• ۱۴۰۲/۱۱/۰۷
  • 0k نظر «نمایش»

کدام کارکنان مشمول پرداخت فوق العاده حقوق می شوند؟

کدام کارکنان مشمول پرداخت فوق العاده حقوق می شوند؟

  • بروزرسانی:
  • دیدگاه: ۰ (نمایش)
  • دیدگاه‌های منتظر: ۰ دیدگاه
اطلاعات بیشتر

فوق العاده حقوق به تمامی حقوق بگیران کشور پرداخت می‌شود

به گزارش ایران استخدام و به نقل از خبرگزاری تسنیم، حمیدرضا حاجی بابائی رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال 1403 به تشریح جزئیات در خصوص اختصاص فوق العاده حقوق برای حقوق بگیران کشور پرداخت.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، رسیدگی به جزئیات لایحه بودجه سال 1403 از روز (یکشنبه اول بهمن ماه) در دستورکار نمایندگان قرار گرفته و بسیاری از مفاد لایحه به تصویب رسیده و برخی از مفاد برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع شده است.

یکی از مفاد لایحه که به کمیسیون تلفیق ارجاع شد مربوط به اختصاص فوق‌العاده خاص به مشاغل است که این کمسیون در جلسه اخیر خود این موضوع را بررسی و با اکثریت آرا به تصویب رساند.

رحیم زارع سخنگوی کمسیون تلفیق در تشریح این جلسه و توضیح مصوبه اعضای کمسیون تلفیق دربهر اختصاص فوق‌العاده خاص به مشاغل، گفت: اعضای کمیسیون مواد ارجاعی از جلسه علنی را بررسی کردند.

به گفته وی، اعضای کمیسیون در این جلسه به موضوع افزایش حقوق گروه‌های شغلی در بودجه سال آینده پرداختند که براساس مصوبه اعضا و براساس توافق با رئیس سازمان برنامه و بودجه، مقرر شد فوق العاده خاص به همه گروه‌های شغلی که تاکنون فوق العاده خاص دریافت نکردند، پرداخت شود.

زارع بیان کرد: بر این اساس معلمان، کارمندان وزارت ورزش و جوانان، همچنین کارمندان وزارت رفاه و سایر گروه های شغلی که تاکنون فوق العاده خاص دریافت نکرده‌اند، مشمول این مصوبه خواهند بود.

*حاجی بابایی: فوق‌العاده خاص به همه گروه‌های شغلی پرداخت می‌شود

حمیدرضا حاجی بابائی رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال 1403 نیز با اشاره به مصوبه این کمیسیون درباره پرداخت فوق‌العاده خاص، گفت: براساس لایحه دولت افزایش حقوق تمامی کارکنان برای سال آینده به صورت میانگین 18 درصد پیش‌بینی شده بود که کمیسیون تلفیق این عدد را به 20 درصد رساند، البته معافیت مالیاتی به صورت پلکانی اعمال و این عدد در سال آینده 12 میلیون در نظر گرفته شد، همچنین کف حقوق نیز 10 میلیون تومان پیش‌بینی شد.

وی درباره مصوبه فوق‌العاده خاص ادامه داد: براساس مصوبه کمیسیون فوق‌العاده خاص به همه پرداخت می‌شود؛ البته تلاش خواهد شد، عدالت در این موضوع رعایت شود.

وی نحوه پرداخت فوق‌العاده خاص را با ذکر مثالی توضیح داد و گفت: حقوق فردی که در سال 1402 حدود 7 میلیون و 900 هزار تومان است، پس از رشد 20 درصدی و دریافت فوق العاده خاص، بیش از 40 درصد افزایش می‌یابد و این روند ادامه می‌یابد؛ هرچند فوق‌العاده خاص به حقوق بیش از 20 میلیون تومان نیز افزوده می‌شود اما درصد آن کمتر است. بنابراین فوق‌العاده شامل همه می‌شود البته بحث هیات علمی‌ها و قضات جدا است، اما این موضوع مربوط به کارکنان دولت، معلمان و کارمندان آموزش و پرورش، پرستاران و ... است، ما منابع موردنیاز این اقدام را نیز پیش‌بینیکرده‌ایم.

* منظور از فوق‌العاده خاص برای کارمندان دولت چیست؟

وی در همین راستا ادامه داد:  فوق‌العاده خاص شامل همه حقوق‌بگیران کشور می‌شود البته آن‌هایی که تاکنون فوق‌العاده را دریافت نکرده‌اند.

نماینده همدان با توجه به مصوبه کمیسیون تلفیق برای افزایش حقوق کارکنان در سال آینده و همچنین افزایش 3 هزار امتیازی فوق‌العاده خاص ، گفت: بر این اساس حقوق‌های تا 20 میلیون تومان 30 تا 40 درصد افزایش پیدا خواهند کرد. همچنین حقوق‌های بیش از 20 میلیون تومان حدود 30 درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

* منادی: افزایش فوق العاده خاص، شامل معلمان نیز می‌شود

بنابراین گزارش، علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هم با اشاره به تصویب افزایش فوق العاده برای کارکنان دستگاه‌های مختلف تا 3 هزار امتیاز در کمیسیون تلفیق بودجه،گفت: بر اساس توافق کمیسیون تلفیق و دولت فوق العاده خاص به همه گروه‌‎های شغلی که تاکنون این فوق العاده خاص را دریافت نکردند، پرداخت خواهد شد.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه افزایش فوق العاده خاص، شامل معلمان نیز می‌شود ، ادامه داد: اواخر دی ماه در نامه ای به وزیر آموزش و پرورش خواستار ترمیم حقوق پرسنل آموزش و پرورش شده بودیم که با این مصوبه کمیسیون تلفیق تا حد زیادی این خواسته تأمین می‌‎شود.

منادی بیان کرد: با این مصوبه حقوق دستگاه‌های مشمول، حدود 30 الی 40 درصد افزایش می‌‎یابد که کمک بسیار خوبی به ویژه به افرادی که حقوق پایین تر دریافت می‌کند، می‌شود.

* «فوق العاده ویژه» و «فوق العاده خاص» چیست؟

به صورت کلی، نظام پرداخت کارمندان دستگاه‌های اجرائی براساس امتیاز حاصل از ارزشیابی عوامل شغل و شاغل و سایر ویژگی‌های مرتبط است و این امتیاز در ضریب ریالی ضرب می‌گردد و مبنای تعیین حقوق و مزایای کارمندان قرار می‌گیرد. فوق‌العاده‌های مختلف ابزارهایی برای افزایش امتیاز مذکور و در نتیجه، افزایش حقوق و مزایای کارمندان دستگاه‌های اجرایی است.

در بند 10 ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری درباره «فوق العاده ویژه» آمده است: «فوق‌العاده ویژه در موارد خاص با توجه به عواملی از قبیل بازار کار داخلی و بین‌المللی، ریسک‌پذیری، تأثیر اقتصادی فعالیتها در درآمد ملی، انجام فعالیت و وظایف تخصصی و ستادی و تحقیقاتی و حساسیت‌ کار با پیشنهاد سازمان و تصویب هیئت وزیران امتیاز ویژه‌ای برای حداکثر (25 درصد) از مشاغل،‌ در برخی از دستگاههای اجرائی تا (50 درصد) سقف امتیاز حقوق ثابت و فوق‌العاده‌های مستمر مذکور در این فصل در نظر گرفته خواهد شد».

اما در قانون مدیریت خدمات کشوری هیچ اثری از «فوق العاده خاص» نیست و عملا با تصویب قانون «فوق العاده خاص کارمندان سازمانهای پزشکی قانونی و انتقال خون ایران» در اردیبهشت ماه 90، این مفهوم به ادبیات قانونگذاری در کشور اضافه شده است.

مشاهده صفحه جامع اخبار حقوق کارمندان دولت

مشاهده صفحه جامع حداقل حقوق و دستمزد و مزایا

منبع: خبرگزاری تسنیم

اگر دیدگاهی درباره این آگهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.

  • امکان تأیید نظرات سیاسی وجود ندارد.
  • امکان تایید نظراتی که حاوی اخبار غیر قابل تأیید از طریق خبرگزاری های معتبر می باشند، وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظراتی که حاوی اطلاعات تماس شخصی افراد و یا ID شبکه های مجازی ارتباطی می باشند وجود ندارد.
  • امکان تأیید نظرات کاربرانی که به هر طریقی قصد مأیوس کردن سایرین را دارند وجود ندارد.
  • هرگونه تحریک، تحقیر و کنایه به سایر افراد (مسئول و غیر مسئول) غیر مجاز می باشد.
  • امکان هماهنگی برای هرگونه ملاقات حضوری چه به صورت دسته جمعی و چه فردی توسط کاربران سایت وجود ندارد.

https://iranestekhdam.ir/?p=2834615
ابتدای صفحه
مختصری درباره ایران استخدام

سایت ایران استخدام در تاریخ ۱۳۹۱/۱/۱۰ راه اندازی شد و با تلاش گروهی و روزانه مدیران و نویسندگان خود در جهت تبدیل شدن به مرجع بروز آگهی های استخدامی گام برداشت. سعی همیشگی همکاران ما ارائه مطلوب و با کیفیت آگهی های استخدامی خدمت بازدیدکنندگان محترم این سایت بوده است. ایران استخدام به صورت مستقل و خصوصی اداره می شود و وابسته به هیچ نهاد و یا سازمان دولتی نمی باشد، این سایت تنها منتشر کننده ی آگهی های استخدامی بوده و بنابراین لازم است که بازدید کنندگان محترم سایت خود نسبت به صحت و سقم اخبار منتشر شده در آن هوشیار باشند.

نماد اعتماد الکترونیکی
ای نماد