حفظ کنید و با انگشتاتون یا با خودکار بازی نکنید و خودتون رو مسط نشون بدید،چون هرچی میگید یادداشت میشه.


کاربر 4: سلام ما رو هم دعا کنین سوالات مصاحبه امروز:
اول گفت خودتو معرفی کن از زندگیت بگو؟
پرسید ویژگیهای یه تحویلدار خوب چیه؟راز داری صداقت امانتداری دریافت و پرداخت وجه نفد به مشتریان.گفت اگه یه مشتری VIP بیاد تو شعبه یه نفر دیگه هم مشتریت باشه و ازت بخواد که کار اونو سریعتر انجام بدی چیکار میکنی؟
اگه جای مصاحبه کننده بودی چه سوالایی از خودت میپرسیدی؟
به چه نکاتی توجه میکردی؟
انتقادی که از خودت داری چیه؟چه کاری انجام دادی برای رفعش؟
تعداد شعبات بانک ملت در سطح کشور و تهران؟
مدیر عامل بانک ملت؟
البته این یکیو تونستم حدودی بگم :
قیمت سهام بانک ملت؟
چرا میخوای بیای اینجا؟چرا بانک ملت رو انتخاب کردی؟
آخرین باری که سایت بانک ملت رفتی کی بود؟
آینده ی بانکداری در ایران؟چقدر بانک ملت رو میشناسی؟
اگه یه مشتری عصبانی باشه تو چه برخوری از خودت نشون میدی وقتی اون داره به تو توهین میکنه؟اگه رییست ازت خوشش نیاد چیکار میکنی؟اگه با همکارات مشکل پیدا کنی چیکار میکنی؟
اگه چند روز پشت سرهم کسری بیاری چیکار میکنی؟اگه بازم دقت کردی ولی نشد چی؟
ما چرا باید تو رو استخدام بکنیم؟
اگه یه نفر بیاد تسهیلات بخواد شرایط مدارکش کامل نباشه و تو بدونیکه نیازمنده چیکار میکنی؟
اگه بفهمی همکارات تو شعبه تخلف میکنن چیکار میکنی؟
چه کارهایی باید انجام بگیره که داستان تخلف ۳هزار میلیاردی تکرار نشه؟
بیوگرافی؟نقطه عطف زندگیت؟بزرگتریت ای کاش زندگیت که اگه برگردی عقب..؟چرا کارتو عوض کردی؟میدونی برای چی استخدام میشی؟اینجا زیاد پشت باجه میمونیا پیشرفت شغلی نداری میدونستی؟یه تحویلدار چه کارهایی باید بکنه؟صفت بد خودت؟اگر زنگ بزنیم دوستات چی میگن؟
راجع به بورس چی میدونی؟DPS و EPS چیست؟


کاربر 5: آدمین عزیز من تستای روانشناسی رو که دقیقاً ۲۴۰ تاست صفحه اولش رو براتون قرار میدم چون خیلی خیلی ارادت دارم خدمت شما و همه ی دوستانیکه در این پیج حضور دارن تا یه تصویر کلی از این سوالات بدست دوستان بزرگوارمون بیاد.
جوابها: کاملاً مخالفم –مخالفم—بی نظر—موافقم—کاملا موافقم
۱-فرد نگرانی نیستم.
۲-بیشتر افرادی که با آنها در تماس هستم،واقعاً دوست دارم.
۳-خیال پردازی من بسیار قوی است.
۴-نسبت به قصد و نیت دیگران حساس و مشکوک هستم.
۵-دیگران مرا فردی عاقل و محتاط میشناسند.
۶-اغلب از طرز برخورد دیگران با خود عصبانی میشوم.
۷-از جاهای شلوغ گریزانم.
۸-جنبه های هنری و زیبایی شناسی برای من زیاد اهمییت ندارند.
۹-آدم مکار یا زیرکی نیستم.
۱۰-ترجیح میدهم در طی هر کاری آزادی انتخاب داشته باشم تا اینکه هر کاری را با نقشه از پیش تعیین شده انجام دهم.
۱۱-بندرت احساس تنهایی و غم میکنم.
۱۲-من فردی مسلط،استوار و قاطع هستم.
۱۳-زندگی بدون عواطف و هیجانات قوی برایم جالب نیست.
۱۴-بعضی ها فکر میکنند که من فردی خودخواه و خودمحورم.
۱۵-سعی میکنم که همه کارهایم را با احساس مسئولیت انجام دهم.


کاربر 6: سلام دوستان عزیز
منم مصاحبه داشتم دیروز یه کم دیر شد اومدم چون تا بعداز ظهر کارم طول کشید خیلی خسته بودم مراحل همونایی بود که دوستان گذاشته بودن اول طبقه بالا رفتیم واسه تشکیل پرونده اونایی که دانشجوی ترم اول و دوم ارشد باشن و اوایل و اواسط درس خوندن ازشون تعهد میگیرن که انصراف بدن ولی اونایی درسشون تموم شده و یا ترم آخر ارشدن نگن چون ردشون میکنن . در رابطه با سن هم سخت گیرن اگر سننتون بیشتر باشه ولی سابقه کار مرتبط داشته باشین در بانک و شرکتهای زیر مجموعه بانک به سقف سنیتون اضافه میشه (اگر غیر از بانک هم داشته باشین بگید چون با شرط قبولی در کمیته بررسی سوابق شانس قبولی دارین) و سنتونو قبول ممکنه بکنند ولی یه تعهد میگیرن که اگر کمیته ردتون کرد هیچ اعتراضی ندارید در ضمن یه نفر اونجا از مسئولینش پرسیده بود در رابطه با ظرفیت که اونا گفتن تقریبا همه کسایی که اینجا دعوتشون کردند اگر مشکل خاصی نداشته باشن مشغول به کار میشن پس اگر فک میکنید شرایط رو دارید با یه کم مطالعه انشالا قبولید . خلاصه بعد از تشکیل پرونده با یه آقای خوش برخوردی پروندتو میفرستنتون پایین واسه مصاحبه ولی قبلش بهتون پیشنهاد میده آبمیوه خنک میل کنید تا برای مصاحبه گلویی تازه کنید همون سالن بزرگ که دورتادورشو میز و صندلی چیدن و دونفر اونجا روانشناس بودند و سوالاتی که از من پرسیدن فقط و فقط روانشناختی بود راجع به اون مشتری عصبانی میاد تو بانک و اینا هم اصلا نپرسید راجع به خودم و علایق و وی‍گی های شخصیتیم و نقاط ضعف و وقوت و…و ازینجور حرفا از من اصلا راجع به سهام بانک ملت و مشتری vip , بانکی نپرسید فقط روانشناختی البته من از تجربه کارمو و اینا خیلی صحبت کردم و رو اونا خیلی مانور دادم که البته خیلی خوششون اومده بود و ازم تعریف کردن . بعدش اومدیم بالا ۲۴۰ تا سوال روانشناسی رو که بچه ها هم واستون گذاشتنو جواب دادیم همراهامونو هم صدا کردن و ما و اونا ناهار دادند بعدش فرمای زیادی هست که باید پرش کنید پیشنهاد میدم کروکی ۸ معرف رو از قبل آماده کنید و بعدش پیوست فرما کنید تا وقتتون هدر نره هر توانایی هر عنوانی دارید بگید امتیاز مثبتیه در پروندتون در کل امیدوارم همتون موفق باشید برای منم دعا کنید.


کاربر 7: ازمن درباره خودم پرسید و به قول دوستان خودم بحثو اداره میکردم مثلا درباره هرچی که صحبت میکردم سوال درمیورد و چالشیش میکرد و هر چی دوست داشتم خودم صحبت میکردم مثلا به من گفت دیگه ازت چی بپرسم خودت بگو ؟
میگفت ویژگی شخصیتیت چیه؟انتقاد پذیری؟(منم سریع گفتم بعععععله اونم گفت یک موردشو بگو منم سریع یه داستان خلق کردم براش فکش افتاد) میگفت نقطه شاخص تو زندگیت چی بوده؟ کجاش مفید بوده؟(منم گفتم بهترین و آموزنده ترین دوران دانشگاه و خدمت سربازیم)گفت چرا درس نخوندی که ادامه بدی؟گفتم اول کار پول نباشه چطور درس بخونم؟از دانشگاه و خدمت سربازیم زیاد صحبت کردم ،خاطره گفتم… خاطره گفت… کلی خندیدیم کلا بحث دست خودتته فقط نباید قپی بیای یا چیزی بگی که توش بمونی؟
ویژگی های شخصیتی و نقاط مثبت و منفی ام رو مینوشت . گفت بعد خدمت چیکار کردی ؟این یکسال بیکار بودی؟منم گفتم کم و بیش کار آزاد داشتمو واسه آزمونهای استخدامی و ارشد میخوندم چون چندسال دیگه شرایط سنی استخدامی رو ندارم و باید بهترین استفاده رو کردو…گفتم دوست ندارم برم کار حسابداری که همش حسابسازی و میرزا بنویسی ازت میخوان بکنم و جای پیشرفت نداره و امنیت شغلی ندارم و….
خیلی حرف زدم مسلط و ریلکس ولی از سوالاش خسته شدم همش میخواست دنبال یک نقط ضعف من باشه و یادداشتش کنه که یک موردو دیدم یادداشت کرد خوندم چی نوشته بهش اعتراض کردم و گفتم برداشتتون اشتباس بعد اونو خط زد و دیگه جلو من یادداشت نکرد .سوالاتش مسخره بود مثلا چرا بانک؟انگار من کلی آپشن شغلی جلومه انتخابشون کنم گیر داده بود ویژگی های شخصیتیت چیه؟کلی چرت و پرت گفتم مثلا خودستایی نباشه من خودم که نه دوستان و آشنایان میگن با ادبی،پشتکار داری ،برنامه ریزی داری و منظمی؛مسئولیت پذیری و…البته اینا همه کلی مثال و توضیح داشت.
خلاصه آخرش گفت چیز دیگه اگه مونده بگو وگرنه خداحافظ منم تشکر کردم و دست دادیم


کاربر 8: خلاصه رفتم برای مصاحبه روانشناسی ،البته اسمش روانشناسیه
ازم پرسید در مورد زندگیم بگم منم گفتم البته هی ازم سوال میکرد
یه سوالای بی ربط که نمیدونم منظورش چی بود
ازم پرسید پروژه چیه؟
حسابداری چیه؟
خودکارت تموم بشه چیکار میکنی؟منم گفتم تو کیفم همیشه یکی دیگه دارم اونو ورمیدارم
قیمت سهام بانک ملت؟اینو میدونستم ولی دوستان وقتی ازتون سوال میکنه سریع جواب ندید مشخصه که رفتید دراوردید.یکم طبیعی جلوه بدید .منم گفتم امروزو نمیدونم ولی چند وقت پیش ۲۳۰۰ بود.
چرا بانک ملت؟
و صد تا چرای دیگه…
بعضی وقتا سوال تخصصی هم میپرسه حواستون باشه
اگه یه مشتری ویژه بیاد چیکار میکنی؟کار عادی رو انجامش میدی یا ویژه؟منم گفتم ویژه
و بقیه سوالات که بچه ها اشاره کردن همون بود.
زیاد نگران نباشید
راستی برای منم دعا کنید.


کاربر 9: سلام
دیروز ساعت ۱۵:۳۰ رفتم مصاحبه
سوالاتی که یادم مونده اینا بودن
رنگ سازمانی بانک ملت، شعار بانک ملت، شرایط یه بانکدار خوب، چرا حسابداری انتخاب کردی، چرا بانک ملت، ممکنه ۱۰ سال یه جا فقط به عنوان متصدی بمونی نظرت چیه، باشگاه بانک ملت چی هست، تسهیلات بانک ملت ، مدیر عامل کیه قبلا چیکاره بوده، مدیر عامل قبلی، رئیس بانک مرکزی، مهان چیه؟
در مورد ویژگی هام پرسید که من هرچی که یه بانکدار خوب داره گفتم، گفتم آدم با دقتی هستم گفت کی برات تشکیل پرونده داد، مرد بود یا زن، لباسش چه رنگی بود خودکارش، سنش، حلقه داشت یا نه، کجا نشسته بود.
در کل خوب بود گفتش واسه مصاحبه تخصصی آماده شو.


کاربر 10: سلام.امروز شنبه هستش و هنوز توی هنگ مصاحبه هستم.
یعنی دیگه کار ی نبود که نکرده باش با من.
میدونم الان دیگه تجربم به درد کسی نمیخوره و مصاحبه تموم شده،ولی ببینم کسی رو به اندازه من پوستش رو کندن؟؟
۹ساعت از مازندران تا محل مصاحبه رفته بودم…خسته و کوفته.
فقط چند ثانیه ی اولش خوب بود..بقیه اش داشت اشکم در میومد اما خودم رو کنترل کردم.
گفت مدیریت رو تعریف کن.
اون آقا و خانمی که اونجا نشستن یکی رو قبول کن برای مصاحبه و کلی بحث کردیم راجع بهش.
گفت از اون ۵ تا خانم حالا یکی رو انتخاب کن،دلیلش رو هم توضیح بده.
از این خانم بغل دستم ۲ دقیقه وقت داری مصاحبه بگیری.
گفت من از کسبه محلم اومدم چکم رو نقد کنی همشم نقد میخوام اما تو فقط هزاری و دوهزاری داری،چکار میکنی؟؟میگفت برم گونی بیارم همه پولهاتو ریزی؟؟من راضی هستم ها؟؟نوبتمم شده،سریع و زووود…
بعد گفت دیروز که کارم رو راه ننداختی ،این خانم نوبتش شده کارش رو انجام بدی اما از مشتری ای هستم که ۵۰۰ میلیون توی این بانک داره،عجله دارم..۱۰ ثانیه نهایتا میتونم ثبر کنم.اگه کارم رو نمیرسی حسابم رو ببند برم.
گفت خودکارت رو از جیبت دربیار،جوهرش تموم شده،سریع بگو چه استفاده هایی ازش میکنی؟؟
سیستم رو تعریف کن.مدیریت کیفیت چیه؟سیستم اطلاعاتی مدیریت چیه؟هوش مصنوعی چیه؟مدیریت مالی و ریسک رو تعریف کن.قیمت سهام دیشب؟(حواسم نبود بگم بورس ۵شنبه ها تعطیله)
پاشو وایستا بقیه مصاحبه رو بگیریم،من ادامه بدم یا این خانم؟گفتم خانم.گفت چرا از من بدت میاد؟؟


کاربر 11: سلام به همگی من ۵شنبه مصاحبه ام بود. از من پرسید دیشب چیکار کردی چه ساعتی خوابیدی ؟ چه ساعتی بیدار شدی؟ (فکر کنم منظورش نماز صبح بود) دقیقا چه ساعتی رسیدی تهران ؟ چه سایتی سر میزنی ؟ گفت آحرین کتابی که خوندی چی بود ؟ رنگ آرم بانک ملت چیه ؟ اگه یه قندون خالی داشه باشی که توش قند و شکر نباشه ازش چه استفاده ای می کنی ؟ سخنگوی دولت و معاون اول رئیس جمهور و مدیر عامل فعلی و قبلی بانک ملت و استاندار مازندران و شهردار و بخشدار و فرماندار کیاکلا ؟ خصوصیات تحویلدار و ۱۰۰ تا چرای دیگه ! ولی خیلی آدم های خوبی بودن ! از مصاحبه ام راضی بودم . چون وقتی جواب می دادم اون آقایی که بغل دسته مشاور نشسته بود زیر لب چند بار گفت آفرین آفرین . دیگه هر چی خدا بخواد


کاربر 12: مصاحبه اول بانک مسکن مصاحبه روانشناسی بود که در مجموع هدفشون پی بردن به شخصیت طرف و میزان اعتماد به نفس و توانایی حل مسئله بود و یکی دوتا سوال تخصصی از رشته تحصیلی و مصاحبه مرحله دوم مصاحبه عقیدتی و سیاسی شامل سوالات احکام وسیاسی بود
ناشناس پاسخ در تاریخ آذر ۲۵م, ۱۳۹۲ ۱۶:۳۳:
اولین مصاحبه ما روانشناسی بود که سوالاش این جوری بود
خودت رو معرفی بکن و پدر و مادرت چی کارن و …
یه روانشناس هم اونجا بود که کاراتو زیر نظر داشت
از من پرسیدن که چه مهارت‌هایی دارم و نقاط ضعف و قدرت و سوالای روانشناسی و بانک مسکن چه خدماتی میده و اینکه روز آزمون کی بود!!!
البته به شما گفتن که مصاحبه تخصصیه ولی چون من قبلا دو سه تا مصاحبه رفتم یه سری توصیه برات دارم
اول اینکه معمولا هدفشون از پرسیدن سوالا لزوما جواب اون سوالا نیست و از توش میخوان ببینن شما چطور جواب میدی کامل جواب میدی یا نصفه و نیمه مثلا میگی بابام کارمنده یا میگی بابام کارمند فلان شرکته. طرز حرف زدنت چطوره و خلاصه این جور چیزا بعد معمولا سوالی که تو این جور مصاحبه‌ها می‌کنن اینه که میگن درباره فعالیت‌هایی که تا حالا داشتی توضیح بده که اینو باید آماده باشی که خوب توضیح بدی. بعد حالا اینجا چون بانکه ممکنه ازت بخوان پول بشماری یا مثلا یه سوال محاسباتی بپرسن مثلابگن یه نفر ۱۰ میلیون وام گرفته ۵ ساله نرخ ۲۰ درصد حالا سودش چقدر میشه البته از این سوالا از من نپرسیدن.


کاربر 13: بعد مصاحبه روانشناسی بود یک ساعتی طول کشیدمثلا پرسید آدم عصبی هستی ،زود از کوره در میری و… اینارو مسقتیم نمیپرسید باید یه موقعیت تو زندگی براش میگفتی از اونا یه چیزایی برداشت میکرد ومینوشت تو مصاحبه روانشناسی صداقت داشته باشیدو لازمم نیست هرچی میپرسه را جواب بدین.


کاربر 14: صبر کنید ولی اینجا تموم نشد بعد از اینجا باید میرفتم پیش آقا روانشناسه که اونم ازم بیوگرافی پرسید ،خیلی راحت با هم حرف میزدیم سوالاش اینا بود ولی بترتیب یادم نمیاد: فرد عصبانی هستی یانه؟ خصوصیات مدیر چی میتونه باشه ؟ خودت آدمی هستی که انتقاد میکنی؟توی گروه بودی؟اگه توی گروه بهت کاری رو بدن که دوست نداشته باشی چکار میکنی؟اگر مشتری عصبانی به پستت خورد چکار میکنی؟مزیت شغل تحویلداری رو تو چی میبینی؟توی خونه چکارایی انجام میدی؟تصمیمات بزرگی که تو زندگیت گرفتی چی ها بوده؟از جز به کل نگاه میکنی یا از کل به جز؟اگر همکارت که از قضا دوستت هم هست حسابسازی کنه تو چکار میکنی؟راجع به دوستام هم سوال پرسید حالا اینا سوالایی بود کهمیپرسید ولی مگه قانع میشد همین جور مثال های مختلف واسم میاورد و راه به راه میرسید به سوالی پیرامون عصبانیت که منم هی گفت عصبانی نمیشم ، من آدم خونسردی هستم و در نهایت خواستم بهش بگم باباااااااا جان خفم کردی بیخیال عصبنیت شوووو البته رو کار گروهی هم خیلی تاکید کرد.


کاربر 15: سلام بچه ها من امروز رفتم مصاحبه اول سوالات نرم افزاری که آقا مهدی گفته بودن را جواب دادم که تست های ریاضی نسبتا وقت کم آوردم بعد رفتیم پیش روانشناس که ۳۰ دقیقه سوال پرسید اینکه عصبانی میشی چکار میکنی؟ مشتری عصبانی بیاد بانک چکار میکنی؟ نقطه ضعف و قدرتت چی هستن؟ وخیلی سوال دیگه که خیلی راحت بود بعد رفتم برای سوالات تخصصی


کاربر 16: مرحله بعد رفتن پیش روانشناس بود و سوالات روانشناختی میپرسید اول در مورد استرس میپرسید و سوال دیگه مثلا آخرین باری که عصبانی شدی؟ آخرین دروغی که گفتی ؟ سه مورد از صفات خوب و بد خودتو بگو؟ اگه یه مشتری عصبانی بیاد بانک باهاش چه جور برخورد میکنی؟ و …. در کل این مرحله خیلی آسون بود


کاربر 17: بعد از مصاحبه تخصصی هم رفتم پیش روانشناس که خیلی باهات صمیمی میشه و سعی میکنه مصاحبه رو به سمتی پیش ببره که خودتون پیش میبرید . هر سوالی که میکرد جوابش رو میگفت ۱دقیقه توضیح بده و کلا روی کاغذی که جلوش بود عدد مینوشت و شکلهای عجیبی میکشید خیلی به حالت دستهام نگاه میکرد کلا اون روانشناس یه حالتی رو میخواد پیش ببره که دو نفر تازه میخوان با هم دوست بشن کلا درباره نحوه زندگی و شخصیت شماست.


کاربر 18: بعد از مصاحبه تخصصی هم رفتم پیش روانشناس که خیلی باهات صمیمی میشه و سعی میکنه مصاحبه رو به سمتی پیش ببره که خودتون پیش میبرید . هر سوالی که میکرد جوابش رو میگفت ۱دقیقه توضیح بده و کلا روی کاغذی که جلوش بود عدد مینوشت و شکلهای عجیبی میکشید خیلی به حالت دستهام نگاه میکرد کلا اون روانشناس یه حالتی رو میخواد پیش ببره که دو نفر تازه میخوان با هم دوست بشن کلا درباره نحوه زندگی و شخصیت شماست.


کاربر 19: بعد از مصاحبه تخصصی هم رفتم پیش روانشناس که خیلی باهات صمیمی میشه و سعی میکنه مصاحبه رو به سمتی پیش ببره که خودتون پیش میبرید . هر سوالی که میکرد جوابش رو میگفت ۱دقیقه توضیح بده و کلا روی کاغذی که جلوش بود عدد مینوشت و شکلهای عجیبی میکشید خیلی به حالت دستهام نگاه میکرد کلا اون روانشناس یه حالتی رو میخواد پیش ببره که دو نفر تازه میخوان با هم دوست بشن کلا درباره نحوه زندگی و شخصیت شماست.


کاربر 20: چون اکثر بچه ها سوالا رو گذاشتن و همشونم تکراری هست منم برا اینکه خسته نشید سوالارو تکرار نمیکنم.
اما یه نکته در مورد سوالای شخصیتی بگم که این سوالا حول ۴تا سوال و کلمه میچرخید که هرکدوم حدودا ۱۸ الی ۲۵ بار به یه شکل دیگه مطرح میشد.
۱-داشتن برنامه تو زندگی یا انجام کارها بدون برنامه قبلی
۲-واقع بین بودن و منطق گرا بودن یا احساسی و خیال گرا بودن
۳-معاشرتی بودن و گرم و صمیمی بودن یا تودار بودن
۴-اجتماعی بودن و گروه گرابودن یا منزوی بودن و معرفی شدن توسط گروه
سعی کنید جواب متناقض ندید چون برای این سوالا امکان برگشت و اصلاح وجود نداره اما برای سه سری سوال دیگه میتونید به عقب برگردید و اصلاحشون کنید.


کاربر 21: سلام بچه ها مصاحبه دادم از اون چیزی که فکر میکنید ساده تره
روانشناس درباره چگونه برخورد با مشتری رو ملاک کلیه سوالاش قرار داده بود حدود ۳۰ دیقه


کاربر 22: بعد میرید پیش روانشناس اونجا هم طوری وانمود کنید که ادم با برنامه و قانونمندی هستید و کم عصبانی میشی و کام جدی باشید و کم بخندید که هر چی به من میگفت بهش میگفتم بستگی داره که ناراحت شد و گفت چرا اینو میگیکه ازم پرسید همیشه حق با مشتریه که گفتم نه!و واسش توضیح دادم که نمیدونم قانع شد یا نه؟این قسمت که تموم میشه


کاربر 23: بعد رفتم پیش روانشناس که برخلاف اون چیزی که انظار داشتم خوش برخوردتر و ریلکس تر از مصاحبه کننده ها باشه خیلی جدی و مصمم بود …. بعد معرفی و اینکه خونوادت چیکار می کنن و اینا یهو فاز رو عوض کرد و بحث سیاسی پیش کشید که بنا به صلاح دید امور مملکتی و امنیت سایت از گفتن اونا معدورم …. و فک کنم فقط می خواست عکس العملمو ببینه که بیشتر سعی کردم نگاش کنم و بذارم حرف بزنه تا اینکه بحث کنم باهاش … بعد از عصبانی بودن و درگیری بودن و اینا پرسید .. گفت ییک عصبانی بشه چطور آرومش می کنی ؟؟؟
بعد اومدم تو حیاط که دیدم دومیه اومده بیرون هواخوری پرسیدم چطور بود؟ با یه نیش خند گفت خوب بودی … زبل بودی :دی بعد گفت میدونی من کیم ؟؟ گفتم نه … گفت من رئیس کل استان ام …. :دی
بعد بکم گذشت و روانشناسه رو دیدم … اومد جلو و گفت … به اونی که گفتم فکر کردی ؟؟؟ (مربوط به بحثای سیاسی) :دی گفتم بیشتر در موردش تحقیق می کنم.


کاربر 24: ن.من رشتم کامپیوتره اول رفتم پیش روانشناس که یه آدم فوقالعاده خوش برخورد و راحت بود و یه سری سوال در مورد خودم اهدافم این که چطور آدمیم قبلا جایی مشغول بودم یا نه و نحوه برخورد با مشتریام تو محل کار قبلیم و این جور مسائل پرسید و بهم گفت این سوالا هیچ ربطی به استخدامت نداره و برای شناسایی استعداتهات برا بعدها که کارمند شدی و پیشرفت و ارتقات در کارت ازت میپرسم.


کاربر 25: سپس روانشناسی رفتیم که یه آقایی بود خوشبرخورد ولی خیلی سوال می کنه هدف اینه ببینه عصبانی میشین بعد رفتم برای تخصصی که راحت بود


کاربر 26: روال مصاحبه در همه جای کشور عین همه…اول رفتم پیش روانشناس همه رو بر برق میگیره مارو …سوال پیچم کرده بود بی مروت،نقاط قوت و ضعفت:هرچی میگفتم میگفت بیشتر بگو می گفتم دیگه ندارم بابا میگفت ن فکر کن بگووو..اخبار روز چین،چالش زندگیت پی بوده؟برای رفعش چکارا کردی؟دلیل اصلی طلاق؟بخدا ازدواج نکردم هنوز..فسفر سوختم ۱۰ مورد گفتم میگه ن اینا اصلیا نیستن..،چالش دیگت تو زندگیت؟تو همین ضمینه ها دیگه میپرسید.


کاربر 27: بخش چالشی روانشناسی :
آخرین باری که عصبانی شدی؟ کی ؟چیکار کردی ؟چرا بانک؟بهتر نبود جای دیگه میرفتی ؟ کارش خیلی سخته به نظرت اینطور نیست؟حقوفش مهمه؟ مزایاش مهمه ؟ واسه مزایاش اومدی ؟چرا بعضیا خونه دارن بعضیا نمی تونن خونه بخرن ؟(آخه گفته بودم یکی از مزایاش وام مسکنه !)آخرین استرسی که بهت وارد شده در چه زمینه ای بوده؟اوقات فراغتت چیکا میکنی ؟ چرا این کارا رو میکنی ؟ چرا دیگران این کارا رو نمیکنن؟ خودت رو با دیگران مقایسه میکنی؟ تا حالا شده بری جای خاصی بعد ببینی مشتری عصبانی شده از دست فروشنده؟ خوب تو چیکار کردی ؟ چرا کاری نکردی ؟آیا تا حالا چیزی بهت تحمیل شده یا اینکه مجبور شی تصمیم خاصی بگیری؟ کی ؟ کجا؟ چرا؟ (خلاصه بهتون بگم که از حرفاتون سؤال در میاره تا مچتونو بگیره ! همش هم دوست داره عصبانیتون کنه ولی شما با لبخند رد کنین ! بعدم تو چشام نیگاه کرد و گفت اصلاً خوب نبود ؟ چه نمره ای بدم خدا رو خوش بیاد؟ منم فقط لبخند زدم ! گفت عصبانی شدی؟ گفتم نه ناراحت شدم ! خلاصه گفت عالی بود! می خواستم عصبانیت کنم! نمره خوبی دادم بهت! )


کاربر 28: تو روانشناسی هم مثل دو تا دوست باهم صحبت میکنین. شرایط مختلف رو میگه و می پرسه تو این شرایط قرار گرفتین یا نه اگر آره عکس العمل شما چی بوده. مثلا از من پرسید تا توسط مافوقت توبیخ شدی یا تذکر بهت داده و یا تو سمتی که تو شرکت داشتی تونستی تحولی توی اون قسمت ایجاد کنی و تا حالا تو محیط کار داد زدی؟ علتش چی بوده؟ و واکنش طرف مقابل چطور بوده.


کاربر 29: بعد از این مرحله برا روانشناسی رفتیم که یه سوالاتی درباره خودم خانواده ام واینکه قبلا چیکار می کردم و کی تاراحت شدم که من تو جوابش می گفتم یادم نیست در کل خواستم بپچونمش کهگفت این طور که تو جواب میدی من برات می نویسم که اطلاعاتد بهم نداده و ازایمر داره ولی آخرش
گفت تنوستم بزور از ت اطلاعات بگیرم ودر اخر که کارام تموم شد


کاربر 30: مصاحبه روانشناسی هم باید بحث رو به سمتی پیش ببرین که خودتون میخواین و طوری بشه که بیشتر، از توانایی شما گفته بشه یعنی خودتون از قبل یه بحث رو آماده کنین که محورش توانایی شما باشه و شما بحثو هدایت کنین دقیقا همون کاری که من کردم طوری که اخر کار روانشناسه گفت واقعا خوشحال میشم که باهاتون در بانک همکاری کنیم


کاربر 31: روانشناسی:
روانشناسه طوری برخورد می کنه که همه حرفات دروغه.سوال می کنه بدون اینکه برای رفع ابهام سوالاش قدمی برداره.سعی می کنه خوش رو باشه!
۱-با ۵۰ میلیون چه ماشینی می خری؟
۲-دروغ می گی؟
۳-کسی تا بحال پیشنهاد کار مجرمانه بهت داده؟
۴-مدیر بودی تا بحال؟
۵-تا بحال کسی نقدت کرده؟
۶-از نقد خوشحال میشی یا ناراحت؟
۷-صد میلیون داشته باشی چه خونه ای میخری؟ ویلایی یا آپارتمانی؟
۸-با ادم عصبانی که اومد تو بانک چه می کنی؟
۹-آخرین باری که عصبی شدی کی بوده؟
۱۰-عصبی میشی چیزی هم میشکنی؟
۱۱-مدیر میشی برات ناراحتی زیر دستانت مهمه؟
۱۲-تا بحال شده کاری رو درست انجام ندی بعد کارفرما شاکی بشه؟
۱۳-کار باجه داری رو بیشتر می پسندی یا اون پشت قسمت تسهیلات و بایگانی؟
۱۵-مدل بالاترین ماشینی که تو ذهنته دوست داری بخری چیه؟
۱۶-تا بحال شغلی داشتی که با مشتری سروکار داشته باشی؟
۱۷-برای مشتری مداری پیش نهاد بده؟
۱۸-بیشتر دوست داری مدیر باشی یا فرد فعال گروه؟
۱۹-کوهنورد باشی و نصف راهو تا قله اومده باشی اما خسته بشی،ادامه میدی تا قله یا بر می گردی؟
۲۰-مشکلات رفتاریت چیان؟
۲۱-در مورد مشکلات از هر قسمی صحبت کن؟
۲۲-تو جمعی تا بحال بودی که باحات ناسازگار باشن؟
۲۳-راه حلت برای کنترل اون جمع چی بود؟
در کل باید بگم که تعداد برابر ظارفیته و حتی خیلی ها انصراف دادن.اصلا نگران نباشید.


کاربر 32: بعد از تحویل مدارک باید کمی منتظر بمونید که نوبت به تست روانشناسی برسه. ۴ تا کامپیوتر هست که هر نفر بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول میکشه آزمون بده بعد نتیجه این تست میره توی پروندتون.یه چیزی بهتون بگم اونی که هستید رو توی آزمون جواب بدید چون بعضی سوالات رو با جملات دیگری ولی با همون مفهوم میپرسن و باسد واقعیت رو زده باشید دوباره منتظر میشینید تا نوبت به مصاحبه با روانشناس برسه. اونجا از من که سوال خاصی نپرسید فقط پرسید به عنوان یک متصدی اگر مشتری ازت هر کاری بخواد براش انجام میدی یا نه، همین. ولی با بعضی از بچه ها خیلی صحبت میکرد و زمان بیشتری میبرد. ولی برای من کلا شاید ۱ دقیقه هم نشد. نمیدونم چرا؟


کاربر 33: بعدش صدا میزنند میرین پشت کامپیوترو آزمون روانشناسی که ۹۰ تا سوال جواب میدین خیلی آسونه فقط باید حواستون باشه چون تناقضها معلوم میشه
بعدش همونجا میرین پیش روانشاس دو تا سوال میپرسه ۱-چرا بانکو انتخاب کردی ۲-دوتا صفت خودت که بدرد بانک بخوره بگو
تهران پاسخ در تاریخ آبان ۲۲ام, ۱۳۹۳ ۱۲:۲۱ .ب.ظ:
گفتم سوالات از نوع روانشناسانه بود و تخصصی نبود ساده بود و شاید ۱۰دقیقه هم نشد
۱-از خودت و خانوادت بگو
۲-چرا میخای بیای بانک
۳-میدونی متصدی امور بانکی یعنی چی
۴- اگه کلید گاوصندوق بانک دستت باشه و گمش کنی چیکار میکنی
۵-اگه توی یه جمع کوهنوردی وارد بشی و بهت زور بگن، بگن باید نفر آخر باشی و دوتا کوله اضافی هم حمل کنی چیکار میکن
۶-سیاست بانک ما جذب مشتری های ناراضی بانکهای دیگه است، بنابراین ما ممکنه به تو بروشور و … بدیم و تو را بفرستیم واسه بازاریابی توی شرکتها، مغزه ها… و تو باید خدمات مارو بگی و اونا رو جذب کنی. آیا مشکلی با این موضوع داری؟
۷-اگه رشته تحصیلیتون نمیخوره به بانک میپرسند چون کار تو متصدی امور بانکیه بعدا دیگه نمیتونی توی رشته خودت ارشد و دکتری بگیری جون بدرد بانک نمیخوره حالا با این وجود آیا تو بعدا امکان داره دل زده بشی و از این کار خوشت نیاد و استعفا بدی؟
همین ۷ تا بود بود واسه من


کاربر 34: مرحله اول تشکیل پرونده بود که بعدش همون طور که بچه های دیگه گفتن پشت سیستم کامپیوتر به ۹۰ تا سوال روانشناسی جواب میدیم که سوالا خ ساده هستن و باید صادقانه پاسخ بدین بعدش منتظر میمونید واسه اینکه نوبتتون بشه تا صداتون کنن و در این مرحله تو همون سالن که تست روانشناسی داده بودین با یه روانشناس صحبت می کنیم. چند تا سوال میپرسن و اکثرن از همه میپرسن چرا بانک؟ در اینجا حتما فردی باشید با اعتماد به نفس بالا.چون اعتماد به نفس داشتن خیلی مهمتر از درست و دقیق جواب دادن هست.شاید این مرحله ۵ دیقه بیشتر طول نکشه.


کاربر 35: سلام. من دیروز مصاحبه داشتم. ساعت ۳ تا ۵ از آبادان، آستارا و آمل بودیم.برای من به عنوان اولین تجربه مصاحبه واقعا عاالی بود.همه افراد حتی خانومی که پرونده تشکیل میداد تا مصاحبه کننده ها همه فوق العاده خوش برخورد و مهربون بودن.روانشناس هم بر اساس نتیجه تست چند تا سوال میپرسید فقط توصیه من بهتون اینه که رو سوالا خیلی دقت کنید که خود واقعیتون باشید چون شنیدم به چند نفری گفت که این تست دروغ سنج داره و شما متناقض جواب دادین و یه کم سوال پیچشون کرد. سوالایی که میپرسید اینا بودن: کی رسیدی تهران؟ با کی اومدی؟ چرا بانک؟ دو تا ویژگی خودتو بگو که به بانک بخوره.یه ویژگی منفی خودتو بگو که به کارت لطمه میزنه؟ آخرین باری که مسئولیت قبول کردی کی بود؟متصدی باید انعطاف پذیر باشه؟تاچه حد؟ یعنی اگه کار غیرر قانونی بخواد انجام میدی؟ و از این نوع سوالات.


کاربر 36: سلام. من هم مصاحبه ام تموم شد. سوالات آزمون روانشناسیش عینا مثل همینه که بچه ها توی سایت گذاشتن. بعدش یه روانشناس سوالاتی راجع به اینکه کی اومدی تهران چجوری اومدی چرا میخوای توی بانک کار کنی. دوتا ویژگیهای شخصیتیتو که به بانک ربط داره بگو.آیا متصدی باید انعطاف داشته باشه یا نه. قصد ادامه تحصیل داری یا نه. البته یه سری از این سوالارو از من پرسید. بهتون پیشنهاد میدم برین صندلی جلو بشینین تا بتونین سوالاتی که روانشناس از بقیه میپرسه رو بشنوین. بعدشم میرن واسه یه مصاحبه دیگه که اول پرونده تون رو میخونن بعد وارد اتاق میشین. سعی کنید خیلی خوش برخورد باشین بیشتر دوباره همون سوالا رو میپرسن و بعدش میتونین برین خونه.
موفق باشید.


کاربر 37: سلام بچه ها من دیروز مصاحبه داشتم. الان دیگه فک نمیکنم اطلاعاتم به درد کسی بخوره. چون فقط یه روز دیگه مونده ولی مینویسم برای اونایی که شنبه مصاحبه دارن.
اکثر سوالایی که ازم پرسیدن سوالایی بود که بقیه بچه ها گفتن. اما سوالایی که تکراری نبود اینا بودن:
خانم روانشناس پرسید فک میکنی چرا اسم بانکمونو گذاشتیم گردشگری- فک میکنی گردشگری زنده و پویاست یا مرده ست با توجه به اینکه میراث فرهنگیه و مال گذشته ست-
منم مث فاطمه بهتون توصیه میکنم صندلیای جلو بشینین که صدای روانشناسو بشنوین. منم جلو نشسته بودم و از همه بچه ها ایننکه چرا بانک؟ و دوتا ویژگیتو بگو رو پرسیدن.
بالا هم همه سوالا تکراری بود فقط من چون بومی نبودم اولین سوالی که ازم پرسید این بود که شهری که زندگی با اونجا فاصله داره میخوای هرر وز رفت وآمد کنی؟ که منم گفتم مطمئن باشین نقل مکان میکنم گفتم مدت زیادی دور از خونه زندگی کردم و عادت دارم.
در مورد اینکه میتونی بازاریابی کنی برای بانک پرسید و خیلی به این مسئله گیر داد و هی میگفت تو که رشتت نمیخوره ۴ تا واحد مرتبط با بازاریابی پاس نکردی به قیافتم نمیخوره  . منم اصلا عصبانی نشدم و لبخند زدم گفتم در مورد اینکه گفتین بهت نمیخوره فک نمیکنم اینطوری باشه و در مورد واحد پاس کردن هم آدم که نباید برای هرکاری مخواد واحد پاس کنه.
دیگه پرسید اگه فرم نارنجی باشه میپوشی؟
اگه شعبه جدید افتتاح کنیم چه ایده ای داری واسش؟
توی یه گروه دوس داری هد باشی یاجزئ اعضا؟ گفتم هد بعد گفت حالا دوس داری رهبر باشی یا رئیس؟ چرا؟
همینراستی من اتاق دست راست رفتم و سه تا آقا بودن. تقریبا خوب و خوش برخورد بودن.
ساعتم ۱۰-۱۲ بود ۹ رفتم و ۱۲ کارم تموم شد
همگی موفق باشید. واسه منم دعا کنید


کاربر 38: سلام بچه ها
من همین الان از مصاحبه برگشتم خونه
اصلا استرس نداشته باشین
فقط بهتون بگم که تست شخصیت شناسسیش بدون زمان بود اصلا رو سئوالاش وقت نذارین و فک نکنین اولین چیزی که به ذهنتون رسید بزنین تا ذهنتون برای آزمونانی دیگه خسته نشه
چهار تا آزمون دیگه هم داره که هر کدوم ۲۵ دقیقه وقت داره
من فقط واسع ریاضیش وقت کم آوردم
نمیشه گفت سخت بود
اما احتیاج به فک کردن داشت
اگه میبینید دیر به جواب می رسید برین سئوال بعدی
واسه مصاحبه هم شش نفر هستن که هر کس فقط با یک نفر مصاحبه می کنه
مصاحبه گر من یه آقای جوون و خوش برخورد بود
ظاهرا همشون دکترای روانشناسی دارن
بیشتر از خودتون می پرسن و سوالای خیلی خیلی مشخص
نگران نباشین و توکل کنین بر خدا


کاربر 39: سلام،من روز شنبه یعنی دیروز رفتم مصاحبه،اول آزمون کامپیوتری میدی که ۵ تا آزمونه،اولیش شخصیته و ۹۳ تا سواله و زمان هم نداره و خیلی از سوالاش به نحوی تکرار میشه و بیشتر در مورد با برنامه عمل کردنه یا بی برنامه،عمل گرا بودنه یا نوآور بودنه،واقع بین بودنه یا احساسی بودنه.مصاحبه حضوری هم براساس نتیجه همین تست شخصیته،چون روانشناس اول نتیجه آزمون رو بررسی کرد و بعد شروع کرد به سوال پرسیدن.پس سوالات همه ی بچه ها کاملا مشابه نیست،مثلا من چون اصلا سابقه کار نداشتم مدام سوال می کرد که کی و کجا تونستم خودمو ثابت کنم،اگه کار خستم کنه چیکار می کنم،اگه رئیسم بداخلاق باشه چیکار می کنم و … ولی از بچه هایی که رشتشون مهندسی صنایع بود مدام پرسیده بودن چرا می خوان برن بانک ،اگه چندسال تحویلدار باشن براشون سخت نیست،رشتشون چه کمکی به بانک می کنه و… یه سری سوال مشترک هم هست مثل اینکه مشتری عصبانی بیاد بانک چیکار میکنی،از بانک چی می دونی،کتاب میخونی ؟چی میخونی؟آخرین کتاب که خوندی چی بود؟شبا کی می خوابی؟صبحها سرحال و پر انرژی هستی؟و… نگران نباشید فقط آروم باشید استرس نداشته باشید و حرفهای ضدو نقیض نزنید و تست روانشناسیتون رو هم بر اساس شخصیت خودتون پاسخ بدید.اون ۴ تا آزمون کامپیوتری هم سوالات ریاضی مثل سن پدر و پسر ه فقط زمانتونو تنظیم کنید چون اکثر بچه ها زمان کم آوردن وگرنه سوالاش قابل حله،آزمونهای بعدیش هم متن داده و ازش سوال پرسیده .فقط اینکه آزمونا نمره منفی دارن پس الکی جواب ندین با دقت بخونید.تا جایی که تونستم نوشتم باز اگه سوالی بود بپرسید بتونم پاسخ میدم.


کاربر 40: مصاحبه هم روانشناسی بود درباره شخصیت من البته من تو اتاق مصاحبه که بودم صدای مصاحبه کننده های دیگه که می اومد اونا سوالات بانکی عکس المل فرد درمواجه با موقعیتای بانکی میپرسیدن مثلا مشتری بیاد بانک عصبانی باشه و این سوالا اما برای منفقط روانشتاسی بود که مثلا ایرادی که دیگران بهت میگیرن کارای خوبی که کردی و این حرفا
استرس نداشته باشین
معطلی زیاد داره مصاحبم یه ساعت طول کشید سوالاش اونقدر حالت شخصی داشت که یادم نمیاد همش
دو ساعتم آزمونم فک کنم طول کشید و کلی هم معطلی برای شروع آزمون داشتیم و ساعت ده قرار بود اونجا باشم.
آرزوی موفقیت برای همه
راستی یهسوال دیگ ام یادم اومد از پرسید که راحتی احساساتو بادیگران در میون بذاری یا نه و چرا؟
اینطور که من فهمیدم بر اساس نتیجه تست شخصیت ازتون سوال میشه پس لزوما حتما این سوالم از شما نمیکنن


کاربر 41: تست های روانشناسیش هم در مورد احساسی دوس داری یا منطقی.از عقلت پیروی میکنی یا از دلت.برای اینکه بری یه جایی برنامه میریزی یا بی برنامه میری.دوس داری با برنامه کارهاتو انجام بدی یا هرطور پیش بیاد بری جلو.
کدوم کلمه رو انتخاب میکنی به معنی کلمات فکر کنید نه ظاهر اونا
مجاب کننده یا رقبت انگیز
برون گرا یا درونگرا
احساسی یا منطقی
احساسی یا عمل گرا
وقی وارد جمع میشی تو بقیه رو معرفی میکنی یا بقیه تورو
اگه برای کسی مفید بود برام دعا کنه


کاربر 42: همین که برگشتم صدام کرد و رفتم بالا پیش روانشناس . سلام دادم و ایستادم تا خودش گف بشین. بعد از اینو خراب کردم . سوالات کلی ازم پرسید گفت از خودت بگو ومن فقط مشخصات و مدرکمو گفتم گفت اینارو که اینجا نوشتن یه چیز دیگه بگو. معطل موندم که خدایا چی بگم! ترسیدم از ویژگیهام بگم بگه داره خودشو تعریف میکنه! آخه من ویژگی مثبت زیاد دارم نمیدونم چرا قفل کردم!بعد گفت همیشه اینقدر کم حرفی؟ گفتم تقریبا بله. گفت : پس به درد ما نمیخوری متصدی بانک باید با مردم تعامل داشته باشه ارتباط برقرار کنه. بازم مکث کردم و نتونستم از خودم دفاع کنم خلاصه مصاحبه من با سکوت کذشت گرچه بعدا با سوالاش یکم ویژگیهای مثبت منو شناخت ولی چه فایده همون د قیقه اول مهمه که من از دستش دادم. انگار زبونم قفل شد. باچه مصیبتی تونستم برم تهران و چه کردم !!! خیلی غمگینم ولی چیکار کنم من توانایی تعریف و تمجید از خودمو ندارم. اینا رو گفتم که بدونید فقط آزمون مهم نیست بالاخره چندتاشو جواب میدید نگران نباشید ولی فکر اینجاشو بکنید که مثل من نشید. حس خیلی بدیه که تواناییای زیاد داشته باشی ولی نتونی خودتو نشون بدی! اگه حرفام مفید بود لطفا برام دعا کنید……..
موفق و پیروز باشید.


کاربر 43: سلام
مصاحبه من هم رور دوشنبه بود ولی حال بعد مصاحبه خیلی بدتر از استرس قبل مصاحبه است مثل اینکه تو کما باشه مصاحبه گر یه سوالاتی می پرسه که بعد ادم می فهمه که دلیل سوال چی بوده
از من فقط در مورد رابطه با همسرم و شغل قبلیم پرسید
ازم پرسید کی تو خونتون تصمیم میگیره که گفتم مشترک بعد گفت تصمیم اقتصاد خونه با کیه گفتم بیشتر من بعدش ریز درامد و هزینه خونه رو پرسید که با اینکه گفته بودم بیشتر تصمیم با منه و پس اندازم می کنیم فراموش کردم به پس انداز کردن رو بگم یا در کار قبلیم در مورد کمک کردن پرسید با اینکه واقعا شده بود کار چند نفرو انجام بدم یادم نیومد
بهم گفت استرس داری با اینکه یه کم داشتم گفتم نه گفت دستاتو ببینم تو چشم خودم که نمی لرزید دیگه نمی دونم چه برداشتی داشته باشه
دوستان در مورد روانشناسی واقعا ذهن خودتونو خیلی خیلی گسترده کنید سعی کنید هر سوالی از خودتون بپرسید و جواب اماده کنید


کاربر 44: قسمت غافلگیر کننده و سخت همون مصاحبه ی رو در رو با روانشناسه. روانشناسی که با من مصاحبه کرد خیلی شوخ طبع و خوش برخورد بود ولی سوالاتی که می پرسید خیلی زیرکانه بود همش کاری میکرد که احساس حقارت کنی و نقطه ضعفات را برجسته میکرد. سعی کنید قبل از رفتن به مصاحبه در مورد خودتون فکر کنید به جای دنبال سوال ریاضی و منطق بگردید. در مورد این سوالا فکر کنید:
در چند سال گذشته برای توسعه و تعالی خودت چیکار کردید؟
تصویری که از ۲۰ سال آینده خود در ذهن دارید؟
آخرین باری که گریه کردی؟
عکس العملتون نسبت به انتقاد؟
آخرین انتقادی که بهتون شده؟
سرگرمی هاتون؟ آخرین کتابی که خوندید؟ آخرین فیلمی که دیدید؟
برخوردتون با مشتری عصبی؟
آیا اهل ورزش هستید ؟(وقتی این سوالو ازم پرسید با تعجب نگاهش کردم بهم گفت ببخشید اشتباه از من بود از ی شیرازی همچین سوالی نباید پرسید!!!!!!)
آخرین دروغی که گفتید؟آخرین باری که عصبانی شدید؟
آخرین باری که خیلی استرس داشتید؟
برای کنترل استرستون چیکار می کنید
تا چه اندازه مذهبی هستید
در مورد خودتون بیشتر فکر کنید، اعتماد به نفس داشته باشید. در کارتون به خدا توکل کنید.
با امید قبولی شایسته ترین ها


کاربر 45: روانشناسی که در مورد خودتونه بقیه امتحان ها بقدری آسونه که لازم نیس به خاطرش وقتتون رو به خاطر اونا تو اینترنت تلف کنید و به خودتون استرس بدید بیشتر وقتتون رو بگذارید و جلسه مصاحبه رو تمرین کنید. بسته به زمان تمام یا بعضی از آزمون ها رو که تموم کردید صداتون می کنن برا مصاحبه سمت چپ سالن چند تا اتاقک درست کردن که تو هرکدومشون یه روانشناس منتظر شماست. بعد از سوالت لازم اگه از امتحانات مونده میرین و بقیه اش رو جواب میدین اگر هم که نه خارج می شین به سمت خونه.


کاربر 46: بچه ها من مصاحبه اتاق ۲ بودم یه اقای حدود ۵۵ ساله که بور بودند
اصلا من نفهمیدم نظرش چیه کلی ازم سوال کرد اخرش که سوالاتش تمام شد و به ذهنش نمی رسید چیزی یه جزوه ی ابی رنگ که فک کنم مال خود بانک بود برداشت و سوال کرد من کلی سعی کردم قانعش کنم و تا حد زیدی هم قانعش کرم از من اینارو پرسید
معرفی و خانواده و این جور چیزا
فرار مالیاتی چیه چه راهکاری براش داری
۱۰سال ایتدت
با این مدرک می خوای بیای پول بشمری
قبول داری همیشه حق با مشتری توضیح بده
چطوری نیازهای مشتری را بفهمیم
شباهت راننده تاکسی با متصدی بانک
اگه بهت بگن چی کاره ای چی می گی (بچه ها این نکتش این بود که بگم کارمند بانک سپه یعنی کلمه سپه را بگم که یعنی مهمه برام سپه بودنش که اینو از حرفاش فهمیدم و البته من درست گفته بودم)
تا حالا با پدر و یا خواهر و برادرت مشکل داشتی
تا حالا دروغ گفتی که به نفعت باشه
چرا قیمت نفت پایین امده که من کامل توضیح دادم با استدلال اقتصادی که بهم گفت بسیار عالی
تا حالا عصبانی شدی چرا
تا حالا با کسی قهر کردی
دوست صمیمت و ویژگی های بدش
نقاط قوت و ضعفت
۱۰سال تحویل دار می مونی می دونستی؟؟؟نظرت؟؟؟
بازم سوال از ازمون یا چیزای دیگه یادم امد می ذارم
سوالی هم بود در خدمتم
دوستان به نظرم خیلی سوال پیچم کرد اما هر چی می گفتم خیلی گیر نبود
اخرش هم بهم گفت حرفی نداری که من هم که خیلی از شخصیتش خوشم امده بود گفتم شما خیلی خیلی مهربان و خوش برخورد هستین که گفت لطف دارین
راستی وسطش همش تلفنش می زنگید یا اس ام اس می داد گه می گفت ببخشید منم با روی گشاده می گفتم خواهش می کنم راحت باشید!


کاربر 47: با سلام
از دوستان در مورد سوالات روانشناسی پرسیدن: (فکر کنم اتاق شماره ۶ یه آقای میانسال و خوش برخورد )
چون من سابقه کاری داشتم آقای روانشناس از من در مورد موقعیت های کاریم پرسید و گفت هر موقعیتی که بهت می گم اگه باهاش رو به رو شدی (مثال عملی) عملکرد خودن رو توضیح بده.
۱)شرایط بحرانی و استرس طا داشتی و چکار کردی؟
۲) در چه مرحله ای از کارت استرست بیشتر بود تو اون مرحله چقدر اشتباه کردی؟
۳)آیا پیش اومده بود که با همکارهات دعوات بشه و صدات رو بلند کنی؟
۴)هدفت از اینکه میای بانک چیه؟
۵)آینده خودت رو توی بانک چطور می بینی؟
۶)آخرین باری که عصبانی شدی کی بود؟
۷)برای چه کارهایی برنامه ریزی میکنی؟
۸)چقدر با اینترنت کار می کنی؟
۹)چقدر اهل ابتکاری؟
۱۰)آیا به همکارهات کمک کردی؟
۱۱) اتفاق افتاده که بخوای بیش از ساعت کاری تو شرکتتون بمونی؟
راستی این رو هم بگم تو اتاق ها یه میز مربع شکل هست که شما پشت اون میز و رو به روی روانشناس می شینید.توی امتحانات به هیچ وجه از ماشین حساب استفاده نکنید مطلقا . فقط از وایت برد و ماژیکی که بهتون میدن استفاده کنید.
کاملا آروم باشید به خدا توکل کنید این فقط یه فرصت و شانس هست و چه قبول بشیم و چه نه هیچ اتفاقی نم یافته استرس نداشته باشید دست خدا به همراه هممون.توکل کنید و جلو برید.

 

 

صفحات مرتبط

اگر دیدگاهی درباره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.

 • امکان تأیید نظرات سیاسی وجود ندارد.
 • امکان تایید نظراتی که حاوی اخبار غیر قابل تأیید از طریق خبرگزاری های معتبر می باشند، وجود ندارد.
 • امکان تأیید نظراتی که حاوی اطلاعات تماس شخصی افراد و یا ID شبکه های مجازی ارتباطی می باشند وجود ندارد.
 • امکان تأیید نظرات کاربرانی که به هر طریقی قصد مأیوس کردن سایرین را دارند وجود ندارد.
 • هرگونه تحریک، تحقیر و کنایه به سایر افراد (مسئول و غیر مسئول) غیر مجاز می باشد.
 • امکان هماهنگی برای هرگونه ملاقات حضوری چه به صورت دسته جمعی و چه فردی توسط کاربران سایت وجود ندارد.

https://iranestekhdam.ir/?p=211364
ابتدای صفحه
مختصری درباره ایران استخدام

سایت ایران استخدام در تاریخ ۱۳۹۱/۱/۱۰ راه اندازی شد و با تلاش گروهی و روزانه مدیران و نویسندگان خود در جهت تبدیل شدن به مرجع بروز آگهی های استخدامی گام برداشت. سعی همیشگی همکاران ما ارائه مطلوب و با کیفیت آگهی های استخدامی خدمت بازدیدکنندگان محترم این سایت بوده است. ایران استخدام به صورت مستقل و خصوصی اداره می شود و وابسته به هیچ نهاد و یا سازمان دولتی نمی باشد، این سایت تنها منتشر کننده ی آگهی های استخدامی بوده و بنابراین لازم است که بازدید کنندگان محترم سایت خود نسبت به صحت و سقم اخبار منتشر شده در آن هوشیار باشند.

نماد اعتماد الکترونیکی
ای نماد
نظرات کاربران 1k