استخدام دولتیراهنمایی شغلی

آیا کارمندان دولت می توانند در آزمون‌های استخدامی شرکت کنند؟

آیا کارمندان رسمی میتوانند در آزمون استخدامی شرکت کنند؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

امکان شرکت کارمندان پیمانی در آزمون استخدامی

یکی از شرایط ثبت نام آزمون های استخدامی در قسمت تذکرات مهم دفترچه ثبت نام، مجاز بودن یا نبودن گروهی از افراد برای شرکت در آزمون های استخدامی است. در این مطلب از ایران استخدام به این سوال که آیا کارمندان و کارکنان رسمی و پیمانی کشور مجاز به شرکت در آزمون‌های استخدامی می‌باشند یا نه می‌پردازیم.

جستجوی آگهی‌های استخدامی

آیا کارمند رسمی میتواند در آزمون استخدامی شرکت کند؟

در سال‌های گذشته یکی از شرایط مندرج در بخش تذکرات مهم دفترچه راهنمای ثبت نام به این صورت بود که:

“داوطلبان استخدام نباید از مستخدمین رسمی، ثابت و پیمانی دستگاه‌های اجرایی باشند.”

“افرادی که مجاز به شرکت در این آزمون استخدامی نیستند عبارتند از.: مستخدمین رسمی، ثابت و پیمانی دستگاه‌های اجرایی و یا بازنشسته و بازخرید خدمت آنها.”

مطلب مرتبط: سهمیه ایثارگری چیست و شامل چه کسانی می‌شود؟

اما در سال 1396 بنابر ادله‌هایی، شکایتی علیه این مندرجات به دیوان عدالت اداری ارائه می‌شود. فرد شاکی خواستار حذف این عبارت از بخش شرایط ثبت نام در آزمون‌های استخدامی می‌شود. پس از چند بار رد ادله ها و صدور شکایات با ادله‌های دیگر، رای نهایی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری به شرح زیر است:

اولاً: با توجه به حکم اصل ۲۸ قانون اساسی، هر کس می‌تواند شغلی را که به آن علاقه مند است و مخالف اسلام و مصالح عمومی و حقوق دیگران نیست، برگزیند.

ثانیاً: در هیچ یک از قوانین از جمله قانون مدیریت خدمات کشوری هیچ حکمی مبنی بر محدودیت کارکنان پیمانی و رسمی در دستگاه‌های اجرایی برای شرکت در آزمون‌های استخدامی وجود ندارد.

ثالثاً: در تبصره ۲ ماده ۴۶ قانون مدیریت خدمات کشوری درمورد کارمندان پیمانی که در آزمون استخدامی پذیرفته شده‌اند، تعیین تکلیف شده است. این حکم بیانگر امکان شرکت کارمندان پیمانی در آزمون استخدامی است.

با توجه به مراتب مقرره مورد اعتراض مبنی بر اینکه داوطلبان استخدام نباید در زمان ثبت نام از مستخدمین رسمی، ثابت و پیمانی دستگاه‌های اجرایی باشند به علت مغایرت با قوانین فوق الذکر و نبودن چنین محدویتی در قوانین موضوعه مستنداً به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می شود.

معاون قضایی دیوان عدالت اداری

پاسخ نهایی این سوال که آیا کارمندان پیمانی می توانند در آزمون استخدامی شرکت کنند چیست؟

با توجه به رای نهایی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، تصمیمات نهایی در مورد شرایط ثبت نام کارمندان دولتی در آزمون های استخدامی به شرح زیر است:

  1. کارمندان دولت که از شغل خود استعفا داده‌ باشند، یا به هر نحوی همکاریشان با دستگاه‌های اجرایی قطع شده‌ باشد، در صورت ارائه مدارک مثبته (اسناد اثبات کننده) می‌توانند در آزمون های استخدامی شرکت نمایند.
  2. داوطلبان استخدام نباید جزء نیروهای بازخرید خدمت دستگاه های اجرایی و همچنین بازنشسته باشند. (مگر استخدام در سمت‌های آموزشی دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی)
  3. با توجه به ماده (۹۴) قانون مدیریت خدمات کشوری و قانون ممنوعیت تصدی بیش یک پست سازمانی، کارکنان پست‌های سازمانی در هر یک از دستگاه‌های اجرایی (رسمی یا پیمانی)، پس از پذیرفته شدن در آزمون استخدامی، نباید جزء مستخدمین رسمی یا پیمانی سایر دستگاه‌های اجرایی باشند.

توجه: بر این اساس استخدام مجدد بعد از استعفا و امکان شرکت در آزمون استخدامی برای کارمند پیمانی یا رسمی که استعفا داده‌ باشد فراهم است.

مهم:

کارمندان دولتی که متقاضی شرکت در آزمون استخدامی دستگاه‌های فراگیر می‌باشند، در صورت قبولی باید این نکته را در نظر داشته باشند:

مسئولیت قبولی یا رد استعفای آن‌ها بر اساس قوانین و مقررات مربوطه توسط دستگاه اجرایی، در زمان صدور شماره مستخدم و انعقاد قرارداد پیمانی و یا صدور حکم کارگزینی، به عهده داوطلب پذیرفته شده آزمون میباشد.

یعنی مستخدمین دولت باید یک ماه قبل از خروج از سازمان مربوطه، درخواست استعفای کتبی خود را به مقام مربوطه اعلام نمایند. سازمان مربوطه نیز تا 1 ماه فرصت دارد تا نتیجه درخواست را اعلام نماید.

سخن پایانی

با توجه به توضیحاتی که در این مطلب ارائه شد، کارمندان دولت می‌توانند در آزمون‌های استخدامی دستگاه‌های اجرایی شرکت نمایند. در صورتیکه متقاضی شرکت در آزمون‌های استخدام می‌باشید می‌توانید آخرین اخبار استخدام دستگاه‌های اجرایی را از طریق سایت ایران استخدام دنبال نمایید. با عضویت به عنوان کارجو در سایت ایران استخدام می‌توانید از آگهی‌های استخدام سازمان‌های دولتی و شرکت‌‌های خصوصی به محض انتشار در سایت مطلع شوید.

جهت مشاهده آخرین اخبار مربوط به سازمان مورد نظر روی نوشته آن کلیک نمایید:

منبع: ایران استخدام

نوشته های مشابه

30 دیدگاه

  1. سلام من دانشجوی روانشناسی ترم ۵ ام و نهایتا یک ساله دیگه درسم تموم میشه
    اگر امسال نیروی خدماتی اموزش پروش شرکت کنم و قبول
    هم بشم آیا امکانش هست سال دیگه بعد گرفتن لیسانسم هم بتونم دبیری یا اموزگاری شرکت کنم؟

    1. درود دوست عزیز
      این مورد بستگی به شرایط منتشره در دفترچه راهنما داره و ممکنه برای استعفا از شغلتون یک سری شروط قرار بدن.

      1. نیازه ک اول استعفا بدی بعد ازمون و شرکت کنی یا میشه صبر کرد بعد قبولی استعفا بدی

  2. سلام
    من الان استخدامی تامین اجتماعی دعوت شدم به مصاحبه، دیروز ک رفتم متوجه شدم دو رقیب دیگه من کارمند قراردادی تامین اجتماعی همان شهر هستن ، آیا مشکلی ندارد ؟؟؟؟!!

  3. با سلام
    بک سوال چالشی داشتم ک هرچقد گشتم به جواب دقیقی نرسیدم
    امیدوارم شما بتونید کمک کنید
    و ممنونتون میشم

    بنده پارسال آزمون استخدامی گمرک در فراگیر دهم شرکت کردم و قبول شدم الان یک ماهی هست شروع به کار کرده ام
    وارسال به دلیل کمبود ظرفیت مجبور شدم شهر دوری بزنم چون شهر خودمون ظرفیت نداشت
    الان در آزمون فراگیر دوازده که با تازگی دفترچه‌ش منتشر شده
    گمرک شهر خودم هم تعداد زیادی نیرو میخواهد
    آیا من میتوانم شرکت کنم؟ اگر قبول شم در ادامه مراحل مشکلی پیش نمیاد؟
    این رو میدونم طبق ماده ۹۴ کارمندان رسمی یا پیمانی میتوانند مجددا آزمون شرکت کنند
    ولی قید نشده آیا برای همان سازمان هم موضوع امکان پذیر هست یا خیر
    من گمرک مشهد الان کارمند هستم
    ولی میخوام برای گمرک ارومیه شرکت کنم

    مشکل قانونی هست یا نه با توجه ب اینکه دستگاه قبل و بعد یکی هست فقط در پست سازمانی و شهر تفاوت وجود دارد

    یا اینکه کلا خود سازمان باید تصمیم بگیره؟
    ممنون از توجهتون

    1. دوست عزیز از نظر قانونی مشکلی ندارد مگر اینکه برخی سازمان ها بر اساس تعهدنامه هایی که در بدو استخدام اخذ میکنند سعی در ایجاد چالش و مشکل در این رابطه نمایند که البته آن هم مبنای قانونی ندارد.

      1. سلام دقیقا همین مشکل برای من در آموزش پرورش پیش اومد . من در شهر دیگری معلم رسمی هستم و دوباره آزمون دادم و در شهر خودم قبول شدم . هیچ تعهدی هم ندارم . ولی موافقت نکردند . آیا راهی هست پیگیری کنم ؟

        1. دوست عزیز
          این موارد رو میتونید از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری نمایید.

  4. سلام من نیروی رسمی بیمارستان هستم برای مصاحبه سه برابر ظرفیت دبیری دعوت شدم، درخواست استعفا از بیمارستان هم دیروز دادم که احتمالا موافقت بشه اما پایان تیر، میخواستم بدونم این وضعیت اگر مصاحبه پذیرفته بشم مشکلی برای من درست نمیکنه؟ برای بارگذاری مدارک باید بگم نیروی رسمی هستم و گزینش سپری کردم؟

    1. با سلام
      نیازی به استعفا در این مرحله نبود دوست عزیز
      بهتر بود صبر کنید و بعد از قبولی نهایی استعفا بدید.
      مشکلی از این بابت نیست، استعفای شما در این مرحله ریسک بزرگی است.

      1. سلام.ببخشید من هم دقیقا مثل این خانم هستم.پرستار رسمی و آزمون دبیری قبول شدم.الان توی بارگذاری مدارک گفته قبلاً سابقه کار داشتید یا نه و کجا مشغول به کار هستید؟خواستم ببینم ما بگیم که رسمی هستیم و مشغول به کاریم یا نه؟اگر بگیم رسمی هستیم،مشکلی برامون پیش نمیاد؟

        1. دوست عزیز منظور از سابقه کار، سابقه کار مرتبط جهت استفاده از امتیازات اعلام شده است. همانطور که در این پست هم اشاره شده طبق رای دیوان عدالت اداری منعی از شرکت کارکنان دولتی در آزمون استخدامی دولتی وجود ندارد.

  5. سلام وقت بخیر ببخشید من سه ساله آموزگارم و الان دبیری قبول شدم ؛ باید چیکار کنم ؟ آیا مصاحبه میتونم بدم ؟ اگه قبول نهایی بعد از مصاحبه و گزینش اومد باید از آموزگاری انصراف بدم یا قبل از مصاحبه باید انصراف داد ممنون میشم اگه راهنمایی کنید 🙏🙏🙏؟؟؟

    1. سلام دوست عزیز
      بله طبق قانون شما می‌توانید این کار را انجام دهید هر چند که این مورد ممکن است این خوشایند آموزش و پرورش نباشد. اما منع قانونی برای این مورد وجود ندارد. قطعا شما باید پس از اینکه بصورت نهایی و قطعی پذیرفته شدید از کار قبلی خود انصراف دهید.
      موفق باشید

  6. سلام
    آیا دبیر پیمانی میتونه ازمون استخدامی شرکت کنه؟
    مثلا شهر دیگه ای رو انتخاب کنه ؟

    1. درود دوست عزیز
      اطلاعات بیشتری جهت پاسخگویی به سوال شما نیاز هست. لطفا جهت رفع ابهامات طی ساعات اداری با شماره 02191300013 در تماس باشید.
      با آرزوی موفقیت

      1. سلام.من پرستار رسمی هستم.ازمون استخدامی آموزش و پرورش دادم و مرحله کتبی رو قبول شدم.ولی مرحله مصاحبه و گزینش و قبولی نهایی مونده.من کی باید استعفا بدم؟میترسم اینهمه زحمت کشیدم برای استخدامی آموزش و پرورش الکی هدر بره و بخاطر رسمی بودنم از دستش بدم.لطفا راهنماییم کنید 🙏🙏

        1. درود دوست عزیز
          پس از قبولی قطعی و نهایی، پس از اعلام نتایج نهایی میتونید استعفا دهید.
          با آرزوی موفقیت 🌱

        2. سلام منم پرستاررسمی هستم ودبیری قبول شدم وهمینکه توازمون کتبی قبول شدم استعفادادم ودیگه نرفتم امابااستعفام به دلیل کمبودنیروموافقت نشدتوروخداراه حلی میدونیدبه منم بگید

          1. دوست عزیز بهتر هست زمانی استعفا بدین که در مراحل نهایی قبول شده باشید. قبولی در آزمون کتبی ملاک قبولی نهایی در آزمون نیست.

  7. در صورت عدم قبولی در آزمون یا مرحله مصاحبه و گزینش آیا به طور کل شغل قبلی از بین میرود؟

    1. دوست عزیز شرکت در آزمون مانعی نداره فقط در زمانی که در تمامی مراحل قبول شدید باید از شغل قبلی انصراف بدین که ممکنه مشکلاتی براتون داشته باشه
      موفق باشید

  8. آخه کسی ک استخدام دولت هستش چرا دوباره میتونه در دستگاه اجرایی برای استخدام شدن ازمون بده ؟؟ این باعث بی نظمی میشه و شده ….. بایستی این قانون ابطال بشه و به سال ۱۳۹۶ و قبل از آن برگرده

    1. درود دوست عزیز
      افرادیکه استخدام دولت می‌باشند، پس از شرکت در آزمون و قبولی در آن، در صورتی می‌توانند در شغل جدید استخدام شوند که از کار قبلی خود استعفا دهند.
      موفق باشید.

    2. علت جای دیگست دوست عزیز. بنده با 12 سال سابقه و مدرک کارشناسی ارشد تو اداره خودم تبدیل شدم به کارگر دائم ( یعنی به هیچ عنوان امکان ارتقا شغلی و مدرک رو تا آخر خدمت نخواهم داشت و این یک ظلم بزرگ هست که بنا بر بی اطلاعی بنده بهم تحمیل شده ) و به خاطر این خیانت مجبورم چشم ببندم به آزمونهای استخدامی تا ازین شرایط فرار کنم. کاری که از من کشیده میشه در حد یه کارشناس ارشد شبکه هست ولی حکم پیش خدمته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا